Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 26-05-05, 21:22   #1
baghy83

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 364
Default masina noua vs masina uzata

Azi mi-a venit ideea asta desi nu stiu daca a mai fost pe aici acest subiect deoarece sunt pe forum de cateva zile.Si sa trecem la subiect.Ce preferati?O masina noua care costa o caruta de bani sau una uzata poate chiar putin dar mai ieftina.Depinde si de ce masina e vorba dar ideea cam asta e si dupa parerea mea e destul de interesanta.
baghy83 is offline   Reply With Quote
Old 27-05-05, 02:25   #2
dandan

Stage 3
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 103
Default Re: masina noua vs masina uzata

Quote:
Originally Posted by \"baghy83\"
Azi mi-a venit ideea asta desi nu stiu daca a mai fost pe aici acest subiect deoarece sunt pe forum de cateva zile.Si sa trecem la subiect.Ce preferati?O masina noua care costa o caruta de bani sau una uzata poate chiar putin dar mai ieftina.Depinde si de ce masina e vorba dar ideea cam asta e si dupa parerea mea e destul de interesanta.
pai este foarte simplu........
1-daca ai bani iti iei una noua
2-daca n-ai bani iti iei una second hand



mai ai si alte idei din astea interesante??

dandan is offline   Reply With Quote
Old 27-05-05, 02:35   #3
dandan

Stage 3
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 103
Default

daca vrei sa fie cat de cat interesanta zi asa:
masina noua mai putin puternica ,sau masina mai veche dar mai puternica
dandan is offline   Reply With Quote
Old 27-05-05, 08:22   #4
ERY

Stage 5
 
ERY's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,826
Member of:
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[Hyundai]
[AUDI]
Default

In general prefer o masina noua, dar dc nu ai de gand sa o tii prea mult stii ca pierzi multi bani cand o vinzi......
ERY is offline   Reply With Quote
Old 27-05-05, 13:26   #5
mike20
Seat Driver

Stage 5
 
mike20's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,096
Member of:
[SEAT]
Default

...masina noua sa fii tu primul care o foloseste dc sa iei o masina forjata de altul inainte
mike20 is offline   Reply With Quote
Old 27-05-05, 14:29   #6
cioli17

Stage 5
 
cioli17's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,482
Member of:
[Moderators]
[RR]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"mike20\"
...masina noua sa fii tu primul care o foloseste dc sa iei o masina forjata de altul inainte
CA POATE N-AI BANI

nu stiu ce sa aleg , nu merge kiar asa ... depinde intre ce si ce ... comparatie e prea relativa ... ca sincer mai bine mi-as lua o cazatura de urs cu 3miii de oiro decat un logan
depinde de fiecare om cum crede si cum poate mai ales
cioli17 is offline   Reply With Quote
Old 27-05-05, 14:43   #7
mike20
Seat Driver

Stage 5
 
mike20's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,096
Member of:
[SEAT]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"cioli17\"
Quote:
Originally Posted by \"mike20\"
...masina noua sa fii tu primul care o foloseste dc sa iei o masina forjata de altul inainte
CA POATE N-AI BANI
asta asa e ....da nu s`a pus problema banilor..
mike20 is offline   Reply With Quote
Old 27-05-05, 15:11   #8
cioli17

Stage 5
 
cioli17's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,482
Member of:
[Moderators]
[RR]
Default

poi daca nu s-a pus problema baniilor , atunci de ce mama dracului sa iti iei o masina veke ?

mergi si dai comanda la Gt2 direct , ce mama drec

esti temelie mai mike
cioli17 is offline   Reply With Quote
Old 27-05-05, 22:42   #9
baghy83

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 364
Default

ce ziceti de asta ca masina uzata la 18800 euro din 99??? e mai buna asta sau alta masinuta de 19.000 noua acum nu prea imi vine in cap http://www.autobaselli.it/BMW%20M5%2...20%2799%20.htm
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	bbm5-99-ant1_214.jpg
Views:	158
Size:	146.7 KB
ID:	28749  
baghy83 is offline   Reply With Quote
Old 27-05-05, 23:01   #10
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default

Depinde de bani... Eu unu merg pe principiul ca masina noua e alceva fata de una uzata. Cea uzata are niste km la bord.... In plus la una noua cea mai mare placere e sa ii dai tu tipla jos de pe scaune .
Daca vrei masina sa faci tuning... mai bine iei una la mana a doua si bani restul banilor in exterior..sunet... motor... o groaza de oportunitati..acu depinde de tine...
blak is offline   Reply With Quote
Old 28-05-05, 13:29   #11
mike20
Seat Driver

Stage 5
 
mike20's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,096
Member of:
[SEAT]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"cioli17\"
mergi si dai comanda la Gt2 direct
da..y`ati frate..la 16 ani ai tai..
mike20 is offline   Reply With Quote
Old 28-05-05, 13:40   #12
cioli17

Stage 5
 
cioli17's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,482
Member of:
[Moderators]
[RR]
Default


care parte nu ai inteles-o ?
am zis ca daca ai bani de masina nou iti iei direct ceva care sa mearga tare , nu neaparat masina veke si tare , se poate si noua si tare [ daca nu se pune problema de bani ]

esti putin nebun
cioli17 is offline   Reply With Quote
Old 28-05-05, 14:05   #13
mike20
Seat Driver

Stage 5
 
mike20's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,096
Member of:
[SEAT]
Default

am inteles de prima data..stai linistit si sunt de acord cu tine, dar..
..yo unu nu o sa imi yau niciodata masina second hand (cel putin una rulata la noi)
__________________
mike20 is offline   Reply With Quote
Old 30-05-05, 17:26   #14
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default

hmmm

depinde f mult de ce cauta persoana la o masina, ce masina e vorba si ce situatie financiara/sociala are persoana.

In cazul meu, stiu ca nu voi cumpara o masina noua prea curand, poate niciodata.

Gasesc aberant sa pierzi cateva mii euro/$ in momentu cand ai parasit dealeru si gasesc ca numai pt un milionar in euro/$ acei bani nu conteaza.

In al doilea rand stiu ca nu o sa-mi permit prea curand o masina noua care sa-mi si placa. Cu ce ma incalzeste ca dau eu tzipla jos de pe scaune daca masina nu-mi place, sau stiu ca puteam sa iau una care-mi placea MULT mai mult cu aceeasi bani.

Exemplu de mai sus e chair f bun. Acel M5 mi se pare extrem de ieftin. Pai ce masina poate sa-si ia un italian cu 19 000 euro, noua. Probabil o compacta \"amarata\" care nu se compara absolut deloc, dar nici macar aproape, cu un M5, la nici un capitol. Dar intervin si alte costuri, adica intretinere, asigurare etc, care pt un m5, cum e acest exemplu, pot fi exorbitant de scumpe, mult peste posibilitatile unui om de rand care insa si-ar permite sa zicem ratele la o masina noua de 19 000 euro.
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 30-05-05, 17:38   #15
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default

in schimb, prietena a luat masina noua (pe care o conduc eu juma de timp ), la indemnul meu de altfel. Ciudat venind de la un anti-masina noua.

De ce?

Simplu:
- nu e pasionata de masini in general, deci scopul principal al masini era simpla deplasare de la A la B.
- nu se pricepe la masini si n-are timp sa stea pe la mecanici iar posibilitatea ca masina sa se strice cand e noua e mult mai mica.
- masina i-a placut mult
- a obtinut 0% dobanda pe 5 ani de rate cu 0 avans. Ar fi fost IMPOSIBIL sa fi gasit asa ceva la o masina SH, deci de ce sa bagi bani in buzunarul bancii cand poti sa ai masina noua fara sa platesti dobanda.
- a zis clar ca vrea sa pastreze masina mult timp, lucru care face ca pierderea de valoare a masinii sa nu mai fie asa o mare problema
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2026 4Tuning -