Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 04-03-11, 17:16   #1171
ELODIA GHINESCU
Banned

Stage 4
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 252
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

scumpul meu GTR, dragul meu, de unde ai luat lucrurile ce le spui tu acolo ?

in articolul din autobild nu este nici un mercedes. de unde scoti tu mercedes?

apoi concluzia celor de la autobild este urmatoarea:

Das Fazit von AUTO BILD-Redakteur Jan Horn: "Unsere Testwertung zeigt nahezu Punktegleichstand. Heißt im Grunde: Es gibt hier kein 'besser' oder 'schlechter' – eher ein 'anders'. Der Audi hat das Sportlerherz, der BMW ist der agile Soueräne mit Hang zur Fahrdynamik. Alles Charaktersache oder Frage des Fahreranspruchs? Nicht, wenn auch Kosten zählen. Dann kann ich den neuen A6 empfehlen. Der Vergleich mit dem 5er kann mit anderen Motoren auch anders ausgehen."

cu o traducere aproximativa in engleza a lui google translate:

The conclusion of AUTO BILD editor Jan Horn: "Our test score shows almost equal number of points basically means: There is no 'better ' or 'bad' - more of a 'different', the Audi has a sports enthusiast, the BMW is agile. Can Soueräne with a penchant for driving dynamics. All matter of character or issue the driver's claim is not? count, although costs. Then I can recommend the new A6. The comparison with the 5 Series with other engines also come out differently. "


articolul integral tradus cu google este asta:

http://translate.google.ro/translate...h-1567712.html


poti sa-mi dai si mie un link pertinent de unde ai scos tu cele scrise de tine?

autobild germania acum a facut primul test cu aceste masini si de la autobild nu exista decat articolul postat de mine.

Last edited by ELODIA GHINESCU; 04-03-11 at 17:19.
ELODIA GHINESCU is offline   Reply With Quote
Old 04-03-11, 17:24   #1172
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by Predator View Post
In timp ce voi va certati pe sutele de Kg, eu ma intreb cand o sa se opreasca cu marirea unghiului de bracare.
10-11m e OK, dar in felul asta ne apropiem de 13m, iar la tampitii astia de englezoi, unde strazile sunt mai inguste decat virginele o iei in freza rau de tot.

Asta ca tot vrem caracter sportiv pe BMW sau Audi dar luam curba ca un Chrysler.
Mai "nu in ro", in primul rand unghiul de bracare nu se masoara in metrii, ca este unghi.

In al 2-lea rand umbla dube pe stradute si nu au loc masinile?

Cand vad ce mai inventati si debitati lasin e ras )

La categoria asta conteaza spatiu, unde primeaza Mercedesul, confortul, unde culmea , primeaza BMW-ul, dinamica, unde primeaza tot BMW-ul, aspectul exterior + interior unde este cam la egalitate intre BMW si Mercedes.

Trebuie sa tinem cont ca Mercedes este si cel mai vechi dintre cei 3 competitori, era greu sa iasa invingator cu cei 2 noi veniti si oricum se bate de la egal la egal.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 04-03-11, 17:27   #1173
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by ELODIA GHINESCU View Post
scumpul meu GTR, dragul meu, de unde ai luat lucrurile ce le spui tu acolo ?

in articolul din autobild nu este nici un mercedes. de unde scoti tu mercedes?

apoi concluzia celor de la autobild este urmatoarea:

Das Fazit von AUTO BILD-Redakteur Jan Horn: "Unsere Testwertung zeigt nahezu Punktegleichstand. Heißt im Grunde: Es gibt hier kein 'besser' oder 'schlechter' – eher ein 'anders'. Der Audi hat das Sportlerherz, der BMW ist der agile Soueräne mit Hang zur Fahrdynamik. Alles Charaktersache oder Frage des Fahreranspruchs? Nicht, wenn auch Kosten zählen. Dann kann ich den neuen A6 empfehlen. Der Vergleich mit dem 5er kann mit anderen Motoren auch anders ausgehen."

cu o traducere aproximativa in engleza a lui google translate:

The conclusion of AUTO BILD editor Jan Horn: "Our test score shows almost equal number of points basically means: There is no 'better ' or 'bad' - more of a 'different', the Audi has a sports enthusiast, the BMW is agile. Can Soueräne with a penchant for driving dynamics. All matter of character or issue the driver's claim is not? count, although costs. Then I can recommend the new A6. The comparison with the 5 Series with other engines also come out differently. "


articolul integral tradus cu google este asta:

http://translate.google.ro/translate...h-1567712.html


poti sa-mi dai si mie un link pertinent de unde ai scos tu cele scrise de tine?

autobild germania acum a facut primul test cu aceste masini si de la autobild nu exista decat articolul postat de mine.

Auto Bild Romania nr.3 24 Feb-9 Mar 2011.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 04-03-11, 17:35   #1174
ELODIA GHINESCU
Banned

Stage 4
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 252
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

ma kak in autobild romania.

pe mine ma intereseaza ce spun nemtii, desi o parte din articole din romania cred ca sunt preluate de acolo.
totusi, articolul din autobild germania abia a aparut azi.

acesta este site-ul autobild din romania:

http://www.auto-bild.ro

poti sa imi arati unde sunt pe site cele scrise de tine.

te rog frumos !
ELODIA GHINESCU is offline   Reply With Quote
Old 04-03-11, 17:36   #1175
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
treanca fleanca
Pai vezi ma GTR ca iar iti fuge mana pe tastatura.
Dubele spre deosebire de Audi si BMW au "diametrul de bracare" pana in 12m cele uzuale. Versiunile long intr-adevar, au 13. Gainarie, nu ?

Eu fac pariu cu tine ca nu ai mers vreodata prin Anglia sa vezi cum sunt dimensionate strazile si cum sunt lasati sa stationeze. Asa e cand crezi ca ce-ai invatat in scoala e suficient.

Nu va inteleg pe astia cu spatiul in masina. Chiar nu. N-ai sufragerie acasa ? De ce vrei sa o muti in masina. Sau ajungem sa dormim in masina, ca deh e BMW si am loc sa bag si iapa.

Unghi de bracare este folosit deobicei, desi este incorect. Corect este diametru de bracare dar nu se foloseste.
Cand mergi la cumparaturi, vorbesti de greutate sau de masa ?
__________________

low sau nu ?

Last edited by Predator; 04-03-11 at 17:39.
Predator is offline   Reply With Quote
Old 04-03-11, 17:53   #1176
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by Predator View Post
Pai vezi ma GTR ca iar iti fuge mana pe tastatura.
Dubele spre deosebire de Audi si BMW au "diametrul de bracare" pana in 12m cele uzuale. Versiunile long intr-adevar, au 13. Gainarie, nu ?

Eu fac pariu cu tine ca nu ai mers vreodata prin Anglia sa vezi cum sunt dimensionate strazile si cum sunt lasati sa stationeze. Asa e cand crezi ca ce-ai invatat in scoala e suficient.

Nu va inteleg pe astia cu spatiul in masina. Chiar nu. N-ai sufragerie acasa ? De ce vrei sa o muti in masina. Sau ajungem sa dormim in masina, ca deh e BMW si am loc sa bag si iapa.

Unghi de bracare este folosit deobicei, desi este incorect. Corect este diametru de bracare dar nu se foloseste.
Cand mergi la cumparaturi, vorbesti de greutate sau de masa ?
Masa pai greutatea se masoara in KG, masa nu are unitate de masura.

Masa are multe interpretari dar desigur poate exista varianta de a se masura in kg.

Unghiul niciodata in metrii.

Si apropo, BMW 530 XD - Turning circle 11,9 m.

Deci este posibil ca in test sa se fi strecurat o greseala.

Nu am mers in Anglia, dar am mers in Italia pe nsite stradute care semanau mai mult cu niste carari.

Fiecare cu gusturile lui, unii vor sportivitate, altii spatiu si lux, de-asta exista 100 mii de clase. Nu vrei spatiu iti iei Spark )
GTR is offline   Reply With Quote
Old 04-03-11, 17:59   #1177
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by ELODIA GHINESCU View Post
ma kak in autobild romania.

pe mine ma intereseaza ce spun nemtii, desi o parte din articole din romania cred ca sunt preluate de acolo.
totusi, articolul din autobild germania abia a aparut azi.

acesta este site-ul autobild din romania:

http://www.auto-bild.ro

poti sa imi arati unde sunt pe site cele scrise de tine.

te rog frumos !
Deci esti chiar atat de rupt sa crezi ca testul este facut de romani, mai ales inainte de nemti cand este vorba de 3 masini germane!? )))))))))

Este un test facut de nemti si transcris de Auto Bild Romania. Defapt cam 80% din articolele Auto Bild Romania sunt traduceri din Auto Bild Germania sau din alta tara.

Gasesti revista la chiosc sau benzinarii, nu mai vocifera aiurea.

Last edited by GTR; 04-03-11 at 18:08.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 04-03-11, 18:36   #1178
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Masa pai greutatea se masoara in KG, masa nu are unitate de masura.
sincer eu ti-as da premiul Nobel...
beck is offline   Reply With Quote
Old 04-03-11, 19:04   #1179
Theo P

Stage 2
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 36
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Masa pai greutatea se masoara in KG, masa nu are unitate de masura.
ultima data la fizica am invatat ca masa se masoara in Kilograme iar greutatea in Newton, se pare ca se mai schimba unitatile de masura cu timpul...
Theo P is offline   Reply With Quote
Old 04-03-11, 19:34   #1180
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Asta e cel mai misto la forumul asta ca se pleaca de la masini si se ajunge la fizica chimie sah Cred ca e singurul forum unde toata lumea cunoaste toate lucrurile despre toate lucrurile .

Elodia ma repet , tu sincer ai pus fundul in vreun 5-ar fie el si e60 sau intr-un E klasse din generatia lui? Daca da de ce nu pricepi ca la nivelul asta cifrele alea sunt de pomana?
Pai acum de ce sa polemizam despre atatea masini din reviste cand aproape 80% din cei de pe forum nu au condus in viata lor un acaret de genul astora comparate?
Pai aici dezbatem revistele , e un soi de talkshow politic? Hai mai cavalerilor sa fim realisti
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 04-03-11, 19:46   #1181
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by cavaliere View Post
A
Pai acum de ce sa polemizam despre atatea masini din reviste cand aproape 80% din cei de pe forum nu au condus in viata lor un acaret de genul astora comparate?
Pai aici dezbatem revistele , e un soi de talkshow politic? Hai mai cavalerilor sa fim realisti
Foarte corect,cel mai bun aici este cel care citeste toate revistele si publicatiile online.Daca vine unul si zice ca si-a plimbat dosul cu toate cele trei marci si isi da cu parerea,bibliotecarii ii sar in cap ca este subiectiv si ca prin reviste sau la TV lumea are alta parere.
__________________
GTA is offline   Reply With Quote
Old 04-03-11, 19:53   #1182
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by Theo P View Post
ultima data la fizica am invatat ca masa se masoara in Kilograme iar greutatea in Newton, se pare ca se mai schimba unitatile de masura cu timpul...
stii tu ceva dar nu complet.teoria e putin mai complicata iar practica si mai complicata
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 04-03-11, 23:07   #1183
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by beck View Post
sincer eu ti-as da premiul Nobel...
Quote:
Originally Posted by Theo P View Post
ultima data la fizica am invatat ca masa se masoara in Kilograme iar greutatea in Newton, se pare ca se mai schimba unitatile de masura cu timpul...
Greutatea și masa corpurilor

Greutatea unui corp nu trebuie confundată cu masa lui. Īn viața curentă se face deseori confuzia īntre greutate și masă, aceasta din cauză că, la prima vedere, orice obiect care cīntărește 1 kilogram-forță are masa tot de 1 kilogram. Din punct de vedere fizic īnsă cele două noțiuni sīnt distincte. Astfel, masa este o proprietate intrinsecă a corpului, un scalar care nu depinde de locul unde se află corpul, și exprimă cantitativ inerția acestuia, adică tendința de a se opune mai puternic sau mai slab schimbării stării de mișcare sau repaus atunci cīnd i se aplică o forță. Īn schimb, greutatea este o forță (un vector) care măsoară o interacțiune, īn particular aceea dintre corpul a cărui greutate o măsurăm și corpul care generează cīmpul gravitațional respectiv. Īn timp ce masa corpului este constantă, greutatea sa depinde de intensitatea cīmpului gravitațional; de exemplu greutatea unui obiect pe Pămīnt este diferită de greutatea aceluiași obiect la mari altitudini, īn stratosferă, īn misiunile spațiale sau și pe Lună, deși masa obiectului e īn toate cazurile aceeași.

Deci ce masuram noi la o masina?

Deasemenea:

Masa mai inseamna:

- volum
- Mărime caracteristică unui corp, exprimată prin cātul dintre forța care se exercită asupra lui și accelerația pe care o are acest corp
- cantitate de materie a unui corp, considerată ca o mărime caracteristică īn raport cu volumul
GTR is offline   Reply With Quote
Old 04-03-11, 23:13   #1184
ELODIA GHINESCU
Banned

Stage 4
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 252
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by cavaliere View Post
Daca da de ce nu pricepi ca la nivelul asta cifrele alea sunt de pomana?
eu pricep f bine lucrul asta insa daca rasfoiesti acest topic sau altul, vei vedea cativa bmw fanboy ca insista pe faptul ca m3 a mers u 0,5 sec mai repede ca un rs5 pe nu stiu care circuit, ca x s-a intamplat mai repede la bmw, ca mercedes a facut y.
cand vii cu acelasi argument sa arati ca bmw e mai slab, hehe atunci nu se mai pune.

ca in fond, ce conteaza ca x masina a mers cu 0,5 secunde mai repde pe un circuit de 3-4 km.
diferenta in practica nici nu exista.

sau cine poate sesiza cu ochiul liber faptul ca a6 ajunge cu 0.2 secunde mai repede la 100 km/h, sau opreste de la aceeasi viteza cu 2 metri mai repede(desi 2 metri sunt o eternitate in acest caz), fata de masina echivalenta de la bmw !
ELODIA GHINESCU is offline   Reply With Quote
Old 05-03-11, 00:25   #1185
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Champion is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -