Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 30-12-09, 00:00   #91
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

la liniute d'astea mai conteaza si soferul, motorina bagata, drumul , etc

Poate posesorul vectrai avea butonasu sport sau era chipuit
sau poate bimmeru avea turbina distrusa, sau nu era in mintile lui.

Si mie imi e greu sa cred ca a facut 320d de 150cp .
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 30-12-09, 01:28   #92
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default

Quote:
Originally Posted by Corneliu26 View Post
Hai ca "invat" lucruri noi de la tine. Sa imi spui si mie cand un vw de 130 si de cai bate e46 ala de 150 de cai,ambele stock,ambele motoare bune,etc...
Singurul lucru pe care aş vrea să-l īnveti de la mine ar fi să citeşti cu atenţie ceea ce scriu, īnainte să te dai rotund şi să ne iei de sus.
Eu descriam ce povestise un coleg mai devreme, dar nu ai avut timp să citeşti cu atenţie, trebuia să ne explici īn timpul ăsta cāt de proşti suntem noi şi cum ştii tu maşinile astea pe de rost.
Uşor, că nu se plăteşte cel mai bun fan al unei mărci.

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
sunt motoare vechi si cele de 136 nu prea sunt de treaba motiv pentru care gasesti la 4-5000e e46 320d cate vrei.
Motoarele de care spui tu au fost folosite din 1998 pānă īn 2005, inclusiv pe cel de 150 de cai, singura diferenţă fiind sistemul de injecţie, si pe seria3 E46 şi pe seria 5 E39. Nu va daţi cu părerea daca nu stăpāniţi subiectele dezbătute.
Apropo, cāt anume ai vrea să coste o maşină de 11 ani, de cānd se tot produc e46?

Last edited by aleks; 30-12-09 at 09:13.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 30-12-09, 07:35   #93
gigi galagie

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 243
Member of:
[Opel]
Default Re: Benzina sau motorina ?

In primavara m am "dat"cu o vectra de 120 de cai,diesel si am lasat o in urma rau de tot(eu cu vectra de 122 cai benzina,inca cu cauciucurile de iarna pe 15).
mai bine a stat un focus din 2008 de 115 cai diesel.Au fost plecari si de pe loc,si din mers.
Mie unul imi vine greu sa cred ca vectra aia de 120 de cai a facut o masina de 136 de cai.poate bmw-ul nu mergea cum trebuie...
gigi galagie is offline   Reply With Quote
Old 30-12-09, 09:58   #94
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Motoarele de care spui tu au fost folosite din 1998 pānă īn 2005
Pana in 09/2007 pe E90 cel de 163 de cai (M47N2) e tot M47 la baza. E46 de 150 de cai (M47N) are 2 versiuni, cea euro4 cu 6 viteze de dupa 08/2004 e foarte asemanatoare cu cea de 163 de cai si a fost primul diesel de 2000 cmc care si-a meritat dreptul de a fi pus pe cabrio sau coupe E46 odata cu faceliftul lor. Cel de 150 de cai euro 4 il recunosti dupa rosul de la turometru care incepe la 5000 de ture.
--
Ontopic: De la 1 ianuarie 2010 potrivit calendarului de crestere a accizelor convenit cu Comisia Europeana, acciza la benzina fara plumb va creste anul viitor cu 16 euro pe tona, pana la 452 euro/tona. Totodata, acciza la motorina va creste din 2010 de la 336 la 347 euro/tona, respectiv de la 283,920 la 293,215 euro/1.000 litri.
__________________

Last edited by xxdadixx; 30-12-09 at 10:01.
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 30-12-09, 10:02   #95
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Multumesc de completări, ştiam eu că tre' să fie vreun creier pe aici să ştie la virgulă
aleks is offline   Reply With Quote
Old 30-12-09, 11:05   #96
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Singurul lucru pe care aş vrea să-l īnveti de la mine ar fi să citeşti cu atenţie ceea ce scriu, īnainte să te dai rotund şi să ne iei de sus.
Eu descriam ce povestise un coleg mai devreme, dar nu ai avut timp să citeşti cu atenţie, trebuia să ne explici īn timpul ăsta cāt de proşti suntem noi şi cum ştii tu maşinile astea pe de rost.
Uşor, că nu se plăteşte cel mai bun fan al unei mărci.


Motoarele de care spui tu au fost folosite din 1998 pānă īn 2005, inclusiv pe cel de 150 de cai, singura diferenţă fiind sistemul de injecţie, si pe seria3 E46 şi pe seria 5 E39. Nu va daţi cu părerea daca nu stăpāniţi subiectele dezbătute.
Apropo, cāt anume ai vrea să coste o maşină de 11 ani, de cānd se tot produc e46?

e ieftina din cale afara..nu e ieftina de la vechime.. Totusi e un bmw care are un consum mic, adica un 5.5-6 afara si 7 la oras e un consum cautat iar la 320d il poti gasi, dar la un pret mic.. Nu poti sa zici ca sunt niste motoare echilibrate, am plecat wek asta la cabana cu un 320d al unui prieten si pe drum a murit turbo, pentru a 2 a oara in ultimele 5 luni. Plus ca a mai avut o sumedenie de investitii in ea ce aparea peste noapte.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 30-12-09, 12:26   #97
Corneliu26

Stage 5
 
Corneliu26's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 2,374
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Singurul lucru pe care aş vrea să-l īnveti de la mine ar fi să citeşti cu atenţie ceea ce scriu, īnainte să te dai rotund şi să ne iei de sus.
Eu descriam ce povestise un coleg mai devreme, dar nu ai avut timp să citeşti cu atenţie, trebuia să ne explici īn timpul ăsta cāt de proşti suntem noi şi cum ştii tu maşinile astea pe de rost.
Uşor, că nu se plăteşte cel mai bun fan al unei mărci.


Motoarele de care spui tu au fost folosite din 1998 pānă īn 2005, inclusiv pe cel de 150 de cai, singura diferenţă fiind sistemul de injecţie, si pe seria3 E46 şi pe seria 5 E39. Nu va daţi cu părerea daca nu stăpāniţi subiectele dezbătute.
Apropo, cāt anume ai vrea să coste o maşină de 11 ani, de cānd se tot produc e46?
se chinuie,adica a se chinui poate inseamna la tine o diferenta ff mare.
Macar nu te avanta in afirmatii care nu au nici o baza,iti dai cu parerea despre cutiile de viteze nereusite,si ce ai scris tu acolo mai sus. Informeaza`te inainte sa afirmi ceva,faptul ca nu ai tu la inima o anumita marca nu inseamna ca trebuie sa vorbesti ceva de care nu ai habar.
Corneliu26 is offline   Reply With Quote
Old 31-12-09, 02:11   #98
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Corneliu26 View Post
se chinuie,adica a se chinui poate inseamna la tine o diferenta ff mare.
Macar nu te avanta in afirmatii care nu au nici o baza,iti dai cu parerea despre cutiile de viteze nereusite,si ce ai scris tu acolo mai sus. Informeaza`te inainte sa afirmi ceva,faptul ca nu ai tu la inima o anumita marca nu inseamna ca trebuie sa vorbesti ceva de care nu ai habar.
Tu ai permis de maximum 3 ani, asta dacă l-ai luat la 18 ani, eu doar modelele astea le deţin de 4 ani, sunt maşinile pe care le am, chiar dacă mai conduc şi altceva, ştiu ce vorbesc, dar nu sunt habotnic şi recunosc şi minusurile unei mărci.
Nu ştiu cum trăiţi voi cu senzaţia că un amărāt de 2000 diesel e state of art şi reprezintă tot ce are o anumită marcă mai bun. Tu-mi spui mie că mă avānt īn afirmaţii fără bază, că habar n-am ce vorbesc, eu le conduc zeci de mii de km īn toate condiţiile īn diverse configuraţii. Altul povesteşte de motoare proaste, voi ar trebui să ieşiţi pe stradă, să faceţi muuulţi km cu ele şi pe urmă să mă contraziceţi. Nu te-ai intrebat de ce nu-mi dau cu părerea despre Audi sau despre Mercedes? Pentru că nu-s băgător de seamă şi pentru că deschid gura numai cānd stăpānesc o chestiune suficient de bine, ceea ce mi-aş dori să facă şi măcar 5-10 % din oamenii de pe forumul ăsta.
Din păcate pentru noi, asta e doar o utopie.

Last edited by aleks; 31-12-09 at 02:14.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 31-12-09, 10:39   #99
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Tu ai permis de maximum 3 ani, asta dacă l-ai luat la 18 ani, eu doar modelele astea le deţin de 4 ani, sunt maşinile pe care le am, chiar dacă mai conduc şi altceva, ştiu ce vorbesc, dar nu sunt habotnic şi recunosc şi minusurile unei mărci.
Nu ştiu cum trăiţi voi cu senzaţia că un amărāt de 2000 diesel e state of art şi reprezintă tot ce are o anumită marcă mai bun. Tu-mi spui mie că mă avānt īn afirmaţii fără bază, că habar n-am ce vorbesc, eu le conduc zeci de mii de km īn toate condiţiile īn diverse configuraţii. Altul povesteşte de motoare proaste, voi ar trebui să ieşiţi pe stradă, să faceţi muuulţi km cu ele şi pe urmă să mă contraziceţi. Nu te-ai intrebat de ce nu-mi dau cu părerea despre Audi sau despre Mercedes? Pentru că nu-s băgător de seamă şi pentru că deschid gura numai cānd stăpānesc o chestiune suficient de bine, ceea ce mi-aş dori să facă şi măcar 5-10 % din oamenii de pe forumul ăsta.
Din păcate pentru noi, asta e doar o utopie.
ar trebui sa se completeze un chestionar inainte sa poata cineva sa posteze pe forumul asta sa arate la fiecare in dreptul numelui gradele, masinile conduse, km , conditii , de cati ani are carnetul sa nu mai isi dea cu parerea si tineri de 18 ani in contradictie cu oameni de 40 de ani. Trebuie sa ne facem cumva cunoscuti care cum ce are ca asa doar pe povesti nu putem sa ne dam seama. Eventual un CV ne-ar fi de ajutor sa realizam ce fel de om face afirmatile x sau y. Poate un sud 320d nu se buleste, poate in nord cad pe rupte, cine stie poate e si datorita climei.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 31-12-09, 11:58   #100
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
ar trebui sa se completeze un chestionar inainte sa poata cineva sa posteze pe forumul asta sa arate la fiecare in dreptul numelui gradele, masinile conduse, km , conditii , de cati ani are carnetul sa nu mai isi dea cu parerea si tineri de 18 ani in contradictie cu oameni de 40 de ani. Trebuie sa ne facem cumva cunoscuti care cum ce are ca asa doar pe povesti nu putem sa ne dam seama. Eventual un CV ne-ar fi de ajutor sa realizam ce fel de om face afirmatile x sau y.
Nu, tot ce trebuie este să deschidem mintea şi să īnţelegem că nu există masini perfecte din toate punctele de vedere.
Ar mai fi bine să īnţelegem că nu e bine să credem despre noi că ştim totul despre orice maşină, şi că de multe ori experienţa practică īndeajuns de multă ajută mult mai bine decāt 100 de studii comparative din reviste sau de pe net.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 31-12-09, 12:20   #101
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Nu, tot ce trebuie este să deschidem mintea şi să īnţelegem că nu există masini perfecte din toate punctele de vedere.
Ar mai fi bine să īnţelegem că nu e bine să credem despre noi că ştim totul despre orice maşină, şi că de multe ori experienţa practică īndeajuns de multă ajută mult mai bine decāt 100 de studii comparative din reviste sau de pe net.
Nu ai invatat pana acum ca exista masini care nu consuma pic de ulei????
Au un segment special care curata uleiul ramas in cilindru ca sa nu il arda.
Si nici turbinele lor nu pierd ulei pentru ca e un negru mic si il aduna cu pipeta de langa rotor ca sa il bage inapoi in baie.
Si nici vaporii de la epurator nu ajung inapoi in admisie ci sunt cantariti cu atentie si separati de ulei ca sa iasa la gramaj cand faci schimbul la 15000
A mea saraca ia ulei de cand am luat-o dar numai dupa 10000km de la schimb.
Completez cam 1 l la 15000 in total.
Dar eu nu am segmentul ala special si nici negrul ala mic langa rotorul turbinei.Numai masinile deosebite nu consuma ulei
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 31-12-09, 12:41   #102
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Nici a mea nu-i deosebită, tot consumă ulei, numa' că pe la turbo...
Nu mult, dar oricum.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 31-12-09, 12:44   #103
Corneliu26

Stage 5
 
Corneliu26's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 2,374
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Tu ai permis de maximum 3 ani, asta dacă l-ai luat la 18 ani, eu doar modelele astea le deţin de 4 ani, sunt maşinile pe care le am, chiar dacă mai conduc şi altceva, ştiu ce vorbesc, dar nu sunt habotnic şi recunosc şi minusurile unei mărci.
Nu ştiu cum trăiţi voi cu senzaţia că un amărāt de 2000 diesel e state of art şi reprezintă tot ce are o anumită marcă mai bun. Tu-mi spui mie că mă avānt īn afirmaţii fără bază, că habar n-am ce vorbesc, eu le conduc zeci de mii de km īn toate condiţiile īn diverse configuraţii. Altul povesteşte de motoare proaste, voi ar trebui să ieşiţi pe stradă, să faceţi muuulţi km cu ele şi pe urmă să mă contraziceţi. Nu te-ai intrebat de ce nu-mi dau cu părerea despre Audi sau despre Mercedes? Pentru că nu-s băgător de seamă şi pentru că deschid gura numai cānd stăpānesc o chestiune suficient de bine, ceea ce mi-aş dori să facă şi măcar 5-10 % din oamenii de pe forumul ăsta.
Din păcate pentru noi, asta e doar o utopie.
Ma lasi te rog cu conceptia asta ca tu ai de 4 ani,poate tu in 10 ani nu vei conduce cat conduc eu in 2 ani,ce`i cu atitudinea asta de comunist,asa spun mosii aia care zic ca ei au permis de 1000 de ani,si eu ma bag doar unde am habar,si iti spun ca vb prostii. Crezi ca daca tu ai un bmw 320d si nu merge cum trebuie inseamna ca asa sunt toate? Daca nu deschizi gura decat cand stapanesti bine un subiect,atunci mai bine inchide`o,ca despre subiectu 320d esti pe langa. Din momentul cand ai zis ca,cutiile fac ca 320d 150 cai sa se "chinuie" cu un passat de 130 de cai ti`ai dat examenu.
Sunt f obiectiv,dar passat de 130 de cai e prastie pe langa 320d cu motor in regula. Asta pe probate.
Corneliu26 is offline   Reply With Quote
Old 31-12-09, 12:56   #104
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Fac juma'te de milion de km conduşi īn ultimii 10 ani, eu am sustinut treaba asta vis-a-vis de modelul de 136 de cai, iar cu cel de 150 comentam ce afirmase alt coleg de forum, ţi-am mai spus odată să citeşti cu atenţie posturile, īn rest nu mai spun nimic, ca mă repet şi oricum nu dai importanţa decāt fragmentelor care pot naşte flame.
Īţi doresc o zi bună şi ţie
aleks is offline   Reply With Quote
Old 31-12-09, 12:58   #105
Corneliu26

Stage 5
 
Corneliu26's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 2,374
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Īţi doresc o zi bună şi ţie
Mersi si La Multi Ani
Corneliu26 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -