Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 13-09-09, 16:42   #31
TURBOSS

Stage 5
 
TURBOSS's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 589
Default Re: mondeo vs vectra

climatorinikul nu mi se pare ca este peste AC. la clima setezi temp si la ac dai din rotita..cam aceelasi lucru. se schimba lucrurile cand ai 2-zone si mai ales la 4-zone, doar atunci.
__________________
audi a4 265 cp= bagaboanta mea>face autostrada- vanduta

bmw 325=amanta mea
TURBOSS is offline   Reply With Quote
Old 13-09-09, 16:47   #32
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: mondeo vs vectra

Nu e vorba de temperatura... Ca la amandoua dai drumul la A/C cu temperatura pe minim si la amandoua dai drumul la caldura cu temperatura pe maxim, urmand apoi a o regla mai incet. Diferenta e ca la clima se regleaza automat ventilatia. Un rahat. Tot mai bine o reglezi tu cat iti convine.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 13-09-09, 16:54   #33
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default Re: mondeo vs vectra

Daca vrei sa stai mai mult in service decat pe strada cu masina mergi pe Mondeo .... daca vrei o masina buna ... alege Vectra ...

Fordurile sunt niste mizerii ... distributie hibrida lant/curea, volante masa dubla care sunt consumabile, injectoare cu probleme , interioare care se detrama ....
__________________
punktsidelacapat.ro
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 13-09-09, 17:17   #34
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: mondeo vs vectra

dupa cum am zis. dieselurile nu sunt facute de ford si sunt praf. motoarele pe benzina in schimb se pot vedea cat de bune sunt in conditiile in care sunt facute in colaborare cu mazda si apar si pe volvo. dieselurile de la vectra sunt mai bune. insa ca masini nu am auzit de probleme la mondeo, insa la vectra sa cam plans lumea, in special de suspensii si electrica/electronica.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 13-09-09, 17:51   #35
63ard

Stage 4
 
63ard's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 228
Default Re: mondeo vs vectra

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Are AC simplu.
63ard pozele alea nu au nicio relevanta, pentru ca la vectra sunt date scaunele exctrem de in spate. Adica uita-te la ala de la sofer, ca spatarul e trecut de stalpul B.
am obs, dar poti vedea ca si scaunul din dreapta e dat in spate la ford si te mai poti uita la dimensiunile banchetei ca e mai mare.
63ard is offline   Reply With Quote
Old 15-09-09, 15:35   #36
gigi galagie

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 243
Member of:
[Opel]
Default Re: mondeo vs vectra

cand e sa se strice,se stica si daca e ford si daca e opel.mai multi mecanici mi au spus ca dieselurile astea de pe mondeo sunt complicate si sunt sanse mai mari sa se strice.totusi,ca si putere as alege mondeo.ca aspect as alege vectra.cat despre spatiul interior nu cred ca este diferenta mare intre ele.ala care spunea ca este minuscul in vectra,habar n are despre ce vorbeste,sau, daca el are mondeo,alte masini nu se ridica la valoarea lui....cred totusi ca este mai bun mondeo la bucsaraie....nu de alta,dar stiu cat de bune sunt vectrele.
iarasi un aspect cam nasol (zic io) vectra nu se mai fabrica....deci cred ca o sa se deprecieze mai repede....
si parca zic io ca mondeo are 5 trepte ,pe cand vectra are 6-deci are un consum mai bunicel vectra.si parca are si partial piele.nu stiu daca are prea mare relevanta,dar.....
si de ce nu cauti in romania?cred ca gasesti mai ieftine ssi poate la fel de bune....

Last edited by gigi galagie; 15-09-09 at 15:38.
gigi galagie is offline   Reply With Quote
Old 15-09-09, 20:46   #37
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: mondeo vs vectra

Quote:
Originally Posted by DarkJEDI View Post
dupa cum am zis. dieselurile nu sunt facute de ford si sunt praf. motoarele pe benzina in schimb se pot vedea cat de bune sunt in conditiile in care sunt facute in colaborare cu mazda si apar si pe volvo. dieselurile de la vectra sunt mai bune. insa ca masini nu am auzit de probleme la mondeo, insa la vectra sa cam plans lumea, in special de suspensii si electrica/electronica.
dar de cine sunt facute motorizarile diesel 2.0 116 cp si 2.0 131 cp?
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -