Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 03-08-14, 18:02   #1306
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
Si... GT-R de cand e?

Cand vreodata m3 peste 911?
1. Din moment ce GT-R ului i se spune "supercar killer"...tu asta ai dedus?...ca e supercar?
2. nu am auzit vreodata ca 911 sa fie peste M3 la capitolul "the ultimate driving machine"...
JDV is offline   Reply With Quote
Old 04-08-14, 20:09   #1307
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

the marketing is strong in this one
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 05-08-14, 07:31   #1308
993turbo

Stage 5
 
993turbo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 368
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
1. ... !
Inainte sa deschizi gura e bine sa verifici, nu de alta dar te faci de cacao:
http://www.porsche.com/usa/models/911/
citeste si poate te ajut eu cu niste matematica, scrie clar porsche/usa , da? cum ziceam, 151.100 pt Turbo, 182.700 pt Turbo S. E greu cu cifrele astea, mai usor sa dam din gura

Eu sincer cred ca ai actiuni la Nissan, sau la Renault macar, nu vezi ca inafara de pustani care au cunostiinte minime despre condus si super car uri, mai ales cei sub varsta condusului care traiesc in lumea jocurilor cu masini si vorbesc din auzite doar, majoritatea celor care au bani cu adevarat prefera alte marci/modele ? Daca nu crezi hai sa comparam cifrele de vanzari ale GT-R ului cu ..ce vrei tu, inclusiv masini mult mai scumpe.

Cam asta e raspunsul la topicul asta, care se intinde de prea multa vrem deampururea, GT-R e minunat si mirobolant si cel mai tare din parcare da nu l cumpara nici dracu. Sau nu cum spera Nissan. Nu poti sa devii peste noapte producator de supercar uri, e vorba de ceva pe care Nissan nu o sa aiba nicidata. Marketing (bun de altfel), Grand Turismo, liniute, over-hype, bullshit Ring times (dar cine sta sa se uite la realitate), fan boys, astea definesc cum e privit GT-R ul azi, chiar daca are performantele ridicate, imaginea proiectata e de racer boy si asa o sa ramana pe veci.
"My GT-R is 100% stock" said nobody ever. Oare de ce 90%, daca nu mai mult din GT-R uri sunt modificate? Eu nu stiu un singur GT-R care sa stea stock mai mult de 1 luna in zona. Pentru ca produsul oferit din fabrica nu ofera un pachet complet, nu e cea mai rapida, nu e cea mai stilata, nu are cel mai bun pedigree, nu exceleaza la nici un capitol. Exista intotdeauna o alta masina care face mai bine ceva. Si cei care le cumpara, descrisi mai sus, fie geeks cu bani, fie manelisti care vor sa fie "cei mai repede din parcare" au surpriza vietii lor intr o zi si renunta la ele, daca nu le turtesc undeva inainte. Are performanta ridicata la pretul de vanzare? Indubitabil. Supercar performance chiar. La naiba, orice motor twin turbo poate sa scoata o groaza de performanta. Problema e ca nu e ce viseaza potentialul cumparator. Doar daca e unul cu IQ redus care se bucura sa faca push pana la 150 din nou si din nou si din nou. Nu prea aud de pasionati care sa rupa gume pe serpentine/circuite. In schimb geme netul de "piloti" care fac liniute cu GT-R uri. Daca dai "GT-R vs" in Google inevitabil dai de o liniuta. Echivalentul talentului unei caramizi puse pe acceleratie. Big fucking deal, unde i skill u aici ? Ma lasa absolut rece talentul si performanta lor, mai bine conduc un diesel din 1980 pe Transfagarasan.

Mai explica mi cum sta vremea aici in Canada.. , stii de cate ori avem 40 C la umbra aici vara? Si ca 401 e cea mai aglomerata autostrada din North America? chiar mai oribil traficul decat LA ul ? Si avem si ierni sexy, asa, cu -30 C, (ultima de 6 luni de la prima la ultima ninsoare) asa ca mai spune mi cum e vremea unde traiesc eu.. sau vrei link de la http://www.theweathernetwork.com cu statistici pt Toronto ? dat naibii mai, ce le mai cunosti matale coane Fanica ..

Da, stiu, un 996 Turbo (Turbo, ai citit partea asta? ala cu motor Mezger derivat din GT1, sau te gandesti la Carrera ?) cu mult mai mult cuplu (685 Nm), si putere undeva la 530 CP cu Ultra94 de la pompa, nu race fuel (101.5 octane in cifre europene, ai vazut partea cu custom ECU de la Upsolute?), cu aproximativ 200 kg (!!!!) mai putin decat un 2014 GT-R, cu suspensie Bilstein PSS10 reglata de profesionisti de la echipa de racing (Pfaff Motorsports), si Hossier nu are sanse in fata GT-R ului.. glumetzule ! esti cam rupt de realitate matale, nici nu o sa vada unde am disparut GT-R ul .. sustained 1.5 G good enough for you? 285 Km/h la capatul liniei drepte pe Mosport? Si asta e ce pot eu, nu cu profesionist la volan. Eu scot daca imi iese o tura optima undeva la 1:35 cu gume proaspete, dar sunt sigur ca un GT-R stock e mai bun .. he he..
Imi place cum te aventurezi in afirmatii de parca stai toata ziua pe pista, si ai condus si masina mea si GT-R ul ala standard. Chiar, ai condus unul vreodata? Eu da, tu ? ce an? ce model de echipare? pe ce pista ?

Nu o intoarce ca la Ploiesti, ca e negru pe alb aici pe forum, ai zis 996 Turbo, dupa ce mi am exprimat mirarea l ai facut rapid 997. Hai ca nu sunt copil, ok ?

La partea de driving skills nu ai inteles ideea, sau te faci ca nu intelegi, Masina 1, mai performanta decat Masina 2, e mai dificl de pilotat. Rezulta ca in mainile unui amator Masina 2 e mai rapida, dar asta nu inseamna ca Masina 1 e mai slaba, doar ca ti trebuie skill , talent si seat time sa ajungi sa bati MAsina 2 cu Masina 1.. E greu de priceput ? Ca sa nu mai vorbesc de placerea de a conduce, unii vor curse la semafor sa impresioneze baietii si gastele de pe Magheru, altii vor sa si slefuiasca skill u toata viata.. simplu. E mai usor cu GT-R ul, te ai suit in el si gata, esti mare "pilot", ca doar nu o sa depui efort sa devii mai bun, esti deja prea bun pt deastea, nu? .. tipic e ca dupa aia o sa vrea tuning "sa fie mai repede", chit ca el e un pampalau care nu poate sa tine o Miata pe pista fara Traction Control. Si inevitabil sfarseste in sant/copac pt ca nu are simtul masinii si pt ca legile fizicii se aplica indiferent ce zic reclamele de la Nissan Nu toti sunt asa, dar e profilul tipic de client GT-R, o simpla cautare pe net arata tot ce vrei sa vezi, asta e, e parte din cultura auto, Godzila kk maka, totul e sa ai un supercar killer blah blah, in loc sa se focuseze pe condusul propriu, toata ideea e "sa ii bata pe altii". "Piss contest", si a prins la pustani, daca vrei sa te distrezi intri pe youtube si citesti comentarii, umor garantat, era unul care ma tot convingea, dar hotarat de tot ! ca GT-R u sta mai bine in curbe pt ca e mai grea masina, ca stie el ca apasarea ajuta la aderenta de la fizica
Si tu imi tot spui ca GT-R u e mai tare in curbe si asa sa i ramana numele hi hi ..

"nefiind nicio diferenta intre GT-R si 991." nu serios? pai cum, arhitectura complet diferita, motorul ala pus gresit numai conteaza acum ? diferente de greutate? cuplu maxim si repartitia cuplului? samd .., clar sunt la fel..

Daca tu crezi ca se poate face calitate ieftin esti..naiv. Stii cati bani cheltuie pe racing anual ? "Race Sunday, sell Monday" e motto ul firmei de la infintare. Asa, o cifra? Te asigur ca de cateva ordine de marime peste bugetul motorsport Nissan. Mai degraba fac profit major din tricouri si brichete ) Iar pretul taxat de Porsche pt constructia unui 918/ 911 Turbo/ GT2/3 etc (varfuri de gama) trebuie scos din Macan uri si Panamere, tu vorbesti de profitul mediu, si nu le da tata Volkswagen miliardele, ei nu au luxul Renault Nissan sa faca cateva milioane de econobox uri si sa scoata de acolo profit sa vanda super car ul cu 3 lei, ce surpriza.. dar hai sa ignoram realitatea din nou, nu ?

M4 are putere si cuplu net superior, dar deh, iar fizica asta pacatoasa care tipa ceva despre greutate. Dupa care iar te loveste fizica cu motorul ala pus gresit..oare de ce naiba zice pilotul ala pro ca de fapt e un avantaj? ciudat, nu ? dar deh, daca nenea Clarckson asa zice ..
Si uite asa iese mai rapid modelul de baza Carrera. Sasiu sport, greutata distribuita mai bine decat "ultimate driving machine" pt pista. Da, e mai practic pe strada M4 si ce i cu asta ? Vorbim de performanta parca aici, nu ? Ca de aia am pus link ul, nu pt cate bagaje pot sa pun in Carerra. Vrei liniute? Ia ti M4. Ba nu, ia ti un Mustang, sau alte chestii bune de liniute, lasa i pe cei pasionati de condus cu masinile sport. Pt ceilalti.. uite aici "masina sport" pt ei: https://www.youtube.com/watch?v=qAkrzEqHHyA , eu sunt ok cu a mea, merci. Orice rahat poate fi facut sa meraga repede, e greu de priceput ?

Din fericire fiecare si cumpara ce vrea, si iar din fericire ajunge sa vezi ce conduce cineva cu bani ca sa ti faci o idee despre ce vrea de la o masina. Si ce filozofie are despre arta condusului, daca stie ca exista asa ceva.

" Nissan GT-R 35 vs Restul" ?
Gata ca am obosit de cand imi bat gura de pomana (pt unii) aici. Ma dau batut, fiecare sa si cumpere ce vrea, preferabil GT-R, la naiba, doar nu vreau sa si ia toti GT3/RS si sa mor de invidie (vezi Evo COTY) )

PS: cat ziceai ca a scos GT-R timp independent pe Ring ?
__________________
Porsche. There is no substitute.
996 Turbo
PCA member
993turbo is offline   Reply With Quote
Old 05-08-14, 12:51   #1309
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by 993turbo View Post
Inainte sa deschizi gura e bine sa verifici, nu de alta dar te faci de cacao:
http://www.porsche.com/usa/models/911/
citeste si poate............................................. .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. ............., sau alte chestii bune de liniute, lasa i pe cei pasionati de condus cu masinile sport. Pt ceilalti.. uite aici "masina sport" pt ei: https://www.youtube.com/watch?v=qAkrzEqHHyA , eu sunt ok cu a mea, merci. Orice rahat poate fi facut sa meraga repede, e greu de priceput ?

Din fericire fiecare si cumpara ce vrea, si iar din fericire ajunge sa vezi ce conduce cineva cu bani ca sa ti faci o idee despre ce vrea de la o masina. Si ce filozofie are despre arta condusului, daca stie ca exista asa ceva.

" Nissan GT-R 35 vs Restul" ?
Gata ca am obosit de cand imi bat gura de pomana (pt unii) aici. Ma dau batut, fiecare sa si cumpere ce vrea, preferabil GT-R, la naiba, doar nu vreau sa si ia toti GT3/RS si sa mor de invidie (vezi Evo COTY) )

PS: cat ziceai ca a scos GT-R timp independent pe Ring ?
Colega, noi traim si suntem pe un forum din Romania, european, asa ca nu ma intereseazaz pretul din USA decat daca intentionez sa-mi achizitionez masina de acolo. Eu am postat un clip cu masinile comparate in care erau specificate preturile celor 2, dar daca esti autist, eu nu am nici o vina!
Chiar si in USA un Porsche 991 Turbo S este 1.82X pretul Nissanului GT-R mai dotat ca 991. Sa nu uitam ca la la 182k ar ajunge un Nissan GT-R de peste 1200 CP. O fi vreo diferenta!? )

Esti hilar, spre deosebire de tine, un fan bolnav Porsche, eu inca oscilez intre GT-R, noul Z06 (caruia abea astept sa-i vad potentialul) si M4.
Iar la pret de Porsche 991 Turbo S mai curand m-as orienta catre un SLS, Lamborghini Huracan, McLarren 650S, ceea ce normal ca ru nu ai face, dar de, eu sunt fanboy, nu tu ))

Da, de la Porsche ma fascineaza 991 Targa si am mari sperante de la noul 991 GT3 RS.

Ai si tu dreptate, in Romania sunt numai copii au GT-R. Dealtfel si performantele scoase de GT-R sunt pentru copii, nu pentru oameni seriosi. Tu te auzi cand vorbesti!? )

Normal ca si rusii astia sunt niste fraieri, doar tu fiind ala obiectiv si inteligent:
Top 3 fastest Super sport AWD - Publicat pe 1 aug. 2014
https://www.youtube.com/watch?v=9Cf5...FADwyyPTrGgT4Q

De cand numarul unor masini de gen vandute reprezinta calitatea si performantele masinii!?
Insemna ca Lamborgini, Ferrari si McLarren sunt niste rahaturi in comparatie cu Porsche!?
DING!

"Oare de ce 90%, daca nu mai mult din GT-R uri sunt modificate? Eu nu stiu un singur GT-R care sa stea stock mai mult de 1 luna in zona." - Serios!?

Pentru ca, avantajele unei masini sport la achizitie normal ca sta si in potentialul de tuning. De cand potential de tuningul este un dezavantaj!? Oare nu tocmai asta este un mare avantaj!? Nasol, auzi, are potential de tuning, este usor de tunat si destul de ieftin. Ce nasol e sa ai un GT-R de 900 CP la 140k de euro, mai bine 991 Turbo S de 560 CP la 190k de euro, nu!?

Asa de rahat au fost si GT-R R34 si Supra, ce masini de rahat si le-au tunat toti! )

Sunt sigur ca si pretul de achizitie al lui 996 Turbo cu tuningul aferent tot un rahat de bani a fost. E bine ca te lauzi ca un Porsche Turbo 996 cu tuning si slick-uri bate un GT-R stock, nu credeam ca este posibil asa ceva! ) Dar astia care tuneazza POrsche 996 sunt inteligenti, aia care tuneaza GT-R-ul sunt prosti, tu gasesti logica!? )

E adevarat, daca GT-R-ul este mai usor controlabil este o masina de rahat, te intelegem. Doar ca timpii aia smecheri scosi si de 911 si de GT-R au fost scosi de piloti si gici ce, abea 991 Turbo S a reusit sa-l bata si asta cu cativa ani buni avans, cu toata istoria lor de perormanta si pana o sa apara Nismo. Smecgeri astia de la POrsche, smecheri rau )

Colega, diferenta de pret sta in faptul ca Porsche a iesit cel mai profitabil (procentual) producator auto din 2013, daca nu de la adaos atunci spune-ne tu din ce.
De k k t astia de la Nissan ca vand masina la un pret corect si nu fac profit enorm pe carca clientului. Ce brand de rahat! )

Eu zic sa schimbi dealerul! BMW M4 este la baza un sedan normal premium. Aceeasi platforma sub forma unui coupe, cu un motor potent si bine setata se bate cu un 991 care prin conceptie de start este o masina sport. Si ghici ce, se bate cot la cot cu 991!
http://fastestlaps.com/comparisons/p...vs-bmw_m4.html
Nasol sa ai o masina cu loc mult mai mare de bagaje, 4 locuri confortabile, confort si spatiu net superior, mult mai bun la drag, cu un un usor si eficient potential de tuning si ghici ce, normal, si mai ieftin! Nu este fanboy orb, nuuu, deloc. )

Nu-ti bati gura de pomana, ne distram si noi pe aici cu postarile tale.


P.S.
"PS: cat ziceai ca a scos GT-R timp independent pe Ring ?"
Ia de aici, dar fumeaza ceva inainte ca sa fii calm:
http://nurburgringlaptimes.com/lap-times-top-100/
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 05-08-14, 14:48   #1310
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

@993turbo
Eu zic ca Porsche are o imagine mult mai nasoala decat GT-R. Cel putin la noi in Romania...dar oricum asa este peste tot.
Hai sa iti zic o chestie....majoritatea cumparatorilor de GT-R sunt "car guys"...pentru ca ii intereseaza ceea ce este dincolo de sigla...Pe cand 50% (si sunt indulgent) dintre cumparatorii de Porsche, au masina aia doar pentru sigla...prea putin conteaza ca sub curul lor zace o masinarie superba dpdvd mecanic....conteaza sa fie vazuti conducand o masina scumpa, cu pretentii de sportivitate.
Asa ca hai mai taie din asta cu cumparatorii de GT-R vs aia de Porsche, ca iti dai singur peste degete.

" Oare de ce 90%, daca nu mai mult din GT-R uri sunt modificate? Eu nu stiu un singur GT-R care sa stea stock mai mult de 1 luna in zona. Pentru ca produsul oferit din fabrica nu ofera un pachet complet"

Vorba aia....daca taceai, filizof ramaneai.
Oare pentru ca se pot scoate "sh&t load of power" din motorul ala, cu investitii mici, oare pentru ca e un V6 ce nu crapa cand ruleaza 1500hp?...oare pentru ca este stabila?....nu stiu...zic si eu..
JDV is offline   Reply With Quote
Old 05-08-14, 21:36   #1311
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
@993turbo
Eu zic ca Porsche are o imagine mult mai nasoala decat GT-R. Cel putin la noi in Romania...dar oricum asa este peste tot.
Hai sa iti zic o chestie....majoritatea cumparatorilor de GT-R sunt "car guys"...pentru ca ii intereseaza ceea ce este dincolo de sigla...Pe cand 50% (si sunt indulgent) dintre cumparatorii de Porsche, au masina aia doar pentru sigla...prea putin conteaza ca sub curul lor zace o masinarie superba dpdvd mecanic....conteaza sa fie vazuti conducand o masina scumpa, cu pretentii de sportivitate.
Asa ca hai mai taie din asta cu cumparatorii de GT-R vs aia de Porsche, ca iti dai singur peste degete.

" Oare de ce 90%, daca nu mai mult din GT-R uri sunt modificate? Eu nu stiu un singur GT-R care sa stea stock mai mult de 1 luna in zona. Pentru ca produsul oferit din fabrica nu ofera un pachet complet"

Vorba aia....daca taceai, filizof ramaneai.
Oare pentru ca se pot scoate "sh&t load of power" din motorul ala, cu investitii mici, oare pentru ca e un V6 ce nu crapa cand ruleaza 1500hp?...oare pentru ca este stabila?....nu stiu...zic si eu..
Exceptional post, cu exceptia faptului ca motorul stoc de GT-R tine ~900 CP, peste necesita imbunatatiri interne.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 05-08-14, 22:10   #1312
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Ce de oameni inversunati pe aici. Sper sa nu fiu lovit cu pietre daca postez niste cifre / numere de Huracan.

Click image for larger version

Name:	pp1.jpg
Views:	63
Size:	693.1 KB
ID:	3015224

Click image for larger version

Name:	pp2.jpg
Views:	59
Size:	234.6 KB
ID:	3015225

Click image for larger version

Name:	pp3.jpg
Views:	53
Size:	156.7 KB
ID:	3015226
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 05-08-14, 22:56   #1313
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by boy_wonder View Post
Ce de oameni inversunati pe aici. Sper sa nu fiu lovit cu pietre daca postez niste cifre / numere de Huracan.

Attachment 3015224

Attachment 3015225

Attachment 3015226
Deloc, chiar iti multumim. Interesante informatii!
GTR is offline   Reply With Quote
Old 06-08-14, 07:45   #1314
993turbo

Stage 5
 
993turbo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 368
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Colega, ......00/[/url]
Hai sa te demontez punct cu punct, poate e o surpriza pt tine dar unii de aici stiu suficient despre domeniul asta cat sa nu accepte de bune afirmatiile tale sa le zicem ..exuberante..:

Autisti sunt cei care ti inghit povestile nemuritoare tie, pastreaza un ton civilizat ca nu tolerez obraznicia, nu ne tragem de sireturi aici, ironia e una, taranismele le sanctionez. Prostul gust nu tine loc de argumente, clar ? La prima re editare de comportament de dupa blocuri esti out, numai vezi reply uri, poti sa vb cat vrei, si astept moderatorii sa intervina, se aude acolo?

Acum ca discutam intre oameni civilizati:

Ghinionul tau ca traiesti intr o tara unde sunt preturi mai mari. Evident ai omis din nou partea esentiala, asa ca de acum o sa te ajut sa citesti mai bine, ai vazut cand am mentionat CEA MAI MARE PIATA SUPERCAR DIN LUME? Sau crezi ca tremura cineva de griji la Nissan sau la Porsche de cate super masini vand in Romania mai mult ? Patetic, nici macar n am gasit GT-R ul listat la Nissan Romania si asta spune tot despre cate vanzari sunt aici. Dar nu, hai sa ignoram realitatea.. Ca sa nu mai vorbim ca mai strecori o aberatie in plus, Turbo S mai slab dotat decat GT-R, nu serios? hai uimeste ma, ca s cu fisele de dealer in mana ) .. dar oops, tu nu ai de unde sa iei una pt GT-R in Romania .. dar iti place sa te auzi vorbind !
Glumetule, cu 182k fac si masina mea racheta, la naiba, poti sa faci orice masina racheta la banii aia, orice cotet !..si care i ideea ? e mai buna ca un Ferrari/Lambo/Porsche? La ce, la sfertul de mila? Tu vad ca apartii celor la care "performanta" e 1/4 mile .. uite aici, cadou, ca tot iubesti VAGul: http://www.engadget.com/2006/03/06/j...to-the-street/ cum ziceam, pot sa faci "supercar" din orice dupa tine. Tu nu esti prost deloc, doar faci pe prostul, stii f bine la ce ma refer, ca pot cumpara la un sfert din pret si tuna un WRX STI saun un Evo X care sa bata un GT-R stock, nu ? Sau Veyron, K'egg One, P1, 918 si LaF sunt inutile.. si tot ce are motor peste 1.2, nu ? De ce mai exista astia pe lume cand totul incepe si se termina cu GT-R? E ridicol.

Oscileaza domnule, ca de aia e o lume libera, sa alegi ce ti place si te reprezinta.
SLS? he, un GT frumos, dar doar un GT pe care 996 ele meu il poate invata multe la performanta in varianta stoc. Ah, pret in Canada incepand de la 248.000 CAD (http://www.mercedes-benz.ca/content/...ical_data.html) sa nu fie povesti nemuritoare din nou.
Huracan? superb, mai ales ca vad ca scoate timpi super pe circuit si am o slabiciune pt ceva crazy italienesc, pret incepand de la .. 260.990 CAD (http://www.lamborghini-uptowntoronto.../#!slide/65025)
mai zi cu preturile alea odata, ca nu am auzit bine ..
McLaren 650S .. la noi in showroom.. he he .. imi place cum ma inveti tu preturile .. incepand de la 287.000 CAD (http://www.toronto.mclaren.com/) .. mai zi, mai zi ..

991 Targa e cel mai putin performant 911, f elegant, dar nu pt mine, prefer un Boxster Spyder la orice ora.

991 GT3 RS e in alta liga deja. (aduce surprize !)
993turbo is offline   Reply With Quote
Old 06-08-14, 07:46   #1315
993turbo

Stage 5
 
993turbo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 368
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

continuare @ GT-R

Da, drag racing ul de la parvenitii rusi a definit intotdeauna "performanta" unei masini ..da mi voie sa ma ridic in picioare in semn de respect pt atata intelepciune .. pana si acolo exista niste chestii numite Gallardo care merg mai repede, si la anul apare alta inventie cu si mai multi CP samd. Big fucking deal. Ai vazut filmul ala cu truck cu cu jet? Cred ca e masina perfecta pt tine. Ba nu, am unul si mai tare, gata, esti setat! : https://www.youtube.com/watch?v=qvAPzGCqVG0
Mai are rost sa continui ? Reprezinti tinta perfecta de marketing pt GT-R, "liniute la semafor"scrie pe tine. Asta e realitatea, nu o sa vezi posesori de GT-R discutand de cum sa atace un double apex cu raza descrecatoare, dar NOS, injectii de apa si alte ***uri clar e plin pe forumul lor ..poti sa o dai cotita pana maine, asta e realitatea. Si atunci ..inapoi la Jet Beetle ! mai ieftin, parol ..

"De cand numarul unor masini de gen vandute reprezinta calitatea si performantele masinii!?" te racaie, ai ?hi hi, adevarul ca dupa ce s a spart basica cu overhype u (am pus de mult un link despre asta de la The Truth About Cars) vanzarile de GT-R..s au dus dracului. Poate pentru ca majoritatea celor care viseaza GT-R nu au carnet ..he he.. si stiu despre masini mai putin decat am uitat eu pana acum. Lasand gluma la o parte, strategia de pret a lui Nissan a dat cu mucii in fasole, nu au resit sa se incadreze intr un sector clar, nu au performanta suficienta cat sa deranjeze Greii, nu sunt ieftini suficienti cat sa tenteze cumparatorii de nume consacrate. Cifrele "vorbeste" .. care este. Performanta? da, are, dar nu e pachetul complet nici cu 600 de CP, tot ca un supercar din anii 80 cu body kit chinezesc arata. Nu are pedigree, basmele cu Skyline nu mai tin. Nu are istorie de competitie. Interiorul e hilar (geme netul de poze cu interior de LEGO). Nu are fiabilitate (vreau sa vad 50 de launch uri consecutive). Nu are suport tehnic adevarat, doar marketing pt cei care sunt gata sa fie arsi, mai ales in tari .. ca Romania. Nu si gaseste locul, nici in fata la Hotel de Paris, nici pe pista ca intra in limp mode daca e mai cald afara, asta daca nu il lasa franele inainte (experienta personala, nu din auzite, model 2010, Mosport, in iulie, Mario Andretti pe urcare/sens normal, dupa 15 min, stock, nou de 1-2 saptamani).

996 Turbo stock sub 100k.m gasesti la 35.000 USD deja. Tot tuning ul a fost sub 10.000 CAD, tot. Fa socoteala, si spune mi unde mai gasesti ceva asemanator in gama supercars, stoc 420 CP, 560 Nm. Motor Mezger biturbo, Big Red Brembo stock, AWD, toata pielea si Alcantara ul si clima si navigatia pe care o vrei, etc etc.. Garantie preowned (CPO, cat a avut, si pana la tuning). Si partea cea mai tare.. MANUAL. Beat this. Deci undeva la 45.000 USD = 34.000 EUR ai un monstru care haleste 99.99% din masinile de pe strada, e cel mai fiabil powertrain facut de Porsche, are un calut cabrat pe capota, te duce iarna la munca in comfort excelent si papa pe pista masini mai noi cu 10 ani si cu preturi cu un zero in plus. Clar e nasol, nu i asa ? Hey, dar nu trebuie sa ma crezi, autotrader.com e la 2 pasi.
Acum o intorci ca la Ploiesti din nou, cand am zis ca masina mea bate un GT-R stock radeai, acum brusc e foarte natural si pt tine. Bai, ce mai bate vantul la tine.. deh, iar ai vorbit fara sa gandesti inainte. Amice, pe o pista lenta un Boxster cu slick uri bate un GT-R .. sau orice alta masina cu multa putere si greutate. Ce surpriza, nu i asa? Autocross, anybody ?

Cum spuneam, masina mai usor de controlat ca altfel nici macar alea putine pe care le vindem nu le mai ia nimeni.. Si uite asa e ca si cum te duci la Best Buy sa ti iei frigider. Sau laptop, sau ceva numit appliance. Emotie ? 0 la patrat. te dai de 10 ori repede si gata, cam asta e ce primesti la capitolul emotie. E inert, reactioneaza artificial, si cand electronica numai are ce face te loveste realitatea, aia de 1700 de kg, care nu e placuta. Sa mai vorbim de "calitatile" de zi cu zi? "Comfortul" suspensiei? Consum? Fiabilitate? Merci, raman la Porsche, asta din 2001 al meu. Macar nu se uita toti "brother"ii la stop la mine sa fac cu ei o liniuta, pt ei e doar o vechitura fara bling si roti de 20 cromate. Da, sunt fericit sa trec neobservat pe strada. Cine stie ce i aia "Turbo" scris pe fundul meu stie ce i sub "capac". Imi ajunge respectul cunoscatorilor, nu vreau in your face style, doar daca castig la loterie si mi iau un Aventador sau o Zonda de weekend, nu de zi cu zi.

Da moncher, toti timpii aia au fost scosi de piloti.. ca ziaristii de la Pro Motor si Car and Driver si alte referinte, sau "ilustrul" nepotel al lui Senna, care deh, automat e meserias ca doar il cheama Senna.. sau te bazezi pe Top Gear lap times ))) In aceleasi conditii strict supravegheate.. cu masini la fel de stock ca cele din showroom (partea funny e ca pana si Nissan a recunoscut, doar tu o tii pe a ta, esti mai catolic decat Papa . Ca celebrele Ferrari testate (unul pt drag, unul pt circuit, nu i asa?) Sau ca Z06 ele care ii intimpina pe ziaristi cu "Welcome AutoCAR" pe display .. he he..mai spune mi de masinile stoc pe care le au ziaristii.. Si da, Porschele a fost intotdeauna firma care a exagerat cu performantele / cifrele, sunt cunoscuti ca le dau cum le vine bine, spre deosebire de celebrul Skyline care a fost referinta corectitudinii cu celebrul "stoc sub 8 min" de atata amar de vreme.. mai zi mi, mai zi mi cum e cu testele astea, noroc cu tine ca ne luminezi, prapaditul ala de Chris Harris sa vina sa ia lectii. Sa nu mai vorbesc de amatori de genul Walter Rohrl, cunoscut pt "gura mare" si lipsa de respect pt "corporate rules" da deh, cine sta sa citeasca detalii, cand Lumina vine de la Nissan oricum.. Smecheri astia de la Porsche, smecheri rau, cu istoria lor falsa de 30.000 de victorii in ce cursa posibila de motorsport vrei tu, de la F1 la raliu in desert, trecand prin anduranta, ice racing, you name it. Lasa ca ne salveaza Nissan cu ingineria lor care a produs Micra si Cabstar, si Sandero ca doar sunt prieteni buni cu Renault.
Porsche Motorsport? Aia care dezvolta seria Turbo GT3 si GT2? Cine naiba a auzit de ei? Glumetule .. Si clar, Nismo o sa bata chiar si 956 si 962 pe Ring, nu i asa, ca doar le a batut si la Goodwood, nu ?

Colega, diferenta de pret sta in faptul ca Porsche a iesit cel mai profitabil (procentual) producator auto din 2013 pentru ca a vandut o groaza de Panamere si Cayenne uri, cum am scris deja. Pentru ca ei nu vand Micra. Vrei nu vrei trebuie sa faci profit pentru ca altfel dai coltul cum au facut o atatea firme de supercars. E simplu, matematica, finante. Daca le ar da bani VW ar putea sa vanda si ei 911 Turbo la 100.000.. Ce brand de rahat! Trebuiau sa te angajeze pe tine sa le conduci destinele, sigur ii duceai pe calea cea buna.

M4.. exemplul perfect cum intorci tu subiectul..a cata oara ? Eu postez link in care demonstrez ce "nasol" e motorul ala pus in spate, cand arhitectura cu greutate mai redusa i o trage sublim la o masina mult mai puternica si cu cuplu mai mare, si tu imi spui ca pui mai multe bagaje in M4 si ca ai mai mult comfort.. eu vorbesc de performanta pe pista din punct de vedere al arhitecturii si platformei native supersport, tu vorbesti de potential de tuning..oau, noroc cu tine ca mi ai spus ca un biturbo are potential mai mare de tuning, nu stiu ce ma faceam fara tine. .. Ah, si bineinteles sfantul drag, ca deh, ala vorbeste de handling in film, si de ce castiga pe pista tocmai din cauza felului cum se comporta masina cu motor spate (si topicul meu este acelasi), tu imi spui ca a ta M4"e mai repede".. la obiect, nu gluma. Case closed.

Ma bucur ca ti starnesc amuzamentul, cam asta si astept de la tine, poate insa altii care prefera Fifth Gear lui Top Gear o sa gaseasca ceva util ..stiu ca pt tine e imposibil, scuzele mele..

hai pa.

PS: m am uitat.., m am tot uitat..poate sunt eu mai prost si nu vad unde e testul ala independent.. fa mi un favor si da mi linkul, nu banalitati fumate de mult cu timpi postati de Nissan, ok? aia ii stie toata planeta de ani de zile . INDEPENDENT. Cunosti conceptul asta ? Cat ziceai ca e cel mai rapid timp independent? Hai, ca l postez eu data viitoare, si o sa sughiti cu sa fara fumatul ala.
993turbo is offline   Reply With Quote
Old 06-08-14, 08:33   #1316
specialist

Stage 5
 
Join Date: May 2012
Posts: 511
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by boy_wonder View Post
Ce de oameni inversunati pe aici. Sper sa nu fiu lovit cu pietre daca postez niste cifre / numere de Huracan.

Attachment 3015224

Attachment 3015225

Attachment 3015226
mai nene, dar asa a dracului este huracan??
undeva la nivelul lui 458 speciale la drag si circuit, insa cu 130kg mai greu. probabil si R8 va fi o evolutie f buna fata de modelul actual.

pai cand o sa apara superlegera sau squadra corse, o sa fie aproape de McLaren 650.


PS
nu va mai certati de la 911 vs gt-r pt ca nimeni nu o sa accepte ideile taberei adverse.

Last edited by specialist; 06-08-14 at 08:43.
specialist is offline   Reply With Quote
Old 06-08-14, 16:53   #1317
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by 993turbo View Post
Hai sa te demontez punct cu punct, poate e o surpriza pt tine dar unii de aici stiu suficient despre domeniul asta cat sa nu accepte de bune afirmatiile tale sa le zicem ..exuberante..:

Autisti sunt cei care ti inghit povestile nemuritoare tie, pastreaza un ton civilizat ca nu tolerez obraznicia, nu ne tragem de sireturi aici, ironia e una, taranismele le sanctionez. Prostul gust nu tine loc de argumente, clar ? La prima re editare de comportament de dupa blocuri esti out, numai vezi reply uri, poti sa vb cat vrei, si astept moderatorii sa intervina, se aude acolo?

Acum ca discutam intre oameni civilizati:

Ghinionul tau ca traiesti intr o tara unde sunt preturi mai mari. Evident ai omis din nou partea esentiala, asa ca de acum o sa te ajut sa citesti mai bine, ai vazut cand am mentionat CEA MAI MARE PIATA SUPERCAR DIN LUME? Sau crezi ca tremura cineva de griji la Nissan sau la Porsche de cate super masini vand in Romania mai mult ? Patetic, nici macar n am gasit GT-R ul listat la Nissan Romania si asta spune tot despre cate vanzari sunt aici. Dar nu, hai sa ignoram realitatea.. Ca sa nu mai vorbim ca mai strecori o aberatie in plus, Turbo S mai slab dotat decat GT-R, nu serios? hai uimeste ma, ca s cu fisele de dealer in mana ) .. dar oops, tu nu ai de unde sa iei una pt GT-R in Romania .. dar iti place sa te auzi vorbind !
Glumetule, cu 182k fac si masina mea racheta, la naiba, poti sa faci orice masina racheta la banii aia, orice cotet !..si care i ideea ? e mai buna ca un Ferrari/Lambo/Porsche? La ce, la sfertul de mila? Tu vad ca apartii celor la care "performanta" e 1/4 mile .. uite aici, cadou, ca tot iubesti VAGul: http://www.engadget.com/2006/03/06/j...to-the-street/ cum ziceam, pot sa faci "supercar" din orice dupa tine. Tu nu esti prost deloc, doar faci pe prostul, stii f bine la ce ma refer, ca pot cumpara la un sfert din pret si tuna un WRX STI saun un Evo X care sa bata un GT-R stock, nu ? Sau Veyron, K'egg One, P1, 918 si LaF sunt inutile.. si tot ce are motor peste 1.2, nu ? De ce mai exista astia pe lume cand totul incepe si se termina cu GT-R? E ridicol.

Oscileaza domnule, ca de aia e o lume libera, sa alegi ce ti place si te reprezinta.
SLS? he, un GT frumos, dar doar un GT pe care 996 ele meu il poate invata multe la performanta in varianta stoc. Ah, pret in Canada incepand de la 248.000 CAD (http://www.mercedes-benz.ca/content/...ical_data.html) sa nu fie povesti nemuritoare din nou.
Huracan? superb, mai ales ca vad ca scoate timpi super pe circuit si am o slabiciune pt ceva crazy italienesc, pret incepand de la .. 260.990 CAD (http://www.lamborghini-uptowntoronto.../#!slide/65025)
mai zi cu preturile alea odata, ca nu am auzit bine ..
McLaren 650S .. la noi in showroom.. he he .. imi place cum ma inveti tu preturile .. incepand de la 287.000 CAD (http://www.toronto.mclaren.com/) .. mai zi, mai zi ..

991 Targa e cel mai putin performant 911, f elegant, dar nu pt mine, prefer un Boxster Spyder la orice ora.

991 GT3 RS e in alta liga deja. (aduce surprize !)
Da, in varianta cea mai ieftina a ambelor, GT-R-ul este mai bine dotat ca 991 Turbo S!
In variantele full, 991 depaseste cu mult GT-R-ul, dar mareste si pretul considerabil.

182k de euro este 991 Turbo S stoc fara optiuni! Daca vorbimde SH, gasesti si GT-R la 60k de euro si-l faci de >1500 CP in banii astia. Dar hai sa nu mai comparam mere cu pere, adica NOI cu SH.

Daca cumva nu stii, GT-R-ul EXELIXIS este o masina de peste 1500 CP, cu care se merge normal in oras (boost mic, normal), cu care s-a mers in Grecia dus-intors la DRAG pe roti, nu pe platforma, este o masina full street care a doborat un record mondial, masina cu care a mers si la mare si la munte si peste tot. Asa ca broasca aia prezentata de tine este normal, scoasa din context.

991 Turbo S in Canada: 208k standard, full trece si el de 240k, asa ca diferenta fata de restul este intre 0 si 25%.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 06-08-14, 19:09   #1318
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by 993turbo View Post
continuare @ GT-R

Da, drag racing ul de la parvenitii rusi a definit intotdeauna "performanta" unei masini ..da mi voie sa ma ridic in picioare in semn de respect pt atata intelepciune .. pana si acolo exista niste chestii numite .................................................. .................................................. .................................................. ......aneta de ani de zile . INDEPENDENT. Cunosti conceptul asta ? Cat ziceai ca e cel mai rapid timp independent? Hai, ca l postez eu data viitoare, si o sa sughiti cu sa fara fumatul ala.
Acum ce sa stii si tu, daca sunt rusi "parveniti" insemna ca sunt si fraieri. Tot cu conceptie de roman ai ramas. Ca fapt divers, nu era perzenta decat echipa de la AMS la cursele de drag, preparatorii a o parte din GT-R-urile lor. Da, niste fraieri rusii astia ca baga bani in tuning de masini, in toate tipurile, inclusiv Porsche, Corvette, Jeep, Lamborghini, etc.. Fraieri si ca au facut propriul Juke R! Ce fraieri sunt pasionatii astia auto care baga bani in masini!

Serios, tu te cam contrazici singur, sau ai niste probleme de gandire ca in postul anterior era normal sa tunezi Porsche, dar anormal sa tunezi GT-R. Tu te uiti la ce comentezi, ca noi astia mai fraieri de pe aici nu intelegem nimic, ba e bine sa tunezi o masina, ba e rau, decide-te odata!

Mie mi-a placut fizica aia invatata bine in scoala si nu a trebuit sa ma invete nimeni ce este ala APEX si cum sa iau o curba, lectiile astea sunt pentru copii care invata sa conduca si lipsiti de cultura si logica!

Strategia Nissan a fost una corecta, a zdruncinat toti greii (mai ales Porsche), atat prin performnatele pe pista cat si prin posibilitatille de tuning. Interiorul este hilar pentru tine, obsedat anti GT-R. de ce nu te legi de interiorul lui Ferarri California pe care l-am postat mai devreme (postul 1281), asta daca tot vrei sa fii obiectiv si nu subiectiv ca de obicei.
Istoria te lasam pe tine sa o platesti si sa traiesti cu ea.
Fiabilitate posibil sa aibe actual peste Porsche (launch urile tin de conceptie nu de fiabilitate, pentru ca nu se strica, doar temporizaza si chiar nu ma intereseaza sa dau 50 de louunch-uri consecutive ca nu sunt retard. Nu ma deranjeazza cu nimic ca dau 2, 3, 4 consecutive si trebuie sa o racesc putin ulterior. Dar ce facem cu problemele POrsche 991 de care se plange lumea!?
Ce suprt tehnic ai nevoie, este asa complicat Porsche-ul ala de ai nevoie de suport tehnic de la ei!? Parca GT-R-ul era complicat, dar uite ca in Romania sunt cateva, 100% dezvoltate aici fara sa fie nevoie de suport tehnic! ce sa ne mai facem, avem echiipa de WRC sau F1 si nu avem "suport tehnic"! ) Ce a asa tehnic de nu-i dai de cap lui Porsche ala!?

Te rog eu, lasa-ma cu 996 ala ca pe langa ca a fost si cel mai urat 911 ever, a fost si cel mai nereusit Porsche 911. Ai uitat sa-mi spui ca stoc il face un M3 E46 CLS, cu un raport mai prost cp/kg!
http://fastestlaps.com/comparisons/b...996_turbo.html

Ce, confort excelent la 996 Turbo? )))))))))))))))))

Tunat si un ursulet bate un GT-R, chiar am vazut si EVO 9 cu motor stoc si tuning care bate GT-R, deci vorbim din povesti. Asa, la GT-R ajunge doar 8000 usd pentru 670 CP, de ajuns cat sa mictioneze pe Porsche-ul tau LA TOT!

Si cel mai amuzant este cum critici tu bordul de GT-R si lauzi un 996 cu consola aia de camioneta! )
http://germancarsforsaleblog.com/wp-...o-interior.jpg

Te rog eu, lasa-ne cu arhiva de masina. Daca aveai un 993, un 997, intelegeam, dar 996!? Si cu farurile alea oribile ce ne facem. Sau pardon, e Porsche, si busonul trebuie apreciat, ca doar e o masina cu istorie. Sa nu mai spun de sunetul ala de evacuare, de agregat de vulcanizare. https://www.youtube.com/watch?v=R78n2pv_vRA

Eu inca stau si ma gandesc, nu ti-e rusine sa lauzi atat un Porsche 996 Turbo (cel mai urat 911) care isi ia bataie pe circuit de la un M3 E46 CSL!? Mie mi-ar fi!

Asat este, gandim diferit! Nu mai e mult (1-1.5 ani) pana o sa achizitionez o masina de gen, cu siguranta mi-o voi lua pentru performante, alergat pe circuit si satisfactie personala, nu pentru istorie, nu sa o parchez sau sa o vad "in fata la Hotel de Paris", pentru ca NU SUNT TARAN COCALAR, nu epatez, nu vreau sa ma vezi tu sau altii ce masina am, vreau doar performanta si satisfactie personala. Figurile astea proaste cu istorie, fite, uite sunt pentru astia ca tine, nu pentru mine.

Si cum cel mai probabil masina va fi GT-R sau Z06 si cum probabil va fi achizitionata din SUA, o sa-ti fac si o vizita sa mictionez pe 996-ele tau si sa-ti ofer dupa un pachet de batistute.

Suntem siguri ca toate GT-R-urile testate in peste 40 de teste individuale au fost facaturi, masini oferite special de Nissan, modificate agresiv, etc.. Toti ziaristii si pilotii au fost cumparati, totule este un complot mondial. Sincer, cred ca GT-R-ul are legatura cu REPTILIENII! Nu crezi!?

Amice, ai uitat limba Romana!? Am scris ca au avut cel mai mare profit PROCENTUAL, adica nu conteaza ca vinzi 10000 sau 50000 de masini, este procentual la sume de vanzari!

Referitor la M4 vs 991, ce nu intelegi!?
Uite aici comparatia: http://fastestlaps.com/comparisons/p...vs-bmw_m4.html

Pai normal ca fac comparatia asta, pentru ca M4 este mai ieftin si bate LA TOT 991.

Pai c d p, in primul rand ca 991 este cu un cap mai scund, mai usoar, cu suspensie mai sportiva si tot nu prea-l bate pe M4 pe circuit, asa ca ce ne facem? Asat ca sa ne intelegem de unde compenseaza motorul ala pe spate! Eu zic sa dam bani mai multi pe 991 ca de, are renume si poti sa-l parchezi "in fata la Hotel de Paris".

Mare ti-e gradina....

Scuza-ne, dar timpii GT-R-ului sunt filmati si ii gasesti pe un site secret: YOUTUBE
Doar ca timpii aia de Porsche nu prea au filmari, dar trebuie sa te credem ca aia sunt corecti si buni!
Raman la parerea ca "Reptilienii e de vina"! )
GTR is offline   Reply With Quote
Old 06-08-14, 19:15   #1319
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Se plange lumea si de Lamborghini!

http://www.carswatcher.com/Article/2...minutes-studio

Dar unii mananca rahat numai de GT-R si cica nu au ochelari de cal! )
GTR is offline   Reply With Quote
Old 08-08-14, 08:19   #1320
993turbo

Stage 5
 
993turbo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 368
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Acum ... ...ina"! )
Te ai pierdut din nou in afirmatii ridicole. Si daca tot iti place sa te faci de ras in public hai sa ti mai fac odata hatarul si sa le luam din nou pe puncte, sa vada tot poporul vasta ta proficienta si cultura auto ..

Majoritatea celor care si permit un supercar in Rusia sunt niste parveniti
ca si in Romania de altfel, acolo nu exista clasa de mijloc decat ca o boare , deci da, sunt parveniti, manelisti, nepotei de politicieni samd. Pentru cei 10 % care au muncit cinstit ..jos palaria, aia sunt de respectat.
Eu m as feri in locul tau sa dau referinte cu Juke.. R sau nonR, tot un papuc cu ochii iesiti din cap si hidos ramane. Ai auzit vreodata expresia "sa facem din rahat bici" ? Eh, iata..ai exemplul perfect, Nissan Juke R, la pretul cerut .. iti iei un supercar adevarat si o casa faina .. in Canada ! Ce gluma proasta.. serios, cauta alte argumente, aia e doar o abominatie care e interesanta pt arabi care nu stiu ce sa faca cu banii.

Orice masina poate sa fie tunata, ca e o lume libera, nu ? Dar eu explic ceva, iar tu eviti subiectul, eu spun ca GT-R ul nu e atractiv in forma stock, tu imi spui ca e tunabil. Pai fratele meu alb, orice motor de 3.8 biturbo e tunabil..cum am mai spus odata, mare surpriza.
Nu o sa vezi atatea AMG uri V8 biturbo sau flat 6 biturbo etc etc tunate cate vezi GT-R uri, nu ca nu se pot tuna (https://www.youtube.com/watch?v=wtZWRv8CwCo) doar pentru ca nu sunt atati doritori nu insemna ca nu se poate. Tu ai auzit de Mezger pana acum? Mezger in GT1 ? in 935? in 936? in 956 (uite aici timp de Ring !)? in 962 ? Pana si monstrul de pe 917 e facut din 2 Mezger flat 6 puse cap la cap. Ce sa spun, motor de 2 bani .. si da, motorul de serie (GT3, Turbo, GT2) e aproape identic, acelasi split cranck case flat 6, si chiar si acum pe toate GT3 Cup , America, RSR etc..tot Mezger e. Motorul asta are mai multe victorii singur decat toate motoarele japoneze puse la un loc.. prietene. Peste 20.000 de victorii oficiale si inca se adauga.. in fiecare an.. Vorbesc de motorsport, oficial, nu curse la semafor sau in Fast and Furious.
Asa ca hai sa nu aberam cu "daia cumpara lumea GT-R" , cumpara pe dracu, ca nu prea vand, potential de engine tuning mult mai mare si la acelasi pret mic la un ZR1, simplu. Problema e ca tipic celor cu vederi inguste despre tuning, pt tine e doar plus la putere si cuplu. Ei, lasa, ca daca ajungi pe Mosport o sa vezi ca nu aia e totul la o masina.. mai sunt si altele Iti povestesc eu dupa..
Ce subliniam eu era ca majoritatea il iau ca sa l tuneze ca altfel nu simt cu adevarat ca si au atins tinta, altfel de ce nu l ar tine stoc? Spre deosebire de alte marci de care proprietarii se bucura in forma stoc. Da, toti proprietarii de GT-R sunt pasionati.. ) vrei sa ti dau filme cu pasionatii astia? ca geme net ul de filme cu"FAIL" pe site u ala secret youtube. Dar si mai important, "pasionat" la tine e egal cu "unu care vrea sa mearga repede in linie dreapta". Intelegi? Sa mai scriu odata ? Imi dai exemple cu Drag racing, nu ? Curat arta condusului, mai ales cu cutie automata sau launch control. Hilar.

Vad ca esti tare la fizica, hai zi mi o chestie de baza pt cineva care stie atatea despre racing, cum se inscrie masina pe o curba, care este punctul definitoriu care defineste traiectoria masinii pe curba ? Si nu te obosi sa cauti pe net ca nu o sa gasesti decat abureli de gradinita gen centru de greutate samd .. he he .. astept raspuns.

Asa de buna e strategia Nissan de nu si ating cifrele propuse de vanzari. Marketing ul a fost excelent, pacat ca nu au fost atenti si s au orientat catre cei intre 5 ani si 20 de ani, adica aia care doar viseaza si care (poate) au condus masina lui mama pana acum. Au cultivat imaginea de super car killer pt ca asta viseaza cei mai tineri, sa poate sa se impuna in fata numelor consacrate.Kit ca e realistic sau nu, au alimentat vise de Grand Turismo pe banda.. problema e ca au raspuns bine cei vizati, dar ei au buget de PS3, nu de racing real, asa ca au ramas cu "clientii" care au condus (majoritatea) doar pe Playstation .. buna strategie, i au zdruncinat pe toti greii, ia uite ce cifre au majoritatea producatorilo de supercar uri comparat cu Nissan .. oops ..Nissan nu e producator traditional de supercar uri, sa fie si asta o problema ? Capisci ?

Istorie? Da, merci, stau eu cu istoria asta, la ce nevoia te gandesti cand zic istorie, la rascoala de la Bobalna ? Eu ma refer la asta:

Makes and Team World Championship 14
Long Distance World Championship 8
IMSA Supercar-Series 3
German Racing Championship 6
European Hill Climbing Championship 20
Formula 1 Driver-World Championship (McLaren with the engine designed and built by Porsche for TAG) 3
Formula 1 victories (McLaren with the engine designed and built by Porsche for TAG) 25
Formula 1 victories (together with the victory in Rouen in 1962) 26
Daytona (24 Hour Race) 20
IMSA Supercar-Race (USA) 15
Le Mans (24 Hour Race) 16
Sebring (12 Hour Race) 18
Targa Florio 11
Rallye Monte Carlo 4
Paris-Dakar Rallye 2

Da cine dracu sta sa citeasca istorie, istoria incepe si se termina cu ce spune Nissan, nu ? Prietene, cand Nissan o sa aiba 10% din lista de mai sus vin o inapoi si explica mi cum sta treaba cu istoria. Astia mananca motorsport pe paine, si "race Sunday, sell Monday" e traditie la ei, sa imbunatateasca permanent, direct uneori pe linia de fabricatie, fara tam tam, doar pt ca divizia Motorsport le spune "vezi ca i mai bine asa, am testat noi 24 h la LeMans" . Racing = cel mai tare laborator. Si se reflecta in produsele lor, e filozofia oficiala a firmei, declarata si pusa in practica de peste 60 de ani. M ai facut sa zambesc, merci.

La fiabilitate.. nu serios, vrei sa comparam ? mai ales GT-R ul ..
Nu mi ajunge spatiul aici sa ti dau exemple, direct de pe NAGTROC. Ca da, toate tuning urile alea s perfecte, si nimeni nu a avut probleme pana acum :P De fapt ce ma chinui, putem vb de masina stoc daca vrei la fiabilitate. Si de cum a reactionat Nissan la clientii furiosi.

Sigur ca da, orice supercar din 2014 e la fel e simplu ca Dacia 1300, doar borcanul cu apa de racire e pus mai asa mai stramb un pic sub capota .. tu te auzi ce vorbesti ? Good fucking luck daca ai o problema serioasa la un GT-R in Romania, transport pe platforma in strainatate se numeste solutia.

Cunosti diferenta in tre 996 Carrera si 996 Turbo, nu ? adica.. e chestie de baza pt cineva care se da mare cunoscator ca tine. Mezger, din nou. Si da, toti d epe forumul asta ar sughita ingrozitor daca l i s ar oferi un Carrera 4/S, Targa sau Doamne fereste un simplu Carerra .. ar refuza cu inversunare ! Prietene 996 Turbo a facut legea in lumea supercar urilor la vremea lui, 360 Modena nu vedea pe unde a trecut 996 TT la vremea aia, Gallardo, care era mult mai nou ca platforma lua bataie de multe ori la performanta, etc etc.. ah, si micul amanunt ca e super fiabil si era singurul supercar pe care l poti conduce zilnic, vara, iarna.
Un rahat de masina, nu ? Uratenia asta.. cu faruri de 2 bani .. (http://upload.wikimedia.org/wikipedi...09-03-14_A.JPG)
Tu esti genul care daca aveam 993 sau 997 imi ziceai ca "are faruri de Beetle, ca e de fapt Beetle", acum insa, ca am 996 imi spui ca s de kko ca alea rotunde de 993 si 997 sunt alea bune.. ) Asta e, ma consolez cu imaginea GT1 ului care a castigat la LeMans, si si mai important, cu ce am sub capota (din spate, he he) motorul de LeMans detunat pt strada.
Vezi, asta nu pricep multi , la Porsche tehnologia de la inceputuri a curs dinspre Racing spre Street, nu invers ca la altii. Nu iei un sedan de familie si l faci racing car, da, poti sa tragi de el, dar e mult mai simplu invers. Iar 911 ele a fost gandit din start ca o masina sport. GT-R ul/Skyline ul .. http://en.wikipedia.org/wiki/Nissan_...ne_C10_001.jpg. Chestii de baza, nu ? Wikipedia ) Istoria saraca ..
Iar daca tu crezi ca pe o pista serioasa (nu de kart) un M3 fie el si CSL (faina masina, M3 ul meu favorit de altfel) "face" un 996 Turbo.. viseaza in continuare, iti arat niste idiotenii pe fastlap u tau de razi 2 zile. E ca si cum imi dai referinte cu Top Gear racetimes )

996 Turbo a fost intotdeauna privita ca un excelent daily driver, chiar continent crushing GT car, pentru ca e MULT mai comfortabila ca un GT-R din 2014, amandoua cu suspensie stock. Si realizezi ca Bilstein PSS10 are 10 setari de duritate, nu ? Click, click ! Done ! 5 minute, fara scule, fara sa ridic masina pe cric macar, doar intorc rotile pt fata, stanga- dreapta, in spate sunt accesibile din interior. Mai explica mi, ca vad ca stii multe ..

Dap, 8000 + pret de achizitie tipic de 120.000 - 130.000 CAD (cat a dat un .. nefericit de aici, model 2013) Clar buna afacere. Oh, si tot are 200 KG in plus. Si eu am PSS10s Glumetule.

Cand pui poze de pe net macar oboseste te sa citesti ce scrie poza ta e de interior complet modificat, volan, stereo, navigatie, vad ceva ce nici nu stiu ce e, cutia aia cu butoane. Uite atasat interior de 996 stoc (eu am Savana Beige). Si mda, volan ca pe Carrera GT e tare naspa, in fiecare zi ma uit la el si ma oftic .. atata rusine pe capul meu de nu ma mai pot ascunde..
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	red.jpg
Views:	39
Size:	68.8 KB
ID:	3015889   Click image for larger version

Name:	tiptronic.jpg
Views:	34
Size:	256.7 KB
ID:	3015890   Click image for larger version

Name:	beige.jpg
Views:	39
Size:	91.8 KB
ID:	3015891  

Click image for larger version

Name:	green.jpg
Views:	40
Size:	38.7 KB
ID:	3015892   Click image for larger version

Name:	tan.jpg
Views:	29
Size:	89.9 KB
ID:	3015893  
993turbo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -