Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Care este preferatul tău?
Ford Focus RS 181 65.34%
Renault Megane R26.R 96 34.66%
Voters: 277. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 29-05-09, 16:06   #16
glevidj

Stage 5
 
glevidj's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 314
Default Re: VIDEO: Ford Focus RS vs. Megane R26.R

am votat focus k poate fi folosit zi de zi si cu putine modificari poti mari performantele de ramai mask
glevidj is offline   Reply With Quote
Old 29-05-09, 16:23   #17
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: VIDEO: Ford Focus RS vs. Megane R26.R

Era de asteptat ca Meganul sa fie mai rapid, doar e facut doar pt circuit si are sens doar sa il folosesti ca pe o a doua masina. In schimb RS merge si pe circuit si pe strada si arata mult mai bine. Asadar RS!
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 29-05-09, 16:24   #18
Marius_mym89

Stage 5
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,620
Member of:
[VW]
Talking Re: VIDEO: Ford Focus RS vs. Megane R26.R

Quote:
Originally Posted by 18_NYK View Post
Am votat focusu'. E mult mai frumos si poate fi folosit "zi de zi".
exact asta vroiam sa scriu si eu
Marius_mym89 is offline   Reply With Quote
Old 29-05-09, 16:47   #19
atbecstasy

Stage 2
 
atbecstasy's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 34
Default Re: VIDEO: Ford Focus RS vs. Megane R26.R

nu sunt fan al niciunei marci shi chiar nu ma asteptam ca focusul sa piarda in fatza meganului cu o asa maricica diferentza de cai ... dar pe circuit nu conteaza numai caii putere ...inseamna ca cei de la renault au facut o mashina foarte buna !
atbecstasy is offline   Reply With Quote
Old 29-05-09, 16:48   #20
alexei89

Stage 3
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 138
Default Re: VIDEO: Ford Focus RS vs. Megane R26.R

e mai frumos si mai puternic rs dar ce rost are puterea daca e greu de controlat!?!? vor megane!
alexei89 is offline   Reply With Quote
Old 29-05-09, 16:57   #21
BogdanF

Stage 2
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 30
Default Re: VIDEO: Ford Focus RS vs. Megane R26.R

Megane nu stiu daca e atat de confortabil pentru uz cotidian, (focusul sigur este) Mie renault-ul imi pare mai mult o masina pentru circuit. Daca va si uitati, este o serie limitata.
BogdanF is offline   Reply With Quote
Old 29-05-09, 16:59   #22
djclaudiu

Stage 2
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 26
Default Re: VIDEO: Ford Focus RS vs. Megane R26.R

As fi votat focus ....dar sunt posesor de volvo ...si as vrea sa cred ca au facut si eu ceva din masina aia ...sasiu volvo , motorul e de pe s60R volvo , proiectat de volvo prin 2004 ...aceesi cilindree , acelasi numar de cai , 5 cilindri 20 valve .... 2.4 ....turbo ....daca il faceau ei votam ...ford ...N-am nimic cu ford ...e tipic american , cumpara si dupa aia zic ca e facut de ei ...votez Renault ...m-am dat cu masina aia....e proiectata integral de ei si chiar daca e renault ....au printre cele mai tare laboratoare de dezvoltare si cercetare in lume ... felicitari ...
djclaudiu is offline   Reply With Quote
Old 29-05-09, 17:11   #23
moartea16

Stage 4
 
moartea16's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 192
Default Re: VIDEO: Ford Focus RS vs. Megane R26.R

FOrd focus RS for live cea mai frumoasa si puternica din gama ford focus masina (am vazut-o si in actiune si va zic eu ca e prea dementiala :X:X
__________________

When you are running with 200km/H and the presure is riseing, the adrenaline streams through the body and you feel you don't have air then there is one thing to do ... RISE THE SPEED TO MAXIMUM couse thene you weel feel like living
moartea16 is offline   Reply With Quote
Old 29-05-09, 17:14   #24
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: VIDEO: Ford Focus RS vs. Megane R26.R

Quote:
Originally Posted by djclaudiu View Post
As fi votat focus ....dar sunt posesor de volvo ...si as vrea sa cred ca au facut si eu ceva din masina aia ...sasiu volvo , motorul e de pe s60R volvo , proiectat de volvo prin 2004 ...aceesi cilindree , acelasi numar de cai , 5 cilindri 20 valve .... 2.4 ....turbo ....daca il faceau ei votam ...ford ...N-am nimic cu ford ...e tipic american , cumpara si dupa aia zic ca e facut de ei ...votez Renault ...m-am dat cu masina aia....e proiectata integral de ei si chiar daca e renault ....au printre cele mai tare laboratoare de dezvoltare si cercetare in lume ... felicitari ...
Al n'spelea post de acest gen, si o sa explic pe rand:
Fordul nu are sasiu - si nici Volvo, se folosesc caroserii autoportante, asta e prima chestie, a2a - noul S40 de la Volvo se bazeaza pe platforma tehnica a Focusului, lucru JUST dat fiind faptul ca sunt firme "infratite".

Motorul de care zici tu, care a fost preluat si elaborat intai pentru ST apoi pentru RS unde diferenta de ordin tehnic intre ele este uriasa ... si ma refer la 2 motoare fabricate in curs de un an, nu la cel de pe Volvo care este mult inferior ...

"e tipic american" - pai Focus RS e tipic - BRITANIC - asa a fost si asa va ramane, cum si divizia sport a celor de la Renault, tot aici isi are centrul de dezvoltare si au facut acelasi lucru ca cei de la Ford, au luat un hatch si au facut "magie" ca cele 2 masini in afara de forma grosso-modo nu prea mai au nimic de a face cu turismul de la care s-a plecat.

Chiar daca la semnatura mea scrie mare FORD, nu am cum sa nu fiu orb si sa nu apreciez si salut performanta Meganeului, insa pentru ca acest model parca nu e o masina ca o poti folosi zilnic nu am cum decat sa votez decat pro Focus, o masina nu care te poti distra pe circuit, iti poti face cumparaturile si mai poti baga si inca 4 oameni in masina - senzatia oferita de acel 2.5, suspensiei fata special conceputa pentru el si LSD fiind nealterate.
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 29-05-09, 17:30   #25
Ottaviano_m

Stage 4
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 251
Default Re: VIDEO: Ford Focus RS vs. Megane R26.R

NWZeu, ma bucur ca a clarificat macar cineva ca mi se parea ca citesc carti de basme pt copilashi de la "sasiu de Volvo" incolo. No offense DJClaudiu dar tu chiar ai inteles f gresit niste lucruri, ti le-a explicat zeul mai sus...
Ottaviano_m is offline   Reply With Quote
Old 29-05-09, 18:39   #26
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: VIDEO: Ford Focus RS vs. Megane R26.R

reanult.....pt ca se compara 2 masini pe ciruit si comparatia era care e cea mai buna masina pt un trackday.......nu care e mai confortabila sau in care poti sa bagi mai mult praz.....ca atunci votam logan........ideea e ca renault a facut cu adevarat o masina pt circuit, reuseste sa bata fordu cu 70 de cai in minus pt ca e setata pt circuit.......si nu veniti cu aberatii ca daca fordu avea aceleasi modificar cu "renou" ar fi castigat ca asa putea si meganeu sa aiba un v6
__________________
... fara bling bling .. fara pepsi cola pe parbriz
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Old 29-05-09, 19:25   #27
Ottaviano_m

Stage 4
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 251
Default Re: VIDEO: Ford Focus RS vs. Megane R26.R

dogy, timpii scosi de masini a spus care era mai buna pe circuit, nu era nevoie pt asta de poll-ul de mai suscare este acolo pt a-si exprima fiecare preferinta si a explica eventual motivatiile. Esti fan renault, f bine(eu doar renault sport) da' nu iti prea poti permite sa cataloghezi parerile pur personale ale utilizatorilor drept aberatii. Ai fost subiectiv si ai jignit putin, dar banuiesc ca nu se supara nimeni, exista toleranta pe forum, nu? poate data viitoare si din partea ta, ca acuma ti-am aratat cum se face. Cheers!
Ottaviano_m is offline   Reply With Quote
Old 29-05-09, 20:10   #28
claud1u_BDT

Stage 4
 
claud1u_BDT's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 181
Member of:
[RENAULT]
Cool Re: VIDEO: Ford Focus RS vs. Megane R26.R

ce bine se aseaza meganul in curbe , focusul...fuge ca dracu
claud1u_BDT is offline   Reply With Quote
Old 29-05-09, 20:26   #29
cata_cve

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 75
Default Re: VIDEO: Ford Focus RS vs. Megane R26.R

sa spuns si eu ceva ... fordu are istorie si cand castiga campionate mondiale de raliuri renault... face masini de zi cu zi ! nu stiu daca meganu ar putea sa bata un evo x de accea ii se si zice evo killer! votat ford rs
cata_cve is offline   Reply With Quote
Old 29-05-09, 20:36   #30
bogg

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 576
Default Re: VIDEO: Ford Focus RS vs. Megane R26.R

Renault Megane, un veritabil Hot - Hatch, detine recordul la aceasta clasa pe 'Ring, defapt detine recordul la masinile cu tractiune fata(8 minute 16 secunde)
In traducere: Mai rapida decat un IS-F
DAR, prefer masinile de genul : ,,a car that can kill you"
Asa ca vot RS....


PS: Amandoua sunt RS.
bogg is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -