Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 15-12-11, 02:51   #391
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by CZR View Post
vacaroz,dar tu ce masina ai? arata-ne si noua poze cu masina ta probabil cu pret de superbuzunar , asta ca sa ne dam si noi foc la gtr-uri
ai idee cat costa o masina de-asta sau tu crezi ca daca e nissan costa cat o MICRA?
nimic. dar macar citesc meiul
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 15-12-11, 02:54   #392
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Eu nu cred ca s-a urcat nici in vre-o masina de 300 CP, nu mai vorbesc de condus, dar stie el ca GT-R-ul e o epava ))

Iar ai inceput sa o iei pe carari vacaroz!? )
lasa nenea stie tot care-si permite sa contrazica pe toti cu atitudinea lui de gt-r
o sa ma fac eu odata pilot de teste la porsche
i-ti inteleg inversunarea pe porsche. ai acut un vw d-ala mai scump cu sigla de porsche si ai fost dezamagit de el
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 15-12-11, 06:53   #393
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
lasa nenea stie tot care-si permite sa contrazica pe toti cu atitudinea lui de gt-r
o sa ma fac eu odata pilot de teste la porsche
i-ti inteleg inversunarea pe porsche. ai acut un vw d-ala mai scump cu sigla de porsche si ai fost dezamagit de el
Imi citesti si comentezi posturile de f mult timp dar ori ai uitat, ori spun niste chestii prea grele pt. tine.

Arata-mi un singur post unde eu spun ca nu-mi place Porsche sau ca este masina proasta. Porsche imi place foarte mult, mai ales 911-ele care mie personal imi place mai mult decat Ferrari si Lamborghini, singurul lucru care ma deraneaza la brandul asta este pretul exorbitant si zic eu nejustificat, de nou.

Tocmai am vazut pretul noului Porsche (991) 911 Carrera (350 CP) care costa 88k de eur si Carrera S (400 CP) pret 102k eur 400 CP, ambele tractiune spate.

Adica dai 88k de eur pe un Porsche din 2012 si o sa-ti iei bataie de la deja vechiul M3 (ca tocmai o sa se schimbe), de la un M5 stoc din 1998, de la un STI minim tunat, de la un RS3, etc.

Mie mi se pare o rusine sa ceri atatia bani (adica fix cat un GT-R) si sa oferi 350 CP.

De-asta apreciez Nissan GT-R, ofera foarte mult, la aceeasi bani. Deci se poate, totul este sa si vrei.

Last edited by GTR; 15-12-11 at 06:59.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 15-12-11, 08:25   #394
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Prin "iti iei bataie de la", ce intelegi? Ca sunt mai rapide alea in linie dreapta? O masina nu stiu daca se reduce la liniute, asta e mentalitate de boy racer. Porsche nu sunt masini pentru saraci, cum nu sunt Ferrari sau Aston Martin sau Lambo, asta uita lumea. Se adreseaza celor cu multi bani. Daca nu ar primi ceva de banii aia, probabil nu s-ar mai vinde si Nissan ar deveni lider de piata. Si de BMW zice lumea ca cere prea mult pe masini, si de Mercedes, dar iarasi uita, sunt alt segment, nu sunt pentru toata lumea. Chit ca te "face" la semafor un pustan de 18 ani cu o ascutitoare tunata, asta nu este un argument. Serios zic.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 15-12-11, 11:40   #395
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Prin "iti iei bataie de la", ce intelegi? Ca sunt mai rapide alea in linie dreapta? O masina nu stiu daca se reduce la liniute, asta e mentalitate de boy racer. Porsche nu sunt masini pentru saraci, cum nu sunt Ferrari sau Aston Martin sau Lambo, asta uita lumea. Se adreseaza celor cu multi bani. Daca nu ar primi ceva de banii aia, probabil nu s-ar mai vinde si Nissan ar deveni lider de piata. Si de BMW zice lumea ca cere prea mult pe masini, si de Mercedes, dar iarasi uita, sunt alt segment, nu sunt pentru toata lumea. Chit ca te "face" la semafor un pustan de 18 ani cu o ascutitoare tunata, asta nu este un argument. Serios zic.
Doamne fereste sa ia bataie si pe pista, desi s-ar putea sa-si ia de la actualul M3, totusi este o masina de 88.000 EUR fara taxe si se numeste Porsche.
GT-R iti ofera in 2012 in aceeasi bani 550CP+4x4 si nici asta nu este pentru saraci, ca ar avea toata lumea.

De vadut o sa se vanda, ca daca ai bani nu inseamna ca ai vre-o cultura auto sau ca nu-ti iei masina doar pentru imagine. Sunt o gramada de posesori pe afara si in tara de masini de gen care habar nu au ce poate masina lor, sau daca a meritat banii dati.

Este plina lumea de snobi, plina.

Last edited by GTR; 15-12-11 at 11:47.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 15-12-11, 14:27   #396
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Actualul M3 nu bate nici macar Carrera din 2008, de 345 de cai, asa ca e imposibil sa`l bata pe cel din generatia 991.
Caii de bmw vad ca sunt magarusi cand ii compari cu aia de porsche, m3 de 420 cai si`o ia pe 402m grav de la porsche de 345 de cai...

Revenind la subiect, au testat cei de la Inside Line gtr`ul din 2013, de 545 cai.
Da, e o masina extraordinara, si la pretul ei... e WOW.

Quote:
But how many other cars can beat its slalom speed? Let's see: Dodge Viper (74.2 mph), Godzilla Black Edition (74.7) and 997 Porsche 911 GT3 (75.3).
Tot articolul aici
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 15-12-11, 17:35   #397
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
Actualul M3 nu bate nici macar Carrera din 2008, de 345 de cai, asa ca e imposibil sa`l bata pe cel din generatia 991.
Caii de bmw vad ca sunt magarusi cand ii compari cu aia de porsche, m3 de 420 cai si`o ia pe 402m grav de la porsche de 345 de cai...
Numai liniutzele conteaza ? Pretul nu are relevanta ? Costurile de intretinere ? Nr. de locuri din masina ? etc ... Porsche e Porsche, asta e clar ... si eu daca as fi milionar, nu as sta pe ganduri, totusi suntem niste muritori de rand, ca marea majoritatea oamenilor de pe forumul asta ...




2009 Porsche 911 Carrera vs. 2009 BMW M3 - Comparison Test

2008 BMW M3 vs. 2009 Nissan GT-R vs. 2008 Porsche 911 Turbo - Comparison Test

Last edited by UNLORD; 15-12-11 at 17:42.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 15-12-11, 18:13   #398
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
Actualul M3 nu bate nici macar Carrera din 2008, de 345 de cai, asa ca e imposibil sa`l bata pe cel din generatia 991.
Caii de bmw vad ca sunt magarusi cand ii compari cu aia de porsche, m3 de 420 cai si`o ia pe 402m grav de la porsche de 345 de cai...

Revenind la subiect, au testat cei de la Inside Line gtr`ul din 2013, de 545 cai.
Da, e o masina extraordinara, si la pretul ei... e WOW.



Tot articolul aici
Vezi ca performanta este data de raportul CP/kg, nu doar de CP si oricum vb deja de vechiul M3, iar Porsche-ul de care vb tu este facelift-ul, ca ala dinainte isi lua bataie de la cap al coada.
Sa vedem cand apare M3-ul nou ce mai face.

Oricum nici diferenta de 25% in plus (20k euro) nu se justifica.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 15-12-11, 18:46   #399
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Vezi ca performanta este data de raportul CP/kg, nu doar de CP si oricum vb deja de vechiul M3, iar Porsche-ul de care vb tu este facelift-ul, ca ala dinainte isi lua bataie de la cap al coada.
Sa vedem cand apare M3-ul nou ce mai face.

Oricum nici diferenta de 25% in plus (20k euro) nu se justifica.
Poate omul are vreo 3-4 modele de Porsche in garaj ...


Last edited by UNLORD; 15-12-11 at 18:55.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 15-12-11, 20:18   #400
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

BMW fac masini relativ banale, Porsche sunt altceva, niste legende in lumea auto, chintesenta masinilor sport, fond vs forma,setup de supercaruri, overegineered, cel putin asa mi se pare mie. De aia mi-as lua Porsche, sper sa imi permit vreodata un carrera s, chit ca trebuie sa ma apuc de carding pentru asta .
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 15-12-11, 20:27   #401
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Numai liniutzele conteaza ? Pretul nu are relevanta ? Costurile de intretinere ? Nr. de locuri din masina ?
Nu doar la liniute castiga porsche-ul, are si cativa timpi pe circuit mai buni.
Pret? Costuri de intretinere? Nr de locuri? Pt mine n-au nici o importanta, oricum nu o sa am bani sa imi cumpar vreuna din ele, in plus nu eu am inceput comparatia m3 vs carrera.

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Vezi ca performanta este data de raportul CP/kg, nu doar de CP si oricum vb deja de vechiul M3, iar Porsche-ul de care vb tu este facelift-ul, ca ala dinainte isi lua bataie de la cap al coada.
Sa vedem cand apare M3-ul nou ce mai face.

Oricum nici diferenta de 25% in plus (20k euro) nu se justifica.
Sa vedem ce va fi, surprize au fost, surprize vor fi.
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 01-01-12, 21:33   #402
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Porsche 991 Carrera S vs. Nissan GT-R vs. Chevrolet Corvette Z06

Click image for larger version

Name:	untitled.JPG
Views:	154
Size:	890.7 KB
ID:	2278876
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 20-02-12, 22:25   #403
TURBOSS

Stage 5
 
TURBOSS's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 589
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

am vazut gtr vs m5 f10 modelel din 2012. gtr-ul a fost peste m5 la toate capitolele.
poate castig si eu niste bani aiurea, vand bmw si imi i-au un gtr, pe care nu o sa-l mai vand niciodata. bn si unul sh, de fapt ar fii cam aur.
__________________
audi a4 265 cp= bagaboanta mea>face autostrada- vanduta

bmw 325=amanta mea
TURBOSS is offline   Reply With Quote
Old 29-02-12, 18:45   #404
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Jay Leno - 800HP SP Engineering Nissan GTR

http://www.dpccars.com/car-videos-12...Nissan-GTR.htm
GTR is offline   Reply With Quote
Old 29-02-12, 19:08   #405
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

1. Eu sunt curios la ce au trecut la Porsche la performanta 18 puncte si la GT-R 16 puncte cand el este cel mai slab performant cam din toate punctele de vedere in comparatia de fata.

2. La optiuni/echipamente au pus liniuta, oare de ce!?

3. Cum adica puncteaza "brake feel" si de ce nu brake performance, mai ales ca vorbim de supersportive!?

Alt *** de test.
GTR is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -