Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Vot insotit si de un post argumentativ!
Astra J 153 57.95%
Golf VI 111 42.05%
Voters: 264. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 23-02-11, 23:17   #121
GABBY_

Stage 5
 
GABBY_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,430
Member of:
[Opel]
Default Re: Astra J vs Golf VI

Am votat astra pentru exterior,interior si costuri de intretinere
GABBY_ is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 23:24   #122
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Astra J vs Golf VI

Quote:
Originally Posted by AMG style View Post
Astra J. Golf-ul este are un design sters si este mult mai scump, la aceleasi dotari.
Sa stii ca Golf Trendline (parca asa se cheama editia) are un pret destul de bun, iar Astra J nu este o masina ieftina.

Quote:
Originally Posted by GABBY_ View Post
Am votat astra pentru exterior,interior si costuri de intretinere
Povestea cu costurile de intretinere mici e valabila pentru Astra G. Pentru celelalte modele nu se prea aplica. Nu sunt mari, dar nici pentru orice buzunar.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 24-02-11, 12:27   #123
GABBY_

Stage 5
 
GABBY_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,430
Member of:
[Opel]
Default Re: Astra J vs Golf VI

Chiar ma gandeam cat timp iti va lua pana sa ai vreun "argument"
Mie imi place astra J si daca te uiti la coupe-ul care va iesii din el .... chiar frumos
Sunt curios totusi diferenta de pret la un ambreiaj, la o volanta ...intre cele 2 modele
GABBY_ is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 22:41   #124
ELODIA GHINESCU
Banned

Stage 4
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 252
Default Re: Astra J vs Golf VI

cand te gandesti la cate de mare este astra la exterior iar portbagajul este de un pic peste 300 de litri iar spatiul interior doar un pic peste polo...
de asemenea, astra J este mai grea ca un opel vectra ce s-a produs pana in 2008, ceea ce inseamna ca are nevoie de motor puternic.
de ex, astra are nevoie de 140 cp pt a fi echivalenta golfului de 122cp.
nici cutia cu dublu ambreiaj, nici tractiunea integrala nu sunt disponibile.

nu gasesc nici un argument pentru astra si nu stiu cine ar fi putut sa dea click in favoarea ei
ELODIA GHINESCU is offline   Reply With Quote
Old 28-02-11, 16:02   #125
iordantonio

Stage 2
 
iordantonio's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 42
Default Re: Astra J vs Golf VI

Comparatia spatiului interior cu Polo e cam exagerata, e just ca portbagajul Astrei nu exceleaza ca spatiu, dar este decent, iar cine vrea mai mult spatiu poate opta ptr. modelul Sport Tourrer. Eu unul, care posed Astra J 1.4 T, ma declar multumit de ea in primul rand ptr. design, tinuta de drum si confort (flexride, AFL,etc). Nici ca greutate nu-i asa mare diferenta, cam vreo 80 Kg in plus la Opel, daca nu faci raliu cu masina e-n regula, iar cine doreste masini
cu tractiune integrala are ce alege nu doar VW. Singurul minus ptr. Astra ar fi
vizibilitatea cam redusa spre spatele masinii, la manevre si botul putin cam lung.
iordantonio is offline   Reply With Quote
Old 28-02-11, 17:45   #126
ELODIA GHINESCU
Banned

Stage 4
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 252
Default Re: Astra J vs Golf VI

pai nu am zis ca portbagajul astrei nu este decent.
este decent, intr-adevar insa pentru o masina de 4.0-4.2metri lungime nu pentru una ce are aproape 4.5 metri.
este si ceva spatiu pt pasageri, insa la fel daca gasesti spatiul ala int-o masina de 4 metri gen polo sau corsa, e bine, insa nu cand vorbim de masini de aproape 4.5 metri lungime.

uite mai jos dovada ca astra are aproximativ 150 de kg in plus fata de golf indifewrent de varianta de caroserie si de motorizare:

http://www.autobild.de/artikel/opel-...h-1300532.html

http://www.autobild.de/artikel/vw-go...t-1279531.html

http://www.autobild.de/artikel/kompa...t-1223069.html

la ce dracu sa cari atata fier dupa tine cand il cari de prisos ?! nu tu portbagaj si spatiu conform dimensiunilor masinii.

lasa site-uri de genul opel.ro.
mergi la o firma ce are cantar pt camioane si ai sa vezi ca masina ta bate spre 1.5 tone

Last edited by ELODIA GHINESCU; 28-02-11 at 17:49.
ELODIA GHINESCU is offline   Reply With Quote
Old 01-03-11, 04:43   #127
iordantonio

Stage 2
 
iordantonio's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 42
Default Re: Astra J vs Golf VI

Ca tot vorbim de masini mai mari sau mai mici: multi le prefera pe cele mai mari, mai robuste, poate doar ptr. acea senzatie de siguranta in plus, am simtit-o folosind anterior masini mai mici... Eu nu circul mult in oras, unde lungimea ei m-ar dezavantaja. Respect calitatile VW, dar designul mi se pare fad, iar in interior - ce sa mai vorbim... Diferenta calitatii materialelor, tot invocata, este relativa.
E clar ca Astra e mai grea si mai mare, necesitand un plus de putere, pana-n vreo 20 de cai; de aceea am si ales motorizarea de 140CP-200Nm si roti pe 17 toli, care mi-e absolut suficienta (verificat la urcus si cu masina plina). Nu as recomanda deloc motorizarea 1.4 aspirat de 100 CP. Eu ma declar multumit nu am cumparat-o sa fac liniutze, e o masina de familie si un atu in plus, care poate poate influenta (la noi) decisiv alegerea este , cu siguranta, pretul si bugetul alocat. Iar ca fiabilitate e cam la fel cu Opelul Insignia -fratele mai mare al Astrei, care, ca fapt divers, a luat recent premiul Dekra, devenind, campionul european al fiabilității, plus alte 24 de premii luate intr-un singur an.
iordantonio is offline   Reply With Quote
Old 02-03-11, 23:02   #128
NOScox

Stage 5
 
NOScox's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 340
Default Re: Astra J vs Golf VI

datele oferite de reviste nu mi se par cei adevarati. daca va uitati pe unele reviste o sa vedeti diferente +\-.

interiorul astrai este cu mult peste cel de g6. si la exterior arata mai bine. am mers cu o astra 2.0 cdti 160cp si masina merge intr-un mare fel. ne tineam bine, da chiar am depasit dupa 200/km un s320 ~200 cp de generate mai veche.

golf 6 mi se pare un pas inapoi. arata mai bn mk5. se vedem golf 7, desii nu cred ca o sa aiba un aspect asa de frumos ca g5, dar o sa vedem.

de la astra astept opc-ul 4x4, date concrete.
__________________
vectra b 170+++
NOScox is offline   Reply With Quote
Old 14-07-11, 17:46   #129
grg_92

Stage 5
 
grg_92's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 701
Member of:
[VW]
Default Re: Astra J vs Golf VI

sa zicem ca sunt un fan VW dar aleg Astra J...interiorul si exteriorul arata mult mai bine ca la Golf 6 care nu prea a progresat fata de generatia trecuta
__________________
grg_92 is offline   Reply With Quote
Old 14-07-11, 17:59   #130
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Astra J vs Golf VI

Votat astra. De golf sunt "plictisit" estetic vorbind.
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 01-08-11, 12:34   #131
forbidden27

Stage 2
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 41
Default Re: Astra J vs Golf VI

Ca design, Astra arata destul de binisor, e mai moderna. Sincer, mie personal mai mult imi place Golful, mai ales la interior, este mai bine asamblat, materiale mai calitative, de ergonomie nu mai vorbim, consola simpla, neaglomerata, totul este intuitiv. Consola Astrei este mult mai incarcata, prea multe butoane, iti ia ceva timp sa te acomodezi cu comenzile.
O alta mare problema, care m-ar face sa aleg Golful este fiabilitatea. Am citit pe forumul Opel si posesorii de J se plang de foarte multe probleme care nu ar trebui sa existe la o masina care vrea sa fure clientii Golfului si al Focusului. Amintesc aici doar problemele cu care se confrunta multi posesori.
-Zgomot glisiere etrieri
-senzor pedala frana defect care influenta functionarea corecta a tempomatului, a stopurilor de frana si da o eroare la frana de mana electrica
-senzor nivel antigel
-senzor pedala frana
- Apa in interior la pasagerul din dreapta de sub torpedou, se prelingea de pe aeroterma: nu au gasit defectiunea
-probleme cu deschiderea portbagajului
-chemat campanie resoftare.(unii chiar dupa a treia resoftare au avut probleme in functionarea motorului
-Apa in masina, ploua in ea, apa de un deget pe covorasul de cauciuc din dreapta fata, uda si in dreapta spate, aeroterma merge in apa, parca e o elice de vapor, ploscaia in apa, dar merge, nu mai baga caldura, aer, nimic
- scartait deranjant de la arcul pedalei de ambreiaj
-Zgomote punte spate, cateva cazuri cu amortizoare schimbate, zgomotele au reaparut dupa schimbare
Ar mai fi destule, astea sunt cele mai frecvente. Mie mi se pare inacceptabil pt o firma ca Opel cu destula experienta in domeniul auto sa vanda masini cu atatea probleme.
forbidden27 is offline   Reply With Quote
Old 01-08-11, 12:46   #132
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default Re: Astra J vs Golf VI

Si focus si golf n-au probleme de loc, asa-i?
Ca sa fim sinceri arata mult mai bine Opel-ul. O fi mai greu , dar nu toti isi iau masini sa faca liniuta intre semafoare. Si golf-ul e o masina buna, dar e mai anost. As alege Astra doar din prisma design-ului.
__________________
Te-ai nascut original , Nu muri o copie ..

sponsoru is offline   Reply With Quote
Old 01-08-11, 13:36   #133
forbidden27

Stage 2
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 41
Default Re: Astra J vs Golf VI

Pai la Focus sau la Golf inca nu am auzit sa troncane puntea spate, sa intre apa in ele pe la chedere, pe la stopuri spate, sa scartaie pedalele, etc. Nu uita ca vorbim de o masina noua, o masina o cumperi noua ca sa nu ai probleme cu ea 4-5 ani de zile, nu sa umbli cu ea prin service rugandu-te de ei sa iti rezolve problemele pe garantie. Inca o data spun, intrati de curiozitate pe club opel si pe astra forum si vedeti acolo ce spun proprietarii. Din punctul meu de vedere e o masina frumoasa dar care nu as cumpara-o.
forbidden27 is offline   Reply With Quote
Old 02-08-11, 07:26   #134
iordantonio

Stage 2
 
iordantonio's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 42
Default Re: Astra J vs Golf VI

E o vorba veche: fiecare turc isi lauda calul... dar am sa-ncerc sa fiu obiectiv, ca posesor de Astra J. Orice model nou, si subliniez , cu TOTUL nou, in primul an de exploatare isi arata unele puncte slabe, iar fabricantul este obligat sa le remedieze in mod gratuit. Asa s-a intamplat si cu Astra J: rechemare ptr. inlocuire senzori pedale ambreiaj si frina si fixare cu un arici a capacului bateriei (ptr. caz de rasturnare); se rezolva in service in circa 45 min. Ptr. senzorii de pedale care influentau functionarea pilotului automat a fost rechemat si un lot de Mercedes ML , deci se-ntampla si la case mai mari... La mine nu cred ca era nevoie, mergea totul perfect, dar m-am supus acestei campanii a GM, ptr. lotul produs cam pana-n august 2010. Am rezolvat si problema cam enervanta a jocului etrierilor spate in circa o ora in plus la prima revizie, dar asta la cerere, (la model 2010, unde se constata joc) si tot gratuit se remediaza prin inlocuirea glisierelor. Aceste defecte, rezolvate rapid, nu erau foarte periculoase sau grave, sa ramai in drum cu masina. Caroseria mea e bine etansata, verificat la spalare intensa si ploi torentiale (in zona de munte). Caroseria e bine inchegata, Iar cutia de viteze merge snur, mai ales dupa ce se mai rodeaza. Nu stiu ce "necazuri" or avea si cei cu Golf, poate ptr. ei s-a inventat masina perfecta, sau sa zica aici pe bune cine detine acest model. Eu v-am zis cinstit si concret despre Astra J dupa un an si parerea mea e una buna, in general, dar se putea si mai bine
iordantonio is offline   Reply With Quote
Old 02-08-11, 13:41   #135
forbidden27

Stage 2
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 41
Default Re: Astra J vs Golf VI

Uite ce spune un alt posesor de J. La mai multi au fost schimbate glisierele pe garantie, problema e ca zgomotele au aparut din nou.

Quote:
Originally Posted by clubopel
Salutare,
si la mine au aparut aceste sunete.
Deja am la activ doua operatiuni de gresare si acum astept sa vina noile etriere sau ce naiba au comandat cei din service.
Ideea e ca daca asa avea cum sa dau masina la un pret ce sa-mi permita sa-mi iau alta masina (VW golf 6 cu orice motorizare) cred ca as lasa-o rapid. Nu e normal sa-ti fie rusine sa iei un prieten cu masina "NOUA" si sa-i explici ca e o problema minora ce se va rezolva....ca te rade si cu ....

Sper ca aceasta problema (troncanit ca la un ciur de masina tarat prin toate gropile) sa se remedieze pana va iesi masina din garantie pentru ca daca nu vom pierde cu toti in ideea ca ramanem cu un gust amar .
forbidden27 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -