Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 02-03-14, 16:31   #1096
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Fun 2 drive track tool:
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 02-03-14, 17:37   #1097
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

De ce ar fi un GTR Nismo mai exclusivist decat un gt3 rs 4.0?

In cate exemplare se va construi nismo?
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 02-03-14, 18:04   #1098
DZ1

Stage 5
 
DZ1's Avatar
 
Join Date: May 2003
Posts: 814
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
De ce ar fi un GTR Nismo mai exclusivist decat un gt3 rs 4.0?

In cate exemplare se va construi nismo?
GT3 4.0 sunt 500 bucati...
Dar cand mergi cu GT3 RS sau 4.0L tot acolo esti, cel putin daca nu vezi scrisul dupa masina.
Nismo vor sa faca 200 pe an, dintre care 50 pt Japonia si restul pt tot globul..
Clar ca in Germania sunt max 10 buc....iar GT3 4.0L am eu 3 care ii cunosc personal....!!!
Deci mai exclusiv in grupul meu de prieteni si cunostinte, nu in Europa sau in lume...
__________________
Nu te certa niciodata cu idiotii ! Te fac sa cobori la nivelul lor si acolo te bat cu experienta !
...

Acum 3 ani: Supra-DZ1 1047Cp si 1250Nm...la ora actuala....mai mult
...
Singurul lucru care pare ca este impartit corect pe planeta este inteligenta!!!Toti avem impresia ca am primit destul.....
DZ1 is offline   Reply With Quote
Old 02-03-14, 18:23   #1099
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Nici gt`r nismo nu mi se pare foarte diferit de restu` gtr`urilor...
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 02-03-14, 21:43   #1100
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
De ce ar fi un GTR Nismo mai exclusivist decat un gt3 rs 4.0?

In cate exemplare se va construi nismo?
GT3 este mult sub GTR ca performante si aproape imposibil sau foarte scump de tunat (fiind un aspirat), singurii concurenti ai GT-R-ului fiind Turbo S si GT 2.

GT 2 (991) inca nu a aparut si probabil va fi mult mult mai scump, tot dedicat pistei si foarte incomod in utilizare cotidiana, plus avantajele si dezavantajele aduse de tractiunea spate. Deci singurul candidat real ramane 991 Turbo S, o masina superba, dar cu 33% mai scumpa decat Nismo si cu siguranta mai putin performanta.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 02-03-14, 21:49   #1101
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
Nici gt`r nismo nu mi se pare foarte diferit de restu` gtr`urilor...
Nismo este o varianta mai performanta a GT-R-ului, cam cum este 991 Turbo S fata de 991 Turbo, ceea ce nu ar fi fost deranjeant pentru el daca nu seamana foarte mult si cu 991 de 350CP, 991S, 991 4S, etc..

Adica un om de rand nu prea face diferenta intre modelele de Porsche 991, acestea avand cumulat vanzari mult mai mari decat GT-R-ul, de aici apare exclusivitatea GT-R-ului.

Plus ca vorbim de Germania in care absolut normal 991 este preferat de cumparatori.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 02-03-14, 22:15   #1102
shadowro

Stage 5
 
shadowro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,456
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Ceva strans intre rivalii de peste ocean.

__________________
Honda
shadowro is offline   Reply With Quote
Old 02-03-14, 22:42   #1103
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

GTR nismo este exclusiv intre Porsche`uri, nu intre gtr-uri.

Nu iese aproape cu nimic in evidenta ca sa poti zice sigur "ba, e NISMO, un e normal", ceea ce e fix diferentiarea intre gt3 si carrera. Ba chiar iti dai seama muuult mai usor ca e gt3 si nu e carrera, sau daca e turbo.

Plus ca DZ1 a zis ca nu o sa mearga niciodata la potentialul maxim al masinii, asa ca performanta aia in plus pentru care platesti si pe care incerci sa o scoti in evidenta nu o sa se vada.

Motive sunt multe sa cumperi NISMO, dar nu cred ca exclusivitatea e unul.
Sau daca e exclusiv, nu prea o sa isi dea seama nimeni.
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 02-03-14, 23:13   #1104
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
GTR nismo este exclusiv intre Porsche`uri, nu intre gtr-uri.

Nu iese aproape cu nimic in evidenta ca sa poti zice sigur "ba, e NISMO, un e normal", ceea ce e fix diferentiarea intre gt3 si carrera. Ba chiar iti dai seama muuult mai usor ca e gt3 si nu e carrera, sau daca e turbo.

Plus ca DZ1 a zis ca nu o sa mearga niciodata la potentialul maxim al masinii, asa ca performanta aia in plus pentru care platesti si pe care incerci sa o scoti in evidenta nu o sa se vada.

Motive sunt multe sa cumperi NISMO, dar nu cred ca exclusivitatea e unul.
Sau daca e exclusiv, nu prea o sa isi dea seama nimeni.
1. GT-R-ul Nismo o sa-l deosebesti din orice unghi si de la "orice distanta" fara probleme:
-amprenta elementelor/dungilor rosii de jur in prejurul masinii
-"branhile" de rechin pe bara fata si spate
-eleronul total diferit fata de varianta standard

2. De GT3 nu vorbim pentru ca din punct de vedere al performantelor nu sta langa GT-R-ul normal, nu mai vorbim de Nismo. Si da GT3-ul chiar iese in evidenta si-l recunosti usor, ca si superbul Targa (cel mai frumos din punctul meu de vedere), dar Turbo-ul nu prea iese in evidenta.

3. Eu zic ca diferenta aia o sa fie foarte mare pentru oricine, nu numai pentru piloti. Dar asta este parerea mea, o sa vedem in teste.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 03-03-14, 07:02   #1105
DZ1

Stage 5
 
DZ1's Avatar
 
Join Date: May 2003
Posts: 814
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
GTR nismo este exclusiv intre Porsche`uri, nu intre gtr-uri.

Nu iese aproape cu nimic in evidenta ca sa poti zice sigur "ba, e NISMO, un e normal", ceea ce e fix diferentiarea intre gt3 si carrera. Ba chiar iti dai seama muuult mai usor ca e gt3 si nu e carrera, sau daca e turbo.

Plus ca DZ1 a zis ca nu o sa mearga niciodata la potentialul maxim al masinii, asa ca performanta aia in plus pentru care platesti si pe care incerci sa o scoti in evidenta nu o sa se vada.

Motive sunt multe sa cumperi NISMO, dar nu cred ca exclusivitatea e unul.
Sau daca e exclusiv, nu prea o sa isi dea seama nimeni.
Hahaha...ai inteles ceva total gresit, ca nu merg eu la potentialul max al masini este altceva fata de ceea ce ai inteles tu....
Eu merg la max care cred eu ca masina este inca controlabila pt mine...asta inseamna ca cu un Nismo merg mai repede decat un GTR normal, pt ca masina este mai performanta, dar ca nimeni din cei care o cumpara nu scot timpul celor care merg cu 20 de ingineri pe pista si testeaza pana le iese timpul dorit...

Iar daca tu nu vezi diferenta dintre Nismo si un GTR normal atunci cred ca este pe forumul gresit))

Inca o data poate nu ai inteles eu ador Porsche-le foarte mult, dar in Germania am cu Supra sau Evo exclusivitate mai mare....la mine in oras sunt singurul cu Evo X iar porsche Turbo sunt garantat 10 buc....asta nu face Evu-ul mai bun...dar ai ceva ce nu au alti, teoretic si o Dacia 1300 ar fi de ajuns )

Last edited by DZ1; 03-03-14 at 07:06.
DZ1 is offline   Reply With Quote
Old 05-03-14, 16:09   #1106
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Eu vad diferenta intre Nismo si gtr normal, doar ca nu e atat de evidenta cum incercati sa o faceti voi sa para.
Serios acuma, niste branhii, niste dungi rosii si bari putin diferite (spatele da, chiar e mai usor de deosebit) fac diferenta aia foaaaarte evidenta?

Pai mai usor e de deosebit un tt-rs de un tt sau un m3 de un seria 3.
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 05-03-14, 16:44   #1107
DZ1

Stage 5
 
DZ1's Avatar
 
Join Date: May 2003
Posts: 814
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
Eu vad diferenta intre Nismo si gtr normal, doar ca nu e atat de evidenta cum incercati sa o faceti voi sa para.
Serios acuma, niste branhii, niste dungi rosii si bari putin diferite (spatele da, chiar e mai usor de deosebit) fac diferenta aia foaaaarte evidenta?

Pai mai usor e de deosebit un tt-rs de un tt sau un m3 de un seria 3.
Si care este diferenta dintre un GT3, GT3 RS si GT3 4.0 L ??

Sa fim seriosi, nu stiu acum ce vrei de fapt sa imi spui....eu am ales masina asta pt ca mie personal imi place si mi se pare mai deosebita decat un GTR normal...
Mai are si 600Cp cu garantia asa ca eu sunt mai mult decat multimit...

Iar cum eu nu cumpar masina sa multumesc pe altii nu am nici un stres cu asta....
Cui nu ii place sa nu isi cumpere....simpla povestea....

Cine vrea TT RS sa isi cumpere TT RS, eu sa fiu sanatos...
DZ1 is offline   Reply With Quote
Old 05-03-14, 18:07   #1108
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Ma intelegi gresit: nu iti contest decizia, cred ca si eu, in situatia ta, as fi ales la fel.

Ce incerc eu sa spun e ca argumentul tau cu "911'le nu le deosebesti unele de altele, NISMO il deosebesti de GTR normal" nu mi se para valabila pentru ca sunt tot diferente de detalii.

Te felicit pentru alegere si sunt foarte curios de impresii dupa ce vei conduce masina.

Inca o data: nu iti contest decizia!
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 05-03-14, 23:19   #1109
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
Eu vad diferenta intre Nismo si gtr normal, doar ca nu e atat de evidenta cum incercati sa o faceti voi sa para.
Serios acuma, niste branhii, niste dungi rosii si bari putin diferite (spatele da, chiar e mai usor de deosebit) fac diferenta aia foaaaarte evidenta?

Pai mai usor e de deosebit un tt-rs de un tt sau un m3 de un seria 3.
Oricum, diferenta tehnica dintre un GTR si un Nismo nu este atat de mare, la baza fiind cam aceeasi masina cu acelasi motor. Daca Porsche nu avea decat 991 Turbo si 991 Turbo S, era mult mai exclusivist, asa seamana foarte mult si cu unul de 350CP.
Asta cand vorbim de exclusivitate este un dezavantaj pentru Porsche, dar cand vorbim de modele, ofera si tractiune spate, si modele pentru circuit, si cabrio, si Targa, este un mare avantaj.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 06-03-14, 11:55   #1110
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Mi-era dor sa vad si eu o discutie in contradictoriu normala si fara orgolii si-njuraturi pe 4tuning...
aleks is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -