Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 05-11-10, 16:15   #916
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Primul motor V6 din istoria BMW debutează pe viitorul M3 F30

Primul motor V6 din istoria mărcii germane cunoscută pentru motoarele sale cu şase cilindri īn linie va debuta īn 2012 pe M3 F30 şi va fi supraalimentat cu două turbine.

Următoarea generaţie BMW M3 va renunţa la motorul V8 aspirat īn favoarea unui propulsor supraalimentat cu şase cilindri. Dacă pānă aici nu avem nicio surpriză, BMW va introduce primul său motor V6 pe noua generaţie M3, iar unitatea va fi supraalimentată cu ajutorul a două turbine. Motorul va avea o cilindree de 3.3 litri, apropiată de cea a lui M3 E46 şi a ultimei īncarnări a lui M3 E36, iar puterea va atinge o valoare apropiată de 440 CP. Graţie arhitecturii cu şase cilindri, motorul va fi mai uşor decāt unitatea actuală, iar supraalimentarea va oferi un nivel ridicat al cuplului motor.

La fel ca īn cazul generaţiilor precedente ale lui M3, modelul nou va fi mai rapid pe circuit, dar diferenţa va fi că generaţia F30 va fi mai uşoară decāt predecesoarea sa. Actualul M3 are o masă de 1.655 kilograme şi este echipată cu un motor V8 de 3.999 cmc care emite 290 grame CO2 pe kilometru.
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 05-11-10, 16:42   #917
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Question Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by Tzzantaru View Post
@Giully : filmuletu ala e..cum sa-i spun..praf in ochi.

ce au facut ei acolo e un mare nimic.au luat 2 masini , 1 audi si 1 bmw.au pus audi in fata si bmw in spate , au dat "o tura" si la sfarsit concluzia lor a fost ca audi e oleaca mai rapid(din cauza quattro-ului ??) si ce-a mai buna masina facuta de audi dupa R8.pe ce au bazat ei chestiile astea , numa ei stiu.

din pacate pe traseu M3 E92(din 2007) e mai rapid decat RS5 (din 2010)

rack M3 (E92) : RS 5
Hockenheim Short 1:14.30 : 1:15.30
Autozeitung test track 1:40.10 : 1:40.70
Balocco 2:55.22 : 2:56.60


The verdict

BMW M3 (E92) is noticeably faster.

sursa : http://www.fastestlaps.com/compariso...Audi_RS_5.html
Filmuletul ala valoreaza pentru mine de 10 ori mai mult decat niste cifre pe fastest laps. Nu obiectivitatea lor discutabila ma fac sa cred asta ci modul de abordare : doua masini direct concurente circuland pe drumuri nationale cu soferi putin experimentati in conditii asemanatoare cu cele reale. Un viitor posesor (pasionat) cred ca asta urmareste mai repede decat performante pe hartie
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 05-11-10, 20:08   #918
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by Bogdan_mb View Post
Filmuletul ala valoreaza pentru mine de 10 ori mai mult decat niste cifre pe fastest laps. Nu obiectivitatea lor discutabila ma fac sa cred asta ci modul de abordare : doua masini direct concurente circuland pe drumuri nationale cu soferi putin experimentati in conditii asemanatoare cu cele reale. Un viitor posesor (pasionat) cred ca asta urmareste mai repede decat performante pe hartie
atunci fi,muletul asta o sa valoreze de 20 de ori mai mult )

https://www.youtube.com/watch?v=zSoa7qAq9N8
GTR is offline   Reply With Quote
Old 06-11-10, 02:14   #919
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

De ce ? din cauza rezultatului ? (pe mine personal nu ma intereseaza, din clasa asta am mai zis ca merg pe varianta c63) .
Dar e bun filmul , detaileaza caracterul fiecaruia in parte spre deosebire de cifrele de pe fastest laps care nu imi spun nimic.
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 06-11-10, 02:23   #920
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Hai lasati-o dreaq de vrajeala.Masinile astea doua se aseamana atat de mult incat se gasesc scuze ca "schimbarea treptelor nu se face la fel de violent"....Performantele acestor doua masini sunt atat de asemanatoare incat 20L de carburant in plus sau minus in rezervor pot face diferenta,un set de anvelope de asemenea.....

Oricum subiectivismul se vede de la sapte poste in fiecare filmulet cu M3 si S5.....

Parerea mea este ca masinile sunt atat de apropiate per total incat numai fanatismul face diferenta si da nastere la discutii aprinse pe aceasta tema.
__________________
GTA is offline   Reply With Quote
Old 06-11-10, 03:12   #921
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by GTA View Post
Hai lasati-o dreaq de vrajeala.Masinile astea doua se aseamana atat de mult incat se gasesc scuze ca "schimbarea treptelor nu se face la fel de violent"....Performantele acestor doua masini sunt atat de asemanatoare incat 20L de carburant in plus sau minus in rezervor pot face diferenta,un set de anvelope de asemenea.....

Oricum subiectivismul se vede de la sapte poste in fiecare filmulet cu M3 si S5.....

Parerea mea este ca masinile sunt atat de apropiate per total incat numai fanatismul face diferenta si da nastere la discutii aprinse pe aceasta tema.
Aici se poate vorbi de lipsa ta de experienta cred sau ....

Masinile sunt foarte apropiate ca performante, feelingul total diferit.

Exact ca la oricare alta categorie, Megane vs Golf vs Astra etc., S vs 7 vs A8, ....... masinile impart acelasi target, conceptia este total diferita si rezultatele la fel si nu stau doar in timpi. Timpii sunt relevanti doar ca performante sportive nu si ca si senzatii, placerea condusului, confort, dinamica, usurinta in exploatare, etc.

Eu cred ca au explicat destul de bine in test dar nu prea ai vrut tu sa intelegi.

Last edited by GTR; 06-11-10 at 03:15.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 06-11-10, 20:38   #922
Bogdan.IS
Audi Driver

Stage 5
 
Bogdan.IS's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 990
Member of:
[AUDI]
[PEUGEOT]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

https://www.youtube.com/watch?v=oZ_VR...mbedded#at=144
Bogdan.IS is offline   Reply With Quote
Old 06-11-10, 21:44   #923
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by Bogdan.IS View Post
sabotaj! sabotaj de la vai dar ce audi... ce audi impresionant... clima bizonica : )
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 07-11-10, 00:39   #924
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by Bogdan.IS View Post
https://www.youtube.com/watch?v=rWipH...layer_embedded
GTR is offline   Reply With Quote
Old 07-11-10, 00:45   #925
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

https://www.youtube.com/watch?v=tPcK2tY4wRY

)
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 07-11-10, 02:22   #926
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
Primul motor V6 din istoria BMW debutează pe viitorul M3 F30

Primul motor V6 din istoria mărcii germane cunoscută pentru motoarele sale cu şase cilindri īn linie va debuta īn 2012 pe M3 F30 şi va fi supraalimentat cu două turbine.

Următoarea generaţie BMW M3 va renunţa la motorul V8 aspirat īn favoarea unui propulsor supraalimentat cu şase cilindri. Dacă pānă aici nu avem nicio surpriză, BMW va introduce primul său motor V6 pe noua generaţie M3, iar unitatea va fi supraalimentată cu ajutorul a două turbine. Motorul va avea o cilindree de 3.3 litri, apropiată de cea a lui M3 E46 şi a ultimei īncarnări a lui M3 E36, iar puterea va atinge o valoare apropiată de 440 CP. Graţie arhitecturii cu şase cilindri, motorul va fi mai uşor decāt unitatea actuală, iar supraalimentarea va oferi un nivel ridicat al cuplului motor.

La fel ca īn cazul generaţiilor precedente ale lui M3, modelul nou va fi mai rapid pe circuit, dar diferenţa va fi că generaţia F30 va fi mai uşoară decāt predecesoarea sa. Actualul M3 are o masă de 1.655 kilograme şi este echipată cu un motor V8 de 3.999 cmc care emite 290 grame CO2 pe kilometru.
BMW sunt niste ciudati, ar fi bine daca ar reusi sa scoata cazanu' pe la 1400 de kg, deja o dau in diverse cu maisni sport de 1.7 tone. Cam redicol, parerea mea. In rest de motor ce sa zic, au inceput si bmw in 2011-2012 sa faca ce faceau japonezii acu 20 30 de ani, v6 biturbo. Ce sa zic, asteptam cu interes
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 07-11-10, 14:36   #927
Evil Yuri

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 869
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
BMW sunt niste ciudati, ar fi bine daca ar reusi sa scoata cazanu' pe la 1400 de kg, deja o dau in diverse cu maisni sport de 1.7 tone. Cam redicol, parerea mea. In rest de motor ce sa zic, au inceput si bmw in 2011-2012 sa faca ce faceau japonezii acu 20 30 de ani, v6 biturbo. Ce sa zic, asteptam cu interes
Esti genial....not
Evil Yuri is offline   Reply With Quote
Old 07-11-10, 14:53   #928
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Daca eram genial crezi ca postam plictisit pe 4tuning la 2 jumate sambata noaptea?

Ah scuze, am zis ceva rau de BMW? Am pacatuit? Mea culpa, nu o sa se mai repete, promit.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 07-11-10, 15:59   #929
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Cred că la nivelul unor giganţi ai industriei, cum sunt Mercedes, BMW sau VAG nu se pun problema că nu ştiu sau nu pot ace un anumit tip de motor, sau o anumită configuraţie, consideraţiile sunt altele, să trecem peste fanboysmul ridicol...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 08-11-10, 18:55   #930
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
BMW sunt niste ciudati, ar fi bine daca ar reusi sa scoata cazanu' pe la 1400 de kg, deja o dau in diverse cu maisni sport de 1.7 tone. Cam redicol, parerea mea. In rest de motor ce sa zic, au inceput si bmw in 2011-2012 sa faca ce faceau japonezii acu 20 30 de ani, v6 biturbo. Ce sa zic, asteptam cu interes
Pai si de RS5-ul de peste 1800 de kg nu spui nimic ? Asta nu e ridicol ? Si legat de folosirea unei configuratii folosita de japs de 20-30 de ani (inca o mai folosesc), nu stiu ce e de blamat, mai ales ca viitorul motor M va fi sigur mult mai economic decat alea de atunci si parca vad ca iar se pricopseste cu un "Engine of the Year" .
UNLORD is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -