Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 14-02-11, 10:36   #211
shadowro

Stage 5
 
shadowro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,456
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Cum adica ce legatura are pretul????

Vorbim de performanta sportiva, nu?

Deci cu un GT-R obtii acceasi sau o mai mare performanta sportiva la jumatate de pret fata de Ferrari.

Ce nu ai inteles???



Cred ca este fix invers, pretul il face exclusivist.

Daca GT-R era 220 k de EUR sa vezi ce exclusivist era, uita-te la Lexus LFA.
pai din cate stiam eu caii sunt cai orice masina ar fi. ce anume nu intelegi ?
faptul ca un ferrari costa mai mult nu inseamna ca are cai mai speciali. ea merge de puterea aceea.
__________________
Honda
shadowro is offline   Reply With Quote
Old 14-02-11, 15:03   #212
du0n

Stage 4
 
du0n's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 252
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by Bergabradler View Post
Da, GT-R nu este exclusivist din punct de vedere al Marketingului dar ma amuza totusi ca aproape fiecare isi intoarce capu dupa ea. Pe cand dupa un Ferrari, Porsche, Lambo, Maserati, & Co deja nu mai este se obosesc prea multi sa le admire (asta ma refer in Germania)

Acum a nu se intelege gresit ca asta e scopul meu sa isi intorca lumea capul, ci performantele imi sunt importante la budgetul portofelului meu

Asta cu admirarea e un "Nice to Have"
Sincer,nu.Nu il consider exclulsivist.
du0n is offline   Reply With Quote
Old 14-02-11, 15:49   #213
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

) pai la 18 ani ai avut multe masini in nfs...nu e asa tare nu?E o masina exclusivista, destul de scumpa (impozit, consum, piese, revizii, asigurare).. Nu stiu de ce scriu totii copiii aici, sincer... Putini stiu ce inseamna sa intretii o Dacie...E un supercar la un pret foarte ok..
__________________
Peugeot 407 & Vw GTI & A4 B6
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 14-02-11, 17:34   #214
Dracku

Stage 5
 
Dracku's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 344
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by cristi_407 View Post
E un supercar la un pret foarte ok..
De fapt, as putea adauga , e cea mai buna alegere ca raport pret/performanta la momentul de fata. Si vorbesc de varianta stock , fara tunareli si alte combinatii.
Dracku is offline   Reply With Quote
Old 14-02-11, 18:15   #215
du0n

Stage 4
 
du0n's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 252
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by cristi_407 View Post
) pai la 18 ani ai avut multe masini in nfs...nu e asa tare nu?E o masina exclusivista, destul de scumpa (impozit, consum, piese, revizii, asigurare).. Nu stiu de ce scriu totii copiii aici, sincer... Putini stiu ce inseamna sa intretii o Dacie...E un supercar la un pret foarte ok..
Ce legatura are varsta mea cu parerea mea pur subiectiva asupra unei masini?Si nu iti face tu griji,stiu ce inseamna intretinerea unei masini.
Nu cred ca era necesar postul tau.Sau puteai alege un continut mai inteligent in raport cu varsta si studiile tale,dar nu in ultimul timp cu experienta in domeniul automobilului de fata.
__________________
"Suntem cu totii niste sarlatani : supravietuim problemelor noastre".

Last edited by du0n; 14-02-11 at 18:23.
du0n is offline   Reply With Quote
Old 14-02-11, 21:02   #216
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Pai cum poti sa afirmi ca GT R ul nu e o masina exclusivita??E in aceeasi categorie cu Ferrari, Lambo si ce mai vrei tu...Si o parere trebuie sa aiba o sustinere, spune-mi sustinerea ta..
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 14-02-11, 22:05   #217
du0n

Stage 4
 
du0n's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 252
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

In aceeasi categorie cu ferrari,lamborghini la ce capitol?Performante si atat.
Nu mi se pare exclusivista din urmatoarele motive:
- nu o consider o masina frumoasa
- prin faptul ca este tunata in continuu si se poate spune ca se bate cot la cot cu ferrari/lamborghini/corvette stock,nu inseamna ca e peste acele masini
- una e cand te referi la masini gen ferrari/lamboghini/porsche care chiar pot fi clasate ca si exclusiviste,una e cand te referi la nissan.Eu nu concep cum pot fi puse laolalta.Nu ii contest perfomantele,sunt foarte buni asiaticii la capitolul tuning,dar...eu nu o consider nici exclusivista,nici un supercar.
Parerea mea pur subiectiva.
du0n is offline   Reply With Quote
Old 14-02-11, 22:34   #218
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Te-ai urcat vreodata in vreun Ferrari?Mie mi se pare oribil la interior, sincer.. Nu sunt fan Japoneze, dar Gt-R ul chiar e o masina gandita si se poate bate stock vs stock cu orice masina...Mie mi se pare justificat pretul pt Nissan..Nu mi se pare justificat pretul la Ferrari mai degraba.. Si chestia e ca nu prea vezi emblema nissan pe gt r deci..iti da un pic de gandit..

Last edited by cristi_407; 14-02-11 at 22:39.
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 14-02-11, 22:44   #219
du0n

Stage 4
 
du0n's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 252
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Nu,din nefericire nu am avut ocazia.Dar tu,te-ai urcat intr-un Gt-r?Si nu imi par urate la interior ferrariurile.
Da,se poate bate stock vs stock,dar din ce am vazut pe acest topic sunt postate in mare parte numai versiuni modificate ale nissanului vs o rivala stock.Cam nedrept.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Interior_Ferrari_California.jpg
Views:	88
Size:	3.47 MB
ID:	1874123   Click image for larger version

Name:	612_scaglietti_1.jpg
Views:	82
Size:	112.1 KB
ID:	1874124  

Last edited by du0n; 14-02-11 at 22:47.
du0n is offline   Reply With Quote
Old 14-02-11, 22:47   #220
georgerg

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 520
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Nissan]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

...............sunt oameni care au auzit de o masina, care au visat o masina, care au vazut o masina, care au facut o poza cu o masina, care s-au urcat intr-o masina, care au fost pasageri intr-o masina, care au impins o masina, care au condus o masina, care au pilotat o masina, care au stors o masina, care au distrus o masina, care au facut performanta cu o masina, care au mers la extrem cu o masina - o data , de mai multe ori in viata, zilnic, pana la plictiseala si din nou de la capat, etc............ interesat este ca fiecare are o parere mai mult sau mai putin avizata sau reala - in concluzie discutiile sunt interminabile si de multe ori distractive

PS MASINA = orice masina nu neaparat cele aduse in discutie in acest topic.
georgerg is offline   Reply With Quote
Old 14-02-11, 22:48   #221
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Alea sunt poze facute cu un aparat profesional, editate, crede-ma ca nu e asa spectaculos... Dap, m-am urcat in Gtr ul lui Theo.. Chestia e ca Gtr ul mi se pare exact ceea ce trebuie unui tanar cu bani si care viseaza la o masina puternica, Ferrari mi se pare pt alt tip de persoane.. Nu stiu.. Daca as avea sub 100k clar mi-as lua GT rul, peste 100K oricand Lamborghini.. Pret, performante, e imbatabil GT Rul
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 14-02-11, 22:51   #222
du0n

Stage 4
 
du0n's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 252
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Nici eu nu as lua ferrari daca as avea sub 100k.As vrea un ZR1.
du0n is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 12:06   #223
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by du0n View Post
Nici eu nu as lua ferrari daca as avea sub 100k.As vrea un ZR1.
GTR-ul este 85 k de EUR, ZR1 este 130 k de EUR, este bine daca-l iei tu sub 100 k.

Referitor la Ferrari ar trebui sa te uiti cum arata un F360 sau un F430 in interior.

Faptul ca un GT-R stock bate tot pe pista aproape tot de pana in dublul pretului lui (mai putin ZR1 care este cu 50% mai scump) nu-l face mai putin supercar, il face doar un supercar la pret corect, nu pret de specula. Tehnologia nu este inferioara, ba chiar am putea spune ca este superioara, problemele de fiabilitate au fost rezolvate de mult si au fost mult mai putin grave decat la concurentii Lambo si Ferrari, masina este mult mai usor si mai ieftin tunabila, deci pana la urma nu-i vad dezavantajele.
Designul este o chestie de gust, este ca si cum ai de comparat intre o blonda, o roscata si o bruneta, superbe toate, fiecare cu farmecul ei si greu de spus care este mai urata sau mai frumoasa si in acelasi timp foarte controversate parerile.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 14:22   #224
du0n

Stage 4
 
du0n's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 252
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
GTR-ul este 85 k de EUR, ZR1 este 130 k de EUR, este bine daca-l iei tu sub 100 k.

Referitor la Ferrari ar trebui sa te uiti cum arata un F360 sau un F430 in interior.

Faptul ca un GT-R stock bate tot pe pista aproape tot de pana in dublul pretului lui (mai putin ZR1 care este cu 50% mai scump) nu-l face mai putin supercar, il face doar un supercar la pret corect, nu pret de specula. Tehnologia nu este inferioara, ba chiar am putea spune ca este superioara, problemele de fiabilitate au fost rezolvate de mult si au fost mult mai putin grave decat la concurentii Lambo si Ferrari, masina este mult mai usor si mai ieftin tunabila, deci pana la urma nu-i vad dezavantajele.
Designul este o chestie de gust, este ca si cum ai de comparat intre o blonda, o roscata si o bruneta, superbe toate, fiecare cu farmecul ei si greu de spus care este mai urata sau mai frumoasa si in acelasi timp foarte controversate parerile.
Corect.De acord cu tine.Cum am spus si mai sus,nu ii contest performantele.
Cat despre pretului unui ZR1,parca am vazut pe un site corvette cu aproximativ 112k $.
Si inca ceva,dar asta e doar o conceptie a mea.O masina care se poate clasa ca si supercar,eu zic ca nu mai trebuie modificata/tunata la partea tehnica,ca pana la urma de-asta se numeste supercar.Are ceva in plus fata de cele normale,pe care un om de rand si le-ar putea permite.In fine,asta consider eu.
Cu tot ce am postat pana acum,nu incerc sa injosesc GT-R-ul,dar e o masina care pe mine sincer nu ma incanta.
du0n is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 15:46   #225
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by du0n View Post
Corect.De acord cu tine.Cum am spus si mai sus,nu ii contest performantele.
Cat despre pretului unui ZR1,parca am vazut pe un site corvette cu aproximativ 112k $.
Si inca ceva,dar asta e doar o conceptie a mea.O masina care se poate clasa ca si supercar,eu zic ca nu mai trebuie modificata/tunata la partea tehnica,ca pana la urma de-asta se numeste supercar.Are ceva in plus fata de cele normale,pe care un om de rand si le-ar putea permite.In fine,asta consider eu.
Cu tot ce am postat pana acum,nu incerc sa injosesc GT-R-ul,dar e o masina care pe mine sincer nu ma incanta.
Adu ZR1 in tara si dupa ce aplici taxa vamala si tva-ul o sa ajungi la 130k eur .
The_Mask is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -