Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce jante preferati atunci cand cumparati unele pentru masina voastra?
Jante originale/replici identice (indiferent daca sunt second hand) 37 32.46%
Jante aftermarket de la diferiti producatori de jante 77 67.54%
Voters: 114. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 04-08-09, 16:50   #1
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Jante originale vs. jante aftermarket

Votati si postati-va opinia daca considerati ca merita. Ar fi interesant de aflat ce preferinte au userii in ceea ce priveste jantele: daca prefera OEM, aftermarket, cromate, forjate, din material compozit, cu buza lata, etc, etc. Sper sa se gaseasca destule de spus pe tema asta. Votul este public si fara termen de valabilitate. Trebuie mentionat motivul optiunii voastre.

Eu am avut initial jante de otel pe masina (un singur set de 15"), cu capace ornamentale originale, si am optat pentru jante de 15" si 16" (de iarna, de vara) ambele originale, cu capacel VW si capace de plastic (tot ale masinii) pentru prezoane. Am ales jante OEM din mai multe motive:
- pe 16" nu am trecute in talon si am zis macar sa se vada ca sunt ale masinii;
- cele originale se gasesc destul de ieftin la mana a II-a;
- jantele originale pot fi considerate ca o dotare originala, o optiune a masinii, in cazul unei revanzari;
- sunt destul de bune calitativ atunci cand se iau second hand, la ocazie.
- nu am vrut sa risc sa iau ceva total contrafacut, dintr-un material casant, sa se sparga in gropile din Romania.
Normal, exista jante aftermarket mult peste cele originale dpdv. calitativ si estetic, dar eu am considerat ca cel mai bine iau unele originale.

Last edited by aleks; 05-08-09 at 14:48.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 04-08-09, 18:34   #2
Sasha
Girl on Road

Stage 5
 
Sasha's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 5,483
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
Default Re: Jante originale vs. jante aftermarket

pai stai putin... vad aici "Jante originale (indiferent daca sunt second hand, chiar si replica)"
pai ori originale ori replica?
Sasha is offline   Reply With Quote
Old 04-08-09, 19:01   #3
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Jante originale vs. jante aftermarket

da sasha aici m-am incurcat si eu putin. dar se refera strict la aspect nu si la calitate banuiesc. am dreptate?
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 04-08-09, 20:41   #4
Alex_cristocea

Stage 5
 
Alex_cristocea's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 671
Default Re: Jante originale vs. jante aftermarket

E putin cam "in ceata subiectul asta". Daca ar fi sa imi iau jante pentru un opel astra G de ex. as lua aftermarket pentru ca ar fi in primul rand mai frumoase si in al 2-lea rand mai usoaore sa zicem. insa daca ar fi sa alegi jante pentru un porsche sau un bmw fie ele cat de vechi sunt cateva jante oferite de fabricant destul de greu de trecut cu vederea.
__________________
87' 944 Turbo
Alex_cristocea is offline   Reply With Quote
Old 04-08-09, 23:06   #5
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Jante originale vs. jante aftermarket

Quote:
Originally Posted by RideTheRiddle View Post
da sasha aici m-am incurcat si eu putin. dar se refera strict la aspect nu si la calitate banuiesc. am dreptate?
Da, intr-adevar, ma refer la aspect in primul rand. Exista la Golf IV de exemplu jante OEM de o anumita dimensiune, sa zicem 16", iar dupa 2003, dupa ce productia de Hatchback s-a oprit, au aparut pe piata modelul de 16" dar pe 17", sau jante OEM de Golf V si ca model replica pentru Golf IV dar cu prindere de 5x100. Mai sunt si alte exemple, dar nu insist pe tema asta, pentru ca si la REPLICA exista nuante.
In fine, nu aveam cum sa fac un versus perfect la capitolul jante. Cele Replica bat mai mult spre originale decat spre aftermarket, pentru ca sunt dedicate anumitor marci de masini si chiar anumitor modele. Din acest motiv le-am trecut alaturi de originale. Era normal sa amintesc si de ele totusi intr-un fel. Am vizat acele Replica care corespund din punct de vedere al modelului cu cele originale (si nu doar capacelul jantei cu sigla marcii). Notiunea de jante Replica nu este sinonima in nici un caz cu notiunea de jante aftermarket, cum gresit s-a inteles la un topic anterior. Votati doar daca considerati ca pollul este relevant si merita. Sau exprimati-va parerea in scris.

Last edited by iulian2476; 04-08-09 at 23:23.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 05-08-09, 07:43   #6
Ciocolata

Stage 3
 
Ciocolata's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 139
Default Re: Jante originale vs. jante aftermarket

Majoritatea jantelor OEM sunt uratele si din punctu asta de vedere as prefera ceva afetermarket dar din punct de vedere al calitatii as prefera jantele OEM pentru ca sunt special proiectate pentru modelul respectiv de masina si pentru greutatea pe care o are
Ciocolata is offline   Reply With Quote
Old 05-08-09, 14:37   #7
gbry_el_05-RSG
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
gbry_el_05-RSG's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Jante originale vs. jante aftermarket

oem. mai multa garantie in prelucrare si in faptul ca nu dauneaza suspensiei. e deajuns ca avem drumuri praf, jante mari ne trebuie...
gbry_el_05-RSG is offline   Reply With Quote
Old 05-08-09, 19:06   #8
Alex_cristocea

Stage 5
 
Alex_cristocea's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 671
Default Re: Jante originale vs. jante aftermarket

Quote:
Originally Posted by gbry_el_05-RSG View Post
oem. mai multa garantie in prelucrare si in faptul ca nu dauneaza suspensiei. e deajuns ca avem drumuri praf, jante mari ne trebuie...
intradevar daca este sa vb de toate jantele care au aparut acum si sunt pana in 100e buc calitatea lor este indoielnica. Insa da-mi un exemplu de o janta oem care sa fie mai buna calitativ decat un bbs LM sau sau sau un OZ forjat. Nu prea ai cum. decat daca vorbesti de jante OEM de la masini superexotice care si alea la randul lor sunt produse de un producator de renume.
Alex_cristocea is offline   Reply With Quote
Old 05-08-09, 21:06   #9
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: Jante originale vs. jante aftermarket

Putine masini de serie mare vin echipate de fabrica cu jante frumoase. Desigur exista si masini retro sau rare sau de colectie care dupa parerea mea trebuie sa fie cat mai aproape ca aspect de felul cum au aratat cand au iesit din fabrica.Ca general votez aftermarket.

Last edited by !41!; 05-08-09 at 21:10.
!41! is offline   Reply With Quote
Old 05-08-09, 23:06   #10
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Jante originale vs. jante aftermarket

Multumesc celui care din proprie initiativa a modificat enuntul votului pentru jante originale. Am vrut sa trimit un mesaj unui administrator sa scrie "eventual si replica" in locul de "chiar si replica", dar am ezitat. Solutia este foarte buna.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 06-08-09, 14:15   #11
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Jante originale vs. jante aftermarket

Quote:
Originally Posted by gbry_el_05-RSG View Post
e deajuns ca avem drumuri praf, jante mari ne trebuie...
bine zis. eu merg pe varianta cu jenti originale
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 06-08-09, 18:36   #12
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Jante originale vs. jante aftermarket

Mie imi place sa stiu ca jantele sunt cat mai usoare si de aceea as merge pe aftermarket (ma refer la firme serioase ca BBS, Advan, Volk, Compomotive etc care fac jante adevarate). Din pacate tre sa fii destul de grijuliu cu ele prin Ro...
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 06-08-09, 19:39   #13
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Jante originale vs. jante aftermarket

Marea majoritate a jantelor OEM sunt facute de producatori de jante cu renume. Jantele ce le am acum pe masina sunt OEM BMW dar facute de BBS. Am ales aftermarket pentru ca visez la un set de BBS CH.
Pentru romania sunt ideale cele cu multe spite adica exact inversul replicilor M6 care mi se par cele mai slabe jante.
__________________
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 07-08-09, 11:23   #14
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Jante originale vs. jante aftermarket

Quote:
Originally Posted by iulian2476 View Post
Multumesc celui care din proprie initiativa a modificat enuntul votului pentru jante originale. Am vrut sa trimit un mesaj unui administrator sa scrie "eventual si replica" in locul de "chiar si replica", dar am ezitat. Solutia este foarte buna.
Stau aici călare pe secţiune, n-avea cum să scape
Cu plăcere.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 07-08-09, 20:43   #15
Cheliuta

Stage 5
 
Cheliuta's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 745
Member of:
[VW]
Default Re: Jante originale vs. jante aftermarket

Asist la discutia voastra si as vrea sa-mi exprim si eu pct-ul de vedere.
1.Jante OEM sau aftermarket:cele originale dupa cum au spus si altii sunt produse de obicei de marii producatori de jante aftermarket deci asta nu inseamna ca cele OEM sunt mai bune.De obicei cele OEM sunt dintr-o singura bucata (monoblok) fabricarea lor constand in turnarea aliajului in matrita respectiva dupa care urmeaza finisarea;acelasi producator poate face jante monoblok folosind o alta metoda si anume aliajul este "supt" in matrita neaparand riscul ca janta sa aibe bule de aer ca in cazul fabricatiei prin turnare ;sau din 2 - 3 bucati fiecare piesa fiind presata la mii de tone rezultand astfel o janta foarte echilibrata si foarte rezistenta si bineinteles foarte scumpa.
2.Jante mai mici sai mai mari:Ideal ar fi sa se pastreze dimensiunea recomandata de producatorul auto sau dimensiunea rotilor din talon.
Cu cat sunt mai mari cu atat sunt mai frumoase cu cat sunt mai mari cu atat masina va deveni mai rigida cu cat sunt mai mari cu atat sunt mai expuse riscului de indoire mai ales pe drumurile noastre cu cat sunt mai mari sunt mai scumpe.
3.Jante late, cromate, spitate,cu buza?:Jantele putin mai late decat cele OEM dau masinii ceva mai multa stabilitate si un comportament ceva mai bun la franare intrucat suprafata de frecare cu partea carosabila este ceva mai lata;jantele mai late solicita mai mult masina deci depinde pe ce masina le pui respectiv cati cai si ce cuplu are masinuta.
Finisajul trebuie ales in functie de linia masinii de locul unde merge masina de sportivitate de eleganta etc.
Daca se doreste sa se dea o linie mai sportiva masinii se recomanda o janta spitata daca se doreste o linie mai clasica se recomanda o janta in 5-6 brate.

Nu recomand jantele chinezesti si nici pe cele replica wheels
Eu unul le prefer pe cele nemtesti BBS (cel mai bun furnizor de jante de aliaj pt auto),Borbet (cel mai mare producator de jante de aliaj din lume ~ 10-12 mil de bucati anual) si poate si alte branduri ceva mai slabute decat cele mentionate.Foarte bune sunt si cele italienesti respectiv Oz Racing(traditie si experienta fiind unul dintre producatorii de jante pentru formula 1) si ATP (primi care au folosit placarea jantelor cu inox)
Cheliuta is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -