Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 08-06-11, 20:07   #1336
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Sunt foarte curios... cu ce e de cacao Cayenne`ul vechi?
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 08-06-11, 20:18   #1337
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Depinde cum o iei, Porsche Cayenne generatia veche este un rahat de masina din toate punctele de vedere, asta nou mi se pare chiar frumos si cred ca si mult mai bun, comparat cu generatia veche.

Panamera ala iar mi se pare urat, restul gamei sunt insa fara cusur, 997, Cayman, Boxter sunt foarte frumoase.

Ml-ul actual este foarte frumos iar modelul prezentat mai sus nu mi se pare mai uarat.
Eu m-am referit exclusiv la design, Panamera da, este urata cu spume. Noul ML arata bine dar parca totusi asta care este acum pe piata are un design mai potrivit pentru un SUV. Modelul nou parca are faruri de CL.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 08-06-11, 20:49   #1338
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Dar Porsche, Lexus, Infinity, Range Rover ce au ?

Arata bine noul ML dar parca mai frumos este modelul actual. Oricum macar nu au dat cu ea de gard cum au facut Porsche cu designul noului Cayenne care nu arata bine deloc.
ok. daca e sa o luam asa exista tuareg care e tot porsche...pt mine porsche cayene este doar un segment care doreau sa-l acopere cei de la porsche, nu o masina care sa-si poarte renumele
uitasem de range. lexus, infinity sunt .... dar nu cred ca ajung la cei 3 despre care se discuta aici
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 08-06-11, 22:39   #1339
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
ok. daca e sa o luam asa exista tuareg care e tot porsche...pt mine porsche cayene este doar un segment care doreau sa-l acopere cei de la porsche, nu o masina care sa-si poarte renumele
uitasem de range. lexus, infinity sunt .... dar nu cred ca ajung la cei 3 despre care se discuta aici
Idea este ca Touaregul a fost de mai bun si mult mai ieftin decat Cayenne si din punctul meu de vedere Touareg-ul chiar arata ok.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 09-06-11, 10:40   #1340
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Legat de bord, volanul zici ca-i de pe alt model cu alte optiuni, lemn lacuit si trim-urile nelacuite Cd-ul zici ca-i de focus. daca-i iei sigla de pe volan, bordul nu are nicio identitate, doar usile aduc putin a Mercedes la reglajele scaunelor iar daca nu ar avea piele si lemn ar arata ceva gen KYA.Prin urmare noi, robotii sclavi trebuie sa producem/producem/producem si sa consumam/consumam consumam cat mai mult posibil.
__________________
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 09-06-11, 18:23   #1341
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Lasa ca arata mult mai bine X5-ul la interior ) . Ai facut un post rautacios care nu se bazeaza concret pe ceva. Incearca ML-ul actual (eventual si un E/CLS) , fa-ti o imagine cu interiorul si uitate din nou peste poze. Vei vedea ca este asemanator doar inbunatatit cu noile linii de design regasite in restul gamei (volan, consola centrala, command, etc.)

La o singura remarca iti dau dreptate cea cu lacuirea elementelor din lemn, dar se poate observa ca imaginile sunt randari, probabil nu le-a iesit la editare. Oricum cu siguranta optiunile de configurare vor fi multiple.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 09-06-11, 18:46   #1342
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by Champion View Post
Banuiesc ca te gandesti si tu ca designul unei masini nu se face in cateva luni ei trebuie sa se gandeasca ca designul ala trebuie sa fie la moda si peste 5 ani cand o sa vina alta generatie, deci nu te astepta la prea multe nici de la noul seria 3.Dupa cum am mai spus, mie imi place noul seria 1, mai ales pe rosu, trebuie doar sa ne obisnuim cu modelul.Si cand a aparut F12-le, multi ziceau ca e urat, acum cei mai mult dintre ei sunt cu limba afara cand vad cate unul pe strada sau tunat de nu stiu ce firma asa o sa fie si cu seria 1. Unul dintre esecurile BMWului in ultimii ani este 5 GT si presimt ca asa o sa fie si cu 3 GT sau Seria 4 cum se v-a numi, oricum, nici 5 GT-ul nu e asa urat din spate/fata/sus, din lateral arata hidos, parerea mea si cum gusturile nu se discuta...
Sti ce e straniu atat la seria5GT X1 seria7F10 seria1 F20 ca arata bine din departare dar cu cat de apropi arata ciudat si designul e complicat si nu inteleg de ce insista cu narile alea drepte cand farurile si linia capotei e fluida
Dupa esecul numit seria 5GT se vor mai gandi daca o sa scoata seria 3GT si seria 4 va fi coupeul si varianta cabrio
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 09-06-11, 19:25   #1343
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
Sti ce e straniu atat la seria5GT X1 seria7F10 seria1 F20 ca arata bine din departare dar cu cat de apropi arata ciudat si designul e complicat si nu inteleg de ce insista cu narile alea drepte cand farurile si linia capotei e fluida
Dupa esecul numit seria 5GT se vor mai gandi daca o sa scoata seria 3GT si seria 4 va fi coupeul si varianta cabrio
Se insista pe narile drepte si liniile farurilor fluide pentru ca sunt noile linii de design ale BMW-ului, de cand s-a schimbat directoru de design (Adrian von Hooydonk 2009 - ) automat a aparut alt design la BMW, cand era Chris Bangle aveau alte linii(vezi E90, E60) acum au aparut astea, inainte avand linii drepte (E46, E39, etc), sunt curios daca urmatoarele linii vor fi ca si la E24.
__________________
dati-mi un ciocan sa-mi indrept comportamentul
If I'm going to Hell ... I'm going in an BMW
the joint makes me high, but BMW makes me fly
In a BMW, happiness isn't around the corner, happiness is in the corner.
Champion is offline   Reply With Quote
Old 09-06-11, 20:25   #1344
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Idea este ca Touaregul a fost de mai bun si mult mai ieftin decat Cayenne si din punctul meu de vedere Touareg-ul chiar arata ok.
iegzact. raport calitate, pret imagine de marca e mai convenabil la touaregi
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 12-06-11, 07:29   #1345
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Care din ele sa fie ?

F30 - 3 series sedan
F31 - 3 series touring/wagon
F32 - 4 series coupe
F33 - 4 series convertible/cabriolet
F34 - 3 series GT
F35 - 4 series 4 door coupe
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	4erBMWCoupF35560x3735a7305ac61729384-1.jpg
Views:	124
Size:	61.1 KB
ID:	2042156  
Champion is offline   Reply With Quote
Old 12-06-11, 11:11   #1346
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by Champion View Post
Care din ele sa fie ?

F30 - 3 series sedan
F31 - 3 series touring/wagon
F32 - 4 series coupe
F33 - 4 series convertible/cabriolet
F34 - 3 series GT
F35 - 4 series 4 door coupe
noul 3-ar
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 12-06-11, 11:22   #1347
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Cāt de frumoasă poate fi...
Grila cu proiectoare din bară are un aer de rechin, ca la modelele vechi, spatele are o linie fluentă de coupe, reuşită imagine...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 12-06-11, 11:23   #1348
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by Champion View Post
Care din ele sa fie ?

F30 - 3 series sedan
F31 - 3 series touring/wagon
F32 - 4 series coupe
F33 - 4 series convertible/cabriolet
F34 - 3 series GT
F35 - 4 series 4 door coupe
WOW. Deci dupa ciudatenia aia de seria 1 bmw vine cu bijuteria asta ? Exteriorul este 10 +
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 12-06-11, 12:18   #1349
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by Bogdan_mb View Post
WOW. Deci dupa ciudatenia aia de seria 1 bmw vine cu bijuteria asta ? Exteriorul este 10 +
chiar ca
se pare ca la anumite modele cei de la bmw chiar nu se pricep!.
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 13-06-11, 20:21   #1350
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Mazda and Audi considering rotary engine partnership - report




The last partnership between Germany and Japan didn't end well, but a new report is indicating that Audi and Mazda are considering a Wankel engine alliance.

Inside Line says the two companies have had informal talks to explore the possibility of joining forces to develop rotary engines. While it may seem odd that Audi would be interested, the A1 e-tron features a 20 PS (15 kW / 20 hp) range-extending Wankel engine.

In related news, Mazda has reportedly developed a new laser ignition system for rotary engines. Details are limited, but the system eliminates the need for spark plugs and allows for better engine sealing as well as reduced CO2 emissions. The engine would likely debut in the successor to the RX-8, but a source indicated that a launch hasn't been green-lighted and the company is seeking funding.
UNLORD is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -