Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 19-11-11, 17:56   #1546
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

si unde era fiatul asta in titlu? e interesant Mito dar poate ii trebuie alt topic, este oricum mult departe de calitatea celor 3 moguli din titlu.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 19-11-11, 20:11   #1547
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Voi nu cunoasteti limba romana. Dar deloc. Unde am zis eu ceva de calitate? Era vorba de design, interior si exterior, unde Alfa si Fiat se pise cu bolta pe BMW care au cea mai penibila divizie de design. Audi sunt mai ok, Mercedes sunt cei mai ok. Dar nici Mercedes nu schiteaza la Alfa Romeo-Centro Stile Design sunt din alt film. Ma bucurasem enorm cand auzisem ca vor VAG sa cumpere Alfa din pacate nu s-a intamplat.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 19-11-11, 23:08   #1548
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Asa se vede de la tine, de la mine (si nu numai) nu e deloc asa.

Fiat o singura data m-a atras si nici atunci dpdv al designu-lui ci dpdv al raportului performanta/pret la sh, tin minte ca imi puteam permite o Barchetta care avea 120hp, ceea ce promitea mult pe o masinuta asa mica.

Chestia cu designul e foarte subiectiva, dar totusi cred ca fiatul detin unul din cele mai urate modele EVER: Multipla.
Poate tie iti place pentru mine e una din putinele masini pe care nu mi-as fi luat-o niciodata doar din cauza ca arata asa.
Mai au modele in fabricatie care dupa mine nu exceleaza la design, de exemplu Lineea e disproportionata cu un bot "adunat" si un "cwr" mare iar inauntru depaseste Loganul |la mustata".
Binenteles asa vad eu, sunt constient ca sunt oameni carora le place lineea si multipla din moment ce se vand.
Repet: designul nu va influenta prea mult migrarea clientilor intre cei 3 din titlu, doar pe cei nehoatarati sau pe cei ce schimba foarte des masinile.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 20-11-11, 12:20   #1549
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Totusi, de multe ori ma uit la cate o italiana prin trafic, sau parcata, pur si simplu tresar uneori cand le vad, desi nu mi-as cumpara italiana nici daca ar fi singura optiune... Sunt frumoase, al dracului de frumoase.
Si sper ca marele VAG sa-si tina labele departe de Alfa, n-as vrea îîîîînca un interior gri si plictisitor, pe iiiinca o marca, incep sa ma simt ca-n comunsim, poti avea orice parere vrei ,atat timp cat corespunde cu parerea To'arşului Secretar General...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 20-11-11, 14:33   #1550
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Daca ii cumpara nu cred ca or sa intineze identitatea marcii, adica designul mai ales . Ma refer la Alfa Romeo aici. Doar o sa le faca mai fiabile, ca asta e problema lor mare, si R&D-ul VAG plus design/spirit italienesc=LOVE.

Stii ca au achizitonat o casa de design italiana, Giugiaro, sa vedem ce iese.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 20-11-11, 15:40   #1551
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

unii comfunda designul cu calitatea si tocmai d-aia considera fiatul/alfa un rahat
adevarul e ca despre alfa numai urate nu le poti spune. daca vb de fiabilitate etc atunci poti comenta dar urate nu sunt
si fiatul a avut ceva modele deosebite, dar si panda sau multipla
italianii au o fire mai speciala. la ei or iese frumoasa de salivezi ori urata de ai cojmaruri
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 20-11-11, 20:55   #1552
lucian_bmw

Stage 5
 
lucian_bmw's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 482
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

daca voua vi se pare ca fiatul sta bine la design , e clar ca nu aveti treaba de asa ceva .....multipla , albea , linea ....si ar mai fii cateva ...au avut si alfa ceva esecuri ,dar mai putine.....iar treaba cu design-ul ....nu stiu cata ( ce ) lume da fiabilitatea pe design ! mai ales romanii care nu prea isi permit acest lux !
lucian_bmw is offline   Reply With Quote
Old 20-11-11, 21:05   #1553
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Ma rog, am deviat toti, lasam fiatul si alfa afara din discutie si sa ne intoarcem la cele 3 teutone...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 20-11-11, 21:25   #1554
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by lucian_bmw View Post
daca voua vi se pare ca fiatul sta bine la design , e clar ca nu aveti treaba de asa ceva .....multipla , albea , linea ....si ar mai fii cateva ...au avut si alfa ceva esecuri ,dar mai putine.....iar treaba cu design-ul ....nu stiu cata ( ce ) lume da fiabilitatea pe design ! mai ales romanii care nu prea isi permit acest lux !
ideea era ca pt o masina de "buget redus" au avut parte de un design reusit unele.am si specificat ca au avut calitatea sa o dea in bara rau de tot cateoata cum ar fi multipla
dar mai exista si alfa, lancia in italia...
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 21-11-11, 15:59   #1555
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Best cars of 2011: BMW 535d and 1M in Clarkson's Powered Up DVD


https://www.youtube.com/watch?v=sl-Iu...layer_embedded
GTR is offline   Reply With Quote
Old 21-11-11, 16:29   #1556
ratcatalin16

Stage 5
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 324
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

si tot de la top gear...unde erau celelalte masini la acea vreme..?de altfel si in ziua de azi https://www.youtube.com/watch?v=VsbNxg6VlFg
ratcatalin16 is offline   Reply With Quote
Old 21-11-11, 17:32   #1557
ratcatalin16

Stage 5
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 324
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Ma rog, am deviat toti, lasam fiatul si alfa afara din discutie si sa ne intoarcem la cele 3 teutone...
...care a ramas una!
ratcatalin16 is offline   Reply With Quote
Old 22-11-11, 11:48   #1558
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
...care a ramas una!
Am tot vazut pe forum dispute daca majoritatea sustin bmw, 4tuning sa fie plin de fani incapatanati bmw, unde bmw rulz si restul nu mai conteaza.
Normal ca lumea exagereaza in unele cazuri, dar nu cred ca majoritatea sustine bmw, doar ca asa-i ,,cool".
Majoritatea pe forum avem in jur de 20-28 ani, la modul cel mai serios, cum arata un copil de 20 de ani intr un E class sau a6 ?
De ce bmw? pentru ca-i mai sportiv, pentru ca-i mai eficient ca motorizare si pentru design exterior mai reusit. Daca media de varsta ar fi fost 35 ani, probabil ca altfel ar fi fost rezultatele si opiniile.
Fact, la orice ora cu orice model echivalent Audi/Mercedes, BMW reuseste sa-ti puna zambestul pe buze, senzatiile sunt peste cele oferite de concurenta.
Din aceste motive, nu vad sa apara vreo schimbare de principiu, astfel, cand vorbim de BMW, ne vom gandi mereu la ceva sportiv, elegant si la moda.
Am incercat sa fiu cat se poate de obiectiv.
__________________

The power within you...

Last edited by Stage1; 22-11-11 at 11:57.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 22-11-11, 14:55   #1559
ratcatalin16

Stage 5
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 324
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

asa e,ma apropii de 36 de ani dar sunt ca la 20...ma regasesc in bmw si ma incapatanez sa raman fan!!!
ratcatalin16 is offline   Reply With Quote
Old 22-11-11, 16:12   #1560
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

https://www.youtube.com/watch?v=bpo8...e_gdata_player
a3ds is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -