Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 08-03-12, 16:05   #151
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Castrol vs. Mobil 1

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Nu conteaza brandul.
Intreb pt. ca nu vreau sa cumpar o clona la pret de 200RON.
Ori cine ar face o clona unui ulei sa zicem mai slab cotat(Wolf,Ravenol), din moment ce e si mai ieftin si mai greu de gasit.
De asta intreb cat sunt de bune astea doua, cum da caldura vreau sa aleg unul dintre ele.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 08-03-12, 17:52   #152
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Castrol vs. Mobil 1

Eu zic ca nu conteaza brandul cand ai de ales intre firmele serioase, gen Castrol Mobil, Total, Havoline, Valvoline etc, nu ma refer la chestii contrafacute sau la chinezarii de care nu a auzit nici dracu si de provenienta dubioasa.

Orice firma care este serioasa adica respecta niste norme internationale pe bune, e pe piata de ceva vreme si este recunoscuta de producatorii mari de automobile este de cumparat.

Clone aka produse contrafacute gasesti numai in tari dubioase gen Romania unde firmele autohtone o ard la negru si cumpara fara facturi de la oricine le da cu 5 lei mai ieftin. Daca vrei ulei "original"(un neamt nu intelege daca il intrebi asa ceva, gen coae butoiu' asta de unde imi pui mie zmecleu in bembeu e original ca nu vad abtibildu colorat pe el? nu intelege ce e aia pentru ca la ei nu exista notiunea de rahat contrafacut), ia de la importator sau din lanturi de hypermarketuri, unde nu se incurca nimeni cu asa ceva.

Daca iei din targ sau de la firme de taraba, poti sa te tepuiesti usor.La noi, in Africa, gen.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.

Last edited by a3ds; 08-03-12 at 17:56.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 09-03-12, 02:15   #153
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Castrol vs. Mobil 1

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Eu zic ca nu conteaza brandul cand ai de ales intre firmele serioase, gen Castrol Mobil, Total, Havoline, Valvoline etc, nu ma refer la chestii contrafacute sau la chinezarii de care nu a auzit nici dracu si de provenienta dubioasa.

Orice firma care este serioasa adica respecta niste norme internationale pe bune, e pe piata de ceva vreme si este recunoscuta de producatorii mari de automobile este de cumparat.

Clone aka produse contrafacute gasesti numai in tari dubioase gen Romania unde firmele autohtone o ard la negru si cumpara fara facturi de la oricine le da cu 5 lei mai ieftin. Daca vrei ulei "original"(un neamt nu intelege daca il intrebi asa ceva, gen coae butoiu' asta de unde imi pui mie zmecleu in bembeu e original ca nu vad abtibildu colorat pe el? nu intelege ce e aia pentru ca la ei nu exista notiunea de rahat contrafacut), ia de la importator sau din lanturi de hypermarketuri, unde nu se incurca nimeni cu asa ceva.

Daca iei din targ sau de la firme de taraba, poti sa te tepuiesti usor.La noi, in Africa, gen.
Nici un ulei de firma consacrata nu este prost iar la o exploatare normala nu exista diferente, dar crede-ma diferentele sunt uneori chiar mari la un motor alergat.

Am incercat o grmada de uleiuri, Aral, Liqui Moly, Castrol, Mobil, Shell, Motul, Selenia, Texaco, etc. in general cu aceleasi specificatii si diferentele dupa 8-9k de km sunt chiar mari.

Acum de exemplu am pus pentru prima oara un ulei rusesc "XADO Atomic Oil 10W-60" ( http://xado.ro/?cat=9 ) intr-un motor mai mult decat pretentios. Deocamdata se comporta exemplar, singura frica este ca trebuia sa folosesc 5w40 sau 10w40 iar 10w60 este ceva mai vascos si al rece si la cald, dar am mare grija cand este rece motorul sa merg ponderat. (oricum pana se incalzeste imi limiteaza turatia la 6200 din 8300 de rpm).
Astept sa-l vad la 9k de km cand il scot cum s-a comportat, masina vazand turatia maxima de zeci de ori pe zi.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 09-03-12, 07:11   #154
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Castrol vs. Mobil 1

nici nu gasesti in comert ulei de curse auto, sunt consumabile decente pentru masinile normale folosite de oameni normali pe drumuri publice anormal de proaste, asa ca nu prea mai este loc aici si de race.
cine isi permite cumpara un bolid si merge cu el pe circuite, dar suntem prea saraci, asa ca facem curse pe drumurile publice.

eu cred ca ambele sunt la fel de slabute, poate castrol sa fie putin peste mobil 1, insa nu am inca date certe, ca astept lista de aditivi la fiecare.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 09-03-12, 10:31   #155
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Castrol vs. Mobil 1

Bai Ondin, esti fantastic =)))))))))))))))

Ambele sunt la fel de "slabute" cand de fapt ambele firme sunt sus in top, Castrol si Mobil fiind printre cei mai buni/mari producatori de uleiuri worldwide.

Daca astia 2 nu sunt buni, cine e ? Pennasol ?
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 09-03-12, 13:50   #156
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Castrol vs. Mobil 1

cel mai bun din lume este cel produs de lubrifin de la brasov.

apoi cel care il folosesc eu la masina mea.

uleiurile facute in germania si tarile vestice sunt cele mai bune, pentru ca acolo sunt legi mult mai drastice cu privire la norme si calificative, aprobari, controale, etc.
in balcani e mai lasa-ma sa te las, daca am chef azi pun aditivi daca nu mai uit si gata, pun maine mai mult, ca merge si asa.

plus ca sunt pe piata de est si foarte multe fake-uri, altfel nu inteleg de ce sunt toti ahtiati sa aduca ulei pentru masina lor din afara, ca doar avem si noi magazine de piese auto, nu?


cred ca sunt multe alte uleiuri care depasesc castrol si mobil, doar ca astea le stim noi toti din romania de la service, vag recomanda castrol, deci asta e baza, si apoi la bmw spun sa pui mobil 1 ca zboara masina cu el, alte texte rasuflate, totul depinde de ce contracte au ei ca reprezentanta cu producatorul de uleiuri.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 09-03-12, 14:28   #157
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Castrol vs. Mobil 1

Pentru a mia oara, este IRELEVANT locul unde se produce uleiul, conteaza cine il produce si ce standarde impune pentru produsul respectiv. Ti-am si exemplificat cu produse facute in tari gen China care sunt cele mai bune de pe piata, mai bune decat alte produse din aceeasi categorie facute in Canada, Germania, etc. Accepta o data asta.
Apoi iar gresesti flagrant cu retetele, pai tu crezi ca se fac dupa ureche in functie de regiune ? ... Sunt strict controlate si facute automat, nu pune dorel aditivi din cutie dupa simt, documenteaza-te putin in legatura cu procesul de manufacturare si o sa vezi.

Fake-urile nu au legatura cu ce discutam noi aici, orice se poate face fake, asta nu inseamna ca firma scrisa pe bidon are vreo legatura.

Uleiuri bune mai sunt, nu stiu daca ai auzit tu de ele si nu vad relevanta dar Castrol si Mobil sunt undeva sus acolo in top, de aia le foloseste toata lumea si nu ma refer la Romania aici.

PS - BMW are contract cu Castrol nu cu M1. Mercedes e cu Mobil.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 09-03-12, 14:36   #158
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Castrol vs. Mobil 1

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Pentru a mia oara, este IRELEVANT locul unde se produce uleiul, conteaza cine il produce si ce standarde impune pentru produsul respectiv. Ti-am si exemplificat cu produse facute in tari gen China care sunt cele mai bune de pe piata, mai bune decat alte produse din aceeasi categorie facute in Canada, Germania, etc. Accepta o data asta.
Apoi iar gresesti flagrant cu retetele, pai tu crezi ca se fac dupa ureche in functie de regiune ? ... Sunt strict controlate si facute automat, nu pune dorel aditivi din cutie dupa simt, documenteaza-te putin in legatura cu procesul de manufacturare si o sa vezi.

Fake-urile nu au legatura cu ce discutam noi aici, orice se poate face fake, asta nu inseamna ca firma scrisa pe bidon are vreo legatura.

Uleiuri bune mai sunt, nu stiu daca ai auzit tu de ele si nu vad relevanta dar Castrol si Mobil sunt undeva sus acolo in top, de aia le foloseste toata lumea si nu ma refer la Romania aici.

PS - BMW are contract cu Castrol nu cu M1. Mercedes e cu Mobil.
Perfect adevarat.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 09-03-12, 16:08   #159
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Castrol vs. Mobil 1

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Pentru a mia oara, este IRELEVANT locul unde se produce uleiul, conteaza cine il produce si ce standarde impune pentru produsul respectiv. Ti-am si exemplificat cu produse facute in tari gen China care sunt cele mai bune de pe piata, mai bune decat alte produse din aceeasi categorie facute in Canada, Germania, etc. Accepta o data asta.
Apoi iar gresesti flagrant cu retetele, pai tu crezi ca se fac dupa ureche in functie de regiune ? ... Sunt strict controlate si facute automat, nu pune dorel aditivi din cutie dupa simt, documenteaza-te putin in legatura cu procesul de manufacturare si o sa vezi.

Fake-urile nu au legatura cu ce discutam noi aici, orice se poate face fake, asta nu inseamna ca firma scrisa pe bidon are vreo legatura.

Uleiuri bune mai sunt, nu stiu daca ai auzit tu de ele si nu vad relevanta dar Castrol si Mobil sunt undeva sus acolo in top, de aia le foloseste toata lumea si nu ma refer la Romania aici.

PS - BMW are contract cu Castrol nu cu M1. Mercedes e cu Mobil
.
1. ti-am mai dat eu exemplul ala cu ouale dar vad ca nu l-ai inteles !
2. perfect adevarat ce ai zis referitor la bmw-castrol / merc- mobil
dolb is offline   Reply With Quote
Old 09-03-12, 16:13   #160
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Castrol vs. Mobil 1

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Pentru a mia oara, este IRELEVANT locul unde se produce uleiul, conteaza

Uleiuri bune mai sunt, nu stiu daca ai auzit tu de ele si nu vad relevanta dar Castrol si Mobil sunt undeva sus acolo in top, de aia le foloseste toata lumea si nu ma refer la Romania aici.
eu nu le folosesc si te asigur ca sunt multe alte persoane care folosesc produse total, fuchs, aral, liqui molli, halvoline si asa mai departe fara ca masinile lor sa pateasca absolut nimic.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 09-03-12, 16:13   #161
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Castrol vs. Mobil 1

Dolb, lasa-ma draq in pace cu ouale alea, nu vad absolut nicio legatura intre gaini si lubrifianti. Daca ai ceva corect si concret de zis, te ascult, daca nu, lasa metaforele alea obosite. Nu am ce sa inteleg atata timp cat am perfecta dreptate.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 09-03-12, 16:16   #162
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Castrol vs. Mobil 1

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Dolb, lasa-ma draq in pace cu ouale alea, nu vad absolut nicio legatura intre gaini si lubrifianti. Daca ai ceva corect si concret de zis, te ascult, daca nu, lasa metaforele alea obosite. Nu am ce sa inteleg atata timp cat am perfecta dreptate.
partial nu ai dreptate
dolb is offline   Reply With Quote
Old 11-03-12, 23:15   #163
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Castrol vs. Mobil 1

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Nu am ce sa inteleg atata timp cat am perfecta dreptate.
In inaltele sfere, printre astre...
Sau lasand metaforele, mai calm, nu avem niciunul adevarul absolut la degetul mic, aroganta si autosuficienta nu ne ajuta cu nimic, si stii asta bine.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 13-04-12, 23:09   #164
cristiandim4

Stage 5
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 780
Member of:
[AUDI]
Default Re: Castrol vs. Mobil 1

90% din ce e pe piata e expirat sau contrafacut

data fabricatiei o gasiti pe curu bidoanelor in relief .. un ceas cu o sageata la luna si pe sageata anul fabricatiei .

nu va incredeti in ce e scris cu pixu ,atentie la codul de bare ... e singurul lucru care va spune de unde vine uleiul

uleiurile care nu au actipildul cu raropc nu au fot supuse verificarii si au 90% sanse sa fie fake .(importatorul respectiv il comercializeaza fara a avea licenta )

evitati sa amestecati uleiul cu alti aditivi .. e posibil sa iasa marmelada in baie .. uleiul are aditivi ....

la 2-3 schimuri folositi solutie de splat motorul



orice ulei e bun daca respecta norma constructorlui si este schimbat la timp .. ps la lubrifin se face elf .. si mai multe _))
__________________
Peugeot 206
1.4 .. economic pe timp de criza
cristiandim4 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-12, 01:59   #165
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Castrol vs. Mobil 1

Quote:
Originally Posted by cristiandim4 View Post
90% din ce e pe piata e expirat sau contrafacut

data fabricatiei o gasiti pe curu bidoanelor in relief .. un ceas cu o sageata la luna si pe sageata anul fabricatiei .

nu va incredeti in ce e scris cu pixu ,atentie la codul de bare ... e singurul lucru care va spune de unde vine uleiul

uleiurile care nu au actipildul cu raropc nu au fot supuse verificarii si au 90% sanse sa fie fake .(importatorul respectiv il comercializeaza fara a avea licenta )

evitati sa amestecati uleiul cu alti aditivi .. e posibil sa iasa marmelada in baie .. uleiul are aditivi ....

la 2-3 schimuri folositi solutie de splat motorul



orice ulei e bun daca respecta norma constructorlui si este schimbat la timp .. ps la lubrifin se face elf .. si mai multe _))
In parte ai dreptate mai putin procentul ala de 90%. Cred ca nici 30% nu mai este contrafacut, majoritatea uleiurilor fiind distribuite de marii importatori de piese sau direct de importatorii de uleiuri.
GTR is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -