Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Alfa Brera V6 vs Golf V R32
Alfa Brera V6 78 60.47%
Golf V R32 51 39.53%
Voters: 129. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 10-01-10, 16:27   #16
laur1705

Stage 2
 
laur1705's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 61
Default Re: Alfa Brera V6 vs Golf V R32

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
poate din date tehnice hai sa le vedem pe pista
care? aia din romania care nu e ?
dupa parerea mea doar estetica le deosebeste pe astea 2. or fi diferente si la performante dar astea le vezi pe pista (care nu e ) .
laur1705 is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 02:27   #17
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Alfa Brera V6 vs Golf V R32

Quote:
Originally Posted by laur1705 View Post
care? aia din romania care nu e ?
dupa parerea mea doar estetica le deosebeste pe astea 2. or fi diferente si la performante dar astea le vezi pe pista (care nu e ) .
Alfa Brera V6 vs Golf V R32 = 0-4

http://www.fastestlaps.com/compariso...dd4a3bbda.html
GTR is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 09:54   #18
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Alfa Brera V6 vs Golf V R32

Brera cam sare la 1700 kg asadar performantele mai slabe sunt de asteptat.
Totusi R32 oricati cai ar avea si oricate plastice i-ar lipi pe grila tot un golf ramane: sobru, anost, comun.
__________________
If you go fast you die fast
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 10:24   #19
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Alfa Brera V6 vs Golf V R32

Quote:
Originally Posted by Herbas View Post
Totusi R32 oricati cai ar avea si oricate plastice i-ar lipi pe grila tot un golf ramane: sobru, anost, comun.
Tocmai de-asta aleg si eu Brera cu ochii inchisi. Totusi, la Alfa nu conteaza timpi, performante, ci doar feeling-ul pe care ti-l ofera masina. Pot sa fac pariu ca mai degraba conduci o Alfa cu zambetul pe buze decat un Golf chiar daca Alfa ar fi echipata cu o motorizare de 2 ori mai slaba.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 10:29   #20
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Alfa Brera V6 vs Golf V R32

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
cui ii pasa?
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 10:30   #21
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Alfa Brera V6 vs Golf V R32

asta pt ca la o masina va incanta mai mult designul decat performantele...dar e de inteles..cand ai varsta asta si masini sub 100 de cai...


e cineva sincer sa spuna consumul la Brera? eu stiu pe cineva care a avut... si intreb in cunostiinta de cauza.
__________________
Objects in the mirror tend to disappear

It will never have enough power until I can spin the wheels at the end of the straightaway in high gear
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 10:36   #22
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Alfa Brera V6 vs Golf V R32

bogdan ai zis-o de parca diferentele ar fi de sute de cai si minute intregi. Pe drumurile patriei in conditii normale de trafic performantele alea sunt identice, dar e de inteles cand ai vag si nu sti ce-i aia obiectivitate.
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 10:41   #23
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Alfa Brera V6 vs Golf V R32

comparam 2 masini performante...da? la ce le comparam? la cate gropi pot sa inghita? NU..le comparam acolo unde teoretic sunt bune.

am zis-o pt ca am mers cu amandoua, am zis-o pt ca stiu feedback de la proprietari.

dar a fost greseala mea ca am postat...am invatat pana acum ca sunteti prea multi si prea odihniti.
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 18:19   #24
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Alfa Brera V6 vs Golf V R32

Nu bogdan_wrc, noi am invatat ca esti VAG-ist pana in maduva oaselor, nu vei compune niciodata un post obiectiv cand e vorba de VAG. Pot sa fac pariu ca daca Alfa aia ar fi fost produsa de VAG, fara absolut nimic schimbat in afara de sigla ai fi fost incantat de ea. Dar in fine, nu esti singurul, deja incep sa ma obisnuiesc cu voi si cred ca o sa evit toate topicurile de genul "masina x vs masina din gama VAG". Chiar si intr-un topic de genul "performante Alfa 3.2 V6 vs Polo 1.2" unii VAG-isti ar sustine cu tarie ca Polo e de 15 ori mai rapid.
Si da, cand iti cumperi masina de zi cu zi te incanta si design-ul, ca nu scoti timpi pe un drum intre 2 localitati sau de acasa la munca. Dupa cum a spus si Herbas, diferentele de performanta dintre ele sunt irelevante pe drumurile publice.
Si ca tot vorbim de consum... Arata-mi omul care alege un 3.2 V6 si vrea consum mic sau merge economic.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 19:48   #25
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Alfa Brera V6 vs Golf V R32

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
cui ii pasa?
Asa este, ce ne pasa de performante cand vorbim de cele mai sportive variante ale ceor 2 modele, nu are importanta, de altfel intrebarea era care este mai frumoasa de-asta s-au dat si datele tehnice la inceputul topicului.
Incearca sa folosesti chestia aia de pe gat inainte sa-mi comentezi mie comentariile.


Revenind la subiect Brera nu mi se pare deloc in topul celor mai reusite Alfa dar este ceva mai deosebit si dragut decat fadul Golf, dar trecand peste design, calitatea VW este foarte foarte mult peste Alfa si observam ca si performantele sunt superioare. Chiar si intretinerea este mai scumpa la Alfa si devalorizarea mult mai mare.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 12-01-10, 07:21   #26
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Alfa Brera V6 vs Golf V R32

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Nu bogdan_wrc, noi am invatat ca esti VAG-ist pana in maduva oaselor, nu vei compune niciodata un post obiectiv cand e vorba de VAG. Pot sa fac pariu ca daca Alfa aia ar fi fost produsa de VAG, fara absolut nimic schimbat in afara de sigla ai fi fost incantat de ea. Dar in fine, nu esti singurul, deja incep sa ma obisnuiesc cu voi si cred ca o sa evit toate topicurile de genul "masina x vs masina din gama VAG". Chiar si intr-un topic de genul "performante Alfa 3.2 V6 vs Polo 1.2" unii VAG-isti ar sustine cu tarie ca Polo e de 15 ori mai rapid.
Si da, cand iti cumperi masina de zi cu zi te incanta si design-ul, ca nu scoti timpi pe un drum intre 2 localitati sau de acasa la munca. Dupa cum a spus si Herbas, diferentele de performanta dintre ele sunt irelevante pe drumurile publice.
Si ca tot vorbim de consum... Arata-mi omul care alege un 3.2 V6 si vrea consum mic sau merge economic.
1. chestiile personale le discutam pe PM. si tu mai ai de crescut pana sa-ti faci o parere corecta despre lumea din jur. si pana sa simti ce inseamna o masina care FUGE. cifrele le putem citi toti, dar realitatea e alta.
2. nu am zis ca vrea cineva consum de 5%..dar cand r32 scoate un 15-17 in oras, si alfa scoate peste 20% ti se pare ok? si cand diferenta se mentine si la consumul extra-urban?
dar daca la o masina care se vrea performanta, varf de lance in gama sa...ne uitam doar la design, e clar ca vrem de la viata , nu? sigur tu esti genul de om care ti-ai lua X5, chiar daca e propulsat de 1.6.
daca pe tine te incanta ca arata mai fluid, mai futuristic...e treaba ta. mie-mi plac alea mai sobre. SI MAI PERFORMANTE. dar e prea greu sa pricepi asta, nu? e mai usor sa zici ca sunt eu inchis la minte, ca nu-mi place acelasi lucru. ca tine.

cand vei intelege si diferenta intre motoare, intre transmisii, intre posibilitatea de modificare, INTRE FRANE, INTRE POZITIA LA VOLAN...atunci o sa mai purtam o discutie. pana atunci, tu alege-o (aici, virtual..unde e cel mai simplu) pe aia mai frumoasa.


si cu asta am terminat ca repet..sunteti prea..odihniti.
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 12-01-10, 08:10   #27
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Alfa Brera V6 vs Golf V R32

Nu, nu sunt genul de om care si-ar lua X5 propulsta de 1.6, dar nici nu sunt genul de om care si-ar lua o masina incredibil de anosta doar pentru ca are cateva avantaje. Dar tu esti omul care ti-ai lua o cutie de carton cu un volan infipt in ea daca ai sti ca scoate consum cu 4% mai mic si acceleratie ceva mai buna decat o Alfa.

Referitor la punctul tau 1, ce te face sa crezi ca nu am pus mana in viata mea pe o masina care "FUGE"? Poate am condus mai multe masini care "FUG" decat altii de 2 ori mai batrani ca mine. As fi discutat chestiile personale pe PM daca tu nu ai fi zis de toti, implicit si de mine ca suntem "odihniti". Poate ca intelectual esti mai odihnit ca mine, chiar daca am varsta asta, nu se stie niciodata
Nici eu n-o sa mai postez aici, n-are sens. Si sper ca si bogdan_wrc sa faca la fel, ca sa nu continue treaba asta.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 12-01-10, 08:45   #28
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Alfa Brera V6 vs Golf V R32

Nu o mai luaţi personal, vă rog eu, că aşa începe fiecare scandal, şi voi ştiţi asta deja...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 18-01-10, 21:58   #29
Gaby_Slo

Stage 4
 
Gaby_Slo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 281
Member of:
[DACIA]
Default Re: Alfa Brera V6 vs Golf V R32

golf pentru fiabilitate, ca in rest sunt cam aceleasi in ochii mei
Gaby_Slo is offline   Reply With Quote
Old 27-01-10, 17:23   #30
andrew 46

Stage 5
 
andrew 46's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,438
Member of:
[Colectionar Machete]
[Toyota]
[2 Roti]
Default Re: Alfa Brera V6 vs Golf V R32

alfa arata super , insa optez pentru golf r32..am mers cu unul si mi-a placut foarte mult...
andrew 46 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -