Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Alfa Brera V6 vs Golf V R32
Alfa Brera V6 78 60.47%
Golf V R32 51 39.53%
Voters: 129. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 27-01-10, 18:30   #31
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: Alfa Brera V6 vs Golf V R32

alfa are votul meu , arata mult prea bine e frumos si g5 r32 , dar alfa brera e ceva aparte
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 28-01-10, 00:42   #32
Andon

Stage 1
 
Andon's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 19
Default Re: Alfa Brera V6 vs Golf V R32

Dementiale Alfele de felul lor.Votat Alfa.
Andon is offline   Reply With Quote
Old 28-01-10, 12:33   #33
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Alfa Brera V6 vs Golf V R32

Votat Alfa. Nu sunt fan italiene, insa le agreez mai mult decat orice din grupul VAG.
Ca design totusi, cred ca era mai indicat ca Alfa sa fie comparata cu Scirocco. Pacat ca acesta din urma nu dispune de motorizarea si tractiunea lui R32.
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 28-01-10, 12:36   #34
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Alfa Brera V6 vs Golf V R32

Obesrv lipsa barbatiei pe acest forum o gramada de baietei cu rochite care din 2 masini cu valente sportive (accentuate si in deschiderea topicului"cu scopul de a fi luate in considerare) aleg strict in functie de design, in realitate diferenta de performanta si fiabilitate fiind clara in favoarea Golfului.

(excludem fanii Alfa Romeo).
GTR is offline   Reply With Quote
Old 28-01-10, 12:50   #35
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Alfa Brera V6 vs Golf V R32

pai daca toti aleg dupa 2 poze ce vrei?
ia intreaba-i pe cati au mers cu ele..sau cati au mers cu V6 4x4 pe caroserie mica..sau pt cati conteaza 250 de cai...sau pt cati conteaza sau cati STIU si pot face o diferenta intre diferentiale, intre cum stau masinile pe curbe..cum pleaca..cat tin la modificari..(ca pana la urma asta vorbeste si despre fiabilitate).
cati stiu cum arata la interior...sau ce optiuni au..sau ce stiu sa faca fiecare in realitate.

la fel de bine puteau posta intre G5 1.6 si alfa brera cu cel mai mic motor.
__________________
Objects in the mirror tend to disappear

It will never have enough power until I can spin the wheels at the end of the straightaway in high gear
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 28-01-10, 13:18   #36
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Alfa Brera V6 vs Golf V R32

Trebuia sa apara si aici cineva sa-si dea cu parerea despre parerile altora. Nu poti sa ramai la subiect, te mananca pe tine in buricul degetelor sa te iei de altii ca sa starnesti si o discutie neortodoxa, ca prea era linistit topicul asta...
Din reply-ul tau inteleg ca nu m-ai exclus din grupul "baieteilor cu rochite"; macar noi avem pe noi rochite, dar tie ce ti s-a intamplat, ti-ai pierdut rochita sau ai dat-o singur(a) jos?

Scrie undeva sa analizam masinile d.p.d.v. al performantei? NU. Nici sectiunea, nici topicul nu pomenesc nimic de performante, cu toate ca s-au ales motorizari similare in cazul comparatiei de fata. Dar tu nu, "Betmen, Betmen!", "cat baga, nenea?"

Pai daca Golful e superior Alfa d.p.d.v. al performantei, pentru ce mama dracu' s-a mai facut topicul? Lucrezi in colaborare cu cel ce a facut topicul? El pune capcana si tu o declansezi impotriva noastra?
Toata lumea sa aleaga Golful in mod obligatoriu, ca e mai performant si gata! Da-l dracu' de topic cu poll cu tot, n-are nici o importanta, singurul lui rol e sa imparta forumistii in "barbati adevarati" (a se citi "posesori sau doritori de Golf") si "barbati cu fustita" (a se intelege "cei ce nu au, nu vor si/sau nu suporta Golf").

Si o concluzie demna de un VAGar fanatic (chiar daca nu esti): daca nu alegi Golf, esti fetita. Asta e concluzia din reply-ul tau, chiar daca am reformulat-o. Fara indoiala, dovada unei obiectivitati desavarsite!!!

Prefer de o mie de ori o masina ceva mai slaba, dar pe gustul meu, decat sa conduc o masina pe care nu o suport, doar pentru ca vine cu mai multi cai. Si se pare ca nu sunt singurul.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 28-01-10, 14:03   #37
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Alfa Brera V6 vs Golf V R32

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
Scrie undeva sa analizam masinile d.p.d.v. al performantei? NU. Nici sectiunea, nici topicul nu pomenesc nimic de performante, cu toate ca s-au ales motorizari similare in cazul comparatiei de fata. Dar tu nu, "Betmen, Betmen!", "cat baga, nenea?"
.
Cred ca ai ori probleme de vrdere ori de perceptie.

Topicul:

" JunKer_hP
Stage 5

Default Alfa Brera V6 vs Golf V R32
Cum spune si titlul Alfa Brera V6 vs Golf V R32

Alfa - 3.2 JTS 260cp , 4x4
Golf - 3.2 250cp , 4x4"

Deci cel care deschide topicul nu a pus nici o poza pentru ca nu era subiect de design, nu a intrebat care este mai frumoasa, a dat niste specificatii tehnice.

Oare ce-l interesaza!?
.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 28-01-10, 14:23   #38
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Alfa Brera V6 vs Golf V R32

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
1)Cred ca ai ori probleme de vrdere ori de perceptie.

.....................

2)Deci cel care deschide topicul nu a pus nici o poza pentru ca nu era subiect de design, nu a intrebat care este mai frumoasa, a dat niste specificatii tehnice.
Oare ce-l interesaza!?
1)Sunt bine, dar multumesc oricum pentru preocupare! Eu vad si percep doar ce ESTE, nu ce vrei TU sa vad si sa percep (adica strict performanta, mai nou).

2)Sincer, ce-l intereseaza pe el nu conteaza, atat timp cat nu a specificat nimic.
Problema se pune CE AR ALEGE userul votant, inca nu e clar? Ca daca era vorba strict de performante, nu decideam eu, nu decideai tu. Decideau testele (care se pare ca au decis deja in favoarea Golfului).

In orice caz, legat de criterii, parca ti-ai dat si tu cu parerea pe la inceput, citez: "desing Alfa, motorizare cam egal, restul VW, mai ales cand vb de calitatea materialelor, fiabilitate si devalorizare.". Deci pana si tu, care vezi numai performante in comparatia de fata, AI INCEPUT TOT CU DESIGNUL. Cand ai postat tu era voie, acum nu mai e? De-asta am si spus in reply-ul anterior ca "ai renuntat la rochita", pentru ca si tu ai facut la fel ca noi, dar intre timp ai uitat si acum ne tratezi cu un aer de superioritate.
Eu am terminat cu off-topicul (sper).
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 28-01-10, 14:42   #39
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Alfa Brera V6 vs Golf V R32

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
1)Sunt bine, dar multumesc oricum pentru preocupare! Eu vad si percep doar ce ESTE, nu ce vrei TU sa vad si sa percep (adica strict performanta, mai nou).

2)Sincer, ce-l intereseaza pe el nu conteaza, atat timp cat nu a specificat nimic.
Problema se pune CE AR ALEGE userul votant, inca nu e clar? Ca daca era vorba strict de performante, nu decideam eu, nu decideai tu. Decideau testele (care se pare ca au decis deja in favoarea Golfului).

In orice caz, legat de criterii, parca ti-ai dat si tu cu parerea pe la inceput, citez: "desing Alfa, motorizare cam egal, restul VW, mai ales cand vb de calitatea materialelor, fiabilitate si devalorizare.". Deci pana si tu, care vezi numai performante in comparatia de fata, AI INCEPUT TOT CU DESIGNUL. Cand ai postat tu era voie, acum nu mai e? De-asta am si spus in reply-ul anterior ca "ai renuntat la rochita", pentru ca si tu ai facut la fel ca noi, dar intre timp ai uitat si acum ne tratezi cu un aer de superioritate.
Eu am terminat cu off-topicul (sper).
A fost un comentariu mai acid la topic, nu cu aer de superioritate, doar mai tehnic.

1.Ma uitam la rezultat (in clipa asta 45 vs 36) sigur complet irelevant, multe voturi sunt pe design sau anti vag.
2. Ma referam la numite comentarii gen:
"alfa are votul meu , arata mult prea bine e frumos si g5 r32 , dar alfa brera e ceva aparte"
"Dementiale Alfele de felul lor.Votat Alfa."
"Votat Alfa. Nu sunt fan italiene, insa le agreez mai mult decat orice din grupul VAG. "


Nici eu nu agreez deloc grupul VAG dar nu inseamna ca trebuie sa fiu subiectiv.
..
GTR is offline   Reply With Quote
Old 28-01-10, 18:26   #40
raduku

Stage 5
 
raduku's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 384
Default Re: Alfa Brera V6 vs Golf V R32

Votat Brera la orice ora din zi si din noapte.Si,crede-ma dl GTR,nu port fustita. Nu are rost sa dezvolt subiectul ca sunt cam satul de povesti cu pesti pe forumuri.
__________________
Proud Suzuki owner.
Future owner of Lancia Delta-Meravigliosa Creatura.
raduku is offline   Reply With Quote
Old 28-01-10, 21:39   #41
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Alfa Brera V6 vs Golf V R32

Quote:
Originally Posted by raduku View Post
Votat Brera la orice ora din zi si din noapte.Si,crede-ma dl GTR,nu port fustita. Nu are rost sa dezvolt subiectul ca sunt cam satul de povesti cu pesti pe forumuri.
Fustita te cred ca nu porti ai dar conform regulamentului alegerile trebuiesc argumentate. (o chestie foarte logica dealtfel)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 28-01-10, 22:31   #42
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Alfa Brera V6 vs Golf V R32

În mod surprinzător pentru purtătorii de rochiţe, fustiţe, portjartiere sau orice altceva, conform timpilor înregistraţi pe circuit Alfa Romeo Brera 3.2 JTS V6 Q4 are o performanţă pe pistă mai redusă chiar şi decât a unui Seat Leon I 1.8T în forma stock. Pe baza experienţei mele cu acest model, 1.8T în forma stock nu face nicio brânză, iar Alfa costă, fără a se aplica reducerile perioadei de criză, de 2,128 ori mai mult decât Leul, ceea ce face ridicolă chiar şi presupunerea că s-ar putea compara cu R32.

Este însă la fel de natural să presupui că un cumpărător de Brera e mai puţin interesat de orice model mai modest, fie el şi mai rapid. La urma urmei, chiar şi Jaguar XK8 e mult mai puţin rapid pe circuit decât majoritatea hot-hatchback-urilor şi în urma lui R32, dar niciun cumpărător de Jaguar nu s-ar gândi să renunţe la el şi să-şi ia Golf, Seat, sau, Doamne fereşte, Renault Clio Sport.

Ca GT-car, în clasa lui CLK320 sau Audi A5, Brera oferă performanţe bunicele, combinate cu un design superb.

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 28-01-10, 22:53   #43
Strainger

Stage 5
 
Strainger's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,492
Member of:
[2 Roti]
[VW]
Default Re: Alfa Brera V6 vs Golf V R32

design: spate alfa si bot golf
motorizari, calitate, performante: golf.
votul meu: Alfa
Am votat alfa pentru ca la design este mai atragatoare Golfu, chiar daca Golgu este peste ea la toate celelalte categorii
__________________
Strainger is offline   Reply With Quote
Old 29-01-10, 10:20   #44
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Alfa Brera V6 vs Golf V R32

Cât scandal
Totusi un sâmbure de adevăr este, trebuie putin diversificată argumentarea, sau tipul ei, sa trecem şi dincolo de design.
Probabil foarte puţini am mers cu amândouă, la volan sau în dreapta măcar, şi de asta şi genul ăsta de discuţii...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 30-01-10, 19:44   #45
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Alfa Brera V6 vs Golf V R32

GTR daca nu poti suporta contactul social si parerile dintr-o comuntitate, atunci da sign out, ia-ti un bilet dus catre antarctica si distreaza-te singur.
Intre timp invata sa respecti pe cei din jurul tau si lasa apucaturile de cocalar doar pentru ca restul nu au aceleasi pareri ca si tine. Nu poti tu dormi noaptea ca aleg altii alfa doar dupa criterii de design. Eu dorm, cu sau fara rochite si fustite, pana incepe sa ma jigneasca vre-un user frustrat pe un forum oarecare, cu apucaturi de analist psiho-social, aere de superioritate si iq de primata.
__________________
If you go fast you die fast
Herbas is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -