Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: ce ati alege?
3000GT 55 27.92%
RX7 105 53.30%
300zx 37 18.78%
Voters: 197. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 01-08-06, 10:10   #61
stealth r/t tt

Stage 5
 
stealth r/t tt's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 306
Default Re: 3000GT vs RX7 vs 300zx

ce legatura are 3000GT vs. RX7 vs. 300ZX cu CLK-u ????
observ ca oamenii nu se pot abtine, si cand simt ca nu pot sa spuna ceva coerent si la obiect incep sa arunce pe gura numai ***. ba baietzi cugetatzi de 10 ori daca e nevoie inainte de a voma pe tastatura !!!!
ca o concluzie - tu schumacher in clk pana la buzau = INVINCIBIL . - auzi merge bine copy-paste ?? nu de altceva dar vad ca tu din 10 posts ai 5 in care ai scris acelasi lucru-
__________________
www.ToolMan.ro

Vanzari si Service la standarde ridicate
Husqvarna|Makita|Benza|Oregon|Fronius|Unior

tel: 0244 347414 / 0721 991892
stealth r/t tt is offline   Reply With Quote
Old 01-08-06, 11:33   #62
OviDIU M

Stage 2
 
OviDIU M's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 35
Default Re: 3000GT vs RX7 vs 300zx

Quote:
Originally Posted by Nicknamed_13
Viteza maxima la clk200 kompressorila stock este de 220! Probabil k ai un cip pe el cu sistem esapament! Dak e stock atunci asta inseamna k ai mers cu viteza maxima pe toata distanta de 111km! Nu ti-a sarit vreun trabant in fata? Era chiar asa de gol drumu? Mi-e greu sa cred! Oricum..felicitari...iti dau o oglinda noua pt Loganul diesel castigat mai sus!

Cat despre topic....probabil ca Rx-7 este mai rapida si pe circuit si pe strada din cele trei! Este usoara, rapida, si suna pe masura!
Draga viteza constructiva declarata este de 233, dar iti grantez eu ca prinde 250 lejer...si nu am insistat, dar kompressorul ala poarte rupe si acul vitezometrului, de aia in cursele de masini kompressorul este punctat, pentru ca face diferentza...Oricum, incercati si veti vedea...Eu va spun ca se poate !!!
OviDIU M is offline   Reply With Quote
Old 01-08-06, 11:38   #63
OviDIU M

Stage 2
 
OviDIU M's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 35
Default Re: 3000GT vs RX7 vs 300zx

Quote:
Originally Posted by stealth r/t tt
ce legatura are 3000GT vs. RX7 vs. 300ZX cu CLK-u ????
observ ca oamenii nu se pot abtine, si cand simt ca nu pot sa spuna ceva coerent si la obiect incep sa arunce pe gura numai ***. ba baietzi cugetatzi de 10 ori daca e nevoie inainte de a voma pe tastatura !!!!
ca o concluzie - tu schumacher in clk pana la buzau = INVINCIBIL . - auzi merge bine copy-paste ?? nu de altceva dar vad ca tu din 10 posts ai 5 in care ai scris acelasi lucru-
Draga, provocarea am aruncata ca sa o vada cat mai multa lume, nu ca sa fiu in afara topicului. Si chiar am reusit timpul asta ! SI nu am aruncat provocarea asta ca pe o voma, ci doar ca sa mai va dezmortiti si voi mintal si sa incercatialtceva decit nfs. Oricum am sa mai incerc odata, dar cu camera pe masina ca sa creada tot mocofanul. Inca o chestie amice, dintre cele 3 masini rx7 este un dumnezeu care nu merita pus langa celelalte. Rx7 a fost conceput de japonezi pentru a intrece una din cele mai bune masini din lume: Porsche !!! De aia au si copiat motorizarea !
OviDIU M is offline   Reply With Quote
Old 01-08-06, 12:21   #64
stealth r/t tt

Stage 5
 
stealth r/t tt's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 306
Default Re: 3000GT vs RX7 vs 300zx

ce sa creada? ca mergi tu tare? bravo. problema cu voma este ca nu trebuia sa o imprastii aici si atat. ai ceva de spus referitor la masinile de mai sus- ok, cum ai spus despre ce crezi tu cu rx-7 - parere pe care o impartasesc si eu, altfel ce legatura are ca tu conduci bine si esti cel mai tare in clk-u tau pe drumurile patriei cu subiectul?
stealth r/t tt is offline   Reply With Quote
Old 01-08-06, 13:45   #65
OviDIU M

Stage 2
 
OviDIU M's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 35
Default Re: 3000GT vs RX7 vs 300zx

Quote:
Originally Posted by stealth r/t tt
ce sa creada? ca mergi tu tare? bravo. problema cu voma este ca nu trebuia sa o imprastii aici si atat. ai ceva de spus referitor la masinile de mai sus- ok, cum ai spus despre ce crezi tu cu rx-7 - parere pe care o impartasesc si eu, altfel ce legatura are ca tu conduci bine si esti cel mai tare in clk-u tau pe drumurile patriei cu subiectul?
Ai dreptate, nu trebuia sa pun aici, dar repet: am pus aici ca sa vada mai multa lume, nu ca sa ma laud. Oricum, scuze ca v-am deranjat din rutina cotidiana cu un biet spam. Bafta multa si la cat mai putine amenzi !
OviDIU M is offline   Reply With Quote
Old 01-08-06, 13:55   #66
OviDIU M

Stage 2
 
OviDIU M's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 35
Default Re: 3000GT vs RX7 vs 300zx

Quote:
Originally Posted by Nicknamed_13
Viteza maxima la clk200 kompressorila stock este de 220! Probabil k ai un cip pe el cu sistem esapament! Dak e stock atunci asta inseamna k ai mers cu viteza maxima pe toata distanta de 111km! Nu ti-a sarit vreun trabant in fata? Era chiar asa de gol drumu? Mi-e greu sa cred! Oricum..felicitari...iti dau o oglinda noua pt Loganul diesel castigat mai sus!

Cat despre topic....probabil ca Rx-7 este mai rapida si pe circuit si pe strada din cele trei! Este usoara, rapida, si suna pe masura!
Amice provocarea era reala...Daca nu te intereseaza si/sau nu ai cum...Nu te baga, caci nu te priveste...Nu-i nimik, ramaneti la supermasinile alea care abia ating 200, ca tare-s bune...Si mai las-o moarta cu loganul ala diesel ca e expirata gluma !
Soseauna nu a fost pustie, dar nici aglomerata cum o prinzi vinerea. Dute si tu odata duminica dimineatza pana la Urziceni si ai sa vezi, apoi mai vorbim !!! Nu degeaba si ministrul transporturilor a sugerat celor care vor sa mearga la mare ruta de pe E 60, ca e mai libera in general...
OviDIU M is offline   Reply With Quote
Old 01-08-06, 14:01   #67
OviDIU M

Stage 2
 
OviDIU M's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 35
Default Re: 3000GT vs RX7 vs 300zx

Quote:
Originally Posted by Nicknamed_13
Viteza maxima la clk200 kompressorila stock este de 220! Probabil k ai un cip pe el cu sistem esapament! Dak e stock atunci asta inseamna k ai mers cu viteza maxima pe toata distanta de 111km! Nu ti-a sarit vreun trabant in fata? Era chiar asa de gol drumu? Mi-e greu sa cred! Oricum..felicitari...iti dau o oglinda noua pt Loganul diesel castigat mai sus!

Cat despre topic....probabil ca Rx-7 este mai rapida si pe circuit si pe strada din cele trei! Este usoara, rapida, si suna pe masura!
Cred ca tu copnfunzi motorizarea de pe rx7 cu cea de pe rx8. Tin sa iti spun ca nu sunt aceleasi. OK!? Informeaza-te si ai sa vezi ca pe rx 7 nu este motor rotativ renesis. Ah, si inca o chestie. Chiar daca motorul rotativ este lansat de curand pe masini de serie (el a mai fost prezent si pe o versiune de Lada samara, da masina ruseasca) nu este foarte complicat.
OviDIU M is offline   Reply With Quote
Old 01-08-06, 14:11   #68
mexicanu

Stage 2
 
Join Date: May 2006
Posts: 41
Default Re: 3000GT vs RX7 vs 300zx

Quote:
Originally Posted by OviDIU M
Inca o chestie amice, dintre cele 3 masini rx7 este un dumnezeu care nu merita pus langa celelalte. Rx7 a fost conceput de japonezi pentru a intrece una din cele mai bune masini din lume: Porsche !!! De aia au si copiat motorizarea !
din testele facute de unii gazetari reiese ca cele doua japoneze(zx si rx7)au aceleasi performante.un argument in plus pt zx ar fi motorul ,care in caz defectiune sau up-grade exista multi mecanici sa-l repare,pe cand la rx nu stiu cati mecanici din romania s-ar baga la asa ceva
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	cadsb5_323.jpg
Views:	104
Size:	158.4 KB
ID:	132950   Click image for larger version

Name:	cadsb6_277.jpg
Views:	78
Size:	113.4 KB
ID:	132951   Click image for larger version

Name:	cadsb7_272.jpg
Views:	80
Size:	141.7 KB
ID:	132952  

Click image for larger version

Name:	cadsb8_225.jpg
Views:	93
Size:	121.3 KB
ID:	132953  
mexicanu is offline   Reply With Quote
Old 01-08-06, 15:03   #69
stealth r/t tt

Stage 5
 
stealth r/t tt's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 306
Default Re: 3000GT vs RX7 vs 300zx

la rx, zx, gt in general nu stiu catzi mecanici le vor da de cap in general, sa nu mai vorbim de up-grade.

da care e treaba cu motorizarea la rx- copiata dupa porsche?? poti fi mai explicit...
stealth r/t tt is offline   Reply With Quote
Old 01-08-06, 15:08   #70
OviDIU M

Stage 2
 
OviDIU M's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 35
Default Re: 3000GT vs RX7 vs 300zx

Quote:
Originally Posted by stealth r/t tt
la rx, zx, gt in general nu stiu catzi mecanici le vor da de cap in general, sa nu mai vorbim de up-grade.

da care e treaba cu motorizarea la rx- copiata dupa porsche?? poti fi mai explicit...
Motorul la care ma refeream este un v6 de 3.4 litri...Oricum, masina s-a vrut un concurent direct porsche...
OviDIU M is offline   Reply With Quote
Old 01-08-06, 15:13   #71
mexicanu

Stage 2
 
Join Date: May 2006
Posts: 41
Default Re: 3000GT vs RX7 vs 300zx

Quote:
Originally Posted by OviDIU M
Draga, provocarea am aruncata ca sa o vada cat mai multa lume, nu ca sa fiu in afara topicului. Si chiar am reusit timpul asta ! SI nu am aruncat provocarea asta ca pe o voma, ci doar ca sa mai va dezmortiti si voi mintal si sa incercatialtceva decit nfs. Oricum am sa mai incerc odata, dar cu camera pe masina ca sa creada tot mocofanul. Inca o chestie amice, dintre cele 3 masini rx7 este un dumnezeu care nu merita pus langa celelalte. Rx7 a fost conceput de japonezi pentru a intrece una din cele mai bune masini din lume: Porsche !!! De aia au si copiat motorizarea !

pai si eu sunt curios cum de au copiat cei de la mazda motorizarea celor de la porsche?in viziunea lui inginerii din stuttgard fabrica motoare rotative.
mexicanu is offline   Reply With Quote
Old 01-08-06, 15:23   #72
mexicanu

Stage 2
 
Join Date: May 2006
Posts: 41
Default Re: 3000GT vs RX7 vs 300zx

Quote:
Originally Posted by OviDIU M
Motorul la care ma refeream este un v6 de 3.4 litri...Oricum, masina s-a vrut un concurent direct porsche...
a fabricat porsche motor v6?poate v8 dar nu am auzit sa se fi fabricat v6.
un concurent direct pt porsche modelele cu motor fata ar fi doar pt 924 sau 944

pt 928 concurentul direct in viziunea mea ar fi doar supra
mexicanu is offline   Reply With Quote
Old 01-08-06, 17:08   #73
Tengu

Stage 5
 
Tengu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 806
Member of:
[Moderators]
[Kamikaze Racing Team]
Default Re: 3000GT vs RX7 vs 300zx

Quote:
Originally Posted by OviDIU M
Draga, provocarea am aruncata ca sa o vada cat mai multa lume, nu ca sa fiu in afara topicului. Si chiar am reusit timpul asta ! SI nu am aruncat provocarea asta ca pe o voma, ci doar ca sa mai va dezmortiti si voi mintal si sa incercatialtceva decit nfs. Oricum am sa mai incerc odata, dar cu camera pe masina ca sa creada tot mocofanul. Inca o chestie amice, dintre cele 3 masini rx7 este un dumnezeu care nu merita pus langa celelalte. Rx7 a fost conceput de japonezi pentru a intrece una din cele mai bune masini din lume: Porsche !!! De aia au si copiat motorizarea !
Imi explici si mie ce motorizare a copiat rx7-le de la porsche...???? Nu de alta dar eu am doua rx7-FD, si ma gandeam ca mai invat si eu ceva nou

Oricum e distractiv topicul dar nu si relevant, din simplul motiv ca marea majoritate care vb despre aceste masini le-au vazut numai prin filme, internet etc... Eu pot sa va spun o gramada de lucruri despre rx7 si poate ceva chiar si despre 300zx, dar habar nu am de 3000gt... nu am condus niciodata nu stiu cat e de fiabil etc... asa ca nu sunt in masura sa zic ca rx7-le meu e cel mai tare ...
__________________
Tengu is offline   Reply With Quote
Old 05-08-06, 20:41   #74
Compus San

Stage 2
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 30
Default Re: 3000GT vs RX7 vs 300zx

aleg 3000GT deoarece am varianta americana a acestei masini si stiu ce performante are mai ales cu 2 turbine.Nici piesele nu sunt f scumpe ex. distributia cu role si intinz hidraulic 18 mil.Pe doi ar veni mazda
Compus San is offline   Reply With Quote
Old 05-08-06, 21:34   #75
saimonsez

Stage 4
 
saimonsez's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 273
Default Re: 3000GT vs RX7 vs 300zx

Pot sa va spun de mazda ca am avut : e foarte rapida si are potential dar consuma mult si motorul Wankel cand se strica in Romania greu il mai repari.Stiu in schimb pe cineva care a demontat motorul, a luat manualul in brate si intr-un an de zile la facut.
__________________
Cosa Nostra Timisoara
saimonsez is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -