Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 19-03-12, 16:41   #511
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Porsche vs. GT-R, in finala:

UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 20-03-12, 00:38   #512
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Lucky GTR

https://www.youtube.com/watch?v=_N82X...layer_embedded
.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 20-03-12, 16:54   #513
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Am facut putina curatenie pe aici. Daca nu se poate discuta civilizat, imi ziceti si inchid topicul.

Pentru dezbateri cu privire la pretul unui BMW 330i sau vechimea nick-ului unui anumit user, va rog sa folositi mesajul privat.

Multumesc.
__________________
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 21-03-12, 13:44   #514
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Nissan GT-R by SP Engineering. 1.170 cai putere (la roti). 8.79 secunde pe sfertul de mila.

boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 22-03-12, 19:01   #515
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Mercedes McLaren SLR vs Aston Martin DBS Mansory vs Nissan GT-R

https://www.youtube.com/watch?v=D72oc...layer_embedded
GTR is offline   Reply With Quote
Old 22-03-12, 21:13   #516
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Mercedes McLaren SLR vs Aston Martin DBS Mansory vs Nissan GT-R

https://www.youtube.com/watch?v=D72oc...layer_embedded
Timp de reactie de sofer si 60ft de tractiune fata la SLR a facut ca GTRu sa termine cursa cu ~1sec inainte , in a 2 cursa a mers mai bine da tot sub GTR .

Last edited by KAY_; 22-03-12 at 21:15.
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 23-03-12, 08:35   #517
shadowro

Stage 5
 
shadowro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,456
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

nu cred ca acel gtr e stock , se si aude ca nu e stock.
shadowro is offline   Reply With Quote
Old 23-03-12, 10:17   #518
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Ba chiar scrie in bara de informatii ca e stage 2 560 HP .
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 23-03-12, 17:19   #519
shadowro

Stage 5
 
shadowro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,456
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Nu vad in bara de informatii nimic in legatura cu specificatiile masinilor.
shadowro is offline   Reply With Quote
Old 23-03-12, 19:05   #520
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Uite aici.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	GTR.jpg
Views:	73
Size:	46.6 KB
ID:	2373635  
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 24-03-12, 08:52   #521
993turbo

Stage 5
 
993turbo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 368
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

nu inteleg, daca toata viata cuiva tine de rahatul ala de "cursa" de 10 s sau cat iese, de ce sa te mai chinui sa tunezi nu stiu ce GT-R sau alte dihanii de zeci de mii/sute de mii de Euro?? Iei un Citroen Saxo pe nimic,ii scoti si urmele de interior care au supravietuit,ii pui un cage si adaugi fie motor cu reactie fie o butelie mare si gata, bati toate cotetele de 7 si 8 secunde. chiar mai ieftin. daca vrei sa conduci, si o masina ca Miata bate toate caricaturile astea de masini cu pretentii de vedete. conteaza ce vrei, nu? punctul meu e ca deja ma lasa rece ca Alpha Omega RUF CTR 9ff AMG super Black samd scot 2 s pe sfertul de mila..si ce? maine apare super shiny Black Zeta Omega care o sa scoata 1.9 s. si tot asa..pt ce? cand Dorel ala de la volan nu are decat meritul ca stie sa tina volanul drept? vad tot felul de sfatosi care ma invata pe aici (N America) ce tare pilotaj e sa te dai cu dragsteru..mars de aici multi nu s in stare sa fac o depasire pe o sosea de 1 banda pe sens in lumea reala si cred ca truck u lu tata e cea mai tare inginerie inventata de cei 3 mari, inafara de racheta lui de garaj. voi nu v ati saturat de netezitul creierului American style?

sarind un pic inapoi la Veyron, cine comenteaza ca Veyron ul nu e varful tehnologiei habar nu are sau se face ca nu stie cu ce se mananaca masina aia, daca ii poti spune masina. tehnologie NASA era o metafora sa exprim nivelul la care este masina, mai mult tehnologie aero-spatiala decat auto.
da, nimic special cu masina asta, doar cand i au testat motorul prima data erau sa dea foc la sistemul de cosuri al uzinei, inginerii de formula 1 au spus ca nu au tunel aerodinamic care sa simuleze viteze atat de mari, spitele unei roti suporta acceleratii de 40+ G (nu imi aduc aminte exact vezi EVO review, revista), forte atat de mari incat au trebuit sa modifice arcul de la supapa de aer a anvelopei, de care stie toata lumea sunt facute de Michelin special sa reziste la viteza maxima un sfert de ora..da, asa e nimic special, probabil si prapaditul de Harry Metcalfe care are prin garaj Zonde si alte rahaturi a fost platit de VAG sa laude Veyron ul, ca si Chris Harris, ca si alti prapaditi, nu i asa? Numai noi suntem adevarati, pe roman nu l impresionezi cu amatorisme deastea..hai lasa ne, ca deja dai in ridicol. cand nissan o sa ajunga la glezna VAG ului vino inapoi cu argumente. de ce? ca au balls deaia, big fucking balls, si un sef suficient de tare sa l doara la supapa de ce zice lumea si sa bage niste miliarde in chestii care nu aduc bani, ca asa vrea muschii lui, vezi Phaeton ul, vezi Audi TDI la LeMans, vezi Veyron ul. cand o sa apara Galibier ul o sa le ia caimacul la toti din nou, si la lux, si la imagine, performanta, etc de ce? ca pot, au banii sa o faca, si au CURAJUL sa o faca ..

https://www.youtube.com/watch?v=nrcWW...eature=related
__________________
Porsche. There is no substitute.
996 Turbo
PCA member
993turbo is offline   Reply With Quote
Old 24-03-12, 13:03   #522
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by 993turbo View Post
nu inteleg, daca toata viata cuiva tine de rahatul ala de "cursa" de 10 s sau cat iese, de ce sa te mai chinui sa tunezi nu stiu ce GT-R sau alte dihanii de zeci de mii/sute de mii de Euro?? Iei un Citroen Saxo pe nimic,ii scoti si urmele de interior care au supravietuit,ii pui un cage si adaugi fie motor cu reactie fie o butelie mare si gata, bati toate cotetele de 7 si 8 secunde. chiar mai ieftin. daca vrei sa conduci, si o masina ca Miata bate toate caricaturile astea de masini cu pretentii de vedete. conteaza ce vrei, nu? punctul meu e ca deja ma lasa rece ca Alpha Omega RUF CTR 9ff AMG super Black samd scot 2 s pe sfertul de mila..si ce? maine apare super shiny Black Zeta Omega care o sa scoata 1.9 s. si tot asa..pt ce? cand Dorel ala de la volan nu are decat meritul ca stie sa tina volanul drept? vad tot felul de sfatosi care ma invata pe aici (N America) ce tare pilotaj e sa te dai cu dragsteru..mars de aici multi nu s in stare sa fac o depasire pe o sosea de 1 banda pe sens in lumea reala si cred ca truck u lu tata e cea mai tare inginerie inventata de cei 3 mari, inafara de racheta lui de garaj. voi nu v ati saturat de netezitul creierului American style?

sarind un pic inapoi la Veyron, cine comenteaza ca Veyron ul nu e varful tehnologiei habar nu are sau se face ca nu stie cu ce se mananaca masina aia, daca ii poti spune masina. tehnologie NASA era o metafora sa exprim nivelul la care este masina, mai mult tehnologie aero-spatiala decat auto.
da, nimic special cu masina asta, doar cand i au testat motorul prima data erau sa dea foc la sistemul de cosuri al uzinei, inginerii de formula 1 au spus ca nu au tunel aerodinamic care sa simuleze viteze atat de mari, spitele unei roti suporta acceleratii de 40+ G (nu imi aduc aminte exact vezi EVO review, revista), forte atat de mari incat au trebuit sa modifice arcul de la supapa de aer a anvelopei, de care stie toata lumea sunt facute de Michelin special sa reziste la viteza maxima un sfert de ora..da, asa e nimic special, probabil si prapaditul de Harry Metcalfe care are prin garaj Zonde si alte rahaturi a fost platit de VAG sa laude Veyron ul, ca si Chris Harris, ca si alti prapaditi, nu i asa? Numai noi suntem adevarati, pe roman nu l impresionezi cu amatorisme deastea..hai lasa ne, ca deja dai in ridicol. cand nissan o sa ajunga la glezna VAG ului vino inapoi cu argumente. de ce? ca au balls deaia, big fucking balls, si un sef suficient de tare sa l doara la supapa de ce zice lumea si sa bage niste miliarde in chestii care nu aduc bani, ca asa vrea muschii lui, vezi Phaeton ul, vezi Audi TDI la LeMans, vezi Veyron ul. cand o sa apara Galibier ul o sa le ia caimacul la toti din nou, si la lux, si la imagine, performanta, etc de ce? ca pot, au banii sa o faca, si au CURAJUL sa o faca ..

https://www.youtube.com/watch?v=nrcWW...eature=related
Este bine ca ai luat partea de doctrina de turma Nord Americana. Ce legatura au saraciile enumerate de tine cu supercarurile? Cu un Porsche, GT-T, RS6, etc. pot sa merg oriunde, oricand, tare si in "siguranta".
Depinde si ce vrea soferul de la masina. Poate pe tine te multumeste un Avensis, sau A6, sau E-classe, sau orice altceva, poate pe mine ma intereseaza putere mare si siguranta la un pret "decent". Adica Bugatti este bun ca are 1000 de CP, dar restul care au 500+ nu mai au valoare.

Ce are in + un Bugatti fata de un CL 65 AMG ridicat la 1000 CP?
Ar 4x4 in + si 2 locuri in minus, cat de confort si lux nu se mai face diferenta. Diferenta mai este de pret, pentru ca in loc sa dai 1.7 mil de EUR dai cam 400-500k pe Mercedes.
Ce legatura are tunelul aerodinamic cu tehnologia auto?
F1 este la 20 de ani distanta tehnologica fata de Veyron.
Ai cumva impresia ca BMW, Mercedes, Toyota nu sunt capabili sa scoata o masina echivalenta cu Veyron? Cred ca si KIA sunt capabili dar pentru ce sa o faca daca abea se vinde, daca nu au un brand de revigorat, daca nu au nevoie de acest tip de marketing,....
Eu personal cred ca Ferrari ENZO si F458 sunt mai tehnologiazate decat Veyron.
Este normal sa lauzi Veyronul, dar este departe de a fi ceva irealizabil de altii + ca este singur in categorie, mai ales ca si pret.

Te lasam sa mananci marketingul VAG dimineata, la pranza si seara.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)

Last edited by GTR; 24-03-12 at 13:09.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 24-03-12, 15:15   #523
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Eu cred ca si baietii aia de la Mioveni pot sa spulbere GTR cu un Duster modificat dar nu vor, nu are sens, nu s-ar vinde masina. Ce rost are?
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 25-03-12, 11:55   #524
ZAUBER

Stage 4
 
ZAUBER's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 255
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Eu cred ca si baietii aia de la Mioveni pot sa spulbere GTR cu un Duster modificat dar nu vor, nu are sens, nu s-ar vinde masina. Ce rost are?
...chiar asa s-a intamplat, au spulberat un gt-r stock.
numai ca au modificat motorul de gt-r pana la 850 cp: https://www.4tuning.ro/alte-sporturi-...0-cp-8342.html.
__________________
S 600 tunat cu toporul= S 400,4 matic
maybach S62 tunat cu toporul=S 600
ZAUBER is offline   Reply With Quote
Old 26-03-12, 16:59   #525
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Pai 911 e mai fiabila, arata mai bine imo, implica mai mult soferul la condus, nu are 2 tone, este mai rapida in linie dreapta/acceleratii, este mai fiabila, consuma mai putin
Se cam stie ca Porsche este cea mai fiabila marca de supercaruri dar mai au si ei kixuri, defecte de proiectare, etc, tocmai ce au rechemat 1232 de bucati Carrera S


Iar despre implicatul soferului, uite aici un exemplu, sigur a avut un pic de descarcare de adrenalina

UNLORD is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -