Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 14-02-12, 17:37   #1696
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by ELODIA GHINESCU View Post
mai, eu nu-s bmw hater.
eu doar sunt aici sa mai atenuez din cacaturile ce le scrieti .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. ........................ca am avut minte putina cand am spus ca audi nu produce doar aspirate pt ca nu poate. uite ca bmw are numai turbo acum iar audi a ramas consecvent si are in gama atat turbo cat si aspirate.
Cu mici exceptii, foarte bun cometariul. Felicitari!
GTR is offline   Reply With Quote
Old 14-02-12, 17:48   #1697
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by ELODIA GHINESCU View Post
o masina din clasa a8, seria 7, s klasse intr-adevar trebuie sa fie confortabila(total de acord cu voi) si in acelasi timp sa alerge bine.
nu cred ca ar fi sesizabil sacrificiul la confort pe care potential l-as face alegand seria 7 sau a8 in detrimentul lui s klasse.
toate masinile astea sunt dotate cu piele din cea mai buna calitate, scaune cu un confort ridicat, iar daca ai bani poti bifa instalatie audio de aproape 10.000 euro, night vision, head up display, scaune ventilate si tot ce vrei tu.
tinuta de drum superioara cred ca o simti cand incerci sa eviti o caruta sau un caine la 150km/h samd.
cu siguranta s klasse merge cel mai lin insa cu siguranta este cea mai putin stabila masina.
gasisem un test comparativ intre s, a8, seria 7 si faceau baietii testul jaoanelor. soferul de s klasse se lupta efectiv cu volanul, masina fiind cea mai slaba din acest punct de vedere.


demarajele superioare sunt bune in depasiri, ca sa nu fi platit aproape 100.000 euro sau mai mult si sa vezi ca un golf gti sau un civic type r ce abia trece de 20.000 iti face semne sa iti misti curul.
din punct de vedere al designului, mercedesul dupa 6-7 ani vechime il consider mult superior(stiu ca nu-mi permite lb romana exprimarea asta) lui a8. la fel si seria 7 in detrimentul a8-ului.
cel putin din citite, ca masina cred ca a8 este cel mai bun privit allaround.
Toate trei sunt exceptionale, ca la toate categoriile dealtfel, doar ca eu nu as putea sa dau S-class-ul pe nici o alta masina concurenta din urmatoarele pareri personale:

- Pe langa langa faptul ca este la sfarsit de cariera, a castigat (a fost si egal si a si pierdut) in cateva teste impotriva noilor aparitii BMW si Audi.
- Mie mi se pare ca are cea mai mare prestanta si aspectul cel mai elegant
- Nu seamana cu modelele mai mici ca Audi si BMW (groaznic mi se pare asta la cea mai luxoasa si ami premium masina a lor)
- Ieste cel mai confortabil
- Daca ai pretentii de putere, are motorizarea cea mai puternica
- Iubesc S-class si toate seriile au fost etalon in clasa

Nu vreau sa ma agndesc cum va fi modelul urmator
GTR is offline   Reply With Quote
Old 15-02-12, 02:04   #1698
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

@ELODIA GHINESCU

Nu stiu daca ai apucat sa vezi comentariul meu referitor la jignirile tale, dar repet:

Comentariul meu "Cu mici exceptii, foarte bun cometariul. Felicitari! " este cat se poate de sincer si cred ca prin ortografia si semnele folosite NU se poate observa vreo ironie.

In postul tau laudat de mine se regasesc multe dinre parerile mele, de aceea l-am laudat.

Nu sunt ranchiunos de fel, nu am vreo ura personala (decat politica), contrazic cand nu sunt de acord si apreciez in acelasi timp posturile care-mi impartasesc parerile INDIFERENT de cine sunt postate.

O zi buna!
GTR is offline   Reply With Quote
Old 15-02-12, 07:30   #1699
ELODIA GHINESCU
Banned

Stage 4
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 252
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

ai lasat citatul din ce am scris eu ca sa se citeasca astfel:

"eu doar sunt aici sa mai atenuez din cacaturile ce le scrieti ca am avut minte putina cand am spus ca "

oricine, asa citeste si mi-e greu sa cred ca tocmai tu nu ai intentionat sa fie asa.
ELODIA GHINESCU is offline   Reply With Quote
Old 15-02-12, 10:40   #1700
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Defapt a lasat prima si ultima fraza din postu tau si a pus puncte puncte intre ele ca legatura sa nu fie quote-ul de juma de pagina.
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 15-02-12, 10:52   #1701
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by Tzzantaru View Post
Defapt a lasat prima si ultima fraza din postu tau si a pus puncte puncte intre ele ca legatura sa nu fie quote-ul de juma de pagina.
Ori intelege el mai greu, ori nu prea a fost atent la scoala.

Cu jignirile sta bine, cu scuzele mai prost. Eu ii scriu frumos, el ma jicneste, eu iar ii scriu frumos, iar el uite ce comantariu baga...

Asta este, el avea reprosuri de omenie! Sunt oameni si "oameni", greseala este a noastra ca-l bagam in seama.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 15-02-12, 12:37   #1702
ELODIA GHINESCU
Banned

Stage 4
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 252
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

ok, hai sa clear the air.
scuze.
ELODIA GHINESCU is offline   Reply With Quote
Old 15-02-12, 15:29   #1703
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by ELODIA GHINESCU View Post
ok, hai sa clear the air.
scuze.
Merci! Apreciez si le si accept.

Crede-ma ca nici nu m-am uitat de unde pana unde am taiat, doar ca nu voiam sa apara tot postul ca era mare. Deci daca ti s-a parut ca am selectat ceva este strict o simpla coincidenta, nimic intentionat.

O zi buna!
GTR is offline   Reply With Quote
Old 15-02-12, 18:48   #1704
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

pai voi de la masini va luati?


bine ca nu jucati la bursa sau umblati dupa aceeasi super femeie.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 15-02-12, 22:57   #1705
ELODIA GHINESCU
Banned

Stage 4
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 252
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

auzi, ce a facut bmw pt industria auto ?

audi a facut cateva lucruri:

-a introdus in acelasi timp cu porsche in anii '80 pt prima data cutia cu dublu ambreiaj in competitiile auto
-a introdus in anii '80 awd in competitiile auto si a fost primul brand auto care impins 4wd cat mai mult in masinile de serie, iar ceilalti au inceput sa copieze trendul(bmw fiind chiar nostim in acest sens)
-a fost brandul care a "impins" si dezvoltat motorizarile diesel pe masinile mici(bmw a copiat)
-a fost brandul auto care a introdus motorizarile diesel la cel mai inalt nivel in competitiile auto(le mans) cu scopul de a demonstra eficienta si performantele pe masinile de strada
-a fost brandul auto care alaturi de vw a introdus in 2003 pt prima data cutia cu dublu ambreiaj pe masinile de serie(TT)
- este brandul auto de volum care in ciuda costurilor ridicate se foloseste de materiale usoare in constructia masinilor(tt, a8, r8 iar mai nou a7 si a6 urmand si restul gamei)- cu siguranta asta va fi copiat pt ca mercedes si bmw nu au cum sa mai produca in continuare porcii astia grasi.
-este brandul auto care a exploatat primul(cel putin in comparatia cu mercedes si bmw) avantajul turbo demonstrand superioriatea iar bmw a copiat amuzant.

nici din punctul de vedere al istoriei, bmw nu se poate compara.
uite ce produceau cei doi in paralel in anii '50
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	800px-BMW_isetta.jpg
Views:	39
Size:	81.1 KB
ID:	2328704   Click image for larger version

Name:	1953-sonderklasse.jpg
Views:	36
Size:	23.4 KB
ID:	2328705  

Last edited by ELODIA GHINESCU; 15-02-12 at 23:16.
ELODIA GHINESCU is offline   Reply With Quote
Old 15-02-12, 23:05   #1706
Gorby

Stage 5
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 490
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
auzi, ce a facut bmw pt industria auto ?
Ați deschis cutia Pandorei...
Gorby is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 00:13   #1707
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Si eu as fi curios sa aflu cu ce s-a remarcat BMW in industria auto, chiar nu imi vine in minte mare lucru. Adica, sa fie pionieri in vreun domeniu, cum au fost VAG. Daca tot pui poza aia cu "ce facea bmw in anii 50", puteai sa pui si VW Beetle . Desi ala a rupt norma la vanzari si este un simbol pentru o generatie, anyway, astepta cu interes fanboii, se preconizeaza a fi interesant, dar nu ad hominem ci chestii obiective cum a dat Elodia.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 00:15   #1708
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Se putea sa nu dea putin cu mucii in fasole?
Da nuu , el nu e fanboy audi.

Asta pt elodie.

Pt aeds , daca tot aduci broasca in discutie , stii macar cui ii datoreaza broasca succesu care l-a avut?
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 00:21   #1709
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Da, lui Ferdinand Porsche. De ce?
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 00:31   #1710
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

La ordinu cui?Si sa indeplineasca cerintele cui?
In plus , vezi pe undeva prin productia beetle numele audi?

In rest nici nu mai are rost sa ma chinui sa continui discutia care a inceput-o elodia , din cum a pus problema e clar ca altceva nu e in stare sa vada.
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -