Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 05-11-11, 12:46   #1516
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
ce daca.... vor aparea aplaudacii vag si ne vor spune ca tot A6 e mai bun=)) si ca nemtii care au facut articolul nu au o treaba, ca A6 lor consuma 3 la suta in oras...


P.S.: Interesanta comparatia... seria 5 vad ca bate cam la toate capitolele
Din asta se intelege ca 5-arul practic a desfiintat A6-le si cu toate astea o sa vina unii "fanatici" VAG care o sa sustina contrariul. Pe ce si-o fi bazat afirmatia asta nu stiu ca in testul alora nici vorba de asa ceva.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 05-11-11, 13:22   #1517
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Comentariul meu a fost scris doar in spirit de gluma. Pacat ca dintre toti doar tu nu ai fost in stare sa observi asta.

Eu unul, desi prefer o anumita marca auto (si aici este vorba de gusturi), pot sa recunosc cand apare ceva cu adevarat spectaculos pe piata, insa, in ultimul timp, "aplaudacii vag" s-au raspandit tot mai mult, aruncand cu motive absurde cum ca masina lor (sau preferata de ei) este cea mai tare din parcare.

Din majoritatea testelor comparative reiese ca BMW sta mai bine (asa ca nu pot sa cred ca BMW le plateste pe toate, mai ales ca Audi sunt cei care vor sa treaca in fata lor la vanzari, iar VAG sa depaseasca Toyota), dar totusi se trezeste careva sa spuna ceva impotriva (daca tot vrea sa spuna, sa ne dea niste argumente bune!).
steffan is offline   Reply With Quote
Old 05-11-11, 14:05   #1518
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
Comentariul meu a fost scris doar in spirit de gluma. Pacat ca dintre toti doar tu nu ai fost in stare sa observi asta.

Eu unul, desi prefer o anumita marca auto (si aici este vorba de gusturi), pot sa recunosc cand apare ceva cu adevarat spectaculos pe piata, insa, in ultimul timp, "aplaudacii vag" s-au raspandit tot mai mult, aruncand cu motive absurde cum ca masina lor (sau preferata de ei) este cea mai tare din parcare.

Din majoritatea testelor comparative reiese ca BMW sta mai bine (asa ca nu pot sa cred ca BMW le plateste pe toate, mai ales ca Audi sunt cei care vor sa treaca in fata lor la vanzari, iar VAG sa depaseasca Toyota), dar totusi se trezeste careva sa spuna ceva impotriva (daca tot vrea sa spuna, sa ne dea niste argumente bune!).
stai linistit
sarpele cu clontopei e mereu pe pozitie si gata sa ia apararea taticului in orice ipostaze
nu te-ai invatat? suntem in romania. aici ce nu ne comvine... au furat arbitrii. stii povestea
on. bmw din pct meu de vedere au cam cazut si sunt intr-o criza majora de imagine dupa esecul unor modele din generatiile trecute acum fac pe dracu-n patru sa scoata ceva extraordinar dar nu prea lea iesit in totalitate
noul sase e cam o struto-camila. desi e frumos fara cuvinte parca nu are o identitate
polo-bmw-ul e sub lupo, undeva pe langa matiz
serioa 1m parca ar fi vrut sa concureze cu opel si chevrolet variantele cu jante de tabla la design
7-le e un fel de masina mare cu dinti si nas de boxer
x1 si x3 undeva pe la mijloc
in schimb la haudi parca au mai multe modele aratoase
in schimb merc cred ca a preluat stafeta cand vine vorba de design, jos palaria
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 05-11-11, 16:56   #1519
ryoraul

Stage 4
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 285
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Multi se "plang" ca Audi seamana intre ele ma refer la a6, a7, a8 ca au aceleasi faruri, stopuri. Mie mi-ar placea sa am orice masina dintre Bmw,Mercedes,Audi din ultimele modele.
ryoraul is offline   Reply With Quote
Old 05-11-11, 17:34   #1520
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Ce sa fac, ma distrez si eu putin.

Cum naiba sa intelegi ca 520d-ul castiga "cam la orice capitol" cand ei spun clar ca avantajele sunt 0.5 litri la consum si un pret cu 2-3% mai mic, chestii ~ irelevante la masini premium. La capitolele cu reprize, dinamica, etc ce s-a intamplat ? Vad ca o ia pe coaja acolo, sau astea sunt mai putin importante ca 2.5 lei economie la 100 km la masini care costa aproape 2 miliarde.
Adevarul e ca o masina premium scumpa dar cu cel mai mic motor diesel o alegi dupa cat de bine se infige de la 1300rpm in ultima treapta.
Sa fim seriosi - cifrele astea de dinamica si consum nu ar influenta decat un nehotarat .
Parca d-aia nu s-a vandut a6 2.0 tdi din 2005 cand era VARZET ca dinamica pe langa 520d aceeasi generatie, fiind comparabil cu 520d e39.
Dinamica la clasa si motorizarea asta poate fi in cel mai bun caz picatura care inclina balanta intr-o directie, dar in nici un caz principalul criteriu in alegere. Diferentele de consum cred ca au influenta zero.

P.S. BMW da 0-100 in 8.1s pentru f10 520d

Last edited by RVL 2000; 05-11-11 at 17:40.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 05-11-11, 20:05   #1521
BAMBAKE

Stage 4
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 251
Thumbs up Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
P.S. BMW da 0-100 in 8.1s pentru f10 520d
dar are 184cp, cat nu avea 3.0d acum cativa ani buni.
pt un 2.0d 184 cp este foarte bine, chiar foarte bine. sincer un 520xd cu o admisie buna, dpf-off+soft cred ca este o masina exceptionala, buna de luat in seama de "fanii" 525d sau de ce nu 530.
consum/performante/calitate pare cea mai rasarita din toata seria 5, pt un om normal+, daca pot spune asa!
__________________
cuplul castiga curse, iar caii putere vand masini
BAMBAKE is offline   Reply With Quote
Old 06-11-11, 19:27   #1522
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
Nu inteleg ce se intampla cu bmw, pana acuma erau cei mai buni la testul de elasticitate dintre cele 3 marci, acuma si-o cam fura. Se pare ca isi pierde din sportivitate in detrimentul confortului si al rafinamentului....
Seria 5 se bazeaza pe platforma ajustata a seriei 7 si a iesit cam rotofei si cam grasutz (desi vad ca Mercul e cel mai greu in test) ... si ca sa fie raul si mai mare, au sacrificat dinamismul in fav. confortului si al rafinamentului cum ai si spus (desi nici celelalte 2 concurente nu sunt iesit din comun de agile). Mie personal imi displace profund chestia asta dar se pare ca asta cere clientela clasei mari pt ca seria 5 se vinde cel mai bine din astea 3 (iar un lucru de cacat d.p.m.d.v.). Asta vine si din faptul ca in general e cea mai ieftina (spre deosebire de Audi - jos palaria, ei au folosit o platforma banala de otel si preluata de la seria 7 pt a taia din costuri) dintre astea 3 dar si cea mai economica, ecologica (meritul motoarelor BMW), etc ... Eu oricum nu mi-as lua clasa mare si ma bucur sa vad ca totusi seria mea preferata (seria 3) nu a urmat acelasi curs.


Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
Din testul asta doar audi castiga "cinstit", mertzanu` si cu biturbo si cu o capacitate ceva mai mare nu mi se pare castigator, n-ar avea nici o sansa impotriva unui 2.0 biturbo de la bmw sau vag.

Cu toate ca testele astea sunt de la turatii mici, totusi Audi este intr-adevar impresionant. Auzisem ceva ca vag-ul mai au obiceiul sa declare puteri mai mici decat cele reale?

Nu sunt fan vag, dimpotriva sunt fan bmw.
Ca de obicei la Audi impresioneaza interiorul (nu stiu unde a disparut mandria Mercedes de a avea cele mai bine lucrate/finisate interioare, dar de vreo 10-15 ani nu au mai reusit sa se impuna la capitolul asta, ba chiar se pare ca ii depasesc in ultimul timp si BMW). In plus platforma noua e f. tare ca e gandita sa fie cat mai usoara. Iar obiceiul de a da valori mai mici ale motoarelor sunt practicate de toti producatorii, e suficient sa pui pe dyno si sa constati valorile la roata,f. apropiate de cele date de producatori.


Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Eu nu inteleg de ce aveti asa incredere intr-un test facut de o revista care traieste preponderent din reclama. Si cine isi face reclama intr-o revista auto? Nu cumva producatorii auto? Vai, nu.... Breaking news, este traditie sa mituiesti si sa cumperi review-uri favorabile in reviste/showuri tv, nu exista etica in business, ce ati vrea, sa vina bmw si sa zica: frate, noi facem o masina super ok, dar audi e mai buna si mai ieftina cu 1000 de euro... ar da faliment instant, nu exista etica in afaceri, cand auziti asa ceva, fugiti mancand pamantul .
Eu urmaresc revista si nu mi se pare f. partinitoare, am vazut destule teste in care castiga Audi si Mercedes, chiar mi se par destul de echilibrate, masinile oricum sunt f. apropiate intre ele, eu personal observ ca Mercedesul are cele mai putine puncte forte, mai ales ca la capitolul comfort (unde a dominat dintotdeauna) nu prea se mai distanteaza ca inainte, ce sa mai zic de interioare si de faptul ca greu mai justifici faptul ca sunt si cele mai scumpe.

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Din asta se intelege ca 5-arul practic a desfiintat A6-le si cu toate astea o sa vina unii "fanatici" VAG care o sa sustina contrariul. Pe ce si-o fi bazat afirmatia asta nu stiu ca in testul alora nici vorba de asa ceva.
Audi pt interior si performante (daca cineva tine f. mult la diferentele infime de la acceleratii si reprize), dar eu cred ca in ultimul timp, cumparatorii sunt preocupati de economia de carburant, pret etc cand aleg o masina (eu nu tin cont). E chiar reusit A6-le.

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
Comentariul meu a fost scris doar in spirit de gluma. Pacat ca dintre toti doar tu nu ai fost in stare sa observi asta.

Eu unul, desi prefer o anumita marca auto (si aici este vorba de gusturi), pot sa recunosc cand apare ceva cu adevarat spectaculos pe piata, insa, in ultimul timp, "aplaudacii vag" s-au raspandit tot mai mult, aruncand cu motive absurde cum ca masina lor (sau preferata de ei) este cea mai tare din parcare.

Din majoritatea testelor comparative reiese ca BMW sta mai bine (asa ca nu pot sa cred ca BMW le plateste pe toate, mai ales ca Audi sunt cei care vor sa treaca in fata lor la vanzari, iar VAG sa depaseasca Toyota), dar totusi se trezeste careva sa spuna ceva impotriva (daca tot vrea sa spuna, sa ne dea niste argumente bune!).
Nu e chiar asa, mie mi se pare ca sunt destul de echilibrate, poate Mercedesul a mai pierdut un pic la clasele mici. Iar BMW pregatesc oricum multe modele de nisa si sunt si ei super disperati sa vanda !!! Pt mine, Bmw-urile cu cat sunt mai mici ca dimensiuni, cu atata sunt mai reusite (nu intotdeauna la design - vezi seria 1 -desi sigur o sa se vanda si este o masina f. reusita si o sa aiba succes si o sa se acomodeze si ochiul dupa un timp, cum s-a mai intamplat si cu seria 3 E90 cand a aparut). Iar daca sunt Coupeuri, e si mai bine ! Sper ca pe viitor sa treaca la platforme integrale din aluminiu, cel putin pt viitoarea serie 7 !

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
stai linistit
sarpele cu clontopei e mereu pe pozitie si gata sa ia apararea taticului in orice ipostaze
nu te-ai invatat? suntem in romania. aici ce nu ne comvine... au furat arbitrii. stii povestea
on. bmw din pct meu de vedere au cam cazut si sunt intr-o criza majora de imagine dupa esecul unor modele din generatiile trecute acum fac pe dracu-n patru sa scoata ceva extraordinar dar nu prea lea iesit in totalitate
noul sase e cam o struto-camila. desi e frumos fara cuvinte parca nu are o identitate
polo-bmw-ul e sub lupo, undeva pe langa matiz
serioa 1m parca ar fi vrut sa concureze cu opel si chevrolet variantele cu jante de tabla la design
7-le e un fel de masina mare cu dinti si nas de boxer
x1 si x3 undeva pe la mijloc
in schimb la haudi parca au mai multe modele aratoase
in schimb merc cred ca a preluat stafeta cand vine vorba de design, jos palaria
Esti hater ... mai ales ca nu pomenesti de Q3 - Suv-ul gay (il cam bate X3-ul in toate testele), A2, A5 Sedan Coupe si alte strutzo-coupeuri cu 4 usi si de faptul ca greu distingi unele modele de altele (din clase diferite) ...
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 06-11-11, 23:57   #1523
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

UNLORD nu e adevarat
3,5 i-mi plac.
z4 chiar foartew foarte mult
x5 si mai ales x6 mi se par cele mai reusite din clasa lor
ah, scuzele mele. uitasem de 5 GT. eu cred ca masina aia a fost desenata de unu care era platit si de concurenta
in schimb la audi sunt ceva modele deosebite.
r8, tt, a3, a6, q5(care mie-mi place mult) a5 iar e superb
la merc au destule. de la C-ul impunator fata de generatia precedenta, S-ul cu prestatia bine-cunoscuta, slk-ul, g-ul, glk-ul, sl, cl, cls etc ca naiba le mai stie
au si ei codasele. a class, b si r care mie chiar i-mi plac...
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 08-11-11, 15:10   #1524
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

https://www.youtube.com/watch?v=kAzei...layer_embedded
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 08-11-11, 17:08   #1525
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by Maniak22 View Post
raspunsul :d
http://www.bmw.tv/com/article/show/v...4858&spaceID=2 ))
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 10-11-11, 22:15   #1526
LP_2011

Stage 2
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 39
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Imi aduc aminte cand ma certam pe strada cu prietenii ,pe la 9-10 ani, cine e mai tare "bruzlii , cichicean sau van dam".Si nu ajungeam la nimic...
Exact asa e si aici.Cand ai banii sa iti iei un sedan premium nu te uiti ca BMW-ul ajunge la 100 km/h mai repede cu 0,2 sec decat Audi-ul ,sau ca Mercedes-ul consuma cu 0,5 l/100 mai mult decat Audi-ul,cifrele astea sunt de prisos.
E adevarat ca in ultimii ani granita dintre cele 3 marci germane s-a conturat puternic prin liniile lor diferite,insa acum ,odata cu aparitia noilor versiuni mult mai agresive ca design decat modelelor anterioarele, decizia a devenit una PUR subiectiva...Daca e sa discutam despre ultimele modele eu as alege cu o diferenta infima Audi si nu va pot da un motiv clar ,pur si simplu imi place mie mai mult.Este vorba si de target-ul fiecarei marci.Pentru Audi este mai usor sa se axeze strict pe premium pentru ca are la spate sustinerea VAG care cuprinde si marci pentru omul de rand.Din aceasta cauza nu au nevoie de modele precum A/B klasse.
Daca stam insa sa ne gandim la istoria fiecarei marci in parte si sa facem un comparativ ar trebui luati in calcul o multime de factori ,precum: fiabilitatea,deprecierea,piesele de schimb,costuri de intretinere (service-uri,consum de carburant).Si cred ca nici asa nu am avea un invingator.

In concluzie ,ce vreau sa spun eu este ca intrebarea asta nu isi va gasi niciodata un raspuns,mai ales acum cand tehnologia este atat de sus incat putem spune ca diferentele de la una la cealalta sunt insesizabile.
LP_2011 is offline   Reply With Quote
Old 10-11-11, 22:55   #1527
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Ca tot era vorba de tendintele celor de la BMW privind modelele lor:
"BMW Seria 3 este cel mai important model aflat în producţia de serie a BMW Group, precum şi modelul cu cele mai importante vânzări din întregul segment premium. Pentru a avea certitudinea că a şasea generaţie BMW Seria 3 va părăsi linia de producţie cu aceeaşi calitate inegalabilă, am investit aproximativ 500 milioane de euro în uzina numărul unu de la Munchen. Iar acest lucru a însemnat garantarea a 9.000 de locuri de muncă", a precizat Frank-Peter Arndt, membru în Consiliul Director al BMW AG şi director pentru producţie.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 11-11-11, 00:31   #1528
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Ce vor sa spuna prin "calitate inegalabila" ca nu ma prind?
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 11-11-11, 17:15   #1529
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

pai adica deja a fost depasita de altii, asta vor ei sa spuna.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 11-11-11, 20:10   #1530
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
pai adica deja a fost depasita de altii, asta vor ei sa spuna.
Ca de exemplu?
GTR is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -