Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Cadillac Escalade ESV vs BMW X5 4.8is
Escalade 111 45.87%
X5 131 54.13%
Voters: 242. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 18-11-08, 16:44   #121
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Cadillac Escalade vs Bmw X5 4.8is

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Omule, ai vazut tu materiale si finisaje bune la vre-o masina americana???
Nu stiu in cate te-ai urcat tu dar la mine au fost multe si tocmai asta e deranjant la ei, finisajele si la in mare parte si materialele.

Ia zi tu ca te vad infipt, ce masina americana avea finisaje si design mai frumos decat ursuletul prin 1983???
Nu m-am urcat omule in nici una. Io-s din ferentari si m-am plimbat doar cu Dacia si Lada pana acum, da imi dau si io cu parerea pe forum.

Si nu vad rostul compararii ursuletzului din 83 cu masinile americane din 83, ce legatura are cu topicul, sau asta ai inteles tu din ce-am scris? reciteste te rog.

DIn fericire, americanii au evoluat din 83, interioarele de Bmw....foarte putin

Last edited by pimp_lex; 18-11-08 at 16:46.
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 18-11-08, 17:13   #122
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Cadillac Escalade vs Bmw X5 4.8is

Quote:
Originally Posted by pimp_lex View Post
nu ma cert draga cu tine pe nimic, in nici un caz pe design. AM zis eu ceva de design? Designul e o chestie personala oricum si desteptii care vin cu argumente de gen "uite frate ce frumos e X si ce urat e Y" ma fac sa rad.

doar scot in evidenta cat de vagi sunt asa zisele tale argumente

si cu postul asta, raman la fel de vagi

Ce vrei sa spui cu cele 2 poze mai exact? Au mai fost poze pe thread, nimic nou.

Deci, esti capabil sa exemplifici, sau nu, e simplu? Daca nu poti, zi asa si gata.
Am spus ca te certi pentru ca te-ai aprins putin, cu chestii legate de design ... de portocaliul bmw-ului...

Iar chestia cu diferenta dintre materialele masinilor americane si cele europene de clasa premium este un lucru bine stiut, nu cred ca trebuie sa reinventez eu roata, nu?

Eu zic ca sunt bune pozele alea ... pot fi vazute clare deosebiri calitative intre materialele celor 2 modele ... uita-te la lemnul de la escalade si cel de la bmw (ca sa nu mai zic ca totusi e masina nu e casa ca sa aiba chiar atat de mult lemn, de spui ca e biblioteca), la plasticul de la una si de la cealalta, materialul de pe bord, etc..

Nu te astepta sa pipai ambele masini, ca sa iti precizez pe o scara de la 1 la 10 calitatea materialelor de la una si de la cealalta.
SFW is offline   Reply With Quote
Old 18-11-08, 17:23   #123
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Cadillac Escalade vs Bmw X5 4.8is

pai hai sa-ti spun eu dupa pipait si observat/analizat

escalade - 8/10
x5- 6/10

asta la calitatea materialelor. Lemnul e la fel de bun/prost in ambele

cum exact vezi tu calitatea materialelor din niste poze? As fi interesat sa aflu aceasta "magie" pt ca exista masini in lume pe care le-am vazut doar in poze

Oricum, totusi, cred ca rafinamentul tine si de alte chestii, nu numai strict de calitatea plasticului si a lemnului.

PS: portocaliul Bmw nu as zice ca e numai legat de design....e discutabil aici, dupa mine nu tine neaparat de design ci si de incapatanarea lor ca sa pastreze ceva "retro", si care dupa mine arata cheap si "vechi" si in nici un caz rafinat ba din contra.
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 18-11-08, 22:46   #124
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Cadillac Escalade vs Bmw X5 4.8is

Quote:
Originally Posted by pimp_lex View Post
DIn fericire, americanii au evoluat din 83, interioarele de Bmw....foarte putin
Si nici nu o sa evolueze pentru ca nu se adreseaza generatiei NFS Underground care saliveaza dupa bordul de Civic
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 19-11-08, 16:26   #125
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Cadillac Escalade vs Bmw X5 4.8is

atunci sa ma lamureasca si pe mine cineva ce e cu maciuca aia din spatele volanului de cadillac de e nevoie de 2 maini sa tragi de ea...nu or fi interoiarele de bmw pe gustul tuturor dar pana la a fi urate....cale lunga
liniile de la bmw nu se termina in unghi drept, nu e u mare patrat cu singurele cercuri fiind rotile... si sigur cei de la bmw nu mor de ciuda ca n`au aparut in NFs si nu stau in baza celor de la bmw sa le creasca numarul la vanzari
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 19-11-08, 16:31   #126
KillerINC

Stage 5
 
KillerINC's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 3,212
Member of:
[Street 4 Cars]
[ALFA ROMEO]
[RENAULT]
Default Re: Cadillac Escalade vs Bmw X5 4.8is

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
atunci sa ma lamureasca si pe mine cineva ce e cu maciuca aia din spatele volanului de cadillac de e nevoie de 2 maini sa tragi de ea...nu or fi interoiarele de bmw pe gustul tuturor dar pana la a fi urate....cale lunga
liniile de la bmw nu se termina in unghi drept, nu e u mare patrat cu singurele cercuri fiind rotile... si sigur cei de la bmw nu mor de ciuda ca n`au aparut in NFs si nu stau in baza celor de la bmw sa le creasca numarul la vanzari

1. maciulia aia e schimbatorul de viteze tipic american, nu tipic caddy-ului
2. exista si varianta cu schimbator manual, situat ca si la bmw
3. voi bmw-istii , de ce nu intelegeti ca poate unii prefera liniile alea si unghiurile drepte tipic TUTUROR masinilor americane
__________________

KillerINC is offline   Reply With Quote
Old 19-11-08, 20:32   #127
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Cadillac Escalade vs Bmw X5 4.8is

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
atunci sa ma lamureasca si pe mine cineva ce e cu maciuca aia din spatele volanului de cadillac de e nevoie de 2 maini sa tragi de ea...nu or fi interoiarele de bmw pe gustul tuturor dar pana la a fi urate....cale lunga
liniile de la bmw nu se termina in unghi drept, nu e u mare patrat cu singurele cercuri fiind rotile... si sigur cei de la bmw nu mor de ciuda ca n`au aparut in NFs si nu stau in baza celor de la bmw sa le creasca numarul la vanzari
tot maciuca din aia are si seria 7, si noul S, ML, GL si multe alte masini, in general multe SUV-uri
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 20-11-08, 00:38   #128
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Cadillac Escalade vs Bmw X5 4.8is

Quote:
Originally Posted by pimp_lex View Post
tot maciuca din aia are si seria 7, si noul S, ML, GL si multe alte masini, in general multe SUV-uri
dar scuza-ma... in caddy arata infect cum e pusa.. zici k e o ... in erectie )) pe cand intr-o seria 7 e eleganta...
steffan is offline   Reply With Quote
Old 20-11-08, 21:00   #129
botdriver

Stage 5
 
botdriver's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,716
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cadillac Escalade vs Bmw X5 4.8is

am votat cu americanii d aceasta data ,nu va mai certati fiecare cu parerea lui,deocamdata in romania este mult mai bine vazut un escalade fata de un x5 si nu-i atat de comun.x5-uri vezi la tot pasul.
botdriver is offline   Reply With Quote
Old 20-11-08, 23:22   #130
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Cadillac Escalade vs Bmw X5 4.8is

daca vedem la tot pasul nu insemna ca este mai urat iar in cazul de fata BMW este si mult mai usor accesibil din toate punctele de vedere, achizitie, service, piese, consumabile etc., nu este deloc un avantaj sa ai un Escalade.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 21-11-08, 00:17   #131
botdriver

Stage 5
 
botdriver's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,716
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cadillac Escalade vs Bmw X5 4.8is

poi asta clar mai usor intretii un bmw decat un escalade la noi in tara si nu poti sa zici ca ii urat bmw ar fi absurd dar personal in fata unui x5 as prefera un escalade,oricum nu e tare buna comparatie asta ca sunt masini diferite!
botdriver is offline   Reply With Quote
Old 28-11-08, 16:23   #132
thor

Stage 3
 
thor's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 152
Default Re: Cadillac Escalade vs Bmw X5 4.8is

nene....ce faceti frate cu SUFRAGERIA aia umblatoare pe 22 23 de tzoli.....hai sa fim seriosi.....nici Xºu nui vreo bucatarie.......dar Escaladescus asta .....mie nuºmi place mai deloc........asa ca miam ales bavareza pentru ca aduce a masina Europeana,ceea ce si eu sunt european,deci Pimp My Ride Mister Cadillac
__________________
Powered by thor

Last edited by EaGle; 28-11-08 at 16:44.
thor is offline   Reply With Quote
Old 28-11-08, 19:23   #133
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Cadillac Escalade vs Bmw X5 4.8is

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
dar scuza-ma... in caddy arata infect cum e pusa.. zici k e o ... in erectie )) pe cand intr-o seria 7 e eleganta...
uite cine si`a dat seama la ce ma refeream...
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 30-11-08, 00:34   #134
993turbo

Stage 5
 
993turbo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 368
Default Re: Cadillac Escalade vs Bmw X5 4.8is

am zis ca nu mai revin la topicul asta dar am uitat sa ma dezabonez si a mai venit un mail. un pic de ajutor pt cei care cred in "calitatea" Escalade ului, urmariti faza cu plansa de bord pe la 2:15 (am incercat o si eu hihi)
https://www.youtube.com/watch?v=BfgJ55hiryg
__________________
Porsche. There is no substitute.
996 Turbo
PCA member
993turbo is offline   Reply With Quote
Old 30-11-08, 16:25   #135
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Cadillac Escalade vs Bmw X5 4.8is

Quote:
Originally Posted by 993turbo View Post
am zis ca nu mai revin la topicul asta dar am uitat sa ma dezabonez si a mai venit un mail. un pic de ajutor pt cei care cred in "calitatea" Escalade ului, urmariti faza cu plansa de bord pe la 2:15 (am incercat o si eu hihi)
https://www.youtube.com/watch?v=BfgJ55hiryg
Tare faza)
The_Mask is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -