Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 25-01-10, 12:31   #16
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Dacia Logan dci 85 cp an 2007 VS Opel Astra 2001

Exista si cazuri particulare dar vorbim la modul general. Cat despre problemele Logan, exista dar probleme exista la orice masina. Intra si tu pe ceva Opel Club sau VW Club sa te minunez de ce este acolo. Daca aduni toate + si toate - o sa vezi ca Loganul este o masina fiabila, cel putin in primii ani.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 25-01-10, 12:34   #17
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Dacia Logan dci 85 cp an 2007 VS Opel Astra 2001

Că posesorii de Opel nu se plāng de probleme
Dacă e mai nouă ai mai multe şanse să fie mai bună, o maşină de 2 ani īn 98% din cazuri e mai bine īntreţinută şi are mai puţini km decāt o maşină de 9 ani, e un truism...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 25-01-10, 13:06   #18
mishuBMW

Stage 3
 
mishuBMW's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 130
Default Re: Dacia Logan dci 85 cp an 2007 VS Opel Astra 2001

eu iti recomand loganu pentru ca este mai nou
mishuBMW is offline   Reply With Quote
Old 25-01-10, 13:44   #19
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default Re: Dacia Logan dci 85 cp an 2007 VS Opel Astra 2001

Topicul din start e imbecil.Dar ontopic e retoric oarecum .. Ce om sanatos la cap ar alege un cazan de 9 ani care chiar si daca ar avea ( prin reducere la absurd) 100mii km tot ar avea uzura pronuntata, in detrimentul unui Logan de 3 ani care in mod sigur are mai putini km si diferenta de varsta e uriasa.
Ce posteaza unii te doare capul nu alta .Toti au pareri dar deja prin topicuri de genul astuia li se da apa la moara tastaturistilor care fie au sofer ( ratb tramvai) fie conduc 1 km pe zi si sunt experti in orice model .
__________________
Te-ai nascut original , Nu muri o copie ..

sponsoru is offline   Reply With Quote
Old 25-01-10, 13:45   #20
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Dacia Logan dci 85 cp an 2007 VS Opel Astra 2001

Quote:
si totusi nemtii cu ce-s mai straluciti ca francezii , majoritatea romanilor au mentalitatea ca nemtii sunt cei mai buni
La masini, sunt !
Te rog sa nu mai sustii niciodata afirmatia ca masinile franceze sunt la fel cu cele nemtesti.
Te rog sa-mi spui o tara cu mai multa experienta la masini decat Germania.
La subiect, mergi pe Logan, e mai nou, conteaza.
__________________

The power within you...
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 25-01-10, 15:00   #21
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Dacia Logan dci 85 cp an 2007 VS Opel Astra 2001

As alege logan, dar daca se poate sa fie din 2008-09 chiar daca as mai adauga 1000E. Sau varianta 2, mi-as lua un vectra de 15ani daca as vrea opel neaparat si asa as economisi cateva mii de E, care pe criza asta te pot salva uneori din situatii neprevazute
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 25-01-10, 19:30   #22
03NGJ

Stage 3
 
03NGJ's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 149
Member of:
[X-Team Racing Club]
Default Re: Dacia Logan dci 85 cp an 2007 VS Opel Astra 2001

Asa e loganu e din 2007 si peste o luna schimbi un set de injectoare si pompa de injectie. Cunosc mai multe cazuri si nu am auzit un logan 1.5 dci sa treaca de 70.000 fara sa schimbe pompa+injectoare ...benzinarele da sunt bune ma refer la motor+cutie
__________________
Opel Astra G 2.0 Dti
Dacia 1.6
03NGJ is offline   Reply With Quote
Old 25-01-10, 19:39   #23
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Dacia Logan dci 85 cp an 2007 VS Opel Astra 2001

Cred ca ai auzit de 1.5 dCi 65/70 CP. Varianta de 85CP e diferita si nu e asa sensibila la injectoare.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 25-01-10, 20:52   #24
Luxian

Stock
 
Luxian's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 2
Default Re: Dacia Logan dci 85 cp an 2007 VS Opel Astra 2001

Eu recomand Logan, dar pune-l pe tester si verifica injectoarele si pompa de injectie. Da-i talpa si verifica sa nu scoata fum negru exagerat de mult.

Motoarele dci sunt niste motoare bune atata timp cat sunt ingrijite. Daca nu ai grija de ele in schimb pica foarte repede. Daca o duci la cineva cu tester poti sa afli relativ usor in ce stare se afla masina.

O masina de 9 ani nu recomand la nimeni, mai ales din segmentul de pret al Opelului. Am avut Logan din 2005 si acum masina e la sora mea. Nu m-a dezamagit deloc, si pot sa spun ca m-am plimbat cu el destul de mult (20.000 km in 6 luni, inclusiv un drum de Olanda - Belgia si retur cu el).

Daca iti iei Logan, cauta sa aiba cat mai multe optiuni. Pretul nu va fi cu mult mai mare fata de un Logan chel, dar se merita. Ca optiuni obligatorii iti recomand sa iei in considerare AC si ABS. Avand in vedere ca masina o sa aibe o varsta de doar 3 ani, intreaba de carnetul de service. Chiar daca nu e completat decat pe perioada garantiei - o sa vezi cam cati km/an a facut la inceput si o sa-ti cam dai seama de kilometrajul real.

Motorul de 85cp e chiar foarte sprinten, mai ales ca vine cu o cutie mult mai bine etajata. Eu am avut 1.6 90cp, dar aveam cutia care era si pe motoarele de 75 si 65 de cai, si masina mergea cam turata. La 1.5dci 85cp si la 1.6 105cp e alta cutie de viteze, etaja corespunzator si cu ghidaj prin cablu (mai putine trepidatii in schimbator si mai precisa).

In legatura cu piesele, tin sa infirm zvonurile ca Loganul e scump de intretinut. Daca vrei piese ieftine, vorbeste cu taximetristii, eu asa faceam si gaseam de fiecare data piesele de care aveam nevoie la cel putin jumate de pretul din reprezentanta. Numai sa te interesezi ce marca sa cauti la fiecare piesa (chiar daca nu e orginala, sa fie de firma cunoscuta). De exemplu eu mi-am luat placute de frana TRW la jumate de pretul cerut in reprezentanta pentru aceleasi placute TRW ambalate in cutii Renault.

Si ca o incheiere, de la Opel nu prea ai ce regreta. Prietena mea are Opel la fel de vechi ca fostul Logan, sincer n-as fi dat Loganul pe Opel (la confort eu le consider la fel - ceva mai bine izolat fonic Opelul).

PS: am un prienten care chiar are un Opel Astra diesel. Nu ai vrea sa stii cate probleme pe parte electrica a avut pana acum si cati bani a bagat in ea de cand o are (vreo 2 ani).
Luxian is offline   Reply With Quote
Old 19-02-10, 19:53   #25
dildododo

Stage 2
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 38
Default Re: Dacia Logan dci 85 cp an 2007 VS Opel Astra 2001

dak vrei sa tii masina cateva luni eu stiu max 1 an ia opel pt ca vei pierde mai putin la revanzare.dak vrei so iei pt un timp mai lung ia loganu ca-i mai tanar.nu indragesc masina asta dar sa fii constient ca opelasu ala in 9 ani o trecut prin multe.sau dak vrei opel cauta unu macar de prin 2004 si in cazul asta nu se mai compara cu loganu
dildododo is offline   Reply With Quote
Old 25-02-10, 13:37   #26
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Dacia Logan dci 85 cp an 2007 VS Opel Astra 2001

Quote:
Originally Posted by 03NGJ View Post
.. Cunosc mai multe cazuri si nu am auzit un logan 1.5 dci sa treaca de 70.000 fara sa schimbe pompa+injectoare
ai auzit gresit, mai cauta pe forumuri sau intreaba pe la taximetristii care au ajuns la ceva km
Quote:
Originally Posted by 03NGJ View Post
...benzinarele da sunt bune ma refer la motor+cutie
cutia de pe Dci 70 e JH3*160 deci aproximativ aceeasi ca si pe 1.6 care e JH3
pe 1.4 e JH1
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 25-02-10, 17:29   #27
dildododo

Stage 2
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 38
Default Re: Dacia Logan dci 85 cp an 2007 VS Opel Astra 2001

LUXIAN nu crez ca so plictisit lumea de povesti gen prietenu meu are , cunosc pe unu care are un var si tot asa.taicamiu are o astra caravan 1,7 din 2002 de 4 ani si mere f bine masinuta aia si au la firma un logan duba (ii condus de un singur om cu rodaj facut ca la carte)din 2008 si ii praf.iar la comfort se simte binisor diferenta
dildododo is offline   Reply With Quote
Old 25-02-10, 17:31   #28
dildododo

Stage 2
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 38
Default Re: Dacia Logan dci 85 cp an 2007 VS Opel Astra 2001

oricum ca in comparatia asta mai bn ia loganu ca is 6 ani diferenta
dildododo is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 13:53   #29
underline

Stage 2
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 39
Default Re: Dacia Logan dci 85 cp an 2007 VS Opel Astra 2001

am astra 2002 si se comporta mai bine decat loganul la orice. confort, fiabilitate, cu cartea in fata nu asa, povesti, schimbat la ea decat ulei, filtre, placute, etc. in logan stai mult prea sus la volan, nu mai zic de stabilitate, motoare...oricat ar invarti-o posesorii de logan, opel astra chiar si 2001-2002, intretinuta, nu tratata ca un gunoi, este peste orice logan, fie el si de o zi vechime. din nou, cu cartea tehnica in fata si comparatia la atelier, fara povesti. am avut si logan dar nu se poate compara.

+ ca sa nu o mai dam in barci, opel astra din 2002 costa cam cat un logan din 2006-2007. desi opel nu e cel mai cel, pana si tapiteria sau plasticul sunt mult peste logan.

si nu mai comparati franta/romania - germania...este comparatia romania - germania. daca loganul se apropia la vreun capitol de megane, atunci era franta/romania.

Last edited by underline; 28-02-10 at 13:56.
underline is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 14:48   #30
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Dacia Logan dci 85 cp an 2007 VS Opel Astra 2001

Quote:
Originally Posted by underline View Post
am astra 2002 si se comporta mai bine decat loganul la orice. .

+ ca sa nu o mai dam in barci, opel astra din 2002 costa cam cat un logan din 2006-2007. desi opel nu e cel mai cel, pana si tapiteria sau plasticul sunt mult peste logan.
Pai ce vreau eu acum sa te intreb pe tine il intrebai si pe colegu' de mai sus: cat a costat masina ta noua in configuratia ei de atunci, in urma cu 8ani?Nu conteaza cat a ajuns sa coste un logan din 2007 Sh, ca asa iti dau si eu o multime de masini germane care si-au pierdut valoarea f mult in 10-15ani. Cat costa un corrado nou acum 20de ani? O mica avere, si cat costa acum? cat un logan din 2005. Sau cat costa un mercedes C220 in 95 si cat e acum?tot cat un logan din 2007. Oare poti tu sa compari o masina l-a care s-a investit in fabricarea ei o suma de 3ori mai mare decat pt. un logan, cu un logan?
Normal ca nu ai cum sa compari astra ta din 2002 cu o masina fabricata low cost la care s-au facut compromisuri imense, acum mai nou vad ca au aparut o multime de masini low cost pe piata noastra.
Pai ia sa fi cerut si romanii pe un logan de la 13mii E varianta de baza sa vezi cum plasticele nu mai zornaiau, vopseaua nu mai sarea, pozitia la volan era buna, avei ABS, ESP din dotare si restul. Sau mai simplu nu mai veneau francezii sa preia Dacia si vindeau in continuare Clio low cost varianta cheala si gata sa vad atunci ce comparatii mai faceati.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -