Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 16-02-12, 16:24   #1741
ELODIA GHINESCU
Banned

Stage 4
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 252
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
Eu zic ca Citroen sunt cei mai tari au 8 titluri mondiale in WRC si nici macar o masina 4x4 sau un motor turbo mai mare de 1.6! Tot ce se vorbeste aici inseamna doar marketing de 3 lei .As fi curios ce ar fi facut Audi fara banii de la VW!!
mai, eu nu am dat exemple ca audi a castigat x titluri mondiale la wrc si DTM ca asta inseamna caca maca, la fel ca si citroen.
am spus total altceva:

audi a introdus primul awd pe wrc(putea sa nu castige mare lucru) demonstrand superioritatea acestui sistem in astfel de competitii si din asta a derivat awd pe cat mai multe masini de strada si sa ma ierte dumnezeu, daca bmw nu sunt disperati acum sa introduca awd pe cat mai multe masini.
pot sa castige citroen 20 de titluri ca asta nu inseamna nimic nici pt ei(ca nu au awd dect pe cateva gioarse de serie) si nici pt ceilalti, ca nu multumita lui citroen ind auto merge catre cat mai multe modele awd, ci multumita lui audi. ei au fost primii care au dat acest trend. asta e diferenta.


@horicutz.
gues what. golf 5 r32 si a3 3.2fsi in acelasi timp. ca la baza cele doua sunt surate, conteaza mai putin.


Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Sa nu uitam de sportul auto suprem: F1 - unde se testeaza cele mai avangardiste tehnologii in vederea implementarii lor ulterioare in productia de serie acolo unde surprinzator, Audi si VAG figureaza poate doar ca sponsori acolo unde Mercedes scrie istorie, de peste 60 de ani ... cand castigi campionatul in f1, nu scri istorie ? VAG - cel mai mare brand auto - absent nemotivat !
aproximativ corect.
audi si vw nu au absolut nici o conexiune cu acest sport.

tu spui "unde se testeaza cele mai avangardiste tehnologii in vederea implementarii lor ulterioare in productia de serie".
mai omule, asta se numeste limbaj de lemn. ai scris o fraza, ai folosit multe cuvinte si nu ai spus nimic. pe mine ma intereseaza UN EXEMPLU CONCRET de tehnologie avangardista testata de mercedes sau de ce nu bmw in F1 "in vederea implementarii ei ulterioare in productia de serie".
m-ai lasat cu ochii in soare. nu zic ca nu e de invidiat sa participi in f1 insa am nevoie de o tehnologie/inovatie "avangardista" testata in f1 de mercedes, pusa pe autoturismele de strada mercedes si apoi multumita desteptilor mercedes, toti au cascat ochii mari si au implementat-o pe masinile de strada.

trebuie un IQ deosebit pt a intelege cerinta ?

Last edited by ELODIA GHINESCU; 16-02-12 at 16:39.
ELODIA GHINESCU is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 16:33   #1742
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Il invoc pe Sebastian.
Predator is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 17:11   #1743
ELODIA GHINESCU
Banned

Stage 4
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 252
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

@unlord,
am mai zis ca mie imi place acest motor de doi litri de la bmw, si ca sa ai sub 6 secunde pana la 100k/h iti trebuie cai putere, nu gluma.

faptul ca motorul scoate pe dyno aproximativ 265 cp, e de admirat insa nu e ceva exceptional. aproape toate motoarele cu force induction scot mai mult decat declara producatorul.

3.0tfsi de pe s4(333cp) scoate constant peste 360 cp.
2.5tfsi de pe tt-rs(340 cp) scoate pe la 370 cp
2.0tfsi de pe tt-s(272 cp) scoate peste 280 cp
2.0tfsi (211 cp) are pe q5 200whp(faceti voi calculul cat are la volanta cu pierderi de putere de minim 20% prin tractiunea integrala)

nu stiu ce este de mirat ca 328i are cel putin 265 cp, mai ales ca concurenta face 2.0tfsi-ul la 272 declarati(280 reali) inca de acum 5 ani.

https://www.youtube.com/watch?v=s5Ce3DvxMpE
filmuletul cu q5 il pun aici pt ca e mai greu de gasit pe youtube. restul se gasesc cu zecile testate si urcate pe youtube.
ELODIA GHINESCU is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 17:30   #1744
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Le asteptam pe dyno Mustang si o sa va spunem atunci exact cat au.
Habar nu am cum arata graficele despre ale caror valori discutam.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 20:24   #1745
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Singura firma auto care pune tehnologie din F1 pe masini de strada este Ferrari. Asa si Reno au echipa de F1, si Honda. Dar masinile de strada sunt niste glume, fara nici o legatura cu nimic din F1, F1 este pentru marketing strict/pasiune/plm stie.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 20:48   #1746
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Esti convins ca este asa?
Poate doar la un model si ala nu-l primesti acasa, ti-l aduce si ti-l ia. ENZO
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 20:51   #1747
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

I-auzi, plm, care esti ma?

http://www.motorauthority.com/news/1...-its-road-cars

Are si poze articolu'
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 20:53   #1748
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
Esti convins ca este asa?
Poate doar la un model si ala nu-l primesti acasa, ti-l aduce si ti-l ia. ENZO
Esti convins ca este asa ?
Enzo il primesti acasa, FXX e ala care "ti-l aduce si ti-l ia".
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 20:55   #1749
HoricutzWSR
Virtual Tuner

Stage 5
 
HoricutzWSR's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 2,851
Member of:
[Design Team]
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Aoleu Sebastian! Sper ca ai experienta in scapatu de Martorii lui Iehova )
HoricutzWSR is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 21:05   #1750
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Da... mea culpa !
Si ca sa va spun sincer nu prea e de nasul meu, la nivelul ala, nu-mi permit.
E doar pentru premianti, olimpici , iar eu am cam chiulit de la scoala, se vede nici nu stiu sa scriu, cand o fac iese prost ...
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731


Last edited by SEBASTIAN; 16-02-12 at 21:09.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 22:47   #1751
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Serios vorbind, ma doare-n c ce tehnologii au in orice competitie. Ma intereseaza ce pot sa cumpar si sa-mi satisfaca dorintele, iar in comparatia directa BMW-Audi, BMW deocamdata bate detasat.
Mini > Audi A1
Seria 1 e prea noua, A3 peste seria 1 trecuta cu exceptia lui 1M desi si RS3 e foarte tare
Seria 3 si E90 si F30 > C-class >A4
Seria 5 > E-class > A6
A8 = seria 7 si prefer S-class la orice ora
X1 > q3
X3 > GLK >q5
X5 = ML > q7
CLS > A7
Adica la o alegere directa Si BMW si Mercedes pentru mine ofera mai mult decat Audi.

Pana si R8 se face de rusine in fata conurentei.

Deci ce sa alegi de la Audi?


Cu toata tehnoligia AUDI inovativa, nu sunt in stare sa scoata un sasiu echilibrat pe nici o serie.

Deci fix nu ma intereseaza ce inventeaza. Oricum noul S-class o sa fie iar etalonul si varful tehnologiei, confortului, luxului. BMW continua sa fie nr.1 in sasiuri si motoare iar Audi este clar ca este din ce in ce mai puternic, dar cam lipsit de personalitate, de remarcare individuala.

Mercedes ramane etalonul luxului si comoditatii, BMW ramane etalonul dinamicii si feelingului oferit, Audi ramane nici cal, nici magar si cu acelasi design la toate seriile.

Atunci cand conduci AUDI iti place, normal, dar nu-ti ofera nimic deosebit, este placut, sigur dar fad, anost. Merecdes de acnd lumea si pamantul iti ofera senzatia de comoditate, de masiv, te face sa te simti regeste. BMW se simte dinamic, fortos, sportiv. Adica Mercedes si BMW si-au pastrat linia pe acre au mers iar Audi alearga dupa doi iepuri si nu prinde nici unul.

Daca ne uitam la comparatiile directe de 30 de ani incoace BMW a rupt Audi in confuntarile directe, incepand de la BMW 2002 si pana acum. De cativa ani a mai ridicat si Audi capatana si asta este de apreciat, dar mai are de munca.

Eu pot sa ma laud ca am condus majoritatea modelelor fabricate in ultimii 20 de ani si intodeauna Merceds si BMW mi-au oferit senzatii deosebite, Audi in afara de RS-uri, nimic.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 23:01   #1752
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

In mod cert sunt fan BMW dar asta nu insemna ca nu apreciez Mercedes si Audi.
Cu toate astea Audi este cea mai coplexa dintre ele sau mai bine spus polivalenta, inghite mai multe dar daca iti permiti rafinament cred ca directiile in care s-au asezat BMW si Mercedes sunt pentru cei care stiu si au capacitatea sa aprecieze.
Audi este un excelent produs de marketing care vinde spectaculos pentru exclusivitatea si calitatea oferita.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 23:09   #1753
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Elodia, azi am lipsit dar iti voi raspunde:

1.Primul sistem AWD folosit intr-o competitie a fost utilizat de Spyker undeva in jur de 1910, intr-o cursa foarte populara a vremii. Audi doar a dezvoltat o tehnologie deja existenta, deci care-i smenu?! Nu a inventat Audi sistemul 4x4 si l-a adus pt prima data intr-o competitie.
2.Prima victorie repurtata de o masina diesel intr-o competitie a fost cea a lui BMW E46 320d in cursa de 24h de pe 'Ring din 1998. Deci unde era Audi ala cu dieselul in competitii?!
3. Prin modelul M1 a luat nastere practic divizia M de la BMW care nu prea are egal din partea Audi. Nu poti sa spui ca divizia M nu a contribuit cu nimic la dezvoltarea industriei auto, iar daca spui asta imi permit sa spun ca nu ai o treaba cu cunostintele legate de dezvoltarea ei.
Revenind strict la M1, elementele sale tehnice au fost inovatoare la acea vreme si au putut sa fie aplicate pe modelele ulterioare, castigand simpatia unui public generos.
4.Referitor la F1. Prin motorul acela de 1.5 si 1500 cai s-a putut realiza dezvoltarea motorului turbo de azi. Cei de la BMW au fost primii care atunci au reusit sa rezolve prin electronica lag-ul turbinei, solutiile lor fiind adoptate de ceilalti constructori intr-un scurt timp.
5.Tehnologia folosita recent in F1 a fost implementata in motoarele de turatii inalte folosite pe M3 E46, M5 E39, M5 E60, M6, M3 E9x.
6.Sa mai amintim de motorul de pe Mclaren F1?! Parca e facut de BMW...
7.Inainte sa intre Audi in seria Le Mans cine castigase? Parca tot BMW... prin '98 sau '99 (nu mai retin exact)
8.Prin tehnologiile testate in DTM in anii '80 s-a reusit crearea si dezvoltarea modelelor M de mai tarziu, care cam au dominat orice versus.
9.DKW F89 (a zis bine cineva mai sus, un Wartburg sau Trabant) era un fel de Isetta cu o roata in plus, deci care-i plusul pt Audi?! Dar Audi 50 lansat ceva mai recent era cumva un lux?!


Noi aici ne contrazicem degeaba, am mai spus asta. Mi-a placut de cineva mai sus care a facut o afirmatie foarte corecta. MERCEDES a fost cea mai inovatoare marca! Ei au introdus primii cam tot ce este comun astazi.
Iti respect opinia ta, Elodia, eu nu vreau sa incepem o discutie interminabila, insa incerc sa iti arat argumente bune ca opinia ta este gresita. Dintre cele 3 marci premium germane, Audi este cam cea mai parvenita, care a copiat cat mai mult (si de la BMW si de la Mercedes, e clar asta pt ca ei sunt mereu compromisul dintre cele 2). Argumentele tale referitoare la Audi nu prea sunt bune. Eu tot incerc sa gasesc ceva unde Audi au fost primii si nu prea gasesc....

Eu nu ma cert deloc, daca ti se pare ca am avut un ton mai deplasat, imi cer scuze, nu asta a fost intentia mea.

Respect!

P.S.: Referitor la Audi A3. Mai se poate inca un facelift?!
steffan is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 23:35   #1754
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
ELODIA GHINESCU
1.primul brand care a folosit DSG in competitiile auto
2.primul brand care a introdus dsg pe autoturismele de serie
3.singurul brand de volum care foloseste materialele usoare in constructia autoturismelor tehnologia fiind in expansiune
4.brandul auto ce a introdus 4wd in wrc si a demonstrat eficienta pe autoturismele de competitie si cele de strada
5.brandul auto care a constientizat primul potentialul motorului diesel
6.brandul auto care a demonstrat in competitii performantele si eficienta unui motor diesel
7.brandul auto premium care a inteles primul ca force induction este viitorul si a aplicat
Reciteste-ti posturile tale pretty pls.Ok deci audi e peste bmw pt ca doar a INTRODUS prima anumite lucruri pe masinile de serie.Deci ei daca isi dau seama ca acel lucru e ok sunt tari.
Iar competitia..
Quote:
ELODIA GHINESCU
si cum au ajutat aceste lucruri industria auto? ca eu nu vad nimic.
mai rasarit mi se pare Valvetronic.

ca iti dau si eu exemple de astea marunte de genul cel mai rapid autoturism LPG (vreo 350 km/h parca)-audi

ABS-ul . daca l-ar fi introdus ei prima data, ar fi fost ceva. asta ar fi insemnat ca ei si-au dat seama primii ce e aia, dar asa...
.. competitia daca isi da seama , sunt fraieri.
Deci pana la urma audi ce a inventat din ce ai scris tu acolo?Ah...stai ,ei au introdus , eventual perfectionat.
run_forest is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 23:38   #1755
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

E vorba de contributia adusa la dezvoltarea industriei auto. Dar e greu, stiu.
a3ds is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -