Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Cadillac Escalade ESV vs BMW X5 4.8is
Escalade 111 45.87%
X5 131 54.13%
Voters: 242. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 16-11-08, 20:58   #106
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Cadillac Escalade vs Bmw X5 4.8is

si dc tre sa gasim punxt de referinta sau sa copiem pe rapp`eri sau fotbalisti... etc. daca`ti place un lucru ia`l.ce e de admirat la americani e k sunt foarte nationalisti..... si pul lucrul lor inainte orcarui`altul.si pana si americanii adora bmw`ul
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 16-11-08, 21:06   #107
herea_costin

Stage 3
 
herea_costin's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 133
Member of:
[SKODA]
Default Re: Cadillac Escalade vs Bmw X5 4.8is

) nu stiu de ce va certati cu omu asta... va vrea binele mah... Daca sunteti clienti de Escalade, nu am ce va explica pentru ca orice as spune ar fi degeaba. Oricum e bine ca mai exista si oameni rationali pe aici.

Ps. Cand un Escalade o sa fie mai rapid ca un golf o sa-l mananc pe tot ( chit ca mi se face greata). Hai sa o luam asa... pana te sui in escalade deja ai pierdut cursa )

Bai fiti ma seriosi, nu va mai uitati la filme... Io bag mana in foc ca trei sferturi din voi astia care sunteti fani Escalade va uitati prea mult la videoclipuri Hip-Hop iar daca ati avea banii maine sa luati unu, dupa un eventual test-drive... nu ati face-o. Pe bune. )
herea_costin is offline   Reply With Quote
Old 16-11-08, 21:35   #108
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Cadillac Escalade vs Bmw X5 4.8is

Quote:
Calitate? Fiabilitate? High tech auto german sau o manea pe roti?
Legat de Escalade as putea aduga ceva pe langa ce am citat

Quote:
High tech auto german sau o manea in ritm de hip-hop pe roti?
Escaladeul mi se pare o masina OBSCENA, denota opulenta celor cu bani de pe Nordul americii, capabilitate off-road execrabila .... sau inexistenta, comportament rutier SUB X5 .... insa nu m-am legat de X5 ..... o masina care isi descrie bine clasa de SUV ... sportiv este deoarece are un ruliu mult inferior concurentului sau britanic .... Range Rover, off-roader ponderat, cine vrea drumuri forestiere, namol sa isi un Defender, Niva sau o japoneza dedicata, nu o masina cu caracteristici mai mult axate pe sosea.
Revin la Escalade - ok, toti cred suntem de acord ca e exclusivist ..... ok ..... insa de ce nu batrana LADA Niva .... nu era exclusivista????, aaaaaaa e ruseasca, spartana si nu are bling bling ....
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 16-11-08, 21:43   #109
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Cadillac Escalade vs Bmw X5 4.8is

Quote:
Originally Posted by 993turbo View Post
Daca o sa citesti cu atentie tot ce am scris acolo o sa gasesti un mic amanunt, acela ca drumurile nu au numai linii drepte. Oriunde in lume. Si daca tu sustii ca pe un drum real hambarul pe roti care este Escalade ul este mai rapid ca un GTI..am incheiat discutia. Nu stiu de ce ma asteptam la altceva de la cineva care masoara performanta masinilor dupa..liniute. Cat priveste "fumusetea" masinii, ai dreptate, gusturile nu se discuta..Escalade este o masina de ""poseur", masina ideala pt a te da mare in ochii celor la fel de lipsiti de bun gust/cultura auto dar cu mai putini bani decat "fericitul" posesor, daca Tahoe e referinta la SUV uri pt tine totul e in regula , it's a free world
Am alocat deja prea mult timp subiectului asta, o sa ma ocup de comparatii mai serioase acum.
Numai bine.

Citandu-l pe Katt Williams, tu te uiti din golful tau, plin de iritare la baiatul din Escalade gandindu-te ce decizie proasta a luat, nu?
Mi se pare mie sau Escalade e o masina facuta ca sa aiba "cunoscatorii" ce critica, nu una "pt a te da mare"?

P.S. Sa nu ma intelegi gresit, nu-s amator de suv-uri, dar caracterizarea ta vis-a-vis de Escalade o consider total aberanta.
Vorba ta, numai bine.
__________________

Official Porsche hater.

Last edited by ionut_cluj; 16-11-08 at 21:45.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 17-11-08, 16:59   #110
Bemelo
VW Driver

Stage 5
 
Bemelo's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 621
Member of:
[VW]
Default Re: Cadillac Escalade vs Bmw X5 4.8is

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Citandu-l pe Katt Williams, tu te uiti din golful tau, plin de iritare la baiatul din Escalade gandindu-te ce decizie proasta a luat, nu?
Mi se pare mie sau Escalade e o masina facuta ca sa aiba "cunoscatorii" ce critica, nu una "pt a te da mare"?

P.S. Sa nu ma intelegi gresit, nu-s amator de suv-uri, dar caracterizarea ta vis-a-vis de Escalade o consider total aberanta.
Vorba ta, numai bine.
Katt Williams e un manelist frustrat de 1.50 m care considera ca masinile americane sunt bune. Si pe langa asta e un comediant. De ce nu il citezi pe Clarkson in legatura cu , Cadillacul?
PS : eu ma uit la soferul de Escalade , plin de curiozitate, incercand sa-mi dau seama de ce a cumparat asa ceva.
__________________
Dimensiunea maximă pentru o imagine în semnătură este de 500x100 pixeli.
Bemelo is offline   Reply With Quote
Old 17-11-08, 17:41   #111
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Cadillac Escalade vs Bmw X5 4.8is

Quote:
Originally Posted by Bemelo View Post
Katt Williams e un manelist frustrat de 1.50 m care considera ca masinile americane sunt bune. Si pe langa asta e un comediant. De ce nu il citezi pe Clarkson in legatura cu , Cadillacul?
PS : eu ma uit la soferul de Escalade , plin de curiozitate, incercand sa-mi dau seama de ce a cumparat asa ceva.
Simplu: pentru ca poate.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 17-11-08, 21:43   #112
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Cadillac Escalade vs Bmw X5 4.8is

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Simplu: pentru ca poate.
Lux nu inseamna numai masina mare, jante mari, piele, ecrane etc ...
Luxul inseamna si chestii de gust... respectiv... de bun gust... de finete ...

O chestie pe care X5-ul o are si Escalade-ul nu..

Totusi, este o axioma pana la urma faptul ca masinile americane nu stralucesc in ceea ce priveste calitatea interioarelor... luxul adevarat.

Si chestia cu: "pentru ca poate" ... asta se aplica si manelistilor care umbla cu lanturi enorme de aur ... simplu fapt ca pot... nu insemna ca au si bun gust... nu?

Bemelo a spus ca se uita la cel din Escalade cu gandul: de ce si-a luat masina asta, cand din banii pe o asemenea masina isi lua ceva mult mai bun. Nu ca de ce nu si-a luat Golf proprietarul de Escalade.
SFW is offline   Reply With Quote
Old 17-11-08, 22:38   #113
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Cadillac Escalade vs Bmw X5 4.8is

Quote:
Originally Posted by SFW View Post
Lux nu inseamna numai masina mare, jante mari, piele, ecrane etc ...
Luxul inseamna si chestii de gust... respectiv... de bun gust... de finete ...

O chestie pe care X5-ul o are si Escalade-ul nu..

pai de ce nu vi si cu exemple concrete

poate te referi de exemplu la materialele jalnice folosite la X5 sau la "finetea" portocaliului ala a-la Ursulet din 85, sau poate la altceva....exemplifica si tu ca asa e usor pt oricine sa zica
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 17-11-08, 22:45   #114
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Cadillac Escalade vs Bmw X5 4.8is

very true sfw pacat ca nu e cayenne-ul in versul asta
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 17-11-08, 23:12   #115
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Cadillac Escalade vs Bmw X5 4.8is

Quote:
Originally Posted by pimp_lex View Post
pai de ce nu vi si cu exemple concrete

poate te referi de exemplu la materialele jalnice folosite la X5 sau la "finetea" portocaliului ala a-la Ursulet din 85, sau poate la altceva....exemplifica si tu ca asa e usor pt oricine sa zica
Eu zic ca e deajuns sa fie comparate cele 2 poze.

Nu trebuie sa te certi acum cu mine pe designul bmw. Nici macar nu agreez interioarele bmw, din contra... dar fata de escalade ...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	BMW_X5_05.jpg
Views:	91
Size:	165.9 KB
ID:	703213   Click image for larger version

Name:	escalade.jpg
Views:	114
Size:	88.7 KB
ID:	703214  

Last edited by SFW; 18-11-08 at 08:56.
SFW is offline   Reply With Quote
Old 17-11-08, 23:22   #116
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Cadillac Escalade vs Bmw X5 4.8is

escalade`ul nuj cat de bine e inbinat la interior... dar x5`ul si vechea si noua generatie nu poti spune ca sunt facute de mantuiala... nici pe departe...
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 18-11-08, 11:24   #117
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Cadillac Escalade vs Bmw X5 4.8is

Quote:
Originally Posted by pimp_lex View Post
pai de ce nu vi si cu exemple concrete

poate te referi de exemplu la materialele jalnice folosite la X5 sau la "finetea" portocaliului ala a-la Ursulet din 85, sau poate la altceva....exemplifica si tu ca asa e usor pt oricine sa zica
Omule, ai vazut tu materiale si finisaje bune la vre-o masina americana???
Nu stiu in cate te-ai urcat tu dar la mine au fost multe si tocmai asta e deranjant la ei, finisajele si la in mare parte si materialele.

Ia zi tu ca te vad infipt, ce masina americana avea finisaje si design mai frumos decat ursuletul prin 1983???
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 18-11-08, 13:11   #118
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Cadillac Escalade vs Bmw X5 4.8is

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Omule, ai vazut tu materiale si finisaje bune la vre-o masina americana???
Nu stiu in cate te-ai urcat tu dar la mine au fost multe si tocmai asta e deranjant la ei, finisajele si la in mare parte si materialele.

Ia zi tu ca te vad infipt, ce masina americana avea finisaje si design mai frumos decat ursuletul prin 1983???
Cadillac Fleetwood
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 18-11-08, 13:58   #119
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Cadillac Escalade vs Bmw X5 4.8is

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Cadillac Fleetwood
La sufrageria asta cu bibleoteca te referi? ))

Nu pot sa spun ca nu-mi placea stilul american, de fapt imi place si acum, dar nu au avut si nu au nici acum legatura cu finisajele europene si japoneze.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	49ab_27.JPG
Views:	70
Size:	47.3 KB
ID:	703536   Click image for larger version

Name:	cad dash05.jpg
Views:	87
Size:	116.3 KB
ID:	703537  
GTR is offline   Reply With Quote
Old 18-11-08, 15:42   #120
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Cadillac Escalade vs Bmw X5 4.8is

Quote:
Originally Posted by SFW View Post
Eu zic ca e deajuns sa fie comparate cele 2 poze.

Nu trebuie sa te certi acum cu mine pe designul bmw. Nici macar nu agreez interioarele bmw, din contra... dar fata de escalade ...
nu ma cert draga cu tine pe nimic, in nici un caz pe design. AM zis eu ceva de design? Designul e o chestie personala oricum si desteptii care vin cu argumente de gen "uite frate ce frumos e X si ce urat e Y" ma fac sa rad.

doar scot in evidenta cat de vagi sunt asa zisele tale argumente

si cu postul asta, raman la fel de vagi

Ce vrei sa spui cu cele 2 poze mai exact? Au mai fost poze pe thread, nimic nou.

Deci, esti capabil sa exemplifici, sau nu, e simplu? Daca nu poti, zi asa si gata.
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -