Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 16-02-12, 01:40   #1711
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

What's your point? Acu' o dai in propaganda?

http://www.theawfultruth.com/salbmw/

Ia vezi ce scrie acia, oricum e irelevant in cazul de fata, dar daca tot deschizi o discutie, macar fii cinstit.

The first such firm named on Sommer's list is BMW, which makes 4 further appearances on the list. Altogether, BMW admits to using to using 25,000 - 30,000 slave laborers, POWs and concentration camp inmates.

Cool story bro, or what? Ce legatura are politica cu industria auto? Era vorba despre ce au adus BMW inovativ in industria auto, nu de nazisti sau comunisti. Si btw, beetle se fabrica si acum si vanzarile imense le-au avut dupa ww2, nu pe vremea nazistilor, dar hai sa venim cu argumente de astea penibile.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 01:42   #1712
ELODIA GHINESCU
Banned

Stage 4
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 252
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

mda,
tzzanzaru vorbeste. tipic pt aia care il iau pe "nu " in brate si care oricum nu stiu nimic.
tu stii ce e aia vw beetle si ce e aia isetta?!

originea lui beetle este undeva pe la 1933, deci nici vorba de a se inspira bettle de la isetta.

in plus de asta, beetle este istorie, isetta, no offence, este o rusine.

daca beetle era o masina accesibila maselor, isetta la vremea respectiva era ceva gen tata nano, o chestie extrem de primitiva din toate punctele de vedere, extrem de ieftina cu scopul de a atrage patrura de foarte jos a cumparatorilor care si-ar fi dorit si ei o...masina.

oricum beetle nu-si are rostul in discutia asta, asa cum spunea si tzzantaru

sincer sa fiu, nu prea m-am interesat despre ceea ce a dat remarcabil bmw industriei auto. nu astept raspunsuri de genul... M3. astept sa vad ceva de pionerat, ceva ce a influentat istoria, a generat trenduri, ceva ce a dus la avansarea industriei auto samd.

later edit.
de ce nu-si are rost discutia?! eu vchiar vreau sa stiu ce a facut bmw remarcabil de-a lungul anilor si care a determinat pe ceilalti producatori sa se inspire sau sa copieze.

Last edited by ELODIA GHINESCU; 16-02-12 at 01:48.
ELODIA GHINESCU is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 01:45   #1713
HoricutzWSR
Virtual Tuner

Stage 5
 
HoricutzWSR's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 2,851
Member of:
[Design Team]
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

1919 - Un biplan BMW stabileste noul record de inaltime la 32.000feet
1937 - BMW 328 e cea mai rapida masina de serie din clasa ei
1952 - primul V8 construit in totalitate din aluminiu debuteaza pe limuzina 502
1986 - primul producator care are ABS in dotarea standard disponibila in toata gama de automobile
1988 - introduce acceleratia drive-by-wire pe limuzina 750il E32
1997 - introduce primele airbag`uri pt zona capului pe limuzina E38
2000 - BMW lanseaza si patenteaza tehnologia Valvetronic - sistemul de control variabil al supapelor
- 750hl printre primele limuzine propulsate de hidrogen lichid
2002 - prima frana de mana electrica
2005 - BMW H2R stabileste 9 recorduri mondiale pt. masini propulsate de hidrogen
__________________
Vand Honda CRX Del Sol 1.6 VTEC, 125cp :

https://forum.4tuning.ro/191-bazar-au...ml#post5624650

Last edited by HoricutzWSR; 16-02-12 at 01:52.
HoricutzWSR is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 01:49   #1714
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

N-are rost sa te cobori la nivelu lor.
Daca nu s-a dat in raliuri in grupa B si n-au avut un sistem 4x4 n-au adus nici un beneficiu idustriei auto si n-au avut nici o mare realizare.
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 01:55   #1715
ELODIA GHINESCU
Banned

Stage 4
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 252
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

si cum au ajutat aceste lucruri industria auto? ca eu nu vad nimic.
mai rasarit mi se pare Valvetronic.

ca iti dau si eu exemple de astea marunte de genul cel mai rapid autoturism LPG (vreo 350 km/h parca)-audi

ABS-ul . daca l-ar fi introdus ei prima data, ar fi fost ceva. asta ar fi insemnat ca ei si-au dat seama primii ce e aia, dar asa...


LATER EDIT

@TZANZARU.
eu nu am spus doar de 4wd. ala este un exemplu din numeroase altele de acelasi calibru

Last edited by ELODIA GHINESCU; 16-02-12 at 01:57.
ELODIA GHINESCU is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 01:57   #1716
HoricutzWSR
Virtual Tuner

Stage 5
 
HoricutzWSR's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 2,851
Member of:
[Design Team]
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

stiu ca e tarziu da` va rog sa cititi intregul enunt...a introdus pt prima oara ABS`ul disponibil ca dotare standard pentru INTREAGA gama de automobile disponibila...

si daca e sa comparam BMW`urile cu Audi`urile din anii 50...ma abtin si eu )
HoricutzWSR is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 02:32   #1717
Alexc2vtr

Stage 5
 
Alexc2vtr's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 431
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by Tzzantaru View Post
N-are rost sa te cobori la nivelu lor.
Daca nu s-a dat in raliuri in grupa B si n-au avut un sistem 4x4 n-au adus nici un beneficiu idustriei auto si n-au avut nici o mare realizare.

De ce nu vi cu argumente plauzibile la ce a scris mai sus Elodia in loc sa spui ca "nu are rost sa te cobori la nivelul lor" si altele?
Omul a expus niste puncte foarte corecte cu care sunt de acord. Audi chiar are o istorie si una foarte frumoasa!

Last edited by Alexc2vtr; 16-02-12 at 02:35.
Alexc2vtr is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 02:46   #1718
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by HoricutzWSR View Post
1919 - Un biplan BMW stabileste noul record de inaltime la 32.000feet
1937 - BMW 328 e cea mai rapida masina de serie din clasa ei
1952 - primul V8 construit in totalitate din aluminiu debuteaza pe limuzina 502
1986 - primul producator care are ABS in dotarea standard disponibila in toata gama de automobile
1988 - introduce acceleratia drive-by-wire pe limuzina 750il E32
1997 - introduce primele airbag`uri pt zona capului pe limuzina E38
2000 - BMW lanseaza si patenteaza tehnologia Valvetronic - sistemul de control variabil al supapelor
- 750hl printre primele limuzine propulsate de hidrogen lichid
2002 - prima frana de mana electrica
2005 - BMW H2R stabileste 9 recorduri mondiale pt. masini propulsate de hidrogen
Unele din astea sunt irelevante. Faptul ca au avut ABS pe toate masinile nu e important, daca ar fi avut ei primii ABS pe o masina era ceva. Faptul ca 750 a fost "printre primele" iar e tras de par. A fost prima sau nu ?
Frana de mana electronica...prea putin semnificativ. Cat despre sistemul de control variabil al supapelor, nimeni nu mai avea asa ceva inainte, sub alta denumire ? Sigur ?
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 03:19   #1719
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Caugh vtec caugh ) And I fucking hate ricers.

VTEC (Variable Valve Timing Engine Control) is a valvetrain system developed by Honda to improve the volumetric efficiency of a four-stroke internal combustion engine. The VTEC system uses two camshaft profiles and electronically selects between the profiles. It was invented by Honda engineer Ikuo Kajitani[1][2], and was the first system of its kind.


Chiar o sa fie fun, prea tare exemplul cu biplanul de la bmw si frana de mana electrica, aia revolutie tati. =) Epic.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 03:21   #1720
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Elodia, tu ne-ai aratat isetta, dar de ce nu ai aratat BMW 501/502 pt ca este o masina tot din anii '50.

De limuzinele BMW fabricate inainte de razboi ce se aude? Dar de BMW 507?

La reusitele BMW pot sa spun de motorul din F1? 1.5 si 1500 cai, cel mai puternic? Dar modelul M1 ce a dominat cursele? Dar M3 in WTCC si DTM?

Uite aici si un cotetz facut de Audi (sau AutoUnion cum se numeau atunci) in anii '50: http://upload.wikimedia.org/wikipedi...lasse_1952.JPG

dar cum se face ca audi este singurul contructor premium cu tractiune fata?

Mai bine las-o usor cu astea, fiecare contructor are partile sale bune si partile sale rele. nu are rost sa ne contrazicem aiurea pt ca nu ajungem la niciun rezultat
steffan is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 08:43   #1721
ELODIA GHINESCU
Banned

Stage 4
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 252
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

si uite asa, in loc sa ma culc ca omul pe la 12, m-am culcat la 2 stand pe 4tuning, pierzand vremea.

pai stefane, nu am zis ca bmw in perioada interbelica si imediat dupa nu a insemnat si masini in adevaratul sens al cuvantului insa a insemnat si isetta.
audi in acea perioada a insemnat masini, insa fara ceva gen isetta asta e diferenta.
este ca si cum o tarfa buna se prostitueaza de regula in centru pt 100 de euro, insa din cand in cand mai merge si pe centura pt 20 de lei.

totusi, cum a ajutat industria auto bmw sau ce trend a fost copiat de ceilalti astfel incat motorul de f1 de 1.5 si 1500 cp s-a dovedit a fi un pas inainte in industria auto. ce a rezultat in urma acestui lucru ? cum a aplicat bmw asta pe masinile de strada si ceilalti au copiat ?

cum i-a ajutat modelul M1 ce a dominat cursele, ce a demonstrat asta pentru industria auto de volum si ce a luat bun din asta peugeot, renault, nissan sau audi chiar si a aplicat pe autorurismele de volum ? ca eu nu inteleg.

ce treaba au rezultatele in DTM si WTCC pentru industria auto, de aceste rezultate au adus un pas inainte? ca industria auto sincer se isi curata rectul cu rezultatele celor de la audi in DTM ca nu inseamna nimic(de asta nu le-am mentionat pt ca ce face audi in DTM nu aduce nimic in plus unui producator ca honda, sa zicem)

ai dreptate cu FWD la audi, nu e de laudat, insa asta nu e subiectul discutiei deschise de mine. ca o masina are in zilele noastre fwd, rwd sau awd nici nu aduce un pas inainte producatorilor auto si nici unul inapoi.

pai tu indraznesti sa dai in DKW F89. mai omule, masina aia era masina serioasa cu 4/5locuri cu portbagaj, era masina cu care plecai la drum, era o masina a caror proprietari se mandreau cu ea cand o aveau in fata casei.
tu indraznesti sa compari DKW F89 cu isetta, isetta fiind ceva mai mult decat o bicicleta avand o roata in plus !

iti mai atasez doua poze cu isetta pt edificare.

inca astept ceva notabil facut de bmw si care a influentat pe veci industria auto de volum.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	BMW_Isetta600_med.jpg
Views:	43
Size:	138.9 KB
ID:	2328828   Click image for larger version

Name:	684px-Isetta.jpg
Views:	42
Size:	111.2 KB
ID:	2328829  

Last edited by ELODIA GHINESCU; 16-02-12 at 08:52.
ELODIA GHINESCU is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 09:44   #1722
HoricutzWSR
Virtual Tuner

Stage 5
 
HoricutzWSR's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 2,851
Member of:
[Design Team]
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

vedeti ca o luati pe ulei la VTEC, sunt doua chestii foarte diferite ... chestie la care de altfel ma asteptam de la niste ahtiati de butoane ca si voi...
iar competitia directa a lui DKW F89 din anii 50 era BMW 502...nicidecum Isetta...
O sa revin pe topicu asta cand revine si Audi in randu marcilor premium...

Last edited by HoricutzWSR; 16-02-12 at 09:48.
HoricutzWSR is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 10:21   #1723
ELODIA GHINESCU
Banned

Stage 4
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 252
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by HoricutzWSR View Post
iar competitia directa a lui DKW F89 din anii 50 era BMW 502...nicidecum Isetta...
am sugerat eu altceva ?! confratele tau steffan sustine ca DKW e un rahat insa 502 e bun. eu doar am spus ca bmw a produs si isetta in anii 50-60. atat.

Quote:
Originally Posted by HoricutzWSR View Post
O sa revin pe topicu asta cand revine si Audi in randu marcilor premium...
defineste premium pt industria auto ca sa imi dau sei eu seama de ce audi nu ar fi premium.
ELODIA GHINESCU is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 11:21   #1724
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

V-ati inflamat cu totii acuma, ambele firme au istorie, e clar, binenteles ca totul a inceput de la Elodia care pune f. urat problema de fiecare data si nu poate sa se abtina sa nu spuna ceva gratuit despre firma BMW "auzi, ce a facut bmw pt industria auto ?" Modul lui de haeter (chiar daca desminte asta, nu cred ca am vazut vreodata un fanatic mai mare si un flamer mai mare) face topicul asta f. greu de asimilat si plictisitor. El ataca in permanenta un brand, nu se poate abtine, asta tradeaza frustari, care sunt un pic anormale pt o persoana care se da 40 de ani. Stim cu totii ca "pielea rea si rapanoasa ori o bate ori o lasa", asadar nu va mai coborati la nivelul lui, ca nu aveti cu cine, omul atata poate si stie! Stim cu toti ca nu e de azi pe forumul asta si ca e o meteahna veche a lui de a arunca cu cacat pe brandul care il frustreaza ... fara sa isi da seama, chestia asta il tradeaza si spune si f. multe despre un om care nu poate sa accepte adevarul ! Eu propun sa nu ii mai raspundeti la provocari si sa-l lasati sa fie ce e cu adevarat: un spammer, ca poate se plictiseste sa ne mai tot pouleze si sa ne intepe.

P.s. Topicul e atata de anost, din cauza "razboiulu personal", artficial intretinut de Elodia, ca de cateva pagini nu se mai spune nimic despre Mercedes, care a influentat si el f. puternic istoria auto, daca nu cel mai puternic. Lumea ar trebui sa se informeze pe acest forum nu sa-l evite din cauza poluarii ! Cred ca fiecarea ar putea sa spuna civilizat ce are de spus despre firma care ii place, fara sa atace concurenta, pt ca si asa nu suntem suficienti de bine informati ! Sper sa depasim discutiile astea penibile !
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 13:01   #1725
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by Alexc2vtr View Post
De ce nu vi cu argumente plauzibile la ce a scris mai sus Elodia in loc sa spui ca "nu are rost sa te cobori la nivelul lor" si altele?
Omul a expus niste puncte foarte corecte cu care sunt de acord. Audi chiar are o istorie si una foarte frumoasa!
De ce?Citeste topicu asta macar de la jumate incoa si o sa-ti raspunzi singur la intrebare.
Cu oricate argumente as veni eu , ei se vor trezi dea merite inexistente audi-ului sau meritele altora sau merite care n-au absolut nici cea mai mic alegatura cu audi sau merite pt un singur mare succes care l-a avut.
Nu vezi cum le dai 2-3 exemple si deja sar ca arsi ca nu-s bune?Nu-i vezi cum compara un model reusit de audi din anii 50 cu cel mai slab model de bmw tot din anii aia?De parca a fost singura masina construita pe vremea aia.
Nu vezi cum lauda audi pt vw beetle , cu toate ca audi n-au nici in clin nici in maneca cu masina aia?
Atunci , ce rost are sa-mi mananc eu nervii cu niste troli , care ei nu-s hateri , lor le place bmw da culmea ca de fiecare data ei sunt aia care incep sa arunce cu c*cat intr-o firma chiar daca pe topic se discuta de ORICE ALTCEVA.
N-are rost pt ca le intorc si le sucesc si le dau de gard cum vor ei pana cand ajung sa zica numa aberatii si sa se repete.
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -