Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 24-02-06, 09:58   #1
sandumrs

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 542
Default Cadillac STS-V sau hot sedanurile europene???

De multa vreme imi arunc privirile admirativ spre marca Cadillac, ma bucur ca si-au depasit conditia de masini pentru old peoples si ca au inceput sa faca masini performante, de asemenea ma bucur pentru ca au reusit sa cresca calitatea masinilor sale si a materialelor folosite.

Cadillac STS-V a fost masina care m-a facut sa ma indragostesc de marca americana, mi se pare o masina superba in primul rand si o racheta in al doilea rand. P.S e cea mai puternica masian produsa de ei vreodata.

Motorul pentru STS-V este acelasi ca pentru XLR-V, si anume un V8 Northstar TURBO de 4.4l si 469Cp. Masina fuge grav si se descurca bine pe orice fel de traseu, nu e in linia masinilor americane in cea ce priveste felul cum merge pe un traseu virajat, ba mai mult se descurca chiar onorabil.

Ca rivale pe piata Americana sunt europenele Jaguar XJR, BMW M5, Mercedes CLS55AMG si E55AMG, Audi RS6 si cam atat.

Intr-un test recent in Car&Driver Cadillac STS-V a terminat pe locul doi in compania lui BMW M5 si lui CLS55AMG.

Fac mentiunea ca atat BMW-ul cat si Mercedesul sunt mai rapide o idee, adica foarte putin, as zice nesemnificativ. Masina la noi ar fi o prezenta exotica si cred ca ar intoarce multe capete. Ba mai mult, cred ca ar fi o adevarata distractie sa te dai cu ea prin RO, avand in vedere ca nu multi ar stii cu ce se mananca aceasta masina.

Una peste alta, e clar ca e sub un Merc sau un BMW, sa nu-l uitam si pe Audi, dar nici de lepadat nu e acest bolid.

Din ce am gasit eu, face sfertul de mila in 12.8sec sau 13.1. Spre comparatie, atat M5-ul cat si CLS55-ul fac sfertul de mila in 12.5sec.

E ce parere aveti. Va rog la calm. Nu vreau sa ne certam pe tema asta.
__________________
Cool
sandumrs is offline  
Old 24-02-06, 10:13   #2
slkamg

Stage 4
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 247
Default

masina americana
slkamg is offline  
Old 24-02-06, 11:58   #3
slater

Stage 3
 
slater's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 97
Member of:
[Crazy Drivers]
Default

http://www.cadillac.com/comparator/r...elTrimID=16699

Da intradevar sandule bine ca ai mentionat de comparatia cu M5'ul si Cls'ul ca sa pot sa-ti spun clar : \" TE PISI PE EL CADILLAC \".
STS'ul e intradevar mai ieftin cu 5000 USD decat M5'ul si 10.000 USD fata de CLS dar cei care'si cumpara asa o masina cred ca isi permit sa plateasca in plus diferenta .
Iar CLs'ul are 476 Cp si nu 469 cat e trecut in comparatia lor asa ca : \"GOd bless America \" .La exterior intradevar arata provocator dar interiorul muscle car'ului e oribil .mai spun odata poate n-ati inteles : \"ORIBIL\".
Performantele STS'ului se apropie de cele ale concurentei dar poate'mi spui si mie ce te atrage pe tine la aceasta masina ? ,..Faptul ca mai e inca una care se apropie de gigantii BMW si Mercedes ?
slater is offline  
Old 24-02-06, 12:04   #4
slater

Stage 3
 
slater's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 97
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re:

[quote=\"slater\"]http://www.cadillac.com/comparator/replaceVehicle.do?compareToWhat=competitive&model=stsv&trimID=18587&compareStatus=final&cmpModelName=Mercedes-Benz+CLS-Class&cmpModelTrimID=16699

STS'ul e intradevar mai ieftin cu 5000 USD decat M5'ul si 10.000 USD fata de CLS dar cei care'si cumpara asa o masina cred ca isi permit sa plateasca in plus diferenta .
Iar CLs'ul are 476 Cp si nu 469 cat e trecut in comparatia lor asa ca : \"GOd bless America \" .La exterior intradevar arata provocator dar interiorul muscle car'ului e oribil .
Performantele STS'ului se apropie de cele ale concurentei dar poate'mi spui si mie ce te atrage pe tine la aceasta masina ? ,..Faptul ca mai e inca una care se apropie de gigantii consacrati ai clasei ?
slater is offline  
Old 24-02-06, 12:17   #5
sandumrs

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 542
Default

Mosule, esti departe de realitate, conceptia ta, e de fanatic, Mercedes si BMW nu sunt singurele masini de pe lumea asta.

Aceasta masina e super ok, nu am zis ca e la fel de buna sau mai buna ca un Merc dar e o oferta de care poti sa tii seama.

Iti garantez eu ca si interiorul e la cel mai inalt nivel.

Si ca american de rand, daca nu vrei sa iesi in evidenta, daca nu vrei sa fii vedeta cartierului, sau daca nu cumva esti o vedeta, de ce ar trebui sa dai 5-15mii de $ in plus, pe o masina care nu te caracterizeaza ca popor si ca om.

In ro ar fi chiar o prezenta exotica, ai fi primul cu asa ceva.....ai provoca reactii diverse.
sandumrs is offline  
Old 24-02-06, 14:37   #6
GabiByte

Stage 5
 
GabiByte's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 788
Default

mie STSu, sincer mi se pare foarte urat.
Exotic nu poate fi pentru ca e un cadillac.
Si asta a fost setat pe Nurburgring ca CTS-u?
GabiByte is offline  
Old 24-02-06, 14:55   #7
slater

Stage 3
 
slater's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 97
Member of:
[Crazy Drivers]
Default

Intradevar Sandule ai dreptate ,performantele Cadillacului sunt de luat in seama ,dar tu incerci sa impui un model american pursange,care prin definitie nu are ce cauta in EUropa pentru ca aici se loveste de modele deja consacrate pe piata iar atuurile cu care vine nu cred ca poate convige o piata europeana .Am sa las pe altii sa umble'ncet si sigur ca un Cadillac si sa atinteasca toate privirele asuprai ,in timp ce eu ma voi deplasa umil intr-un CLS 55 AMG ,nefiid derajat si bagat in seama de nimeni .In rest ,..numai bine !
slater is offline  
Old 24-02-06, 16:45   #8
slater

Stage 3
 
slater's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 97
Member of:
[Crazy Drivers]
Default

si niste poze sa ne facem o parere
American Muscle 100 %
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	stsv06_03_295.jpg
Views:	66
Size:	66.8 KB
ID:	71324   Click image for larger version

Name:	stsv06_06_918.jpg
Views:	57
Size:	71.4 KB
ID:	71325   Click image for larger version

Name:	stsv06_01_129.jpg
Views:	80
Size:	130.5 KB
ID:	71326  

Click image for larger version

Name:	stsv06_inter2_255.jpg
Views:	118
Size:	97.7 KB
ID:	71327  
slater is offline  
Old 24-02-06, 17:43   #9
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default

CTS-V costa 51.000 USD,ceea ce e sensibil mai putin decat 80.000 pentru M5/E55 sau 100.000 pentru CLS55.

M5 e de neatins pentru rivalii actuali.Poate E63 AMG sa aiba vreo sansa sa-l bata (pe circuit,ca in linie dreapta motorul mai bun de la AMG isi va spune cuvantul).
Race is offline  
Old 24-02-06, 17:59   #10
sandumrs

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 542
Default

Mosule, eu nu incerc sa impun nimic, am intrebat care e parerea voastra a celorlalti colegi de forum. Nu-i nevoie sa mai spui nimic, am inteles care-i parerea ta.

Masina pentru mine e exotica si cred ca ar fi super distractie pe la stopuri prin Bucuresti, sa fim seriosi cati stiu ca prinde suta in mai putin de 5 sec???
sandumrs is offline  
Old 24-02-06, 18:21   #11
Skma

Stage 5
 
Skma's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,212
Member of:
[Opel]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

LA banii aia imi iau Porsche Sh si si ala e masina exotica
Skma is offline  
Old 24-02-06, 20:02   #12
slater

Stage 3
 
slater's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 97
Member of:
[Crazy Drivers]
Default

Race noi vorbim de STS-V care incepe de la 77.090 USD .Intradevar CTS-V'ul incepe de la 51.395 USD
slater is offline  
Old 25-02-06, 00:24   #13
GabiByte

Stage 5
 
GabiByte's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 788
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Skmadtm\"
LA banii aia imi iau Porsche Sh si si ala e masina exotica
Ai dreptate. Mi se pare o optiune mult mai buna.
sandumrs tie presupun ca ti-a placut faptul ca e un lup in blana de oaie, cum se zice. Dar sincer la banii astia eu prefer un lup in blana de lup...ca si un Porsche 911. Si daca tot vrei in genu STS-ului, un M5 E60 sh cred ca se va incadra in pretul acela intr-un an si ceva, sau poate doi.
__________________
<a href="http://copycenter.alfasoft.ro">Copy Center Cluj</a>
GabiByte is offline  
Old 25-02-06, 01:47   #14
sandumrs

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 542
Default

Ok am inteles parerea voastra si nu o comentez. Ma bucur ca se rezuma la \"eu mi-as lua......\" nu la \"tu ar trebui sa-ti iei.............\".

Mie mi se pare interesanta, iar expresia, lup in piele de oaie i se potriveste perfect.

Analizam simplu, pe linie dreapta e mai rapid ca un 911 modelul precedent, iar pentru M5 E60 mai e de asteptat pana sa ajunga la mana a doua si atunci motivele vanzarii ma fac sa ma indoiesc s-o cumpar.

Probabil ca la banii astia, mi-as lua in schimb un Audi S4 dar de ala se teme toata lumea.
sandumrs is offline  
Old 25-02-06, 09:01   #15
GabiByte

Stage 5
 
GabiByte's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 788
Default

Si S4 e o optiune foarte buna.
Is cam multe optiuni la banii de STS-V. Majoritatea europenilor vor alege una europeana decat un Cadillac, pentru ca nu e apreciata marca.
e una sa zici ca, conduci un cadillac si alta sa zici ca, conduci un M5. pentru ca face parte din gama noua de cadillacuri, care a fost considerata mult mai evoluata, iti va tine mult si bine sa ii explici la persoana cu care discuti ca masina ta e una buna .
GabiByte is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -