Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 27-11-09, 17:25   #16
Mallus
Seat Driver

Stage 5
 
Mallus's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,172
Member of:
[SEAT]
Default re: Seat Leon 1.6 vs noul Renault Megane 1.6

Mergi pe leon...nu o sa se compare niciodata cu un megane..sa nu mai vorbim de deprecierea in timp.
uitate putin: https://www.youtube.com/watch?v=KGJas1CbByE
Mallus is offline   Reply With Quote
Old 27-11-09, 20:39   #17
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default re: Seat Leon 1.6 vs noul Renault Megane 1.6

Felicitari, ai dat argumentul decisiv ! In cat timp schimbi un bec...ca sa nu mai spun ca aici este vorba de un model complet nou de Megane.

E atat de tare Leon incat nici nu se complica cu un Megane, sa fie puse in aceeasi comparatie...e deja la alt nivel, mult superior .
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 27-11-09, 20:49   #18
Mallus
Seat Driver

Stage 5
 
Mallus's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,172
Member of:
[SEAT]
Default re: Seat Leon 1.6 vs noul Renault Megane 1.6

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Felicitari, ai dat argumentul decisiv ! In cat timp schimbi un bec...ca sa nu mai spun ca aici este vorba de un model complet nou de Megane.

E atat de tare Leon incat nici nu se complica cu un Megane, sa fie puse in aceeasi comparatie...e deja la alt nivel, mult superior .
A fost un simplu exemplu al prostiei inginerilor francezi.Nu mai vorbim de costul reviziilor la masinile franceze si asa mai departe...
De ce nu iei in calcul si un vw?o skoda?
Mallus is offline   Reply With Quote
Old 27-11-09, 22:38   #19
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default re: Seat Leon 1.6 vs noul Renault Megane 1.6

vezi ca 1.6 de pe leon consuma binisor, 10%, testat si pe passat si pe leon, in rest masinile sunt cam lafel, piese mult mai ieftine la seat, si un plus la pozitia la volan(nush cum e la megane 3, dar la masinile frantuzesti e inalta ca la camion si nu cred sa se fi schimbat) reno are plusuri la designu interiorului, si la exterior in varianta in 3 usi, un alt plus pt seat ar fi faptul ca motorul asta e destul de simplu si fiabil, demonstrat in timp si tot ce inseamna consumabile la el sunt destul de ieftine.
__________________
... fara bling bling .. fara pepsi cola pe parbriz
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Old 27-11-09, 23:34   #20
tzatzichi

Stage 5
 
tzatzichi's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 500
Default re: Seat Leon 1.6 vs noul Renault Megane 1.6

Quote:
Originally Posted by Mallus View Post
A fost un simplu exemplu al prostiei inginerilor francezi.Nu mai vorbim de costul reviziilor la masinile franceze si asa mai departe...
De ce nu iei in calcul si un vw?o skoda?
care e treaba cu costul reviziilor la masinile franceze??? ca o aud de la toata lumea care nu are renault in timp ce posesorii de renault nu se plang.
tzatzichi is offline   Reply With Quote
Old 28-11-09, 11:43   #21
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Seat Leon 1.6 vs noul Renault Megane 1.6

Quote:
Originally Posted by Mallus View Post
Mergi pe leon...nu o sa se compare niciodata cu un megane..
Nu īnţeleg unde e argumentul tău logic.
Sigur, Seat Leon e un fel de maşină supremă īn comparaţie cu jaf-ul de Megane nou, dar cum demonstrezi asta?
Pentru asta vei aduce argumente concrete, cifre şi exemple, ca să īnţelegem de ce sustii o părere, presupun că ai nişte motive logice şi concrete pentru care gāndeşti anumite lucruri şi le mai şi īmpărtăşeşti public.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 28-11-09, 12:47   #22
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Seat Leon 1.6 vs noul Renault Megane 1.6

Megane-
-Model nou, probabil la revanzare modelul va fi inca actual pe cand la Leon va aparea o noua generatie dar si deprecierea Renault e maricica in general.
-mai ieftin, mai accesorizat
-revizii scumpute la Renault, (1800 ron dupa carte la 60 k km Clio 1.4 mi se pare enorm)
-motor bun, in general ei fac motoare bune
-fiabilitate nu se stie fiind un model nou, modelul anterior nu a axcelat
-varianta 3 usi chiar frunoasa, in 5 usi nu ma omor

Leon-
-frumos exterior, urat interior
-fiabilitate ok dar nu exceleaza (mai buna ca la Megane-ul anterior)

Ar trebui si un drive-test cu aman2 si asta este important

si

CEL MAI IMPORTANT dupa parerea mea este garantia reala, pe care ei nu o comunica in mod normal, care este in cartea masinii intodeauna la pagina "x" randul "n", unde se specifica: garantia trenului de rulare si ...etc. este pana la 30, 50, 60 k de km in functie de masina.
Aceasta este o teapa frecventa a dealerilor auto cam la toate brandurile, arunca o garantie de n ani si sute de mii de km dar care se refera doar la motor, cutie si cam atat, intreaba cat este garantia din bara in bara si pune-i sa-ti arate unde este specificata in cartea masinii (dar vezi ac si acolo te pacalesc ca e trecuta o garantie cu specificatii reale si amanunte la alta pagina), ca sunt in stare sa te minta in fata.

Bafta.

Last edited by GTR; 28-11-09 at 12:51.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 28-11-09, 14:09   #23
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: Seat Leon 1.6 vs noul Renault Megane 1.6

inca un plus pt seat de care am uitat sa zic sunt scaunele fatza cu sustinere laterala foarte buna
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Old 28-11-09, 14:31   #24
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Seat Leon 1.6 vs noul Renault Megane 1.6

https://www.youtube.com/watch?v=XSEia7KZhwM

Parca totusi devine irelevant filmuletul de mai devreme dupa ce vedem asta nu?

Quote:
Originally Posted by Mallus View Post
A fost un simplu exemplu al prostiei inginerilor francezi.Nu mai vorbim de costul reviziilor la masinile franceze si asa mai departe...
De ce nu iei in calcul si un vw?o skoda?
Prostia inginerilor poate fi vazuta de altii ca genialitatea marketerilor. Multi soferi nu isi schimba niciodata becurile singuri, plus ca atunci cand iti cumperi o masina accesul la faruri nu e un factor decisiv de achizitionare.
__________________
If you go fast you die fast

Last edited by Herbas; 28-11-09 at 14:37.
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 28-11-09, 16:10   #25
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Seat Leon 1.6 vs noul Renault Megane 1.6

Quote:
Originally Posted by dogy_10 View Post
inca un plus pt seat de care am uitat sa zic sunt scaunele fatza cu sustinere laterala foarte buna
Plus fata de ce, te-ai urcat in noul Megane si sunt mai proaste?
GTR is offline   Reply With Quote
Old 28-11-09, 17:11   #26
bmw_alpina

Stage 3
 
bmw_alpina's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 153
Default Re: Seat Leon 1.6 vs noul Renault Megane 1.6

As alege Megane-ul doar prin prisma ca e mai nou, are designul mai frumos... nu le-am condus pe nici una, nu imi pot da cu parerea. Fiabilitatea... chiar daca e vorba de o masina franceza nu ar trebui sa fie un motiv de ingrijorare tinand cont ca masina este noua.
__________________
bmw_alpina is offline   Reply With Quote
Old 28-11-09, 18:27   #27
alex_ggk

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 399
Default Re: Seat Leon 1.6 vs noul Renault Megane 1.6

Eu detin un Renault Megane 2 motor de 1.6 16 v benzina din 2007 luna martie si in 70.000 km nu am schimbat nimic la masina doar piesele obligatorii la revizie si nu stiu cum a iesit semnalul de pe partea dreapta , dar cu un pic de super glue sa rezolvat.

Ca minus ar fii motorul care trebuie turat peste 3500 rpm intr-o depasire ca sa o faci ok, dar inteleg ca este motor relativ mic 1600 cmc si " chestiile acelea negre care sunt dupa manerele de la usi din exterior. Cand dau muzica mai tare de la bass incep si zbarnaie care cum apuca.
Am mers cu un golf 5 tot din anult 2007 aprox 20 km prin oras, motor 1.9 tdi nu stiu cati cp deoarece nu am fost curios si pot spune ca dupa cei 20 km prin oras ma durea un pic spatele, in schimb cu Megane al meu am mers Bucuresti- Tecuci - Ivesti - galati - Bucuresti doar cu pauza de 1 ora in fiecare localitate pentru vizitarea rudelor. Cand am ajuns acasa nu am fost foarte obosit. Da este adevarat reviziile la renault sunt cam scumpe. Ce nu prea imi convine sunt jentile acelea cu multe spite care se curata destul de greu ( eu le curat cu o periuta de dinti ) si ies foarte bine. Si chestia aia cu schimbatu becurilor de la faruri e cam cu dus intros pt ca mie mai mult de 5 minute nu imi ia sa le schimb pe aman2. Un mic sfat poate nu e cel mai bun uitate cate masini de taxi sunt megane si cate sunt seat leon. Parerea mea este ca o masina germana o iei sa o tii 10 -14 ani iar o masina frantuzeasca o tii undeva la 4 -5 ani maxim pentru ca deja e demodata. eu deja la anu in 2010 as vrea deja sa schimb masina chiar daca face 3 ani si nici 100.000 km as opta ori laguna 3 ori megne 3 varianta in 2 usi . La banii pe care am dat eu pe megane 12.400 E cu discount pentru ca sa prelungit perioada de livrare si singurele dotari care nu le-am luat au fost Xenon pentru care cereau undeva la 600 E radio cd cu mp3 si esp in rest am tot. ACum depinde de tine daca vrei revizii ieftine adica sa tii masina mult timp sau daca iti permite buzunaru dupa 3-4 ani sa o schimbi .
Salut !
__________________
id mess : alex.mic00
Nr tel cosmote 0767.794.238
alex_ggk is offline   Reply With Quote
Old 30-11-09, 12:40   #28
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: Seat Leon 1.6 vs noul Renault Megane 1.6

mi-as lua megane 3 pt ca mi se pare mai frumos (interior exterior). in rest diferentele sunt prea mici ca sa conteze.
Lecca is offline   Reply With Quote
Old 01-12-09, 16:07   #29
Divatz86

Stage 1
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 16
Default Re: Seat Leon 1.6 vs noul Renault Megane 1.6

Eu as opta pentru LEON mai ieftina de intretinut si mie imi place mai mult cum arata mai sport asa mai de tineri . (a zis cineva mai sus Leon Cupra daca ai bani)
Divatz86 is offline   Reply With Quote
Old 06-06-10, 12:23   #30
Dadutu

Stage 5
 
Dadutu's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 301
Default Re: Seat Leon 1.6 vs noul Renault Megane 1.6

clar seat leon..e mult mai aratos mai fiabil si mai perfomant fata de megane
Dadutu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -