Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 15-03-11, 22:40   #1231
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Elodia, desi am fost de acord cu tine cu referire la LED-uri, nici tu nu prea cunosti ce s-a intamplat cu BMW inainte si dupa razboi.

Partea din Germania dupa razboi, cunoscuta si sub numele de RDG avea sub aripa toate fabricile BMW. Iar cea din Munich a fost complet distrusa.
Au fost mult dezavantajati de acest lucru. Partea comunista avea alte idei.
Totusi au reusit sa scoata modele bune, dar mai putin cunoscute.

Este o carte frumoasa, accesibila tuturor si prezinta foarte frumos istoria BMW. Pentru fani, merita.

http://www.amazon.co.uk/Inside-BMW-F...0225205&sr=8-1
__________________

low sau nu ?

Last edited by Predator; 15-03-11 at 22:44.
Predator is offline   Reply With Quote
Old 16-03-11, 00:50   #1232
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Toate 3 marcile sunt ok dar Audi Vw Skoda si Seat deja sunt prea multe masini corcite cu acelasi material. De exemplu noul Seat care este mai identic cu vechiul A4 dar cu faruri de Mazda. Cum ar fi sa vedem un un e46 sau un C-Klass cu putine modificari dar sub alta marca ? Un e46 cu farurile mai rotunjite dar cu sigla de Rover,sa mai fie si model de 2010 ) cam aiurea,mai ales ca e mai frumos Seat-ul decat vechiul A4. Pun pariu ca daca schimbam semnele 90% daca il vad lateral/spate cred ca e A4. E prea deasa uniforma VW,eu unul nu m-as simti bine sa dau banii pe un A4 dar sa apara un model mai nou/ieftin care arata si mai bine si este si Seat.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	seat-exeo-11.jpg
Views:	68
Size:	432.7 KB
ID:	1920377   Click image for larger version

Name:	SEAT-EXEO-SALONUL-AUTO-DE-LA--PARIS-BACK.jpg
Views:	73
Size:	215.3 KB
ID:	1920378   Click image for larger version

Name:	SEAT_Bolero_Artist_Impression_Rear_Large.jpg
Views:	75
Size:	146.8 KB
ID:	1920379  

BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 16-03-11, 07:37   #1233
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
Toate 3 marcile sunt ok dar Audi Vw Skoda si Seat deja sunt prea multe masini corcite cu acelasi material. De exemplu noul Seat care este mai identic cu vechiul A4 dar cu faruri de Mazda. Cum ar fi sa vedem un un e46 sau un C-Klass cu putine modificari dar sub alta marca ? Un e46 cu farurile mai rotunjite dar cu sigla de Rover,sa mai fie si model de 2010 ) cam aiurea,mai ales ca e mai frumos Seat-ul decat vechiul A4. Pun pariu ca daca schimbam semnele 90% daca il vad lateral/spate cred ca e A4. E prea deasa uniforma VW,eu unul nu m-as simti bine sa dau banii pe un A4 dar sa apara un model mai nou/ieftin care arata si mai bine si este si Seat.
te pricepi si tu la masini cum ma pricep eu la muzica
pai are o legatura majora pentru ca seat, skoda apartin de grupul vag. platforma de exeo e cea a vechiului a4 si de acolo si asemanarea. tu ti-ai permita sa scoti motoare, platforme, si restul pieselor pt fiecare brand in parte? si daca da cat de bune ar fi comparativ cu cele deja existenta care impart toata gama?
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 16-03-11, 08:29   #1234
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
tu ti-ai permita sa scoti motoare, platforme, si restul pieselor pt fiecare brand in parte? si daca da cat de bune ar fi comparativ cu cele deja existenta care impart toata gama?
Pe principiul: pantalonii demodaţi ai lui taică-meu şi ciocatele scâlciate ale mele din liceu le dau unui copil sărac să aibe şi el ce purta. Dar nu gratis, ci pe bani de colecţie nouă primăvară-vară de la Paris, 2012.
Foarte corect, denotă mult respect pentru cumpărătorul de Seat/Skoda/etc
aleks is offline   Reply With Quote
Old 16-03-11, 09:17   #1235
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
te pricepi si tu la masini cum ma pricep eu la muzica
pai are o legatura majora pentru ca seat, skoda apartin de grupul vag. platforma de exeo e cea a vechiului a4 si de acolo si asemanarea. tu ti-ai permita sa scoti motoare, platforme, si restul pieselor pt fiecare brand in parte? si daca da cat de bune ar fi comparativ cu cele deja existenta care impart toata gama?
colegu,stiam ca e pe vechea platforma de A4, dar platforma in nici un dictionar nu apare a fi copy-paste,vorbesti de parca ar avea ceva suflet si ceva inima daca e pe aceeasi platforma trebuie sa creasca direct A4 ? ))
Ce legatura are platforma cu linia de A4,cu spatele foarte asemanator ? puteau sa faca dacia logan pe platforma de A4 daca lungeau aripile putin,usile si lateau portbagajul. Platforma poate e reusita daca dupa aproape 10 ani inca o folosesc si la modelele noi,dar restul masinii ? Hai ca nu are nimeni treaba cu motoarele,dar nu trebuie sa plangem de mila ca nu isi permit sa fie mai inventivi. Stai linistit ca am VW,nu am nimica cu grupul,mi-e tot una ca e bmw sau mercedes toate sunt facute sa mearga daca iti faci treaba si nu te lasa in drum e ideala,restul sunt mofturi.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 16-03-11, 21:27   #1236
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Sa pui BMW-ul 507 in discutie cu un Audi e blasfemie curata
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	BMW507003.jpg
Views:	107
Size:	132.1 KB
ID:	1921565  
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 16-03-11, 21:32   #1237
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Pe principiul: pantalonii demodaţi ai lui taică-meu şi ciocatele scâlciate ale mele din liceu le dau unui copil sărac să aibe şi el ce purta. Dar nu gratis, ci pe bani de colecţie nouă primăvară-vară de la Paris, 2012.
Foarte corect, denotă mult respect pentru cumpărătorul de Seat/Skoda/etc
nu e o masina second ca fie scalcite. eu inteleg ce spui tu sau ce vrei sa spui dar uite ca se gasesc clienti destui si pt astea si din punctul de vedere al producatorului e destul de profitabil banuiesc
cred ca daca stai sa cauti bn, gasesti platforme si caroserii mai vechi care inca se fabrica
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 16-03-11, 22:02   #1238
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Pe principiul: pantalonii demodaţi ai lui taică-meu şi ciocatele scâlciate ale mele din liceu le dau unui copil sărac să aibe şi el ce purta. Dar nu gratis, ci pe bani de colecţie nouă primăvară-vară de la Paris, 2012.
Foarte corect, denotă mult respect pentru cumpărătorul de Seat/Skoda/etc
am vazut exeo live, si m-am urcat in el in showroom, daca era un pic mai ieftin as fi facut un leasing, au crescut enorm calitatea interiorului
exeo break este pur si simplu superb, cred ca vor sa ridice Seat ca o marca premium.
__________________
INOXWORKS

480 hp/t
beck is offline   Reply With Quote
Old 17-03-11, 12:15   #1239
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by beck View Post
am vazut exeo live, si m-am urcat in el in showroom, daca era un pic mai ieftin as fi facut un leasing, au crescut enorm calitatea interiorului
exeo break este pur si simplu superb, cred ca vor sa ridice Seat ca o marca premium.
Daaaa, sigur ca merita, vechitura cu ambalaj nou la pret de Passat 2011, Accord, Mazda 6, Opel Insignia, Mondeo 2011,Superb etc. Macar daca era un sasiu reusit cum a avut Ford, dar si ala e slab.

Seat Exeo un rahat veritabil cu un marketing bun, by VAG.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 17-03-11, 13:49   #1240
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

In Olanda e diferenta de aproape 8 mii de euro intre passat si exeo, pentru mine ford si opel nu exista, mazda face masini?

Accordul , da, imi place dar e mai scump decat passatul, deja ajungem la bani de C sau 3-er , mult prea scump ...
beck is offline   Reply With Quote
Old 17-03-11, 20:00   #1241
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by beck View Post
In Olanda e diferenta de aproape 8 mii de euro intre passat si exeo, pentru mine ford si opel nu exista, mazda face masini?

Accordul , da, imi place dar e mai scump decat passatul, deja ajungem la bani de C sau 3-er , mult prea scump ...
ROMANIA:

Seat Exeo STYLE 2,0 TDI 143 CP M6 - 21.153 EUR

VW Passat B7 (new model) BMT. CL 2.0 TDI/140 CP CR,M6 - 23.870 EUR

Skoda Noul Superb Elegance TDI CR cu DSG 140CP EUR 21.629 fara DSG - 19.986 EUR

Mazda 6 CD129 TE 6 trepte € 22.090

Honda Accord 2.2 Elegance i-DTEC MT 150 CP 27000 EUR

Ford Mondeo 2.0 TDCi 140CP M6 Euro5 4 usi € 24,950.

Opel Insignia 2.0CDTI, 16V - 130 CP MT6 19 407 24065 EUR

Ford are unul din cele mai bune sasiuri iar dupa facelift are un interior mult mai buna, Insignia chiar mi se pare f ok.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 17-03-11, 23:48   #1242
MoldamiN

Stage 4
 
MoldamiN's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 176
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

[QUOTE=GTR;4178029]ROMANIA:

Seat Exeo STYLE 2,0 TDI 143 CP M6 - 21.153 EUR...

Ce legatura are, Seat, Skoda, Mazda, Opel si toate celelalte marci, in comparatia dintre: Mercedes, BMW si Audi?
Pt. fanii infocati, acceptati ca totul tine de preferinte, toate marcile au plusuri si minusuri. Incercati sa nu mai duceti o lupta de convingere, cum ca marca ce o conduceti voi e cea mai buna, pt. ca difera modul de gandire si de abordare al fiecaruia.
O seara placuta.
__________________
“Arhitectura este sculptură locuită” Constantin Brancusi
MoldamiN is offline   Reply With Quote
Old 17-03-11, 23:50   #1243
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Mi se pare cam scump seat-ul..
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 18-03-11, 00:30   #1244
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
ROMANIA:

Seat Exeo STYLE 2,0 TDI 143 CP M6 - 21.153 EUR

VW Passat B7 (new model) BMT. CL 2.0 TDI/140 CP CR,M6 - 23.870 EUR

Skoda Noul Superb Elegance TDI CR cu DSG 140CP EUR 21.629 fara DSG - 19.986 EUR

Mazda 6 CD129 TE 6 trepte € 22.090

Honda Accord 2.2 Elegance i-DTEC MT 150 CP 27000 EUR

Ford Mondeo 2.0 TDCi 140CP M6 Euro5 4 usi € 24,950.

Opel Insignia 2.0CDTI, 16V - 130 CP MT6 19 407 24065 EUR

Ford are unul din cele mai bune sasiuri iar dupa facelift are un interior mult mai buna, Insignia chiar mi se pare f ok.
Superb-ul este best buy din lista ta. Si ca spatiu oferit cred ca este in top.
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 18-03-11, 06:14   #1245
Bogdan.IS
Audi Driver

Stage 5
 
Bogdan.IS's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 990
Member of:
[AUDI]
[PEUGEOT]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by Bogdan_mb View Post
Superb-ul este best buy din lista ta. Si ca spatiu oferit cred ca este in top.
De acord cu Bogdan_mb ... din tot VAG-ul Skoda e cea mai fiabila
Bogdan.IS is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -