Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 09-12-11, 19:05   #361
du0n

Stage 4
 
du0n's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 252
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Este adevarat ca topicul este foarte lung, dar daca l-ai fi citit ai fi aflat ca este vorba de raportul pret/performanta al unei masini supersport.

Da, Porsche 911 Turbo S este absolut normal sa faca GT-R in linie dreapta, are un raport putere/greutate net superior. Ce nu spui tu sau nu stii, este ca acelasi Porsche pierde pe pista si costa aproape dublu fata de GT-R. Deasemenea problemele de fiabilitate de la primele serii au fost rezolvate de mult, si tuningul la GT-R este facil si destul de ieftin.

Deci care este invingatoare?
Trebuia specificat de la inceput ca topicul decurge pe baza raportului pret/performanta.Nu e problema mea.Pot foarte usor sa iti desfiintez Gtr-ul pe baza titlului topicului.
+ ca tot Porsche-ul e mai bun.Nu e degeaba are in spate atatia ani de istorie,vanzari,etc.
__________________
"Suntem cu totii niste sarlatani : supravietuim problemelor noastre".
du0n is offline   Reply With Quote
Old 09-12-11, 20:08   #362
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by du0n View Post
Trebuia specificat de la inceput ca topicul decurge pe baza raportului pret/performanta.Nu e problema mea.Pot foarte usor sa iti desfiintez Gtr-ul pe baza titlului topicului.
+ ca tot Porsche-ul e mai bun.Nu e degeaba are in spate atatia ani de istorie,vanzari,etc.
1. esti tipicul de roman neinformat, fara argumente, obositor si care vorbeste ca sa se afle in treaba:

topicul incepe asa:

"M-am gandit ca a aparut de ceva timp si merita un topic separat.

Consider ca la ora actuala este cel mai bun compromis pret/performanta."

Deci este specificat de la inceput, trebuiea doar sa dai al pagina 1.

2. Poate vre-un brand, vre-o masina sa desfinteze GT-R-ul. Tu nu poti sa desfintezi decat contul tau daca vrei.
Titlul este intodeauna completat de primul post, de-asta se numeste "TITLU".

3. Traditia este =0 (zero), vedem Rols Royce, Volvo, Bentley, Mini, Lamborghini, Ferrari, Maseratti si chiar si Porsche, toate niste istorii superbe si toate falimentare si preluate de diferite companii.

Si chiar daca este mai bun Porsche, desi nu a reusit sa demonstreze inca, diferenta este atat de mica intre ele incat niciodata nu o sa merite diferenta aia de pret.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 09-12-11, 20:51   #363
du0n

Stage 4
 
du0n's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 252
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
1. esti tipicul de roman neinformat, fara argumente, obositor si care vorbeste ca sa se afle in treaba:

topicul incepe asa:

"M-am gandit ca a aparut de ceva timp si merita un topic separat.

Consider ca la ora actuala este cel mai bun compromis pret/performanta."

Deci este specificat de la inceput, trebuiea doar sa dai al pagina 1.

2. Poate vre-un brand, vre-o masina sa desfinteze GT-R-ul. Tu nu poti sa desfintezi decat contul tau daca vrei.
Titlul este intodeauna completat de primul post, de-asta se numeste "TITLU".

3. Traditia este =0 (zero), vedem Rols Royce, Volvo, Bentley, Mini, Lamborghini, Ferrari, Maseratti si chiar si Porsche, toate niste istorii superbe si toate falimentare si preluate de diferite companii.

Si chiar daca este mai bun Porsche, desi nu a reusit sa demonstreze inca, diferenta este atat de mica intre ele incat niciodata nu o sa merite diferenta aia de pret.
1. Aici ai dreptate nu am observat raportul pret/calitate,dar cred ca exagerezi cu Gtr vs Restul.
2.Contul de pe acest forum te rog sa ti-l desfiintezi tu.Ma refeream ca pot posta un videoclip in care GTR-ul si-o ia ma modul grav,chiar daca este el atat de ridicat in slavi (Godzilla,Veyron-killer)
3.Acele clipuri demonstreaza totul.Sau nu,ca in viziunea ta Gtr-ul a plecat la misto.
du0n is offline   Reply With Quote
Old 10-12-11, 02:14   #364
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by du0n View Post
1. Aici ai dreptate nu am observat raportul pret/calitate,dar cred ca exagerezi cu Gtr vs Restul.
2.Contul de pe acest forum te rog sa ti-l desfiintezi tu.Ma refeream ca pot posta un videoclip in care GTR-ul si-o ia ma modul grav,chiar daca este el atat de ridicat in slavi (Godzilla,Veyron-killer)
3.Acele clipuri demonstreaza totul.Sau nu,ca in viziunea ta Gtr-ul a plecat la misto.
Nu 2 clipuri spun totul si castigatoarea intre 2 masini nu sta strict in liniute. Aici s-au posteat zeci de filmulete, pe net exista sute. Mai exista si site-ul fastestlaps care ofera timpii pe pista a celor 2 masini si a altor sute.

Per total avem un GT-R care costa ~90K EUR in Germania, Un 911 S costa ~170k EUR tot in Germania.

Unde este diferenta aia de performanta de 80k de eur ??? mai ales ca pe pista tot isi ia bataie de la GT-R?
GTR is offline   Reply With Quote
Old 11-12-11, 01:27   #365
du0n

Stage 4
 
du0n's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 252
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Cum pentru tine aceste videoclipuri nu sunt etalon,nici pentru mine acel site nu releveaza mare lucru.
Poata ca acea diferenta de preturi nu ofera neaparat puterea pe care o cauti tu.Poate e doar brand-ul.Ce spui?
du0n is offline   Reply With Quote
Old 11-12-11, 03:45   #366
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Nu 2 clipuri spun totul si castigatoarea intre 2 masini nu sta strict in liniute. Aici s-au posteat zeci de filmulete, pe net exista sute. Mai exista si site-ul fastestlaps care ofera timpii pe pista a celor 2 masini si a altor sute.

Per total avem un GT-R care costa ~90K EUR in Germania, Un 911 S costa ~170k EUR tot in Germania.

Unde este diferenta aia de performanta de 80k de eur ??? mai ales ca pe pista tot isi ia bataie de la GT-R?
Probabil diferenta este data de fiabilitate si mai ales de pretul real al unei asemenea masini, Porsche nu cred ca isi permit sa subventioneze pretul masinii cum probabil fac Nissan(Care traiesc din vanzari de micra si plm, GTR este un exercitiu de tehnologie). Nu prea ma pasioneaza subiectul, dar din ce stiu, porsche in viata reala tot timpul a fost mai rapid decat nissan, adica pe acceleratii. Eu nu cred ca japo fac profit din vanzari de GTR, dar este doar opinia mea. Cum stau la vanzari oricum?
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 11-12-11, 13:16   #367
du0n

Stage 4
 
du0n's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 252
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Exact.)
du0n is offline   Reply With Quote
Old 11-12-11, 16:06   #368
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Probabil diferenta este data de fiabilitate si mai ales de pretul real al unei asemenea masini, Porsche nu cred ca isi permit sa subventioneze pretul masinii cum probabil fac Nissan(Care traiesc din vanzari de micra si plm, GTR este un exercitiu de tehnologie). Nu prea ma pasioneaza subiectul, dar din ce stiu, porsche in viata reala tot timpul a fost mai rapid decat nissan, adica pe acceleratii. Eu nu cred ca japo fac profit din vanzari de GTR, dar este doar opinia mea. Cum stau la vanzari oricum?
Declaratiile Nissan au fost ca GT-R NU merge pe pierdere dar castigul este minim.
Pe de alta parte Porsche are profituri enorme raportat la nr. de masini vandute, dar este si normal, vorbim de VAG. La fiabilitate intr-adevar Porsche sta foarte bine, dar nici GT-R-ul nu mai are probleme.

Sa nu cumva sa ai impresia ca un Porsche este mult mai scump de fabricat decat GT-R. Poate fi o diferenta de maxim 10%, daca nu cumva este mai scump GT-R-ul de fabricat. Asa ca cel putin 40% din pretul lui 911 sunt PROFIT.

Da, in viata reala Porsche Turbo S stock a fost pemanent mai rapid decat GT-R pe linie dreapta si GT-R mai rapid pe pista, ceea ce denota ansamblul (sasiu, cutie, sistem 4x4) net superioare lui 911.

Deci de unde diferenta aia de 80k de EUR!? Doar ca se cheama Porsche si apartin de VAG?

De banii de Porsche iei un GT-R si il faci si Alpha 10 (+1100 CP) .

Last edited by GTR; 11-12-11 at 16:14.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 11-12-11, 16:34   #369
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

http://www.leftlanenews.com/report-p...0-per-car.html

Cam departe de 40% per car, dar repet, ei traiesc din vanzari de masini super scumpe, nu din pick up truckuri.

Eu in singurul test realist pe care l-am vazut Nissan Vs Porsche, adica acelasi pilot pe ambele masini pe acelasi circuit, si zic pilot nu jurnalist auto/lache care scoate aceiasi timpi pe circuit cu 535d si cu M3, este cel facut de nepotu' lu Senna in conditii de umezeala si unde Nissanul nu este net superior, ci are o juma' de secunda avantaj pe circuit. De aici si pana la net superior...well. In Bruno Senna am incredere ca nu mananca *** si mai ales ca stie sa conduca. Si zice si el ca Nissanul nu are turbo lag si ca este o masina super ok, nimic de comentat. Este singurul test in care am incredere ca nu este nici 1% marketing.

Stiu ca sunt si teste aiurea pe internet sau date care nu provin de la surse independente/demne de incredere gen fastest laps, pentu mine sunt 0. Poate sunt mai paranoic, asta e.

Si de remarcat ca in testul fifth gear este modelu vechi de Porka, daca nu ma insel, este 996 turbo cu MANUALA si care a aparut mult inainte de GTR, varianta cu PDK vs GTR ar fi un test mai apropiat de realitate, facut tot de Bruno, eventual tot la fifth gear.

Aparent, nu o sa vedem prea curand. Ma distreaza ca zice de GTR ca mananca benzina like there's no tomorrow si asta o zice un pilot de curse, nu un pensionar. Porka e gandit sa fie masina de zi cu zi, emisii, consum redus etc. Diferenta mare de filosofie si mai ales de inginerie.

https://www.youtube.com/watch?v=lnmpIqFoYtg

Daca merita sau nu diferenta de bani, este decizia celor care le cumpara.

Last edited by a3ds; 11-12-11 at 16:46.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 11-12-11, 19:50   #370
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
http://www.leftlanenews.com/report-p...0-per-car.html

Cam departe de 40% per car, dar repet, ei traiesc din vanzari de masini super scumpe, nu din pick up truckuri.

Eu in singurul test realist pe care l-am vazut Nissan Vs Porsche, adica acelasi pilot pe ambele masini pe acelasi circuit, si zic pilot nu jurnalist auto/lache care scoate aceiasi timpi pe circuit cu 535d si cu M3, este cel facut de nepotu' lu Senna in conditii de umezeala si unde Nissanul nu este net superior, ci are o juma' de secunda avantaj pe circuit. De aici si pana la net superior...well. In Bruno Senna am incredere ca nu mananca *** si mai ales ca stie sa conduca. Si zice si el ca Nissanul nu are turbo lag si ca este o masina super ok, nimic de comentat. Este singurul test in care am incredere ca nu este nici 1% marketing.

Stiu ca sunt si teste aiurea pe internet sau date care nu provin de la surse independente/demne de incredere gen fastest laps, pentu mine sunt 0. Poate sunt mai paranoic, asta e.

Si de remarcat ca in testul fifth gear este modelu vechi de Porka, daca nu ma insel, este 996 turbo cu MANUALA si care a aparut mult inainte de GTR, varianta cu PDK vs GTR ar fi un test mai apropiat de realitate, facut tot de Bruno, eventual tot la fifth gear.

Aparent, nu o sa vedem prea curand. Ma distreaza ca zice de GTR ca mananca benzina like there's no tomorrow si asta o zice un pilot de curse, nu un pensionar. Porka e gandit sa fie masina de zi cu zi, emisii, consum redus etc. Diferenta mare de filosofie si mai ales de inginerie.

https://www.youtube.com/watch?v=lnmpIqFoYtg

Daca merita sau nu diferenta de bani, este decizia celor care le cumpara.


Fastestlaps nu fac altceva decat sa adune timpii din teste oficiale prezentate de producatori si reviste.

Acum sa nu-mi spui ca din peste 60 de timpi prezentati pt. GT-R, 90% sunt facaturi. Peste 70 din timpi sunt facuti de europeni si americani si este PARANOIC si ABSURD sa crezi ca si majoritatea europenilor si americanilor sunt partinitori NISSAN, ba dimpotriva, mai curand ar fi partinitori PORSCHE.

Ca jurnalistii sunt de multe ori partinitori ai foarte mare dreptate, dar cert este ca ar fi mult mai partinitori cu Porsche decat cu Nissan, dar nu e loc.

Majoritatea testelor facute de jurnalistii auto sunt defapt facute de piloti, Bruno Senna, nepotul lui Senna, fiind un lache pe langa multi piloti de teste, fiind un pilot mediocru de fel.

Daca vrei sa vezi reporter adevarat si o revista ok poti sa studiezi EVO Magazine - si poate cel mai bun redactor - Chris Harris

Last edited by GTR; 11-12-11 at 19:55.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 11-12-11, 23:50   #371
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Fastestlaps nu fac altceva decat sa adune timpii din teste oficiale prezentate de producatori si reviste.

Acum sa nu-mi spui ca din peste 60 de timpi prezentati pt. GT-R, 90% sunt facaturi. Peste 70 din timpi sunt facuti de europeni si americani si este PARANOIC si ABSURD sa crezi ca si majoritatea europenilor si americanilor sunt partinitori NISSAN, ba dimpotriva, mai curand ar fi partinitori PORSCHE.

Ca jurnalistii sunt de multe ori partinitori ai foarte mare dreptate, dar cert este ca ar fi mult mai partinitori cu Porsche decat cu Nissan, dar nu e loc.

Majoritatea testelor facute de jurnalistii auto sunt defapt facute de piloti, Bruno Senna, nepotul lui Senna, fiind un lache pe langa multi piloti de teste, fiind un pilot mediocru de fel.

Daca vrei sa vezi reporter adevarat si o revista ok poti sa studiezi EVO Magazine - si poate cel mai bun redactor - Chris Harris
exista undeva datele si pretureile costurilor de productie pt ambele masini? totusi cred ca daca iei piesa cu piesa porsche nu sa calicit sau sa faca rabat de calitate din mai multe motive
ei vand masini premium sport sau cum naiba le mai zice. daca dau chix nu au un middle class pe care sa se axeze.
ei vand un numar de masini mult mai mic decat nissan. cercetarile/dezvoltare costa. de unde sa scoata banu pt asa ceva? in fine...
daca tu-i vezi pe cei de la porsche hoti pt ca au un profit enorm per bucata vanduta in comparatie cu alte marci asa-i vad si eu neseriosi pe cei de la nissan pt ca au lansat o masina cu ceva bube serioase la inceput, un consum si pret exagerat pentru piesele de schimb (tipic renault)
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 12-12-11, 04:11   #372
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
exista undeva datele si pretureile costurilor de productie pt ambele masini? totusi cred ca daca iei piesa cu piesa porsche nu sa calicit sau sa faca rabat de calitate din mai multe motive
ei vand masini premium sport sau cum naiba le mai zice. daca dau chix nu au un middle class pe care sa se axeze.
ei vand un numar de masini mult mai mic decat nissan. cercetarile/dezvoltare costa. de unde sa scoata banu pt asa ceva? in fine...
daca tu-i vezi pe cei de la porsche hoti pt ca au un profit enorm per bucata vanduta in comparatie cu alte marci asa-i vad si eu neseriosi pe cei de la nissan pt ca au lansat o masina cu ceva bube serioase la inceput, un consum si pret exagerat pentru piesele de schimb (tipic renault)
Exista rapoarte legate de numarul total de masini vandute si profit.

Este foarte adevarat ca Nissan a cheltuot bani din vanzarea altor masini sa produca GT-R, dar sa nu uitam ca Porsche era falimentar si la salvat VAG, iar continuarea dezvoltarii lui 911 a fost facuta din banii obtinuti din vanzariile Cayenne, adica tot din banii VAG.

Porsche nu sunt hoti? )))) Asta este cea mai tare.

1.Au vandut un Touareg mult mai prost si cu alt nume (Cayenne) la mult mai multi bani.

2. Apartin de VAG care au scos un Passat nou care numai nou nu este.

3. Apartin de VAG care au anuntat costul lui VW UP de 8000 de EUR cand costurile de productie in India sunt 900 de EUR.

Oare de ce anii trecuti la un numar mai mic de masini vandute decat Toyota au avut un profit mult mai mare decat Toyota.

Trebuie sa fi copil sa crezi ca crearea lui 997 este mai scumpa decat GT-R, ca sa nu mai vb ca 997 este pe baza lui 996 cam de la cap la coada, deci investitii in proectare mult mai mici decat cei de la Nissan care au facut un proect de la 0,

Cat problemele de la inceput ale lui GT-R.... poate ar trebui sa te uiti in tabara Ferrari sau Lamborghini, preturi duble, probleme cu duiumul. Macar Nissan le-a rezolvat urgent.

Pana la urma nimeni nu poate sa vina cu argumente concrete de ce merita cu >80% mai multi bani un 911 Turbo decat un GT-R.\


Si la faza cu pretul pieselor esti tare ) Sa te uiti putin peste piesele de 997 Turbo cat sunt

Last edited by GTR; 12-12-11 at 04:14.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 12-12-11, 12:40   #373
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
exista undeva datele si pretureile costurilor de productie pt ambele masini? totusi cred ca daca iei piesa cu piesa porsche nu sa calicit sau sa faca rabat de calitate din mai multe motive
ei vand masini premium sport sau cum naiba le mai zice. daca dau chix nu au un middle class pe care sa se axeze.
ei vand un numar de masini mult mai mic decat nissan. cercetarile/dezvoltare costa. de unde sa scoata banu pt asa ceva? in fine...
daca tu-i vezi pe cei de la porsche hoti pt ca au un profit enorm per bucata vanduta in comparatie cu alte marci asa-i vad si eu neseriosi pe cei de la nissan pt ca au lansat o masina cu ceva bube serioase la inceput, un consum si pret exagerat pentru piesele de schimb (tipic renault)
Au avut niste probleme la inceput, dar nu f. grave, iar japonezii cum sunt perfectionisti, le-au rezolvat in primii ani, totusi nu poti sa spui ca au luat foc cu miile pe strazi cum ai vazut la Ferrari (458 a fost f. infalmabil) si chiar si la Lamborghini (VAG). Porsche sunt intradevar dupa parerea mea cea mai fiabila marca premium de masini supersport, iar pe langa ca dai f. mult pe ele, sunt extrem de scumpe la intretinere iar piesele de schimb sunt exorbitante.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 12-12-11, 17:07   #374
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Eu nu cred ca Renault au avut vreo treaba in proiectul Nissan GTR, posibil sa ma insel dar asa imi spune intuitia. Apropos de ce spunea vacaroz mai sus .
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 12-12-11, 17:28   #375
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Eu nu cred ca Renault au avut vreo treaba in proiectul Nissan GTR, posibil sa ma insel dar asa imi spune intuitia. Apropos de ce spunea vacaroz mai sus .
la ce bun sa fii pe un forum si sa nu fii rautacios?) se paorta. macar nu (cel putin in acest subiect) dau in oameni
legat de fakerarri si lambo nuj si nu ma intereseaza, poa sa se si evapore
dar revin cu intrebarea. cat costa fabricarea si productia unui gt-r si a unui 911? asta incluzand si materialele si etc
vacaroz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -