Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Care este modelul tău preferat?
Audi Q5 48 30.57%
Lexus RX350 19 12.10%
Mercedes-Benz GLK350 51 32.48%
Volvo XC60 39 24.84%
Voters: 157. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 10-06-09, 20:39   #16
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Audi Q5 vs. Lexus RX 350 vs. Mercedes-Benz GLK350 vs. Volvo XC60

Quote:
Originally Posted by bmwowners View Post
Merg pe volvo din urmatoarele cauze:
- multe sisteme noi de siguranta (cel cu franarea automata in caz de impact de ex)
- cea mai sigura marca de automobile
- cel mai frumos design
- cel mai frumos interior (parerea mea)
- la motor sincer cred ca este depasit de Audi dar nu conteaza fiindca ma indoiesc ca motorul de pe Volvo ar fi vre-o cazatura!!
Asa ca eu merg pe mana VOLVO
Volvo - nu are sisteme de siguranta in plus (fata de GLK de exe.)
- nu mai este de mult cea mai sigura marca din lume
- motor+ cutie cele mai slabe, cea mai mare putere, cel mai mare cuplu si la cel mai bun raport kg/CP are cele mai slabe performante
- costuri de intretinere mai mari la Volvo decat la competitori
- XC90 o ratare a fiabilitatii si exorbitante costuri de intretinere
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 10-06-09, 22:43   #17
al1ca

Stage 4
 
al1ca's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 177
Default Re: Audi Q5 vs. Lexus RX 350 vs. Mercedes-Benz GLK350 vs. Volvo XC60

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Desi apreciez f mult marca Lexus noul RX nu ma incanta nici exterior nici interior.
Volvo nu vreau sa-l bag in discutie, dupa ratarile avute si pretul de intretinere nu vreau sa-l bag in comparatia de fata.

EXTERIOR
1 - GLK
2 - Q5
3 - RX

INTERIOR
1 - Q5
2 - GLK
3 - RX

MOTOR
1 - Q5
2 - GLK
3 - RX

SASIU
1 - Q5
2 - GLK
3 - RX

PRET / DOTARI / GARANTIE
1 - RX
2 - GLK
3 - Q5

In final cu toate ca nu agreez marca Audi dar aleg Q5 invingator.

P.S.
Sunt curios la comparatia de abilitati OFF-Road cum stau in comparatie.
de acord cu tine..
al1ca is offline   Reply With Quote
Old 10-06-09, 23:00   #18
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: Audi Q5 vs. Lexus RX 350 vs. Mercedes-Benz GLK350 vs. Volvo XC60

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Volvo - nu are sisteme de siguranta in plus (fata de GLK de exe.)
- nu mai este de mult cea mai sigura marca din lume
- motor+ cutie cele mai slabe, cea mai mare putere, cel mai mare cuplu si la cel mai bun raport kg/CP are cele mai slabe performante
- costuri de intretinere mai mari la Volvo decat la competitori
- XC90 o ratare a fiabilitatii si exorbitante costuri de intretinere

dovedeste
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
Old 11-06-09, 00:19   #19
Shelby GT500 67` Eleanor

Stage 3
 
Join Date: May 2009
Posts: 89
Default Re: Audi Q5 vs. Lexus RX 350 vs. Mercedes-Benz GLK350 vs. Volvo XC60

Cel mai frumos interior e Audi, apoi Mercedes, retul, nici Lexus nici Volvo, nu au nimic la locul lor in interior, urate...Audi cel mai frumos interior
Shelby GT500 67` Eleanor is offline   Reply With Quote
Old 11-06-09, 00:49   #20
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Audi Q5 vs. Lexus RX 350 vs. Mercedes-Benz GLK350 vs. Volvo XC60

Quote:
Originally Posted by JunKer_hP View Post
dovedeste
Pai zi ce vrei sa-ti dovedesc.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 11-06-09, 00:50   #21
bogg

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 576
Default Re: Audi Q5 vs. Lexus RX 350 vs. Mercedes-Benz GLK350 vs. Volvo XC60

OK.
Design Exterior:
Volvo mi se pare ce mai frumoasa si bine proportionata masina din test si castiga la mustata duelul cu RX350 acesta din urma avand unele elemente care il trag in jos.. si care nu le voi aduce in discutie.
Q5 pare un A3 pe butuci.
GLK ca un GL curatat de grasime. V-am lamuirt?

Design interior:
Volvo pentru prezenta consolei centrale ,,slim" si stilul clasic specific.
Locul 2: Audi pentru ca nu are un design coreean cum este prezent pe RX350 si nici unul in care ai putea sa te intepi cum are GLK.

Motor: Volvo(din nou). Pentru acel ,,straigth-six".
Locul 2: Audi pentru ca dintr-un 3200 aspirat scoate cu 11 cai mai putin decat Volvo Turbocharged.

Apoi continui in stilul lui GTR cu sasiul:
1: Volvo(devin enervant asa-i?) pentru ca imparte caracteristici si tehnologie cu Land Rover Freelander.
2. Q5 pentru Modular Longitudinal Platform pe care o imparte cu A5, si A4(deocamdata)
3.GLK pentru ca e construit pe platforma lui C-Klasse.
4.RX350 pentru ca off-road pentru el insemana trecerea peste borduri.

SCOR FINAL:
Locul 1: Volvo
Locul 2: Audi
Locul 3: Lexus
Locul 4: GLK
bogg is offline   Reply With Quote
Old 11-06-09, 00:57   #22
x_cess
Opel Driver

Stage 4
 
x_cess's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 196
Member of:
[Opel]
Default Re: Audi Q5 vs. Lexus RX 350 vs. Mercedes-Benz GLK350 vs. Volvo XC60

Am ales GLK deoarece mi se pare ceva nou...Q5 seamana foarte mult cu Q7 doar ca are dimensiuni mai mici(la aspectul exterior ma refer),volvo iese din discutii iar lexus`ul mi se pare cam aiurea..parerea mea
x_cess is offline   Reply With Quote
Old 11-06-09, 01:44   #23
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Audi Q5 vs. Lexus RX 350 vs. Mercedes-Benz GLK350 vs. Volvo XC60

din punctul meu de vedere volvo arata cel mai bine si la interior si mai ales la exterior.sta si cel mai bine in of road si destul de bine on road..... urmat de audi la distanta mica si merc si ultimul lexus care are si un design int+ext urat si sta prost off road.
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 11-06-09, 10:01   #24
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Audi Q5 vs. Lexus RX 350 vs. Mercedes-Benz GLK350 vs. Volvo XC60

eu as merge pe volvo deoarece are siguranta si nu putem spune ca n-are peformante, motoru ala T6 are 285 cp si capacitate de 2.5 deci este si normal, daca ma uit pe la Mercedes-Benz GLK ce motor au pus ditamai motoru imi e rusine. Inca un lucru la Volvo mi se pare destul de bine lucrata nu stiu de ce spuneti unii ca e slab calitativ si ajunge si Audi sa fie peste Volvo, eu nu cred ca Volvo e sub Audi, daca ma uit la Audi ca are piese 85% numai de Vw, si urcati-va din Audi in Bmw sa vedeti diferenta de materiale ieftine si nu va zic ca si intr-un Volvo daca ma sui am aceeasi senzatie. Conduceti un Volvo XC60 si va veti convinge de tehnologia nordica. Da XC90 are fiabilitatea cam dusa si materialele de interior sunt de prost gust, dar fabricarea acestui model a inceput in 2002 la XC90 si si-a mai bagat nasu si Ford si la Ford a existat calitate in anii zero. Oricum va recomand din propriile mele cunostinte sa incercati sa conduceti un S60 R, New S80 si XC60 aceste modele de la Volvo sunt super fiabile si la interior aveti tot ce vreti nu cred ca lipseste nimic in ceea ce are Audi sau Mercedes. Acuma depinde de gusturi si placere, dar dintre cele doua branduri nemtesti nu simti placerea aia ca si cum ai conduce un Volvo din cele mentionate mai sus. acele modele parca isi pun accentul pe originalitate 100% fatza de restul gamei. Pacat ca n-a fost bagat si Bmw in aceeasi comparatie probabil castiga peste ei, Bmw e cel mai fiabil, are de toate. Lexus mi se pare uratel, dar e buna ca masina, Audi nu-mi place deja la Audi masinile lor incep sa semene intre ele, iar la Mercedes-Benz sunt masini scumpe si par batranesti parte din ele.
Referitor la intretinere care e mai scump la intretinere Volvo sau Mercedes-Benz tovarase?? cred ca nici nu intra comparatia asta ca Volvo sunt mai usor de intretinut au piese mai ieftine decat un Mercedes-Benz sau un Bmw, cred ca intra la categoria lui Audi in capitolul intretinere. VOLVO FOR LIFE.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 11-06-09, 10:02   #25
Marius_mym89

Stage 5
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,620
Member of:
[VW]
Default Re: Audi Q5 vs. Lexus RX 350 vs. Mercedes-Benz GLK350 vs. Volvo XC60

imi place designul lui XC60 dar daca ar fi sa aleg as alege Q5 .
Marius_mym89 is offline   Reply With Quote
Old 11-06-09, 11:25   #26
bogdanGTR

Stock
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 3
Default Re: Audi Q5 vs. Lexus RX 350 vs. Mercedes-Benz GLK350 vs. Volvo XC60

VOLVO,in special pt siguranta si tehnologie.
bogdanGTR is offline   Reply With Quote
Old 11-06-09, 13:08   #27
dorux

Stage 1
 
dorux's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 23
Default Re: Audi Q5 vs. Lexus RX 350 vs. Mercedes-Benz GLK350 vs. Volvo XC60

Quote:
Originally Posted by Thomas Everywhere View Post
......Inca un lucru la Volvo mi se pare destul de bine lucrata nu stiu de ce spuneti unii ca e slab calitativ si ajunge si Audi sa fie peste Volvo, eu nu cred ca Volvo e sub Audi, daca ma uit la Audi ca are piese 85% numai de Vw, si urcati-va din Audi in Bmw sa vedeti diferenta de materiale ieftine si nu va zic ca si intr-un Volvo daca ma sui am aceeasi senzatie. Conduceti un Volvo XC60 si va veti convinge de tehnologia nordica.....
sunt de acord in mare parte cu tine ...imi place si mie volvo ...chiar pe primul loc dintre toate 4 dar, doar la exterior urmat apoi de Q5....interior Q5 urmat de GLK..si XC60..iar la performanta tot Q5 , XC60 si GLK. Dar cu diferenta de materiale unde povesteai u ceva ..nu prea sunt de acord cu tine ..sau poate nu tzi`ai dat seama ca u ai facut vreo comparatie X5 cu A4 ('95) ma gandesc eu...sau alte trasnai )
dorux is offline   Reply With Quote
Old 11-06-09, 13:13   #28
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: Audi Q5 vs. Lexus RX 350 vs. Mercedes-Benz GLK350 vs. Volvo XC60

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Pai zi ce vrei sa-ti dovedesc.
Volvo - nu are sisteme de siguranta in plus (fata de GLK de exe.)
- nu mai este de mult cea mai sigura marca din lume
- motor+ cutie cele mai slabe, cea mai mare putere, cel mai mare cuplu si la cel mai bun raport kg/CP are cele mai slabe performante
- costuri de intretinere mai mari la Volvo decat la competitori
- XC90 o ratare a fiabilitatii si exorbitante costuri de intretinere
__________________
PLM Games
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
Old 11-06-09, 13:16   #29
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Audi Q5 vs. Lexus RX 350 vs. Mercedes-Benz GLK350 vs. Volvo XC60

Quote:
Originally Posted by Thomas Everywhere View Post
Referitor la intretinere care e mai scump la intretinere Volvo sau Mercedes-Benz tovarase?? cred ca nici nu intra comparatia asta ca Volvo sunt mai usor de intretinut au piese mai ieftine decat un Mercedes-Benz sau un Bmw, cred ca intra la categoria lui Audi in capitolul intretinere. VOLVO FOR LIFE.
Alege si tu 3 piese la intamplare (o bascula, un far, un filtru de polen, de combustibil etc.) si suna si tu la cele 2 service-uri (sau la toate 4) si intreaba cat costa piesele si cat costa si manopera, poti sa mai intrebi si cat costa o revizie normala si o sa ramai surprins (neplacut) ce preturi exorbitante are VOLVO. Noi am avut un S60 si erau piesele si revizile mai scumpe ca la un S-Klasse. Mercedes, Audi si BMW sunt cam acolo la preturi cu mici diferente.

Mai sunt si niste conparatii auto in reviste de specialitate unde sunt analizate si costurile de intretinere si costuri comparative ale pieselor unde VOLVO pierde detasat.

Last edited by GTR; 11-06-09 at 13:23.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 11-06-09, 13:22   #30
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Audi Q5 vs. Lexus RX 350 vs. Mercedes-Benz GLK350 vs. Volvo XC60

depinde de gusturi si cu design si cu interiorul fiecare il vede din punctul sau de vedere, mi e s-a parut o masina reusita si cu putin dezavantaje, dar nu va contrazic nici la intretinere poate asa e, oricum mie cel mai mult din gama de masini a celor de la Volvo este S80 si poate chiar care mi-ar place sa-l am, dar in rest nu ravnesc la ele, nu sunt amator de suvuri.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -