Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 05-03-10, 00:09   #196
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: BMW Seria 3 vs Passat şi alte modele pe 402 metri

Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post
Stii cati ca tine am servit pe topicu "Benzina vs Motorina" Si tu ca multi altii , cand li se ingusteaza ideiile incep sa caute ceva legat de user ...binenteles devenind off topic Am incredere ca o forta divina te va ajuta si vei reveni cu picioarele pe pamant , adica on topic
Hai sa revenim cu picioarele pe pamant:
Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post
Nemtii si restu lumii le folosesc ca masini de zi cu zi , romanu trebuie sa faca dintr un 318 drag car .Reveniti va rog cu picioarele pe pamant .Sunt niste masini ca oricare altele fara nici o inclinatie sportiva .
Eu cred ca tu nu ai vorbit cu niciun neamt ci vorbesti din povesti si mai cred ca nu ai condus la drum lung un bmw in mintile lui indiferent de motorizare. Poate ai ocazia sa-i intrebi pe nemti de ce au ales bmw si sa le si explici ce insemna inclinatie sportiva si cum ai descoperit tu ca BMW-ul nu are asa ceva.

Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post
numai au cautare(decat in RO)
Daca nu mai au cautare decat in Romania cum iti explici ca pe bmw-syndikat.de ( germania ) sau bimmerfest.com (SUA) cele mai multe topicuri si posturi sunt pe thread-urile E36?
__________________
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 05-03-10, 00:33   #197
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: BMW Seria 3 vs Passat şi alte modele pe 402 metri

jumatate de problema e rezolvata. Eu am 318-le , vine cineva cu loganul ?
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 05-03-10, 00:48   #198
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: BMW Seria 3 vs Passat şi alte modele pe 402 metri

1.Am facut referire la 316/318 , despre asta se vorbea pe ultima pagina , si sustin ceea ce am zis, nu are nici o inclinatie sportiva .

2.Am condus la drum lung de la E60 la E12 , ce treaba au la drum lung cand se vorbeste de liniute aici .


3.Confunzi aici 2 tipuri de oameni . Unii care au o pasiune si fac din aceasta pasiune un mod de viata si restu ...
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 05-03-10, 01:32   #199
T@zMania

Stage 5
 
T@zMania's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 3,341
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[RENAULT]
[4Rally]
Default Re: BMW Seria 3 vs Passat şi alte modele pe 402 metri

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Pe cine cunosc eu are e46 316i cu motor de ~1900 cmc, 100 si ceva de cai.

Anaconda... Prietene... Conteaza foarte mult soferul! Avand in vedere ca nu ai permis, nu prea ai de unde sa stii treaba asta, dar ai incredere in mine, aici nu e ca la NFS, de apesi pe sageata si masina accelereaza perfect!
Eu de exemplu cu Logan 1.4 am batut de 2 ori la rand un Golf 4 1.4 16v, de 75 de cai, si un Golf 5 1.4 l-am batut PANA M-AM PLICTISIT!!!!!!! Nu sunt eu cine stie ce sofer, dar de exemplu soferul de pe Golf 5 conducea putin mai prost decat o femeie, si soferul de pe Golf 4 conduce foarte bine, dar nu sportiv. Schimba vitezele cum l-a invatat profesorul la scoala de soferi!

Sa nu te sperii niciodata cand o masina mai proasta bate una mai buna, pentru ca nu se stie!

Eu sunt sigur ca in ceea ce am spus e46 iese "triumfator", dar sunt doar curios la ce distanta, si vreau sa fac si un filmulet. Atata tot.
Promit ca pun filmuletul si aici!!
cand vrei sa faci filmuletzul da-mi si mie un telefon.....am si eu un clio si as vrea sa incerc bmw-ul,doar cu start de pe loc si doar pe 402m.si chiar te rog sa filmezi,o sa fii uimit de rezultat
e vb de un dci bicorp de 65 de cai+soft si evacuare si care merge in 3,5 injectoare
__________________

Last edited by T@zMania; 05-03-10 at 01:36.
T@zMania is offline   Reply With Quote
Old 05-03-10, 07:25   #200
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: BMW Seria 3 vs Passat şi alte modele pe 402 metri

Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post
1.Am facut referire la 316/318 , despre asta se vorbea pe ultima pagina , si sustin ceea ce am zis, nu are nici o inclinatie sportiva .
Inseamna ca pentru tine o masina cu inclinatie sportiva se rezuma la "cat baga". Sasiul, franele, directia, repartitia maselor, pozitia la volan, toate astea nu-si gasesc locul in asteptarile tale.
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 05-03-10, 12:00   #201
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: BMW Seria 3 vs Passat şi alte modele pe 402 metri

Quote:
Originally Posted by xxdadixx View Post
Inseamna ca pentru tine o masina cu inclinatie sportiva se rezuma la "cat baga". Sasiul, franele, directia, repartitia maselor, pozitia la volan, toate astea nu-si gasesc locul in asteptarile tale.
cred ca confunzi 316/318 cu alte bmw-uri in 6 cyl. sau te referi la fenomenalele frane cu tamburi care erau standard pe sedanurile in 4 cyl ? pozitia la volan , sa spunem ca nu este pentru claustrofobi, nici macar in seria 5 nu ai cine stie ce loc la picioare, ieri am mers cu un e90, probabil ca in cateva zile m-as obisnui (dar la cat costa nu vreau sa ma obisnuiesc cu nimic , trebuie sa iti vina ca o manusa) iar semnalizarea este o gluma proasta...

Sasiu? care? vrei sa zici caroseria autoportanta, da este ok, dupa esecul e30 era si normal sa faca o caroserie mai rigida pe e36.

Repartitia maselor? fac pariu ca e36 are caroseria gandita pentru motoarele in 6 , adica cel putin 100 de kile mai mult pe fata.

Acum nu ma intelege gresit, toate e36 sunt masini super bune, nu prea au avut rival la vremea lor , poate C classe dar la sportivitate recunosc ca bmw a fost peste.(si in mom asta am un C classe).
__________________
INOXWORKS

480 hp/t
beck is offline   Reply With Quote
Old 05-03-10, 12:40   #202
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: BMW Seria 3 vs Passat şi alte modele pe 402 metri

Quote:
Originally Posted by beck View Post
cred ca confunzi 316/318 cu alte bmw-uri in 6 cyl. sau te referi la fenomenalele frane cu tamburi care erau standard pe sedanurile in 4 cyl ? pozitia la volan , sa spunem ca nu este pentru claustrofobi, nici macar in seria 5 nu ai cine stie ce loc la picioare, ieri am mers cu un e90, probabil ca in cateva zile m-as obisnui (dar la cat costa nu vreau sa ma obisnuiesc cu nimic , trebuie sa iti vina ca o manusa) iar semnalizarea este o gluma proasta...

Sasiu? care? vrei sa zici caroseria autoportanta, da este ok, dupa esecul e30 era si normal sa faca o caroserie mai rigida pe e36.

Repartitia maselor? fac pariu ca e36 are caroseria gandita pentru motoarele in 6 , adica cel putin 100 de kile mai mult pe fata.

Acum nu ma intelege gresit, toate e36 sunt masini super bune, nu prea au avut rival la vremea lor , poate C classe dar la sportivitate recunosc ca bmw a fost peste.(si in mom asta am un C classe).
Si E30 (ala prost) ce rival a avut ???
GTR is offline   Reply With Quote
Old 05-03-10, 13:26   #203
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: BMW Seria 3 vs Passat şi alte modele pe 402 metri

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Si E30 (ala prost) ce rival a avut ???
nu am zis ca e30 a fost prost per ansamblu, insa caroseria nu este suficient de rigida, cine a avut urs si l-a alergat stie despre ce vorbesc, tu doar incerci sa pari cunoscator.

Si a avut rival 190E w201.
beck is offline   Reply With Quote
Old 05-03-10, 14:10   #204
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: BMW Seria 3 vs Passat şi alte modele pe 402 metri

Quote:
Originally Posted by beck View Post
Repartitia maselor? fac pariu ca e36 are caroseria gandita pentru motoarele in 6 , adica cel putin 100 de kile mai mult pe fata.

Acum nu ma intelege gresit, toate e36 sunt masini super bune, nu prea au avut rival la vremea lor , poate C classe dar la sportivitate recunosc ca bmw a fost peste.(si in mom asta am un C classe).
Eu zic mai bine sa-i intrebi pe ingineri pentru ce motoare au gandit caroseria, dar sa nu uiti sa-i mai intrebi de ce exista un loc pentru baterie in fata si unul in spate
Odata cu C Classe-ul ala s-a dus si era "over engineered Mercedes".
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 05-03-10, 19:47   #205
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: BMW Seria 3 vs Passat şi alte modele pe 402 metri

Quote:
Originally Posted by beck View Post
nu am zis ca e30 a fost prost per ansamblu, insa caroseria nu este suficient de rigida, cine a avut urs si l-a alergat stie despre ce vorbesc, tu doar incerci sa pari cunoscator.

Si a avut rival 190E w201.
E o diferenta mare, tu incerci sa pari un cunoscator, eu sunt un cunoscator.

190 E w201 cred ca a fost cel mai prost Mercedes facut vre-odata chiar si in variantele 2.3 16v si 2.5 16v.

Toate caresoeriile de la absolut toti constructorii au fost rigidizate de-a lungul timpului prin materiale mai noi mai bune si prin tehnologie mai avansata. Pe vremea lui E30 nici Audi sau Mercedes nu stateau mult mai bine pe ridigitate.
Eu am avut si E30 si E36 si E46, de mers am mers cu toate inclusiv cam cu toata gama Audi si Merceds. La toate se simte trecerea de la o generatie la alta iar la vremea lui E30 era la distanta mare de concurenta, ea miscorandu-se in timp si ajungadu-se acum la o concurenta mult mult mai echilibrata, asa ca E30 este peste toate seriile BMW de pana acum in comparatie cu concurenta, asa cum a fost si Mercedesul cu S-ul sau cu E-ul, 116, 123 si 126 fiind departe rau de concurenta la vreme lor.

Last edited by GTR; 05-03-10 at 19:50.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 05-03-10, 20:25   #206
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: BMW Seria 3 vs Passat şi alte modele pe 402 metri

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
E o diferenta mare, tu incerci sa pari un cunoscator, eu sunt un cunoscator.

190 E w201 cred ca a fost cel mai prost Mercedes facut vre-odata chiar si in variantele 2.3 16v si 2.5 16v.

Toate caresoeriile de la absolut toti constructorii au fost rigidizate de-a lungul timpului prin materiale mai noi mai bune si prin tehnologie mai avansata. Pe vremea lui E30 nici Audi sau Mercedes nu stateau mult mai bine pe ridigitate.
Eu am avut si E30 si E36 si E46, de mers am mers cu toate inclusiv cam cu toata gama Audi si Merceds. La toate se simte trecerea de la o generatie la alta iar la vremea lui E30 era la distanta mare de concurenta, ea miscorandu-se in timp si ajungadu-se acum la o concurenta mult mult mai echilibrata, asa ca E30 este peste toate seriile BMW de pana acum in comparatie cu concurenta, asa cum a fost si Mercedesul cu S-ul sau cu E-ul, 116, 123 si 126 fiind departe rau de concurenta la vreme lor.
Ai tendinta sa exagerezi , pe cuvant . Ca un cunoscator nu ai cum sa spui dintre un model de MB si un BMW din aceasi generatie si serie (cele dupa anii '80) ca este diferenta net superioara intre una si cealalta , cand toti stim ca au mers in pararel aceste 2 marci cu tehnologia.Existe capitole la care una sta mai bine si alta mai prost ,dar diferente de la cer la pamant nu sunt , asa cum te ai exprimat tu fara sa dai si vreun argument.Ca si cum asta e cel mai bun pt ca asa zic eu ...si noi trebuie sa te credem .


Luam ex dat W201 si E30 in variante de serie : W201 frana disc toate 4 rotile +ABS dotare standard, varianta cea mai slaba de motorizare mai mare ca la E30 (1.8 fata de 1.6), servodirectie standard ,lucruri mici acum dar la vremea aia contau .Nu poti spune ca nu a fost o masina echilibrata pt ca tehnologia folosita la W201 au folosit o la W124 care a fost un real succes .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 05-03-10, 22:01   #207
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: BMW Seria 3 vs Passat şi alte modele pe 402 metri

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
E o diferenta mare, tu incerci sa pari un cunoscator, eu sunt un cunoscator.
eu cred ca tie iti trebuie un blog.
beck is offline   Reply With Quote
Old 05-03-10, 22:08   #208
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: BMW Seria 3 vs Passat şi alte modele pe 402 metri

Eu cred ca mai bine scrie o carte, sau isi face emisiune TV
eMH is offline   Reply With Quote
Old 05-03-10, 23:08   #209
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: BMW Seria 3 vs Passat şi alte modele pe 402 metri

Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post
Ai tendinta sa exagerezi , pe cuvant . Ca un cunoscator nu ai cum sa spui dintre un model de MB si un BMW din aceasi generatie si serie (cele dupa anii '80) ca este diferenta net superioara intre una si cealalta , cand toti stim ca au mers in pararel aceste 2 marci cu tehnologia.Existe capitole la care una sta mai bine si alta mai prost ,dar diferente de la cer la pamant nu sunt , asa cum te ai exprimat tu fara sa dai si vreun argument.Ca si cum asta e cel mai bun pt ca asa zic eu ...si noi trebuie sa te credem .


Luam ex dat W201 si E30 in variante de serie : W201 frana disc toate 4 rotile +ABS dotare standard, varianta cea mai slaba de motorizare mai mare ca la E30 (1.8 fata de 1.6), servodirectie standard ,lucruri mici acum dar la vremea aia contau .Nu poti spune ca nu a fost o masina echilibrata pt ca tehnologia folosita la W201 au folosit o la W124 care a fost un real succes .
W201 NU a fost un real succes si este inceputul si etalonul NEfiabilitatii Mercedes care a urmat asa cum nici W124 nu a fost mai fiabil decat W123, dar a fost totusi o masina reusita.
Oricum tehnologia lui W201 nu are nici o legatura cu cea a W124 si nu au avut nici un reper de sasiu sau tren de rulare comun.
Servodirectie, frana pe 4 discuri aveau si alte branduri mai slabe dar asta nu inseamna ca aveau un sasiu reusit sau ca erau fiabile.

Quote:
Originally Posted by beck View Post
eu cred ca tie iti trebuie un blog.

Acum sarcasmul in lipsa argumentelor este o solutie de a ascunde anumite goluri in cultura ta auto.

M-am gandit si la asta dar ar fi prea mare blogul si probabil plictisitor, asa ca m-am gandit sa fac bani din asta si asta si fac.

Eu am avut fericita si destul de rara ocazie sa conduc M3 E30 si M3 E30 Evolution II, probabil ca daca le-ai fi condus pe oricare din ele ai fi avut cu totul alta impresie, cu toate ca si un E30 325I cu niste arcuri si amortizoare sport si o bara de rigidizare intre amortizoare, poate sa faca mult mai mult decat varianta stock. E30 este o masina care a fost etalonul clasei la vremea respectiva, departe de concurenta, dar este normal, tehnologia evolueaza si ce a urmat a fost mai competitiv atat la BMW cat si la concurenta.

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Eu cred ca mai bine scrie o carte, sau isi face emisiune TV
De unde stii ca nu fac asta, te simti nebagat in seama. Apropo, tu cu ce te ocupi in Spania???

P.S.

Nu sunt fan BMW si al nici unei alte marci, am doar preferinte de masini si apreciez in aceeasi masura atat BMW cat si Mercedes si mai nou VAG, concurenta fiind benefica consumatorilor.
.

Last edited by GTR; 05-03-10 at 23:23.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 05-03-10, 23:25   #210
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: BMW Seria 3 vs Passat şi alte modele pe 402 metri

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
De unde stii ca nu fac asta, te simti nebagat in seama. Apropo, tu cu ce te ocupi in Spania???
Indrept banane, dar ocazional mai si culeg cate un portofel. Am si un job de week-end, sunt spargator de seminte. Vrei sa mi te alaturi?
Are importanta cu ce ma ocup? Pot fi si gunoier, nu imi dau seama ce relevanta are.

P.S.: Nu sunt gunoier, sa nu iti faci iluzii desarte!
P.S.2: Nu a zis nimeni ca ma ocup cu ceva...
eMH is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -