Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Instalari diverse

Reply
 
Thread Tools
Old 01-04-08, 23:55   #31
Lil' D

Stage 5
 
Lil' D's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,016
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Lucrarile mele

Nu mai pot da edit...
Incinta ce ai facut-o din mdf...pentru club...e facuta dupa mai multe pahare de apa plata cu lamaie ?
Acel "port" nici nu creste, nici nu scade in suprafata, nici nu e constant. E comic.
Ceva gandire in spatele acelei "incinte" ?
__________________
Team SQNLL
Lil' D is offline   Reply With Quote
Old 02-04-08, 00:55   #32
DjMogLy

Stage 2
 
DjMogLy's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 67
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Lucrarile mele

Quote:
Originally Posted by Lil' D View Post
Difuzorul oval din partea dreapta lucreaza in aceeasi incinta ca si subwooferul ?
... Pai daca te uitai putin mai atent in poza nr. 5, vedeai 3 suruburi in diagonala opusa de cea a difuzorului, care semnifica o placa separatorie, deci difuzoarele lucreaza independent.
Ceea ce nu pot sa-mi dau seama:
1. Daca difuzorul coaxial din dreapta e intr-o incinta "sealed" sau nu, ca cel din stanga e "free"..
2. In spatele placutelor care servesc drept suport pt statie, se aflat inca una, in diagonala, cu continuare in incinta subwoofer-ului.. E pe post de bass-reflex sau doar pentru mascarea cablurilor ?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	6230i0172.jpg
Views:	249
Size:	424.0 KB
ID:	501550  
DjMogLy is offline   Reply With Quote
Old 02-04-08, 14:38   #33
V.Roberto

Stage 5
 
V.Roberto's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,405
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
[Opel]
[Competitor CNCA]
Default Re: Lucrarile mele

Salut ,in primul rand criticati am p...lea fara sa va uitati mai bine la poze in al doilea rand sa ma critice cel care stie sau lucreaza mai bine ca mine,deci accept critica de la cei din domeniu (vreo 20 de oameni din tara )pt restu am pus poze sa mai vedeti si voi ce lucrez daca nu va place aveti minimax,si animal planet ,da mogly este un reflex ovalele nu sunt in cutie
V.Roberto is offline   Reply With Quote
Old 02-04-08, 14:50   #34
raptor_123456789

Stage 1
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 14
Default Re: Lucrarile mele

ar trebui sa incepi sa te documentezi serios in proiectarea incintelor , pentru ca acestea nu implica doar design din nefericire , e frumos cea ce faci dar pacat ca nu tii cont de nimic din ce ar trebui sa tii...

ps:incinta aia din tico cati litrii are si ce acordare???
raptor_123456789 is offline   Reply With Quote
Old 02-04-08, 18:44   #35
V.Roberto

Stage 5
 
V.Roberto's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,405
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
[Opel]
[Competitor CNCA]
Default Re: Lucrarile mele

Salut mr raptor stii care este chestia majoritatea dintre comenzi vine cu o singura precizare ori sa incapa nustiu unde ori sa arate bine ,nu pot sa tin cont de toate ,si singura problema este timpul intotdeuna majoritatea lucrarilor este predata inainte sa se usuce aracetul in cutie ,incinta de tico este o lucrare de amus 2-3 ani cutie de desing ,suna bine si atat,iti dai seama ca nu avea nustiu cati litri fiindca vezi ce mic ii portbagaju la tico +sa mai incapa ovalul deasupra+ampliful si sa arate cat de cat ,cine nu a mai facut asemenea constructii nu stie cat este de lucru cu ea ,cand ii gata pare sa fie simpla dar incercati sa faceti si voi si o sa vedeti cat de usoara e treaba ,inca o lucrare de desing sper sa va placa nu aramas culoarea asta a fost invelit cu plus roz
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1.jpg
Views:	205
Size:	394.4 KB
ID:	502203   Click image for larger version

Name:	2.JPG
Views:	291
Size:	512.4 KB
ID:	502204   Click image for larger version

Name:	3.JPG
Views:	196
Size:	503.1 KB
ID:	502205  

Click image for larger version

Name:	4.jpg
Views:	189
Size:	415.6 KB
ID:	502206   Click image for larger version

Name:	5.JPG
Views:	207
Size:	479.2 KB
ID:	502207   Click image for larger version

Name:	6.jpg
Views:	229
Size:	300.5 KB
ID:	502208  

Click image for larger version

Name:	7.JPG
Views:	257
Size:	552.6 KB
ID:	502209   Click image for larger version

Name:	8.JPG
Views:	344
Size:	605.2 KB
ID:	502210  
V.Roberto is offline   Reply With Quote
Old 02-04-08, 19:03   #36
TheEnZo

Stage 5
 
TheEnZo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Lucrarile mele

Misto tare incinta , intrebare am vazut ca scanul de la sofer nu aveam imbracamintea pe el, te mai ocupii si cu altceva, tapiterii, fete de usa din fibra???
TheEnZo is offline   Reply With Quote
Old 02-04-08, 19:13   #37
Lil' D

Stage 5
 
Lil' D's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,016
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Lucrarile mele

Quote:
Originally Posted by V.Roberto View Post
Salut ,in primul rand criticati am p...lea fara sa va uitati mai bine la poze in al doilea rand sa ma critice cel care stie sau lucreaza mai bine ca mine,deci accept critica de la cei din domeniu (vreo 20 de oameni din tara )pt restu am pus poze sa mai vedeti si voi ce lucrez daca nu va place aveti minimax,si animal planet ,da mogly este un reflex ovalele nu sunt in cutie
Ce dragut esti cand incep sa spui nume
Se scrie mowgly.
Imi pare rau...eu nu sunt in domeniu...mai vad si eu o poza pe ici colo si stiu sa prind 2 bucati de mdf. Si cam atat

Da, greseala mea legata de ovale.



Inca o data. Ce e chestia aia ? Ca port nu se poate numi.

Last edited by Lil' D; 02-04-08 at 19:17.
Lil' D is offline   Reply With Quote
Old 02-04-08, 19:17   #38
WOLFI3

Stage 4
 
WOLFI3's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 258
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Lucrarile mele

Bravoo....super arata incinta...ma gandesc a fost comandata de o pustioica care iese ca in filme cu prietenela la cumparaturi...si vrea sa fie "bagata in seama"....oricum super a iesit, ma gandesc a fost greu sa-i dai forma acesta bombata!!! Cred ca zici bine...nu-s mai multi de 20 care lucreaza ca tine (de frumos)!!!!

TUNING 4EVER by WOLFI3
__________________

...:::TUNING 4EVER by WOLFI3:::...
WOLFI3 is offline   Reply With Quote
Old 02-04-08, 19:20   #39
WOLFI3

Stage 4
 
WOLFI3's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 258
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Lucrarile mele

Scuze pt. dublu post da numi place ca se da Lil'd asta asa smecher......omule aratane ce ai facut u?? Nu ii destul sa te uiti la Tokio Drift de 10 ori si deja esti as la tuning....ai facut ceva vreodata cu mana ta???
Da las-o in plm ca numa cei care nu se pricep la nimica dau critica de rahat....SI fara alte discutii despre aceasta tema!!!!!!!!


EDITAT: Ai un cartonas pe tema asta. Explicatii mai jos si pe PM.

Last edited by ReLLaXX; 02-04-08 at 22:21.
WOLFI3 is offline   Reply With Quote
Old 02-04-08, 21:24   #40
Rafaila

Stage 5
 
Rafaila's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,016
Default Re: Lucrarile mele

Draga domnu BH91BLU :

În primul rănd discuţia este despre incite de difuzoare,nu despre Tokio Drift .......
Nu mulţi au avut ocazia să vadă lucrările lui Lil'd,şi pot să spun că mă număr printre norocoşi,iar despre partea cu şmecheria ai cam dat cu mucii în ciorbă ,dacă întelegi ideea,cel mai modest şi pacifist pe care am avut plăcerea să-l cunosc.
Nu am acordul lui să pun ceva poze cu lucrări de ale lui,ca să vezi cum arată o incintă făcută de el şi care corespunde tuturor cerinţelor unui difuzor,nu doar estetice.
Dacă ai vre-o problemă, de orice fel ,în domeniul car audio îţi recomand cu încredere să îi ceri orice fel de sfat şi să mă anunţi şi pe mine dacă cumva rămâi nelămurit.
Într-adevăr incintele din poze sunt foarte frumoase(estetice),dar ele nu pun în valoare adevărată difuzoarele din ele şi consider că este păcat să investeşti bani intr-un difuzor capabil care să sune prost într-o cutie frumoasă.
Cu respect şi fără ofense.......
__________________
Rafaila is offline   Reply With Quote
Old 02-04-08, 21:24   #41
AT5000.1

Stage 1
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 10
Default Re: Lucrarile mele

Domnule BH91BLU e aiurea sa te grabesti...
Domnilor moderatori ...astept sa luati masuri si astept explicatii pe pm de ce mi-a fost sters un post astzi...care este motivul?
AT5000.1 is offline   Reply With Quote
Old 02-04-08, 21:57   #42
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Lucrarile mele

Va rog sa discutati civilizat ! Din acest moment sterg orice post deplasat si voi da cartonase.

@AT5000.1
Explicatia stergerii oricarui post se regaseste in regulament.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 02-04-08, 22:05   #43
WOLFI3

Stage 4
 
WOLFI3's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 258
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Lucrarile mele

Rafaila poate si eu am exagerat...dar mi s-a parut ca Lil'd are un ton jignitor fata de proprietarul Threadului!! Mersi mult ca mi-ai explicar faza..si imi car scuze de la toti...cel mai mult de la V.Robert...cai-i ocupan spatiul Iar cu stergerea posturilor...si eu am primit astazi una...da am meritat-o....!!! Regulamentu e ok...noi suntem de vina!! Saxo procedeaza corect!!!!
WOLFI3 is offline   Reply With Quote
Old 02-04-08, 22:18   #44
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Lucrarile mele

BH91BLU... Mare grija la tonul pe care il abordezi in discutii. Nu cred ca e nevoie sa spun mai mult.. Nu tine de atributiunile tale sa ti se para sau sa judeci activitatea unui user pe forum, si sa si actionezi conform credintelor tale. Semnaleaza orice neregula unui moderator si iti promit personal ca ORICE problema isi va gasi rezolvare.

V.Roberto... Aceasta sectiune este dedicata celor care construiesc din pasiune pentru UZ PROPRIU orice legat de car audio si domenii strans legat de acest subiect. Tu desfasori o activitate COMERCIALA iar ceea ce faci tu face orice alt om de pe planeta care munceste cu mainile... Adica face ceva singur, cu munca lu. Doar de aia lucreaza, nu? Totusi...

Curentul DIY reprezinta altceva. In nici un caz o activitate comerciala sau productie in masa.

Asadar, ai un topic frumos si interesant, dar nu e pozitionat bine. Spune-mi te rog cu un mesaj privat daca doresti sa curat acest topic de tot ce e "comercial" si sa-l las aici sau daca doresti sa-l mutam cu totul, asa cum e, la o categorie potrivita.

PS: Referitor la portul incintei cu cele doua Rock-uri... Ti-ar fi fost mai util un port clasic, tip slot. Acel port tip "Hertz" nu te-a ajutat cu nimic pe partea de randament si acel "pfff" de care spui tu se obtine cu un port dimensionat CORECT, eventual cu flare la ambele capete. Asta asa, ca sa fiu on-topic. In rest, bafta si spor la munca in continuare!

Astept acel PM.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 02-04-08, 23:25   #45
V.Roberto

Stage 5
 
V.Roberto's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,405
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
[Opel]
[Competitor CNCA]
Default Re: Lucrarile mele

Mai mai nare nici un rost sa va certati mai ales ca nici nu va cunoasteti ,eu mam enervat astazi ca ma criticat unul dintre voi pt un port pozitionat gresit dar numai cine munceste greseste ,asa ca satept pareri si sugestii nu critica ca eu imi prezint aici ideiile si cea ce fac in timpul liber si si la prieteni dar in nici un caz nu e o activitate comerciala ,daca va intalniti si va veti intilni cu lucrarile mele ici colo inseamna ca le place la oameni ,daca mai urmariti in continuare threadul veti vede inca cateva lucrari interesante ce au fost facute pana acuma ca in prezent nu prea mai am timp sa fac din astea Salutare tuturor maine revin cu o alta lucrare
V.Roberto is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -