Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 28-06-10, 01:35   #616
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

1.4-litre to 1.8-litre
1. BMW-PSA 1.6-litre Turbo
3. Audi 1.8-litre TFSI
4. Mercedes-Benz 1.8-litre Supercharged
6. Volkswagen 1.6-litre TDi

1.8-litre to 2-litre
1. BMW 2-litre Twin Turbo Diesel
2. Audi 2-litre four-cylinder TFSI
3. Audi 2-litre four-cylinder TFSI

2-litre to 2.5-litre
1. Audi 2.5-litre five-cylinder turbo
2. Mercedes-Benz Diesel 2.1-litre
5. BMW 2.5-litre DI six-cylinder

2.5-litre to 3-litre
1. BMW 3-litre DI Twin Turbo
2. BMW Diesel 3-litre Twin Turbo
3. Audi 3-litre DI Supercharged
6. Audi/VW 3-litre TDI

3-litre to 4-litre
1. BMW 4-litre V8

Above 4-litre
1. Mercedes-AMG 6.2-litre
4. BMW M 5-litre V10
5. BMW 4.4-litre DI Turbo

Total :
BMW = (1 x 4 + 2 x 1 + 4 x 1 + 5 x 2 ) = 8 premii
MercedesBenz = (1 x 1 + 2 x 1 + 4 x 1 ) = 3 premii
VAG = (1 x 1 + 2 x 1 + 3 x 3 + 6 x 2 ) = 7 premii

Important ca cei trei impreuna au castigat toate cele 6 categorii iar insumate, detin 50 % din totalul premilor oferite.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 29-06-10, 21:38   #617
Legacy

Stock
 
Legacy's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Motorul de pe Audi RS4 mi se pare unul excelent...
Mai e Audi A8 cu motorul de 4.2l care este unul reusit deasemenea dar BMW are mai multe motoare reusite...toate motoarele M...Mercedes iese deja din discutie pt ca nu exceleaza la capitolul motoare...(parerea mea)
Legacy is offline   Reply With Quote
Old 29-06-10, 22:28   #618
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

si un clasament la motoare din ultimii 20 de ani de exemplu?
asa reiese cel mai bine ascensiunea fiecaruia si cam ce ingineri au in domeniu.
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 30-06-10, 02:49   #619
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Eu sunt mai conservator/depăşit din fire, şi nu pun bază prea mare pe premiile obţinute. Nu pentru ca n-ar fi relevante, departe de mine gqndul ăsta, dar prefer alte criterii, cum ar fi feed-back-ul posesorilor, părerile mecanicilor, limitata experienţă a mea şi a cunoscuţilor mei etc.
Să nu fie cu supărare, dar o industrie care produce atâţia bani sigur are şi pârghiile necesare pentur a influenţa anumite rezultate, pentru că fiecare punct marcat înseamnă o cifră de vânzări mai bună, deci şi mai mulţi bani. O fi paranoia mea de vină

Last edited by aleks; 30-06-10 at 02:56.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 30-06-10, 09:50   #620
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

asa cam toti au parghiile lor
daca e vb de un premiu poate fi coincidenta, la 2 sau 3 sia bagat nasul, dar la mai multe nu cred. si avand in vedere ca vag e cam la acelasi numar de premii ca si bmw nu cred ca sunt foarte semnificative parghiile. si asta doar de curiozitate intrebam
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 30-06-10, 13:35   #621
nicholas

Stage 4
 
nicholas's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 291
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
La w203 (l-am luat SH , an fabr 2005), l-am folosit fix 2 ani (2007-2009) si nu s-a cojit absolut nimic.
La e46 (l-am luat sh an fabr 2000 ) , l-am folosit un an (2006-2007) , doar pielea de la schimbator s-a cam distrus ( dar era ceva normal la o masina veche)
Audi a4 ( an fabr 2006), folosit o luna (2009) s-au cojit ce am scris mai sus.
W204 ( an fabr 200 folosit din 2009 pana in prezent , CALITATE EXTRAORDINARA MERCEDES.
Deci vrei sa zici ca A4 si din 2006 e mult mai slab decat un e46 din 2000? Wow, atat am de spus, wow.
nicholas is offline   Reply With Quote
Old 30-06-10, 14:41   #622
Oxide

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,173
Member of:
[Moderators]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by nicholas View Post
Deci vrei sa zici ca A4 si din 2006 e mult mai slab decat un e46 din 2000? Wow, atat am de spus, wow.
Daca pentru tine o masina mai buna inseamna cea care se decojeste mai greu la interior , atunci e grav...
El a precizat doar un mic detaliu in legatura cu modelele respective care sincer sunt lucruri absolut minore in legatura cu definirea unei masini mai bune/reusite.
Ai tras o concluzie total aiurea , care ma indoiesc ca isi avea rostul.
__________________


Oxide is offline   Reply With Quote
Old 30-06-10, 14:44   #623
nicholas

Stage 4
 
nicholas's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 291
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by Oxide View Post
Daca pentru tine o masina mai buna inseamna cea care se decojeste mai greu la interior , atunci e grav...
El a precizat doar un mic detaliu in legatura cu modelele respective care sincer sunt lucruri absolut minore in legatura cu definirea unei masini mai bune/reusite.
Ai tras o concluzie total aiurea , care ma indoiesc ca isi avea rostul.
Pacat ca nu ai inteles la ce m-am referit. Nu am zis nimic de decojit greu sau usor. Ai inteles tu aiurea.
nicholas is offline   Reply With Quote
Old 30-06-10, 14:58   #624
Oxide

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,173
Member of:
[Moderators]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by nicholas View Post
Pacat ca nu ai inteles la ce m-am referit. Nu am zis nimic de decojit greu sau usor. Ai inteles tu aiurea.
Din postul tau de mai sus asta e tot ce reiese , iar daca eu am inteles aiurea sunt usor curios care e interpretarea corecta.
Oxide is offline   Reply With Quote
Old 30-06-10, 19:09   #625
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by nicholas View Post
Deci vrei sa zici ca A4 si din 2006 e mult mai slab decat un e46 din 2000? Wow, atat am de spus, wow.
tu te-ai referit la faptul ca am recunoscut o greseala la un VAG? Asa cum am mai zis.. nu sunt fan AUDI / VW calm..calm.
Si da.. ca si calitatea interiorului e46 o are mai buna decat a4
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 01:02   #626
seliuc daniel

Stage 3
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 138
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

nu cred ca are nici o relevanta topurile intocmite in tarile producatoare de auto. in USA care nu PRODUCE nici benz nici bmw mercedesul este pe locul 103 si bmw 97 ori audi nesemnificativ.....astea mult dupa japoneze si koreene. ori ca si market USA e mult peste toata europa poate peste toata lumea. 1lexus.......2toyota....3honda......4nissan. ca si fapt a condus cineva chevrolet crb8...amg e minciuna cu 3 iezi...pareri bune am avut si eu de europene in special bmw dar doar pana am condus lexus care e mult peste toate europenele. nu vorbesc din auzite, am avut clasa c, clasa e seria 3-7 dar nimic nu se compara cu lexus, nu stiu cum e honda legend dar aud ca e mult peste bmw ori despre audi nu am cuvinte de lauda.
seliuc daniel is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 01:40   #627
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

e vorba si de bani in toata povestea asta! Plus, aici se vorbeste de Merc Audi si BMW
dolb is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 04:43   #628
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by seliuc daniel View Post
nu cred ca are nici o relevanta topurile intocmite in tarile producatoare de auto. in USA care nu PRODUCE nici benz nici bmw mercedesul este pe locul 103 si bmw 97 ori audi nesemnificativ.....astea mult dupa japoneze si koreene. ori ca si market USA e mult peste toata europa poate peste toata lumea. 1lexus.......2toyota....3honda......4nissan. ca si fapt a condus cineva chevrolet crb8...amg e minciuna cu 3 iezi...pareri bune am avut si eu de europene in special bmw dar doar pana am condus lexus care e mult peste toate europenele. nu vorbesc din auzite, am avut clasa c, clasa e seria 3-7 dar nimic nu se compara cu lexus, nu stiu cum e honda legend dar aud ca e mult peste bmw ori despre audi nu am cuvinte de lauda.
Nimic nu se compara cu Lexus? I-auzi, plm, care esti ma? Daca eu zic NIMIC NU SE COMPARA CU INFINITI !!! Si am auzit ca Acura este PESTE MASERATI!!! Ce relevanta are? Zero? -1?

Ia uite aici: http://www.worldcarfans.com/11006302...mium-automaker

http://www.worldcarfans.com/11004132...s-recent-surge




Unde este lexus sau honda ca nu m-am prins? Ai condus lexus care e peste toate europenele? I-auzi inginere. Esti tare, te fac un bruderschaft?

Toyota traiesc din vanzari de prius,auris si pick up uri, mai au si lexus divizia premium care traieste si se dezvolta din vanzarile low end si imita mercedes la greu dar vii tu acum si dai cu rahat in firmele care au inventat cuvantul premium si lux?

By another measure, the BMW Group - including the BMW brand, Mini and Rolls-Royce - has been No. 1 in the United States ever since BMW reintroduced the Mini brand in the U.S. market in 2002.

In 2009, the BMW Group at 218,419 units is already outselling Lexus by about 31,000 units through November. That makes the BMW Group what it calls the No. 1 “premium” manufacturer.


http://industry.bnet.com/auto/100030...y-sales-title/

kes the BMW Group what it calls the No. 1 “premium” manufacturer.
http://www.businessweek.com/news/201...nst-lexus.html

Din ce gauri apareti bre?
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.

Last edited by a3ds; 02-07-10 at 04:48.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 08:26   #629
Alexc2vtr

Stage 5
 
Alexc2vtr's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 431
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Ciudat si eu am condus Lexus, ba chiar un IS. Loganul ii da clasa la spatiu interior. Masina mai inghesuita si mai prost gandita ca spatiu interior nu am vazut la absolut nicio o maisna in clasa medie.
Alexc2vtr is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 09:54   #630
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Acum sa nu intram in aberatii, Lexus intodeauna a fost si este etalon de calitate in fata BMW-AUDI si nici nu a copiat niciodata Mercedes sau alt brand, doar ca excluzand noile LFA si ISF nu este un brand axat pe sportivitate, este axat pe calitate si confort. La confort e batut de Mercedes, la calitate nu e batut de nimeni nici cand e vorba de fiabilitate nici cand e vorba de finisari.
GTR is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -