Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 15-10-14, 12:52   #1441
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by shadowro View Post
ceea ce nu se stie este ca a doborat din nou recordul pe 400m in urmatoarea zi cu un timp de 7.700 @ 18x MPH
Masina asta a dat tabela peste cap @186.51mph. Plus un AWD wheelie de incalzire:

UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 16-10-14, 11:27   #1442
shadowro

Stage 5
 
shadowro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,456
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Masina e o bestie.
Sincer aceasta masina nu e pe gustul meu dar nu pot sa nu ii felicit pe cei care au lucrat la aceasta bestie si de asemenea nu pot nega performantele.
Momentan aceasta masina este King of Street & Drag.

Astept ca cei de la UGR sa revina si sa rupa tiparele, din nou.
__________________
Honda
shadowro is offline   Reply With Quote
Old 16-10-14, 18:34   #1443
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Stage 2R + Huracan ar cam trebui sa fie Game Over. Acum sa vedem ce zice transmisia DCT.
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 16-10-14, 19:40   #1444
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by boy_wonder View Post
Stage 2R + Huracan ar cam trebui sa fie Game Over. Acum sa vedem ce zice transmisia DCT.
Deocamdata am vazut ca UR lucreazza la 458 IItalia TT!
GTR is offline   Reply With Quote
Old 16-10-14, 22:15   #1445
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

In ce sens lucreaza? Nu de alta, dar au in oferta un pachet TT de vreo 2-3 ani.
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 17-10-14, 00:32   #1446
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by boy_wonder View Post
In ce sens lucreaza? Nu de alta, dar au in oferta un pachet TT de vreo 2-3 ani.
Nu stiu, au facut zilele trecute o prezentare!
GTR is offline   Reply With Quote
Old 17-10-14, 02:44   #1447
993turbo

Stage 5
 
993turbo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 368
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

m i s a spus ca sunt eu rau si partinitor, dar se pare ca nu sunt singurul care gandeste asa.. la prima parte din video am ras cu lacrimi, dar pe urma mi a inghetat rasul pe fata.. ce n as da sa dispara toate computerele pe masini pt 1 zi in lumea asta .. si cutiile automate la fel :

http://jalopnik.com/worst-track-vide...hat-1647192131
__________________
Porsche. There is no substitute.
996 Turbo
PCA member
993turbo is offline   Reply With Quote
Old 17-10-14, 11:46   #1448
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Da..si eu as vrea sa dispara....mi-as face firma de tractari dedicata Porsche
https://www.youtube.com/watch?v=-RR5hl1BaqI
JDV is offline   Reply With Quote
Old 17-10-14, 12:26   #1449
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Masina e proasta, nu soferul, asa'i?
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 17-10-14, 13:20   #1450
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Eu nu stiu de ce il tot bagati in seama pe troll.
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 17-10-14, 14:15   #1451
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Pai sa dispara toate calculatoarele de pe masini, sa ramana doar carburatia. Orice tehnologie este noua la vremea ei...cum era primul sistem de ESP sau ABS...total noi la vremea lui, dar azi nu poti sta fara ele.
Si peste 30 de ani o sa zicem..."baa..pe vremea mea, trebuia sa simti masina"...si apoi te uiti melancolic la poze cu GT-R.
Nu poti sa conduci un Nissan sau un Porsche din 2014 si sa te astepti la aceleasi senzatii ca o masina din `60.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 17-10-14, 16:08   #1452
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by 993turbo View Post
m i s a spus ca sunt eu rau si partinitor, dar se pare ca nu sunt singurul care gandeste asa.. la prima parte din video am ras cu lacrimi, dar pe urma mi a inghetat rasul pe fata.. ce n as da sa dispara toate computerele pe masini pt 1 zi in lumea asta .. si cutiile automate la fel :

http://jalopnik.com/worst-track-vide...hat-1647192131
L-am vazut si eu, ma pregateam sa-l pun. Comentariile sunt sarea si piperul! )
GTR is offline   Reply With Quote
Old 17-10-14, 18:03   #1453
shadowro

Stage 5
 
shadowro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,456
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Deocamdata am vazut ca UR lucreazza la 458 IItalia TT!
Daca e vorba de acela alb .... este de ani buni de zile. Si nu numai ca este de ani buni de zile , a fost si lovita masina intre timp
Oricum ar fi e irelevant sa pui asemenea masina langa gtr de 1800 sau gallardo de 1800.
Ma astept si eu ca noul sasiu de Huracan si noua transmisie , sa fie game changer pentru UGR.
Chiar ma mir cat de performanta au putut face aceasta transmisie infecta numita e-gear.
shadowro is offline   Reply With Quote
Old 20-10-14, 06:14   #1454
993turbo

Stage 5
 
993turbo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 368
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

@ JDV ai gasit un Cayenne impotmolit si asta e sursa ta de clienti pt firma de tractare? Good luck .. Cayenne ul e unul din cele mai bune SUV uri offroad btw dar asta e alta poveste. Frustrarea mea e cu idiotii de aici care se relaxeaza prea tare cand conduc o masina, mai ales automata, pe autostrada ii vezi mancand, rujandu se, text uind .. orice numai atentie la trafic nu, daca cutia era manuala erau fortati sa se concentreze pe condus mai mult. Ultima idioata avea un portativ peste jumate de parbriz si canta dand din abele maini la peste 100 km/h, mi a cazut fata .. Iar in general aici cand vezi un asiatic sau asiatica intr o Toyota e bine sa lasi spatiu pe langa ei..nu stiu cine le da carnet ! Gata, m am racorit )

@ GT-R: te ai chinuit mult pana ai gasit un review atat de ridicol ca asta ?
uite aici review uri:

https://www.youtube.com/watch?v=ocSjiJbevaU

https://www.youtube.com/watch?v=prbJIZ83bdo

https://www.youtube.com/watch?v=KVdme4ISq8Y

https://www.youtube.com/watch?v=BU_qEHpRiCo

si cireasa de pe tort:
https://www.youtube.com/watch?v=7dss44VBDN8

Intrebari ?

@ DZ1: daca ai bani de un Nismo, ia ti un GT3 ..RS nu o sa regreti, pt liniute un Golf 1 modificat sanatos rezolva orice masina din Romania )

@ Giully4u : tu ai citit articolul si ai vazut filmul, sau iti place sa vb doar ? Ideea e despre ce insemana o masina care ti salveaza fundul tot timpul si ce sofer "bun" te face, dar doar in mintea "pilotului" chestie care devine periculoasa cand computerele nu mai pot compensa prostia de la volan.

@ Tzzantaru: cred ca nu prea cunosti definitia unui troll prietene, asta e forumul GT-R vs ce vrei tu, e chiar o surpriza pt tine sa auzi si pareri contra? Mai ales argumentate ? Sau e strict interzis sa zicem ceva rau de Sfantul GT-R, care e Alpha si Omega (he he..intentionat!) in lumea auto. Daca urmam definitia se pare ca tu esti troll ul care arunca pastila doar ca sa starneasca rahatul, fara argumnete, fara provocare...nu ? E ok, ai auzit de "don't feed the troll?" E ok, mie imi place sa i hranesc, sunt distractivi

@ JDV, din nou: uite, conform teoriei tale, ti am gasit masina perfecta: http://www.topgear.com/uk/car-news/a...ive-2014-10-17. Nu? Doar e varful tehnologiei, cum putem spune nu progresului? Sau poti sa incerci un Google Car in curand, si mai bine..
Lasand ironia la o parte, pt ca stiu ca ti place sa conduci, nu inseamana ca orice inventie aduce mai multa satisfactie in viata noastra. Hai sa nu sarim sa imbratisam orice inventie doar de dragul ca e noua, ca impinge tehnologia bla bla bla..
Uite, o paralela in muzica, mp3 urile au adus cea mai de *** "evolutie" in ce priveste ascultatul muzicii, da, miliarde pot sa asculte pe telefon "muzica" problema e ca suna ca o conserva, si incet incet lumea care apreciaza ceva bun incepe sa refuze asta, dovada ca vanzarile de vinyl au crescut f mult in ultimii ani. Cum, ca doar e tehnologie de pe vremea lui bunica.. ei, aia e, e muzica cu suflet. Care suna cum a vrut autorul, nu ca un fiser comprimat, Loudness izat, macelarit, etc (http://www.audioholics.com/editorial...-down-of-audio). E comod sa descarci un film sau muzica comprimata de pe net, dar nu o sa fie ca originalul din studio. Si de ce sa nu te bucuri de adevarata muzica?

Pt toate gasca de aici:
Cam asa si cu condusul, imi doresc ca cei care s mari fani tehnologie sa se dea cu o masina veche, pe zapada preferabil, si acolo vor vedea feedback real, ce inseamna sa conduci TU si nu un software, sa SIMTI ce face masina aia sub tine si cum interactioneaza cu drumul... pot sa vb 100 de ani despre asta, dar mesajul sper ca e clar. Si o spun pt ca vreau sa impartasesc din experientele astea super si sa se bucure si altii de ele, nu ratati chestii foarte tari de dragul unei "curse" de 10s .. o caramida are aceeasi competenta ca si un "pilot" de semafor racing.
Si nu ai nevoie de 100.000 EUR pt asta. Uite, am inchiriat Mazda aia MX5 de la Eurocar acu ceva timp cand am vizitat RO si in 2 zile am traversat muntii de 6 ori, Bran, DN1, TRansfagarasean, DN1 A, etc, si a fost super. Numai 1.8 motorul, dar nu aia e relevant, a fost 100 EUR /zi dar a meritat fiecare banut.
Deci da, in 30 de ani din pacate o sa zicem " oao, acum 30 de ani GT-R ul nu lua curba pt tine, nu frana si accelera pt tine, nici macar nu stia unde mergi fara sa butonezi 3 minute la ceva numit GPD.." da, merci, eu nu s asa mare fan .. parca eram pe un forum de entuziasti auto, nu ? Tehnologie care face o masina mai rapida /eficienta/etc? Da, dar nu mi lua placerea condusului.

Si uite ca mai zic si altii asa: http://blackflag.jalopnik.com/save-t...ers-1647945959

" If you're continually in more car than you can handle with the epic R35, please, use it as a lovely daily (mmmm, BOOST!) and pick up a more analog track car in the meantime to cut your teeth with. Then when you've got a better feel for how weight transfer, racing lines and other essential concepts work, you can put some better laps down in the GT-R.

Unfortunately, the GT-R isn't as communicative as other platforms, so the learning curve with track driving in a stiff, tech-heavy GT-R is a bit higher. It tends to save a driver from an off before, say, understeer catches up with them. "


Mesajul meu este ca nu, GT-R nu e masina ideala. Mai ales ca incepator. Cand ai scos untul, tot, tot, dintr o Miata, hai si mai vorbim, trecem la un STI poate, dupa care la un M3, samd. Sau ok, sari direct intr un Speciale/Aventador/GT3 etc daca ai bani, dar incepe cu baza, inainte de a planui miliarde de cai putere la upgrade uri, mai bine upgradeaza te pe tine. Bani mult mai bine investiti, plus ca nu o sa te depaseasca pe circuit oameni cu masini mult mai putin performante ) (am vazut multe faze de genul). Si intr o nota FOARTE serioasa, cand computerul numai are ce face se termina de obicei foarte rau, mai rau decat daca masina ar scapa in derapaj mai repede.. vezi finalul de la primul video, ala cu pilotul mai ocupat de Kebab decat de condus ..

Nu urasc masinile japoneze, imi plac Miatele, STi uri, Evo uri, Prelude ul, BRZ / FR-S, S2000 ul etc. Se vede un trend aici ? Nu mi plac masinile gen "appliance" am acelasi respect pt un "pilot" de appliance ca si pt cineva care spala rufe cu o masina performanta. Nu toti care conduc GT-R uri sunt cizme la condus, dar o sa gasesti mult mai multi piloti buni in niste vechituri depasite tehnologic pt ca lipsa de ajutoare software iti cerne urgent "meseriasii" de cei cu adevarat talent si "seat time". Anul asta din toate open track day urile la care am fost nu am vazut un singur GT-R. Am vazut tone de 911, Miata, 944, Corvette, Mustang uri, chiar si exotice Ferrari, McLAren, M uri cat cuprinde, AMG uri, Audi S si RS uri, etc etc. Erau in schimb multe GT-R uri la Shannonville la drag strip printre twin turbo Camaro uri, Mustang uri, si alte masini de sfert de mila. Concluzia o trageti voi, dar si pt aia, dupa mine e o prostie sa dai 100.000 pe un GT-R cand poti sa iei orice coaja sa o faci avion: https://www.youtube.com/watch?v=OUkSFi2NhT0
"Eu traiesc viata pe sfertul de mila in cate 10 s" e bullshit pt filme pt adolescenti, condu o masina veche la limita pe un drum de munte iarna si o sa vezi atunci senzatii.. daca te tine !

Hai condus placut.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_8092.JPG
Views:	40
Size:	1.22 MB
ID:	3040495   Click image for larger version

Name:	IMG_8103.JPG
Views:	38
Size:	1.06 MB
ID:	3040496  
993turbo is offline   Reply With Quote
Old 20-10-14, 08:47   #1455
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Replica mea era pt JDV, nu pt tine
Giully4u is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -