Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 12-12-11, 19:02   #376
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
la ce bun sa fii pe un forum si sa nu fii rautacios?) se paorta. macar nu (cel putin in acest subiect) dau in oameni
legat de fakerarri si lambo nuj si nu ma intereseaza, poa sa se si evapore
dar revin cu intrebarea. cat costa fabricarea si productia unui gt-r si a unui 911? asta incluzand si materialele si etc
Pai costurile sunt relative, variaza si in functie de tara unde se construieste (una e cand faci o masina in Germania si alta cand o faci in Japonia), de numarul de exemplare in care o produci, de taxele guvernamentale etc. Probabil ca ai impresia ca Porsche e mai scump pt ca are materiale si finisaje mai bune, dar in schimb inghite mult mai putin fier pt ca ofera o caroserie mult mai mica si numai 2 locuri ... dracu stie, nu o sa aflam niciodata si nu prea e relevant !

P.s. In trecut au existat modele de Porsche care au avut piese WV (si nu au fost prea reusite: 914, 944 etc) cum si pe viitor vei vedea motoare in 4 cilindrii si piese de provenienta VAG ...

Last edited by UNLORD; 12-12-11 at 19:14.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 12-12-11, 20:10   #377
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Pai costurile sunt relative, variaza si in functie de tara unde se construieste (una e cand faci o masina in Germania si alta cand o faci in Japonia), de numarul de exemplare in care o produci, de taxele guvernamentale etc. Probabil ca ai impresia ca Porsche e mai scump pt ca are materiale si finisaje mai bune, dar in schimb inghite mult mai putin fier pt ca ofera o caroserie mult mai mica si numai 2 locuri ... dracu stie, nu o sa aflam niciodata si nu prea e relevant !

P.s. In trecut au existat modele de Porsche care au avut piese WV (si nu au fost prea reusite: 914, 944 etc) cum si pe viitor vei vedea motoare in 4 cilindrii si piese de provenienta VAG ...
nissan face si micra.
asa putem zice si de ferarri, lambo, RR, bentley etc etc
eu zic sa nu ne mai luam niciodata veyron ptca sigur are un pret nejustificat, enorm de mare in comparatie cu pretul productiei ei
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 12-12-11, 22:02   #378
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
nissan face si micra.
asa putem zice si de ferarri, lambo, RR, bentley etc etc
eu zic sa nu ne mai luam niciodata veyron ptca sigur are un pret nejustificat, enorm de mare in comparatie cu pretul productiei ei
Pai ce are s cu prefectura!?

Veyron nu are echivalent, este cam singur in clasa, deci teoretic, nu ai cu cine sa-l compari.

Dar GT-R costa jumatate din multe supercaruri pe care le bate> Nissan a aratata ca poate sa ofere o masina foarte performanta la un pret decent, fara sa jecmaneasca doritorii masinilor de gen. Sunt absolut sigur ca la mijloc este fix politica de marketing, fara diferentiere de cost de productie si nici bani nu pierd. Vand o masina corecta la un pret corect. Singurii care mai au o politica de gen sunt Chevrolet cu al lor Corvette.

Mai are rost sa facem comparatie intre GT-R si produsul pe care-l vinde VAG de banii lui GT-R care se numeste Audi RS5!? ))

Foarte corecti VAG astia, au pus un motor vechi, cu o injectie noua, pe un sasiu modular folosit pe toata gama Audi, costuri minime, profit maxim, adica iti ofera un *** la pret de GT-R. FELICITARI VAG!
GTR is offline   Reply With Quote
Old 13-12-11, 00:18   #379
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Pai ce are s cu prefectura!?

Veyron nu are echivalent, este cam singur in clasa, deci teoretic, nu ai cu cine sa-l compari.

Dar GT-R costa jumatate din multe supercaruri pe care le bate> Nissan a aratata ca poate sa ofere o masina foarte performanta la un pret decent, fara sa jecmaneasca doritorii masinilor de gen. Sunt absolut sigur ca la mijloc este fix politica de marketing, fara diferentiere de cost de productie si nici bani nu pierd. Vand o masina corecta la un pret corect. Singurii care mai au o politica de gen sunt Chevrolet cu al lor Corvette.

Mai are rost sa facem comparatie intre GT-R si produsul pe care-l vinde VAG de banii lui GT-R care se numeste Audi RS5!? ))

Foarte corecti VAG astia, au pus un motor vechi, cu o injectie noua, pe un sasiu modular folosit pe toata gama Audi, costuri minime, profit maxim, adica iti ofera un *** la pret de GT-R. FELICITARI VAG!
acu serios dar chiar tu le cunosti pe toate?
vorbeam la inceput de pret porsche vs nissan.
daca o luam de la zero, c pret de dezvoltare, teste(pret care e absolut imposibil de aflat) si pe urma pretul materialelor(pretul aliajului brut) si al costului de productie indiferent ca se face pe marte sau indonezia sau pakistan
aici eu cred ca porsche indiferent de cat de hoti sunt au un pret mai ridicat decat nissan
bmw face un x5/6 peste porsche dar si asa se vand amandoua, desi bmw nu e nici pe departe un etalon gen porsche
vb ta, chevrolet face vett-ul care este peste multe alte masini cu pretentii dar la un pret mult mai rezonabil. si uite ca se vand, asa se vand si porsche si nissan
ce vrei sa evidentiezi? ca nissan are un pret sub porsche
crezi ca nissan nu doreau sa aiba un etalon ca porsche si o itorie dobandita in ani, care si acea isotrie vinde marca? (a se vedea vw cu al lui paheton)
singura sansa pt nissan de a intra pe piata cu o super masina buna la drag, circuit, zbor, vaslit era sa aiba o masina cu un pret cat mai scazut, altfel nimeni nu cumpara emblema, si pe urma sa-si doreasca sa se vanda bine ca sa amorseze pretul dezvoltarii lui si profit doar din nr de vanzari
poate ca porsche a vrut sa fie exclusivist, si a tinut un pret mai mare
nici nissan nu e usa de biserica si best buy la capitolul supercaruri pt romani. au exact aceeasi filozofie ca renault. pret ridicat per piese. cum bateam pasul pe loc. am citit odata din greseala mai mult ca nu stateam sa caut despre gt-r sau 911 informatii ca nu cred ca voi avea eu vreodata vreunu un articol unde un englezoi se vaita ca al lui gt-r avea calculatorul de bord sau dracu mai stie ce piesa amplasata in asa fel fata de restul masinilor de pe apamond unde sa o troznesti cel mai des. si pretul ei era fix cat un micra.
adevarat. o masina unica pe bugetulk muritorului de rand... buna la pret, buna la piese de schimb, buna la consum, fiabilitate etc
sa nu uitam totusi ca din posesorii de gt-r sau 911 nici 5% cred ca nu-si tuneaza masinile, asa ca fraza cu tuningul net superior e frectie la picior de lemn
ce *** sa-mi cumpar un gt--r care pare cu un pret mai de buzunaru romanului cand colo ea e o epava?
unde e super-masina?
ceea ce vroiam eu sa evidentiez e ca nu porschele are un profit exorbitant din prostirea omului de rand cu pretul ridicat. este totusi felul lor de a face profitul indiferent ca nissan a ales sa pua un adaos mai mic dar sa scoata profit pe nr de unitati vandute
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 13-12-11, 00:36   #380
CZR

Stage 5
 
CZR's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 915
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

nu vreau sa fiu rau,ci doar f direct.sunt curios dak acei critici,de 15,19ani au condus porsche sau gtr.0si mutu nu e sfant,dar pe teren da tot.gtr nu a avut probleme,doar k ei nu construisera masina p a 34 abuzata pe modul launch control.pare greu de inteles cum romanul e bun in toate,dar nu are rezultate
__________________
www.czr.ro
CZR is offline   Reply With Quote
Old 13-12-11, 00:40   #381
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

spui ca GT-R nu are un nume... ehh aici te contrazic!! poate nu are la noi in romanica un nume, dar pe alte meleaguri Nissan Skyline GT-R este cam o masina de poveste, care mereu a fost una foarte performanta!

Cat despre porsche.. ce sa zic, pastreaza filozofia VAg, ce nu o pot suporta: profit doar din nume. cu bentley au facut la fel, au luat phaeton, i-au pis sigla bentley pe volan, o alta caroserie si 2 turbine aceluiasi motor si hopa cerem din start 50 000 euro in plus. unde se justifica banii?! eu nu stiu. porsche are aceeasi masina de ceva timp la care mai schimba cate un led si aceluiasi motor ii mai adauga 10 cai si gata cerem o galagie de bani ca doar noi suntem VAG. dar totusi este o vorba: nu este prost cine cere, ci cine da.

astfel eu raman fan Nissan GT-R. tot respectul pt ce reusesc japonezii astia nebuni...
steffan is offline   Reply With Quote
Old 13-12-11, 01:50   #382
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

La noi, majoritatea posesorilor de masini exotice sunt interlopi, dorobantzi de bani gata sau parveniti si binenteles ca se cumpara eminamente premium. Ca in tarile civilizate unde banii se fac pe bune si greu, Gt-R-ul are trecere, e deja un cult, doar ca multi visatori de pe forumul asta saliveaza numai la masini ce depasesc milionul de euro ...
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 13-12-11, 16:34   #383
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
ce *** sa-mi cumpar un gt--r care pare cu un pret mai de buzunaru romanului cand colo ea e o epava?
asta e incununarea postarilor pe versus
aleks is offline   Reply With Quote
Old 13-12-11, 17:18   #384
CZR

Stage 5
 
CZR's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 915
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

vacaroz,dar tu ce masina ai? arata-ne si noua poze cu masina ta probabil cu pret de superbuzunar , asta ca sa ne dam si noi foc la gtr-uri
ai idee cat costa o masina de-asta sau tu crezi ca daca e nissan costa cat o MICRA?
CZR is offline   Reply With Quote
Old 14-12-11, 03:59   #385
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by CZR View Post
vacaroz,dar tu ce masina ai? arata-ne si noua poze cu masina ta probabil cu pret de superbuzunar , asta ca sa ne dam si noi foc la gtr-uri
ai idee cat costa o masina de-asta sau tu crezi ca daca e nissan costa cat o MICRA?
Eu nu cred ca s-a urcat nici in vre-o masina de 300 CP, nu mai vorbesc de condus, dar stie el ca GT-R-ul e o epava ))

Iar ai inceput sa o iei pe carari vacaroz!? )
GTR is offline   Reply With Quote
Old 14-12-11, 10:00   #386
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Noul Nissan GT-R primeste optiunea Track Pack


https://www.4tuning.ro/masini-tari/ga...ack-11628.html

.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 14-12-11, 11:38   #387
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Te-am mai intrebat, cum stau cu vanzarile?
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 14-12-11, 12:51   #388
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Te-am mai intrebat, cum stau cu vanzarile?
Nici bine nici rau, clar sub Porsche doar ca GT-R are doar un model, Porsche destul de multe modele 911. Nu stiu in comparatie cu 911 turbo si turbo S?!
GTR is offline   Reply With Quote
Old 14-12-11, 17:54   #389
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Are doar un model care costa foarte putin pentru ce poate(din ce zice marketingul cel putin) , deci ar trebui sa rupa la vanzari, eh?
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 14-12-11, 19:09   #390
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Vanzarile, nu doar in domeniul auto, in orice domeniu, nu respecta logica, niciodata.
aleks is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -