Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce model preferi?
Cadillac CTS-V 169 39.39%
BMW M5 260 60.61%
Voters: 429. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 14-05-09, 22:51   #76
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: SUA versus Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Quote:
Originally Posted by YGD-sef View Post
de unde ai ajuns la concluzia asta ?
Din 20 de ani de experienta PRACTICA cu masini americane
Quote:
ai idee cat tine un motor BMW sau Mercedes ?Sunt exemplare care la 6-700.000 de km inca mai merg!
Da. Dar l-e poti numara pe degete si de unde esti 100% convins ca nu i-a fost schimbat setul (cuzineti, segmenti, pistoane, vibrochen īnoit sau alezat la urmatoarea cota, supape schimbate etc.) ? Te iei numai dupa km. rulati ce-ti arata vitezometrul?
Quote:
eu nu cred ca la o masina americana motorul tine atat!in primul rand calitatea mult mai precara a fabricatiei la cele americane ...
Ca motoarele americane sīnt facute dintr-o calitate materala mai proasta, asta-i o aberatie nedovedita. O scorneala de prost gust fara nici o dovada.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 22:53   #77
YGD-sef

Stage 5
 
YGD-sef's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,260
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Dar tu ai auzit de VANOS ?
YGD-sef is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 22:54   #78
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

de unde tot scoateti voi ca CTS-V are doua compresoare???


sa fie clar, CTS-V are doar un singur compresor Eaton de generatia a sasea!

Last edited by boy_wonder; 14-05-09 at 22:56.
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 22:58   #79
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Quote:
Originally Posted by YGD-sef View Post
Dar tu ai auzit de VANOS ?
Da tu sti cīte piese la BMW sīnt MADE IN ROMANIA?

Sa ti l-e enumar eu? Ar trebui sa l-e sti ca FAN DE BMW

Dupa ce ai descoperit pe cīte componente BMW originale din fabrica scrie MADE IN ROMANIA, atunci discutam de calitatea "precara" a motoarelor americane.

Pt. īnceput te ajurt eu la cautat. Īncepe cu volanul (directia)
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 23:02   #80
YGD-sef

Stage 5
 
YGD-sef's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,260
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Sunt Made in Romania dar pana acum au functionat bine!Dar in divizia ///M nu exista piesa Made in Romania !asta e clar deoarece fiecare masina ///M are 80 % din componente schimbate faat de versiunea de serie( asta chiar daca nu se vede)
__________________
"On a given day, a given circumstance, you think you have a limit. And you then go for this limit and you touch this limit, and you think, 'Okay, this is the limit'. As soon you touch this limit, something happens and you suddenly can go a little bit further. With your mind power, your determination, your instinct, and the experience as well, you can fly very high." - Ayrton Senna "
YGD-sef is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 23:04   #81
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

eu stiu ca la noi se fac instalatii electrice si turbine, altceva?daca am face piese proaste nu sar mai apela la serviciile noastre. si eu nu cred ca nu bagi bani in motoare americane, ca doar nu or fi bulletproof. am zis doar ca rezista in timp mai bine din cauza ca sunt construite in mod barbar in nici un caz ca nu trebuie intretinute.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 23:07   #82
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Da tu sti cīte piese la BMW sīnt MADE IN ROMANIA?

Sa ti l-e enumar eu? Ar trebui sa l-e sti ca FAN DE BMW

Dupa ce ai descoperit pe cīte componente BMW originale din fabrica scrie MADE IN ROMANIA, atunci discutam de calitatea "precara" a motoarelor americane.

Pt. īnceput te ajurt eu la cautat. Īncepe cu volanul (directia)
oare toate piesele de cadi sunt fabricate in america? prin america de sud nu sunt fabricate?p`acolo nu exista tari mai slab dezvoltate?
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 23:20   #83
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Quote:
Originally Posted by YGD-sef View Post
Sunt Made in Romania dar pana acum au functionat bine!Dar in divizia ///M nu exista piesa Made in Romania !asta e clar deoarece fiecare masina ///M are 80 % din componente schimbate faat de versiunea de serie( asta chiar daca nu se vede)
Dar eu Vorbesc de versiuni de SERIE ce cumpara clientul normal.
Daca īncepi cu masini de competitii te bag īn oala masinilor NASCAR si acolo pe pariu ca-ti prinzi urechile rau de tot.

Clientul cumpara MASINA BMW decategoria "M" DE SERIE !

@ vacaroz

Quote:
oare toate piesele de cadi sunt fabricate in america? prin america de sud nu sunt fabricate?p`acolo nu exista tari mai slab dezvoltate?
Sīnt si acolo dar prea putine. Enorm de mult se produce īn Canada.

@ DarkJEDI

Quote:
eu stiu ca la noi se fac instalatii electrice si turbine, altceva?daca am face piese proaste nu sar mai apela la serviciile noastre.
N-am spus asta. Am aratat doar ca nu sīnt MADE IN GERMANY asa cum cred unii obsedati de BMW ca..... "vezi doamne" e MADE IN GERMAN (nevoie mare).
Quote:
si eu nu cred ca nu bagi bani in motoare americane, ca doar nu or fi bulletproof. am zis doar ca rezista in timp mai bine din cauza ca sunt construite in mod barbar in nici un caz ca nu trebuie intretinute.
Bineīnteles ca īntretinerea este necesara ca la orice masina īn conditii normale de utilizare. Schimburi de ulei, filtre, bujii etc. dar nu ma pun sa-i schimb setul la 100.000 ca īncepe sa-mi consume ulei īn loc de benzina si alte tīmpenii din astea. Nu mai vorbesc de distributie, ax cu came care la europene se duc dracului ca pe banda rulanta.
90% din motoarele americane au roti dintzate de distributie si nu curele sau lanturi ce trebuiesc schimbate fiecare 90.000 km sau chiar mai putin iar rotile astea dintzate n-au moarte. Tin o viata.

Last edited by CyberCSX; 14-05-09 at 23:24.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 23:59   #84
leonard

Stage 5
 
leonard's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,059
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

bmw m5 , forme mai frumoase , cultura bmw motorsport , interior mai stilat , motor aspirat cu performante asemanatoare unui supercharged de o cilindree mai mare , si lista poate continua
leonard is offline   Reply With Quote
Old 15-05-09, 00:51   #85
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Quote:
Originally Posted by leonard View Post
bmw m5 , forme mai frumoase , cultura bmw motorsport , interior mai stilat , motor aspirat cu performante asemanatoare unui supercharged de o cilindree mai mare , si lista poate continua
Īntr-adevar, continuarea discutiei īn contradictoriu este mai mult ca INUTILA.

Vad ca aici mai bine ca NIMENI nu este capabil sa aprecieze o masina dupa adevaratele valori tinīnd cont de anumiti parametrii reali.

Aici totul merge dupa MODA SI MOFT ce deviaza de la realitate īntr-u 99,9%

Eu cel putin ma retrag din discutie ca este pur si simplu pierderede timp prezentarea unor argumente neutre si reale.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 15-05-09, 01:32   #86
cannonball
Virtual Tuner

Stage 5
 
cannonball's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 578
Member of:
[Virtual Tuning]
Thumbs down Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Quote:
Originally Posted by YGD-sef View Post
Daca ai intreba un inginer de F1 ti-ar spune clar ca motorul de pe Cadillac e tehnologic egal cu 0 barat iar motorul M5 asemanator cu unul F1 adica o bijuterie!aici deja nu mai conteaza confortul sau cum arata la ce motor are M5 !
pai "0 barat" asta tocmai a aratat k e mai bun decat bijuteria ta....si chiar sunt curios u ai intrebat un inginer F1...sau u erai inginerul?
cannonball is offline   Reply With Quote
Old 15-05-09, 02:10   #87
morimoto

Stage 2
 
morimoto's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 34
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Īntr-adevar, continuarea discutiei īn contradictoriu este mai mult ca INUTILA.

Vad ca aici mai bine ca NIMENI nu este capabil sa aprecieze o masina dupa adevaratele valori tinīnd cont de anumiti parametrii reali.

Aici totul merge dupa MODA SI MOFT ce deviaza de la realitate īntr-u 99,9%

Eu cel putin ma retrag din discutie ca este pur si simplu pierderede timp prezentarea unor argumente neutre si reale.
Eu te sustin americanele si japonezele bat la cur majoritatea europenelor sportive doar ca la noi a devenit un trend odata cu etnia rroma si cei mai de pe la tara care altceva in afara de bmw , mercedes si audi nu stiu in special bmw
morimoto is offline   Reply With Quote
Old 15-05-09, 06:17   #88
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: SUA versus Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Quote:
Originally Posted by m20b27 View Post
estetic - mult mai frumos M5, cadilacul aduce a jucarie chinezeasca
Raport cmc/cp si fara cele 2 compresoare m5 mult mai tare
M5 fara nici o indoiala
..si..daca la asa masini va uitati la pret..atunci asteptati logan 6.0 biturbo
BMW RULES!!!!


Bine punctat.... Dar daca americanii pun modelul de top de ce nu pun si modelul de top al seriei 5 respectiv G-Power de la bmw .... La cei 730 de cai si 372 km/ora ( cu limitarea electronica scoasa ) sunt sigur ca nu avea ce discuta cu Cadilacul....

Iar ca design ce sa zic.... Bmw 100% mai reusit, interior net superior materiale mai de calitate etc...



M6
https://www.youtube.com/watch?v=XUBV6...eature=related
M5
https://www.youtube.com/watch?v=rhKw9...eature=related


Din pacate M6-le e condus de un bou care nu exploateaza corect masina... la schimbarea din treapta intai in a doua dupa 50 si 100 km pe ora o tine cu injectia taiata....Pierde timp pretios acolo...

Last edited by the_rifle; 15-05-09 at 06:28.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 15-05-09, 07:06   #89
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

=))))) AHAHAH tare asta.

M5 este modelul de TOP, ala G Power este modificat la greu spre deosebire de Cadillac care este stock si nu are treaba cu BMW. Plus ca ala e facut sa aiba top speed mare si nimic mai mult. Daca vrei gasesti si versiuni modificare serios ale Cadillac-ului asta insa nu are legatura cu acest topic. Ai dat-o in bara rau.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 15-05-09, 08:20   #90
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: SUA vs. Europa: Cadillac CTS-V vs. BMW M5

Quote:
Originally Posted by morimoto View Post
Eu te sustin americanele si japonezele bat la cur majoritatea europenelor sportive doar ca la noi a devenit un trend odata cu etnia rroma si cei mai de pe la tara care altceva in afara de bmw , mercedes si audi nu stiu in special bmw
mdaaa bmw conduc rromi nu?eu am vazut A8 cu cetatean de etnie la volan cu numar de anglia T1G4NU relevant nu?sa nu mai zic de Q7 albe si de toti manelisti care conduc numai E S si CL negre cu geamuri fumuri si acuma toti au trecut pe alb..deci am zis in romania unii nu au habar nici ce conduc sa nu mai spun ca nici nu stiu sa citeasca...si poate nu stii ca afara e plin de tot feluri de cluburi M3club M5club si daca si aia is tzarani si rromi atuncea nu mai are rost sa vorbim..
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -