Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Instalari diverse

Reply
 
Thread Tools
Old 22-10-03, 02:04   #46
fuscobal

Stage 5
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 686
Default

Sistemul meu :
-Head : Alpine Cda-9812 Cd/mp3/wma 4x60W(4x27 rms)
-Boxe > fata : Infinity reference 16.5 pe componente (90W rms)
> spate : Infinity reference ovale 6''x9'' coaxiale (100W rms)
-Amplif : Alpine Mrd-m300 mono 300W rms
-Subwoofer : Alpine SWR 12''(300W rms) + cutie trapezoidala cu compresie

Impresii : Sistemul este destul de bunicel.As avea de reprosat faptul ca inaltele nu se aud suficient de subtire (in cazul muzicii tehno,house cu aglomerare de instrumente+volum mare sunetul isi pierde claritatea).O parte din problema am rezolvat-o prin scoaterea tweeterelor din locatia in care se aflau.Plasa care le acoperea(montantul usii fata) creea un fel de ecou care ducea la o contopire a instrumentelor.Desi am reusit sa remediez intr-o oarecare masura tot as caracteriza sunetul ca usor pitigaiat.Nu reusesc sa-mi dau seama daca de vina sunt boxele sau playerul.Mentionez ca inainte am avut un Mini Disc Sony care scotea niste inal;te mult mai placute pe aceleasi boxe dar era mai slab pe medii si bas+ca nu avea reglaj separat ptr sub sau mai multe iesiri rca.Dracula sau Paul,ptr ca va pricepeti aveti vreo idee pentru problema mea?
fuscobal is offline   Reply With Quote
Old 22-10-03, 02:19   #47
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default

ce cool, ai acelasi head unit ca si mine CDA - 9813

cat despre problema ta cu sunetul.....nu prea stiu dar din experienta mea cu boxe Infinity mi s-au parut a vea un bass foarte bun si de volum mare ....dar atat.....inalte aproape deloc...
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 22-10-03, 03:20   #48
Paul--

Stage 1
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17
Default

Quote:
Originally Posted by \"fuscobal\"
Sistemul meu :
-Head : Alpine Cda-9812 Cd/mp3/wma 4x60W(4x27 rms)
-Boxe > fata : Infinity reference 16.5 pe componente (90W rms)
> spate : Infinity reference ovale 6''x9'' coaxiale (100W rms)
-Amplif : Alpine Mrd-m300 mono 300W rms
-Subwoofer : Alpine SWR 12''(300W rms) + cutie trapezoidala cu compresie

Impresii : Sistemul este destul de bunicel.As avea de reprosat faptul ca inaltele nu se aud suficient de subtire (in cazul muzicii tehno,house cu aglomerare de instrumente+volum mare sunetul isi pierde claritatea).O parte din problema am rezolvat-o prin scoaterea tweeterelor din locatia in care se aflau.Plasa care le acoperea(montantul usii fata) creea un fel de ecou care ducea la o contopire a instrumentelor.Desi am reusit sa remediez intr-o oarecare masura tot as caracteriza sunetul ca usor pitigaiat.Nu reusesc sa-mi dau seama daca de vina sunt boxele sau playerul.Mentionez ca inainte am avut un Mini Disc Sony care scotea niste inal;te mult mai placute pe aceleasi boxe dar era mai slab pe medii si bas+ca nu avea reglaj separat ptr sub sau mai multe iesiri rca.Dracula sau Paul,ptr ca va pricepeti aveti vreo idee pentru problema mea?
Hmm.m-am informat putin despre casul tau..ce pot spune este ok,dupa parerea mea este mai bun decat Sony.
Cat despre boxe din cate le-am auzit eu am fost multumit de ele.Am pus pe un Opel Astra un sistem de care ai tu si suna destul de bine,dar erau trecute printr-un amplif,pentru ca eu asa am recomandat.Mai am inca un set de boxe ,si se pare ca le voi monta pe o Bora direct pe un cas Pioneer Deh 6100 r....Am sa iti spun atunci daca voi sesiza ceva diferente fata de Opel.
Dupa parerea mea tweeterul trebuie sa fie undeva la nivelul ochlinziilor laterale...le poti pune undeva pe bord sau pe stalpi de langa parbriz.Daca si atunci nu vei fii multumit tot e pot sa iti spun este sa le treci prin amplif si asta nu va fi foarte greu pentru ca,casul iti va permite asta si atunci 100% se va auzi mult mai bine,deoarece casul tau are 4x60w ,iar boxele au 270w,asta este puterea muzicala,iar cea reala 4x27w RMS si boxele 90w RMS.Daca vei lua un amplif de 4x60w RMS minim se vor simti diferente considerabile si automat distorsiuniile vor aparea la un volum mult mai mare.
Cat despre boxe,eu prima data le-am auzit pe un stand si am avut de ales din mai multe modele de boxe de renume,printre care si Focal,iar Infinity mi s-au parut ca au inaltele cele mai bune,iar cand le-am montat pe masina inaltele sunau bine,dar pe mine nu m-a impresionat chiar deloc basul lor.
Sper ca ti-am fost de ajutor cu ceva,iar acuma astept si parerea lui dracula sa vad daca si el e deacord cu mine.
Paul-- is offline   Reply With Quote
Old 12-11-03, 19:49   #49
Anonymous

Stage 5
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 1,375
Default

sa nu ziceti ca ma laud dar......... cititi cu atentie:
-multi media manager Alpine pxa-h 700
-harddisk hda-5460 Alpine-16 gb
-ecran tme m760 Alpine
-amplificator accu class-d mrd m500 900w max Alpine
-amplificator accu class-d mrd m300 600w max Alpine
-pe spate:4 type r spr 694 A ovale 200w max Alpine
-fata:4 type r de 16 cm spr 176 A Alpine
-2 condensatoare
- sub. w. :type r de 40 cm swr 1514D
-sub.w.: type r de 30 cm swr 1241D
cred ca face fata oricarei sonorizari existente p-aici nu?
Pretul va las sa-l calculat voi dar eu va garantez ca este mult mai mare decat dau altii pe o masina
Anonymous is offline   Reply With Quote
Old 12-11-03, 19:56   #50
Anonymous

Stage 5
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 1,375
Default

pentru Fuscobal: amplif-ul e meserias rau de tot ,eu sunt multumit dar....cutia la sub. w. ti-ai cumparat-o sau ai facut-o tu? la mine cam vibreaza geamul ala de plexiglass din spate la sub-ul de 40 cm
Anonymous is offline   Reply With Quote
Old 12-11-03, 20:02   #51
dracula

Stage 3
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 148
Default

nu vreau sa te dezamagesc dar nu prea cred
las cas ce ai mai bun ca mine este doar ca are EQ in rest Alpine IVA-D900R ii de varf, mai ales la ecran.
In rest, boxe si stati alpine nu ma prea incanta, nu zic ca sunt rele, sunt forate bune, dar exista mult mai bun la bani aia.
ca exemplu Brax care din 98 daca nu ma insel este in top 5 la statii !
Deci singuru lucru unde poate esti la egal cu mine sunt boxele, dar doar poate. nu leam auzit pe ale tale.

ok gata ca nu vreau sa ma laud.
dar vreau sa zic ca ai o sonorizare excelenta, mai rar am vazut pe aici.
dar la car hifi tre sa tii minte, tot timpu este unu care are ceva mai bun ca al tau. eu ma consider undeva la mijloc, in nici un caz ma pot incadra la top.
la top iti vine perechea de chinch la 1500 Euro, boxele fata la 5000 Euro si asa mai departe ...
dracula is offline   Reply With Quote
Old 12-11-03, 20:11   #52
Anonymous

Stage 5
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 1,375
Default

ai dreptate , te asigur ca suna excelent ,dar nu am pretentii la top.m-am exprimat gresit cand am zis ca nu prea am concurenta dar din moment ca vad ca-ti plac alpine-urile ce parere ai avea de un mrd m 1000 1600w maxim si cu un navi nve-n 077PS....? (urmatoarele planuri ale mele)?
Anonymous is offline   Reply With Quote
Old 12-11-03, 20:12   #53
Anonymous

Stage 5
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 1,375
Default

am uitat sa bag username-ul
Anonymous is offline   Reply With Quote
Old 12-11-03, 20:17   #54
dracula

Stage 3
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 148
Default

uite dece miam luat eu alpine, suna excelent ( casurile ) navigatia ii super. singuru care ii mai bun ii becker, dar arata ca pu** head unit de la becker.
dar in rest, statii, boxe, woofere nu as recomanda de la alpine.
si daca nu ar fi de navigatie as fi ales intre alpine, clarion si pioneer.
eu as vrea sa imi iau si eu systemu de navi sa il leg de iva-d900 dar nush daca apuc la iarna. acuma sa vedem.
deci daca vrei sa cumperi ceva nou ( woofer, boxe, statii ) poti sa te uiti si la alte lucruri nu numa la alpine.
dar recomandarea mea ii, nu amesteca statiile, nu amesteca boxele.
deci ii bine sa ai statie pt boxe si pt woofer de la aces firma daca se poate chiar si acelas model.
dracula is offline   Reply With Quote
Old 12-11-03, 20:24   #55
Anonymous

Stage 5
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 1,375
Default

toate componentele sunt luate din afara ,au fost sigilate deci nu mi-e mie ca au probleme dar de navi nu stiu cum sa fac rost .... La reprezentanta mi-au cerut foarte mult ... Ca nu au , Ca trebuie sa aduca pe comanda, si tot asa deci cred ca ma razgandesc
am ales alpine deoarece mi-au placut mult, in special la bass.. Sunt foarte multumit de ele
Anonymous is offline   Reply With Quote
Old 12-11-03, 20:28   #56
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default

Quote:
Originally Posted by \"Jonathan\"
sa nu ziceti ca ma laud dar......... cititi cu atentie:
-multi media manager Alpine pxa-h 700
-harddisk hda-5460 Alpine-16 gb
-ecran tme m760 Alpine
-amplificator accu class-d mrd m500 900w max Alpine
-amplificator accu class-d mrd m300 600w max Alpine
-pe spate:4 type r spr 694 A ovale 200w max Alpine
-fata:4 type r de 16 cm spr 176 A Alpine
-2 condensatoare
- sub. w. :type r de 40 cm swr 1514D
-sub.w.: type r de 30 cm swr 1241D
cred ca face fata oricarei sonorizari existente p-aici nu?
Pretul va las sa-l calculat voi dar eu va garantez ca este mult mai mare decat dau altii pe o masina
pe ce masina sunt montatea toate astea?
esti in ro?
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 12-11-03, 20:32   #57
Anonymous

Stage 5
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 1,375
Default

sunt din bucuresti.... toate sunt montate pe o dacie din 1985........glumeam
Sunt pe un bmw 320 albastru model 2002 s-au cam chinuit cei care le-au montat deoarece se uitau la hard disk ca la un ozn si probleme au fost si cu ecranul dar s-au rezolvat
Anonymous is offline   Reply With Quote
Old 12-11-03, 20:33   #58
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default

Quote:
Originally Posted by \"dracula\"
uite dece miam luat eu alpine, suna excelent ( casurile ) navigatia ii super. singuru care ii mai bun ii becker, dar arata ca pu** head unit de la becker.
dar in rest, statii, boxe, woofere nu as recomanda de la alpine.
si daca nu ar fi de navigatie as fi ales intre alpine, clarion si pioneer.
eu as vrea sa imi iau si eu systemu de navi sa il leg de iva-d900 dar nush daca apuc la iarna. acuma sa vedem.
deci daca vrei sa cumperi ceva nou ( woofer, boxe, statii ) poti sa te uiti si la alte lucruri nu numa la alpine.
dar recomandarea mea ii, nu amesteca statiile, nu amesteca boxele.
deci ii bine sa ai statie pt boxe si pt woofer de la aces firma daca se poate chiar si acelas model.
eu am dat pe type-r-urile mele(o pereche 6 1/2 coax) aprox 150 euro.......zi-mi tu ce boxe de 6 1/2 sunt mai bune la banii astia pt ca eu le-am ascultat cam pe toate care se vand aici(la banii astia) si astea mi-au placut cel mai mult.....
aceasi intrebare despre sub...........vreau la vara sa-mi iau un 12\" cred Type R, costa vreo 150 euro, zi-mi ceva care la banii astia e mai bun si nu ma deranjaza sa cumpar alta firma.....
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 12-11-03, 20:34   #59
Anonymous

Stage 5
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 1,375
Default

si sa nu mai zic de portbagaj . E aglomeratie mare
Anonymous is offline   Reply With Quote
Old 12-11-03, 20:35   #60
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default

Quote:
Originally Posted by \"jonathan\"
sunt din bucuresti.... toate sunt montate pe o dacie din 1985........glumeam
Sunt pe un bmw 320 albastru model 2002 s-au cam chinuit cei care le-au montat deoarece se uitau la hard disk ca la un ozn si probleme au fost si cu ecranul dar s-au rezolvat
hahaha.......te cred.....daca stai sa te gandesti cati au asa ceva pe masini in ro ii numeri pe degete(poate sunt ceva mai mulkti de 20 dar intelegi ce vreau sa zic).......

sunt curios cum ai facut sa bagi 4 boxe pe fata, ai facut un housing custom din fibra de sticla?
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -