Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce jante preferati atunci cand cumparati unele pentru masina voastra?
Jante originale/replici identice (indiferent daca sunt second hand) 37 32.46%
Jante aftermarket de la diferiti producatori de jante 77 67.54%
Voters: 114. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 07-08-09, 23:44   #16
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Jante originale vs. jante aftermarket

La foarte multe modele, inclusiv cele noi, nu se preteaza jante aftermarket. Aici imi vin in minte Alfa Romeo si Lancia, in primul rand.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 08-08-09, 04:09   #17
c2aus

Stage 4
 
c2aus's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 189
Default Re: Jante originale vs. jante aftermarket

este o discutie foarte lunga aici.. si sunt multe argumente pro si contra.

exista mai multe tipuri de jante.
spuneti jante de fabrica la general : pai daca ne referim la un 330xd e92 pe 19 (care vine ekipat uneori kiar cu bbs de fabrica) clar vb de niste jante super ok.
Daca ne referim la jantele de fabrica de pe un logan , renault , peugeot , opel (masini de zi cu zi) este clar faptul ca pretul pe care il dai in plus pe aceasta ekipare nu este justificat aceste jante fiind foarte departe de standardul performant.

2. discutia despre jantele aftermarket este iarasi una foarte lunga.
exista jante shine ( asanti lexani dub giovanna etc) care nu au nimic performant nu sunt pe departe usoare sau rezistente dar sunt niste bijuterii in mers. exista pe alta parte greii in performnate gen OZ , BBS , Borbet ,360forged etc care fac aceste jante de zeci de ani si care pot spune ceva in leg cu acest lucru.. dar si aici precizez cu parere de rau ca modelel lor low cost nu sunt departe de restul jantelor aftermarket.

pe scurt parerea mea ar fi asa

exceptand modele de lux.. sa nu credeti ca exista vreo diferenta intre jantele originale ekiparii si jantele aftermarket ( ba kiar in cele mai multe cazuri sunt mult mai frumoase si bine finisate cele aftermarket)
Cautati performanta low bugget, alegeti modelel highend de la branduri mai mici.

BTW: nu mai credeti tot ce auziti apropo de mitul kina. sunt foarte multe branduri mari care afiseaza un made in eu (la misto)

Oricum alegerea jantelor este una sentimentala.. si nimeni nu va poate spune voua ce vreti voi sa va placa...
__________________
still miss ya.. Bro '

www.autofashion.ro office@autofashion.ro 0727733333/0722799999
c2aus is offline   Reply With Quote
Old 10-08-09, 21:37   #18
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Jante originale vs. jante aftermarket

Quote:
Originally Posted by Cheliuta View Post
Jante mai mici sai mai mari:Ideal ar fi sa se pastreze dimensiunea recomandata de producatorul auto sau dimensiunea rotilor din talon.)
La un Opel Astra poti alege jantele de la 15'' pana la 19''. Asta e valabil cam peste tot.


Quote:
Originally Posted by Cheliuta View Post
Cu cat sunt mai mari cu atat sunt mai frumoase cu cat sunt mai mari cu atat masina va deveni mai rigida cu cat sunt mai mari cu atat sunt mai expuse riscului de indoire mai ales pe drumurile noastre cu cat sunt mai mari sunt mai scumpe.)
...si mai grele
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 10-08-09, 22:18   #19
Cheliuta

Stage 5
 
Cheliuta's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 745
Member of:
[VW]
Default Re: Jante originale vs. jante aftermarket

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
La un Opel Astra poti alege jantele de la 15'' pana la 19''. Asta e valabil cam peste tot.


depinde de masina

...si mai grele
depinde de jante
Cheliuta is offline   Reply With Quote
Old 11-08-09, 11:52   #20
dangrig
Dacia Driver

Stage 4
 
dangrig's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 254
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Jante originale vs. jante aftermarket

Am votat pentru jante originale (cu care masina poate fi dotata din fabrica)

In general imi plac masinile originale . Mai ales la cele clasice .


Dar pana la urma conteaza cum se aseaza jantele in peisajul masinii .
Si depinde si cum ii place proprietarului .
__________________
Dacia 1310 L 1.4 62cp - 1999 - Argintie

Pasionat w124 : Mercedes w124 blog
dangrig is offline   Reply With Quote
Old 11-08-09, 16:33   #21
spiner

Stage 3
 
spiner's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 124
Default Re: Jante originale vs. jante aftermarket

eu am votat jante cumparate ,mie sincer nu imi plac jantele standard.prefer sa le cumpar in functie de preferintele mele.
spiner is offline   Reply With Quote
Old 21-08-09, 14:12   #22
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Jante originale vs. jante aftermarket

jante aftermarket, pentru ca le gasesti in o bogata varietate de modele si astfel poti alege ceva care sa se potriveasca mai bine cu masina, sau ceva deosebit, depinde de preferinte.
Spark is offline   Reply With Quote
Old 04-09-09, 13:02   #23
Gabi#

Stage 4
 
Gabi#'s Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 175
Member of:
[DACIA]
Default Re: Jante originale vs. jante aftermarket

Jante originale se potrivesc mai bine cu masina si sunt calitate superioara
Gabi# is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 14:31   #24
Korne

Stage 5
 
Korne's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,045
Member of:
[VW]
Default Re: Jante originale vs. jante aftermarket

Jante OEM, nu cred ca exista intre timp masini care sa nu aiba in lista de dotari optionale macar un set sau doua de jante frumoase, potrivite masinii. Calitativ se poate spune ca la branduri mai mari(nu neaparat mai scumpe) se regasesc nume bune cand vine vorba de jante: VW are masini echipate cu BBS, OZ, Ronal spre exemplu, si eu inca traiesc cu parerea ca totusi o janta OEM este de regula calitativ mai buna decat ceea ce se vinde aftermarket la noi in tara. In schimb nu contest ca exista si jante mai rezistente, mai usoare poate mai frumoase(depinde de privitor) decat cele OEM...dar aici din nou ajungem la vesnica poveste cu banii.
Korne is offline   Reply With Quote
Old 13-10-09, 22:44   #25
w1LLy

Stock
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2
Default Re: Jante originale vs. jante aftermarket

cand voi avea o pisicuta ar arata urat cu jantele alea de 15" nu ? un 17" ar fi mai potrivit si ceva special nu spitat nu simplu
w1LLy is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -