Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 23-08-09, 18:51   #1
Winnetou.K.
BMW Driver

Stage 5
 
Winnetou.K.'s Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 304
Member of:
[BMW]
[Old School Cars]
Default Dacia Sandero Stepway vs. Dacia Logan facelift

Salutare.
Părintii mei doresc să achiziţioneze o masină(nouă),si "bătalia" e intre aceste două modele..La anu' va fi a mea masina si de aceea am şi eu un cuvânt de spus.
So,dacă aleg Logan-ul si îi pun motorizarea de 1,5 DCI(85cp)+aer conditionat,ajung in 10.000 de euro(merg pe diesel,neapărat).Daca aleg Sandero Stepway(cu celelalte versiuni nu mă împăcam,dar asta chiar îmi place),tot 1,5 DCI(insa cu 70 cp,din păcate cea cu 85cp nu e disponibilă pentru Stepway,nu prea înţeleg de ce) ajung in 10 mii şi ceva de euro....
Sandero are un plus,din punctul meu de vedere,faptul că are garda la sol mai mare şi cică pe macadam nu are probleme....iar noi avem multe drumuri pe la ţară.
Astea fiind spuse,astept păreri pro/contra pt ambele modele.
Winnetou.K. is offline   Reply With Quote
Old 23-08-09, 23:33   #2
Winnetou.K.
BMW Driver

Stage 5
 
Winnetou.K.'s Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 304
Member of:
[BMW]
[Old School Cars]
Default Re: Sandero Stepway VS Logan facelift

Prin Logan facelift vreau sa zic Noul Logan....Si am uitat sa mentionez,la Logan am ales versiunea Prestige.
Winnetou.K. is offline   Reply With Quote
Old 24-08-09, 01:03   #3
Gorby

Stage 5
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 489
Default Re: Sandero Stepway VS Logan facelift

Nu cred că are rost să te deranjezi pentru o diferenţă de 15 cp. Totuşi, e maşină o proiectată pentru familie. Nu o cumperi să te dai cu ea la probe speciale. Consumul este în limitele bunului simţ, materialele folosite la interior sunt aceleaşi, deci fără griji. Întreţinerea, la fel. Nu te lua după poveştile din folclor cu motoare diesel puturoase şi cu plastice care troncăne prin habitaclu. Loganul meu (fabricat în 2005) are ~46000 de km şi nu are absolut nimic. Doar îi fac reviziile şi bag benzină. Nimic mai mult. Contează exploatarea!
Singurul avantaj care l-ar avea Loganul ar fi că portbagajul este puţin mai mare decât la Stepway, dar poţi rezolva această problemă rabatând bancheta în caz că ai de cărat ceva voluminos. 80% maşinile sunt aceleaşi. Îţi recomand Stepway (+ pentru garda la sol) pentru acele drumuri pe care le faci la ţară şi pentru o "joacă" ocazională pe coclauri.
__________________
Lectură pentru fani
Gorby is offline   Reply With Quote
Old 25-08-09, 14:01   #4
ka2alin

Stage 2
 
ka2alin's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 29
Default Re: Dacia Sandero Stepway vs. Dacia Logan facelift

Sincer sa spun nu ai ce comparatie sa faci amadoua au motoarele aproape la fel ... diferenta este foarte mica de CP si mai difera la dizain inrest la nimic ! ! !

Last edited by ka2alin; 25-08-09 at 14:03.
ka2alin is offline   Reply With Quote
Old 26-08-09, 23:12   #5
Alex_pitesti

Stage 5
 
Alex_pitesti's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 611
Member of:
[SKODA]
Default Re: Dacia Sandero Stepway vs. Dacia Logan facelift

loganu,este mai frumos..si mai mare
e foarte inalt si loganu e de ajuns..si in plus doar nu te urci pe munti cu ele
Alex_pitesti is offline   Reply With Quote
Old 26-08-09, 23:22   #6
Winnetou.K.
BMW Driver

Stage 5
 
Winnetou.K.'s Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 304
Member of:
[BMW]
[Old School Cars]
Default Re: Dacia Sandero Stepway vs. Dacia Logan facelift

Dap,cred ca o sa raman la Logan,insa nu stiu daca 1,5 DCI sau 1,6 MPI
Si o sa raman la Laureate.Si cu ramat,ies in 7000E(1,6 MPI).Acum sa vad ce zice si mama
Apropo,daca stiti cam cat consuma ambele motorizari,astept sa postati.Ma refer cat consuma dupa rodaj.

PS:A vazut cineva vreun Logan negru(Noir Nacre)?Iubesc masinile negre,insa nu stiu cum i-ar sta la Logan....
Winnetou.K. is offline   Reply With Quote
Old 26-08-09, 23:39   #7
razvyy21

Stage 3
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 82
Default Re: Dacia Sandero Stepway vs. Dacia Logan facelift

Daca mergi mult in oras, 1.5 dci merita.1.6 ia cam 10-10.5 in oras(oras mai mare, nu vreo comuna cu 3 semafoare) iar dci-ul nu sare de 7. Extraurban nu sunt asa mari diferentele. 1.6 ia cam 6-6.5 la mers normal, iar 1.5 dci cam 5-5.5.
Pana la urma care versiune de dci o iei? cea de 70sau de 85? Contrar celor spuse mai sus sa stii ca e diferenta maricica de putere intre ele. se simte mult mai bine masina cu cel de 85. cel de 70 e destul de slabut, in afara de consum ...nu prea are niciun avantaj.
Eu as lua cel pe benzina...
Am vazut eu la reprezentanta logan pe negru. a aparut doar de cateva luni. mi se pare misto, insa nu mi-as lua ca se pune imediat praful . la logan asta cu facelift e misto negru ca e mai rotunjit asa,insa la ala vechi ii sta urat de tot pe negru. am vazut unul vopsit...si nu ii statea deloc bn.
razvyy21 is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 00:14   #8
[IlluSioN]

Stage 5
 
[IlluSioN]'s Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 371
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Re: Dacia Sandero Stepway vs. Dacia Logan facelift

si eu as alege loganul 1.5 pentru consum ... ca doar nu cauti masina pentru jar . . ca nu te uitai dupa loganuri sau deastea atunci )
[IlluSioN] is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 00:38   #9
Winnetou.K.
BMW Driver

Stage 5
 
Winnetou.K.'s Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 304
Member of:
[BMW]
[Old School Cars]
Default Re: Dacia Sandero Stepway vs. Dacia Logan facelift

O sa merg aproape numai prin oras
Offf motorizarile astea,ce ma omoara...Vreau sa consume putin,daaar cu diesel-ul de 85 de caluti,ajung in 10.000E.Stiu ca am zis ca dau atat,dar pe parcurs(dupa zile intregi de sapat)am ajuns la parerea ca e o suma prea mare pt un Logan....cu banii aia i-au un Hyundai i30...
Acum stiu ca am luat motorizarile in rand....da' stiti cat consuma un 1,2 16 v?da' un 1,6 16v(motorizarea mea de suflet,insa nu stiu cat consuma,razvy tie iti este adresata intrebarea )
Winnetou.K. is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 00:52   #10
razvyy21

Stage 3
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 82
Default Re: Dacia Sandero Stepway vs. Dacia Logan facelift

Pai mie in Bucuresti imi ia cel putin 10.5. Asta in zilele bune cand nu e asa aglomerat. Cand e aglomerat ajunge si la 12 cu aerul dat drumul .E drept nici nu ma uit la consum, adica o calc de cate ori am ocazia, nu merg la consum.

1.2 16v are consumul cel mai mic din astea pe benzina, in oras.e motorizare nou lansata nu stiu pe nimeni sa aiba insa un 8, tot iti ia chiar si in cluj. oras care e si el destul de aglomerat .
Eu iti recomand pt benzina 1.6 8v sau 1.2 16v. decat sa iei 1.4 e mai bine 1.2.Totusi daca consumul e chiar o problema si chiar faci multi km (adica mai mult de 15.000 pe an) ia dci si aia e . La dci e nasol ca reviziile le faci mai des, (la 15.000, la benzina faci la 20.000) si sunt si mai scumpe.
razvyy21 is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 01:02   #11
Winnetou.K.
BMW Driver

Stage 5
 
Winnetou.K.'s Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 304
Member of:
[BMW]
[Old School Cars]
Default Re: Dacia Sandero Stepway vs. Dacia Logan facelift

Deci si prin urmare....i-au ori 1,2 16 v ori 1,6 8v...insa,are cineva un 1,4 mpi(75 cp,ca si cel de 1,2 16v ) si a zis ca e lenes motorul....acum eu nu vreau sa fac curse,dar imi place sa conduc sportiv
Winnetou.K. is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 01:15   #12
cRbL


Stage 5
 
cRbL's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,818
Member of:
[Moderators]
[FOTO]
[4Tuning International]
Default Re: Dacia Sandero Stepway vs. Dacia Logan facelift

mergi pe 1.5 85 si daca zici ca e prestige ai si interiorul crem cu piele ceea ce e ceva pentru o dacie.
cRbL is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 01:16   #13
razvyy21

Stage 3
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 82
Default Re: Dacia Sandero Stepway vs. Dacia Logan facelift

Nu e nicio piele. Intr-adevar este crem, si bordul si tapiseria si fetele de usi . Oricum a zis ca se limiteaza la laureate.
Totusi e piele, pe volan, acolo da . e imbracat in piele.

Last edited by razvyy21; 27-08-09 at 01:23.
razvyy21 is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 09:08   #14
Winnetou.K.
BMW Driver

Stage 5
 
Winnetou.K.'s Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 304
Member of:
[BMW]
[Old School Cars]
Default Re: Dacia Sandero Stepway vs. Dacia Logan facelift

Si totusi.....stie cineva cum trage un 1,4 mpi sau 1,2 16v?

PS:daca trece vreun moderator pe aici,se poate schimba numele topicului in 1,2 16V vs 1,6 Mpi vs 1,5 DCI

Last edited by Winnetou.K.; 27-08-09 at 09:17.
Winnetou.K. is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 09:15   #15
Alex_pitesti

Stage 5
 
Alex_pitesti's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 611
Member of:
[SKODA]
Default Re: Dacia Sandero Stepway vs. Dacia Logan facelift

Quote:
Originally Posted by Winnetou.K. View Post
Si totusi.....stie cineva cum trage un 1,4 mpi sau 1,2 16v?
da..am mers si cu 1.4 si 1.5 si 1.5 cipuit dus la in jur de 85 cai..
deci...1.4 e penibil..adica sa nu ai pretentii de la el..sau daca sunteti 3-4 in masina...adio..
1.5 normal..merge bine..trage ok..si viteza..deci te poti baza pe el cat de cat
1.5 cipuit..trage foarte bine de pe la ..2500-3000 in colo..e super bun..chiar am ramas placut impresionat de diferente..
parerea mea..nu lua 1.4!!diesel-u e cel mai potrivit..acu depinde de bani..dar normal k ar fi mai bun ala de 85..echivalentu la normal+cip!
loganu 1.5dci are in jur de 130mii km in 2 ani..masina foarte alergata..drumuri lungi..gen tulcea..drumuri grele gen valcea..etc..masina foarte alergata mers cu 150-160 pe A1..etc..si nu are nici pe dracu..la partea de motor..iar acum 1 luna a fost "cipuita"...si merge foarte bine si acu..decat k mai face un zgomot in plus..in rest nu are nimic..si repet masina a fost exploatata fara mila
__________________
I love SKODA
https://forum.4tuning.ro/229-masina-mea-skoda/113417-09-skoda-superb-2-0tdi-dsg.html-new skoda superb

SKODA SUPERB 2.0tdi-170cai

Last edited by Alex_pitesti; 27-08-09 at 09:21.
Alex_pitesti is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2026 4Tuning -