Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Focus vs Bravo
Focus 61 62.89%
Bravo 36 37.11%
Voters: 97. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 31-01-10, 09:45   #1
Dooffz

Stage 2
 
Dooffz's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 29
Default Ford Focus vs Fiat Bravo

Ambele motoare 1.6 benzina. Astept pareri
Dooffz is offline   Reply With Quote
Old 31-01-10, 10:50   #2
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Ford Focus vs Fiat Bravo

Eu unul as alege cu ochii inchisi Bravo. Bravo e genul de masina in care nu ma plictisesc nici pe autostrada. E o masina vesela, cu aspect dinamic, cu un interior foarte frumos desenat. Pot sa spun ca materialele nu mi s-au parut de slaba calitate; mai degraba calitate slaba a materialelor este la Ford.
Am condus si Focus II si Bravo, si la Bravo ai o pozitie mai placuta la volan, inclusiv un feeling mai bun al masinii. In plus, la Bravo ai si modul "City" la servodirectie (chestie buna si rea totusi, pentru ca in timp poate afecta mecanismul servo daca se foloseste City prea mult).
Ca si fiabilitate stiu ca Fiat nu e un simbol, si as inclina mai mult spre Ford. Dar asta s-o spuna cei care au masinile astea.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 31-01-10, 11:05   #3
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Ford Focus vs Fiat Bravo

Fiabilitate Ford - in 2 ani schimbata o baterie pe garantie deoarece originala avea problema (caz personal deci nu generalizat), fiabilitate Fiat - au rechemat in service 500.000 de Grande Punto legat de probleme cu directia (un search si se vor gasi mai multe informatii), Ford inca nu a rechemat nici o unitate datorita proiectarii proaste/defectuaose (in Germania a ajuns sa se vinda mai bine decat Golf - sursa de info, un raport al lui Dan Vardie, tind sa cred ca era vorba de prima jumatate a lui 2009, nu mai stiu exact).
Aspect - depinde de gusturi
Materiale - depinde de echipare la ambele varinte, la nivel egal sunt echivalente
Feeling la condus - 100% Ford, an la rand votata ca cel mai bun hatch din punct de vedere rutier.
Ownership - Masinile Ford se devalorizeaza mai putin si sunt mai usor de revandut.
Performante - datele sunt disponibile pe net, la motor de 1.6 sunt echivalente.
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala

Last edited by NWZeu; 31-01-10 at 11:08.
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 31-01-10, 15:39   #4
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Ford Focus vs Fiat Bravo

Quote:
Originally Posted by NWZeu View Post
Fiabilitate Ford - in 2 ani schimbata o baterie pe garantie deoarece originala avea problema (caz personal deci nu generalizat), fiabilitate Fiat - au rechemat in service 500.000 de Grande Punto legat de probleme cu directia (un search si se vor gasi mai multe informatii), Ford inca nu a rechemat nici o unitate datorita proiectarii proaste/defectuaose (in Germania a ajuns sa se vinda mai bine decat Golf - sursa de info, un raport al lui Dan Vardie, tind sa cred ca era vorba de prima jumatate a lui 2009, nu mai stiu exact).
Aspect - depinde de gusturi
Materiale - depinde de echipare la ambele varinte, la nivel egal sunt echivalente
Feeling la condus - 100% Ford, an la rand votata ca cel mai bun hatch din punct de vedere rutier.
Ownership - Masinile Ford se devalorizeaza mai putin si sunt mai usor de revandut.
Performante - datele sunt disponibile pe net, la motor de 1.6 sunt echivalente.
Clar Ford, singurul punct mai slab la Ford este motorul de 1.6 gurmand, dar daca vorbim de masini noi am inteles ca au introdus un nou motor de 1.6.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 31-01-10, 17:02   #5
Razvan-CT

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 631
Default Re: Ford Focus vs Fiat Bravo

Quote:
Originally Posted by Dooffz View Post
Ambele motoare 1.6 benzina. Astept pareri
in primul rand nu exista bravo de 1.6 benzina.. ci 1.4 benzina si 1.6 diesel

in al doilea rand.. votez bravo.. pentru ca arata mult mai bine atat interior cat si exterior.. decat focusul..
Razvan-CT is offline   Reply With Quote
Old 31-01-10, 18:33   #6
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Ford Focus vs Fiat Bravo

Razvan are foarte mare dreptate, sigur nu e vorba de masini 98-99
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 31-01-10, 18:34   #7
cryssl

Stage 5
 
cryssl's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,671
Member of:
[4Rally]
Default Re: Ford Focus vs Fiat Bravo

focus...
personal fiat nu imi plac de nicio culoare
cryssl is offline   Reply With Quote
Old 31-01-10, 21:19   #8
dan_stage28

Stage 5
 
dan_stage28's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 509
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Ford Focus vs Fiat Bravo

Fiat am votat,fordul e precum un trabant,fiatul e o bijuterie
dan_stage28 is offline   Reply With Quote
Old 31-01-10, 21:43   #9
Vj_AlecS

Stage 5
 
Vj_AlecS's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 917
Member of:
[Fiat]
Default Re: Ford Focus vs Fiat Bravo

e cu dus in intors. toti zic ca fiatu e naspa.. dar stiti voi vorba aia..fiatu e ca o curva toti zica ca sunt uratate dar si-ar dori una...despre focus din cate stiu eu.. sunt cam scumepe la intretinere.. acum nu stiu daca este si adevarat. am mers o singura data cu un focus mk1 si la interior eraf urat si incomod si nici de condus nu se condcea prea grozav.. asa ca.. votat fiat
Vj_AlecS is offline   Reply With Quote
Old 31-01-10, 21:52   #10
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Ford Focus vs Fiat Bravo

focus, dar cu motorul de 115 cp, adica cel cu distributie variabila. celalalt e cam vechi
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 31-01-10, 22:08   #11
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Ford Focus vs Fiat Bravo

Piesele de Ford sunt "EXTREM de scumpe", mergeti la orice magazin de piese OEM, si veti fi uimit, un kit pentru Focus de distributie complet + pompa de apa OEM e mai ieftin decat ala de Logan, deci super scumpe.
Vizavi de postul lui dan stage level 45 super mario am ras copios, nici la standup nu o fac asa ..... super .
Vj Alecs .... vad ca ai Stilo, si culmea e ca este singurul Fiat care chiar e frumos (adaug si Bravo in ecuatie), rosu, 2 usi si kitul MS (eram foarte aproape de a lua unul - motorul benzina de 1. deoarece Abarth e rar si scump, insa am ramas profund dezamagit de masina per total si ma refer la mecanica, insa ..... designul lui si tehnica lui Focus ar fi fost o combinatie senzationala intre frumusete si performanta.
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 31-01-10, 22:25   #12
Vj_AlecS

Stage 5
 
Vj_AlecS's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 917
Member of:
[Fiat]
Default Re: Ford Focus vs Fiat Bravo

Quote:
Originally Posted by NWZeu View Post
sunt
Vj Alecs .... vad ca ai Stilo, si culmea e ca este singurul Fiat care chiar e frumos (adaug si Bravo in ecuatie), rosu, 2 usi si kitul MS (eram foarte aproape de a lua unul - motorul benzina de 1. deoarece Abarth e rar si scump, insa am ramas profund dezamagit de masina per total si ma refer la mecanica, insa ..... designul lui si tehnica lui Focus ar fi fost o combinatie senzationala intre frumusete si performanta.
Sunt de acord si cu tine.. dar daca masina este intretinuta nu prea pica asa degeaba.. la partea electrica are ea destule hibe dar per total.. tot as alege un stilo acu fata de focus.. sau as alege si focus daca ar fi un mk2 diesel...
Vj_AlecS is offline   Reply With Quote
Old 31-01-10, 22:29   #13
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Ford Focus vs Fiat Bravo

Sincer si eu am constatat ca partea tehnica de la Fiat (mai ales Stilo, unde am cercetat in amanunt) e cam dubioasa. Ma refer mai ales la asezarea componentelor (schimbarea unui bec e o adevarata aventura).
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 31-01-10, 22:43   #14
Razvan-CT

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 631
Default Re: Ford Focus vs Fiat Bravo

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Sincer si eu am constatat ca partea tehnica de la Fiat (mai ales Stilo, unde am cercetat in amanunt) e cam dubioasa. Ma refer mai ales la asezarea componentelor (schimbarea unui bec e o adevarata aventura).
atunci ce mai zici de renault megane?? am vazut la fifth gear parca.. o comparatie intre golf 5 si megane.. ca sa schimbe un bec din fac la golf i-a luat in jur de vreo 4 minute.. iar la megane.. 45 de minute.. deci.. cred ca e mai mare aventura la megane decat la stilo.. in sfarsit.. aici se vorbeste de focus si de bravo.. apropo de fiabilitatea la fiat.. ca tot se vorbeste aici.... motoarele diesel fiat cel de 1.3 si cel de 1.9 se regasesc si pe opel?? asa ca.. nu va mai luati de fiabilitate.... ca daca nu ai grija de masina pot sa-ti cada piese si de pe alte masini cu renume la fiabilitate..

Last edited by Razvan-CT; 31-01-10 at 22:45.
Razvan-CT is offline   Reply With Quote
Old 31-01-10, 23:06   #15
sandu_dan

Stage 2
 
sandu_dan's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 52
Default Re: Ford Focus vs Fiat Bravo

fordul focus are cea mai buna tinuta de drum din clasa lui,nu degeaba este de atatia ani in campionatul wrc,fiat-ul nici nu se poate compara cu el la nici un capitol
sandu_dan is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -