Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Instalari diverse

Reply
 
Thread Tools
Old 23-05-14, 09:06   #1
catageo

Stage 5
 
catageo's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,015
Default Condensator

Vreau sa instalez un condensator dar nu prea am cum sa-l pun langa amplificator. Cam la ce distanta maxima se poate instala? Multumesc
catageo is offline   Reply With Quote
Old 23-05-14, 12:19   #2
suvi_xxx

Stage 5
 
suvi_xxx's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 347
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Condensator

condensatorul trebuie instalat la minim 10-15 metri fata de amplificator
suvi_xxx is offline   Reply With Quote
Old 23-05-14, 12:30   #3
catageo

Stage 5
 
catageo's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,015
Default Re: Condensator

Quote:
Originally Posted by suvi_xxx View Post
condensatorul trebuie instalat la minim 10-15 metri fata de amplificator
Ai chef de glume sa inteleg? Eu nu prea.
catageo is offline   Reply With Quote
Old 23-05-14, 14:53   #4
cynegeticos

Stage 5
 
Join Date: May 2010
Posts: 661
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Condensator

Quote:
Originally Posted by catageo View Post
Ai chef de glume sa inteleg? Eu nu prea.
E greseala de scriere Catalin, se referea la cm!
cynegeticos is offline   Reply With Quote
Old 05-06-14, 10:03   #5
Sega

Stage 3
 
Sega's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 138
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Condensator

Nu cred ca era gluma. Condensatoarele nu sunt asa utile pe cat credeti (in situatia de fata). Ideea este ca aceste condensatoare au un timp de incarcare/descarcare si pana la urma se comporta ca un alt consumator. Daca intrebati persoane cu ceva mai multa experienta or sa va recomande cabluri groase, baterii si chiar alternatoare.
My 2 cents...poate ma insel
Sega is offline   Reply With Quote
Old 05-06-14, 11:36   #6
catageo

Stage 5
 
catageo's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,015
Default Re: Condensator

Multumesc de sfaturi. O sa il montez sa vad cum se manifesta. Totusi, este facut de Brax poate e ceva de el.
catageo is offline   Reply With Quote
Old 05-06-14, 12:05   #7
IM

Stage 5
 
IM's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 811
Default Re: Condensator

Instaleaza-l cat mai aproape de amplificator.
Are rol de rezervor de energie, curent, cu descarcare foarte rapida in milisecunde.
Traseul intre el si consumator trebuie sa fie cat mai mic pentru a avea pierderi minime!
__________________
Pure Music
"The myth is stronger than the truth,
And the truth can sometimes lie
To see all from what it was
You need an uncorrupted eye..."
ionutmocioiu-on-facebook.com
IM is offline   Reply With Quote
Old 05-06-14, 12:56   #8
catageo

Stage 5
 
catageo's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,015
Default Re: Condensator

Quote:
Originally Posted by IM View Post
Instaleaza-l cat mai aproape de amplificator.
Are rol de rezervor de energie, curent, cu descarcare foarte rapida in milisecunde.
Traseul intre el si consumator trebuie sa fie cat mai mic pentru a avea pierderi minime!
Imi place raspunsul tau. Merci
catageo is offline   Reply With Quote
Old 05-06-14, 13:47   #9
Sega

Stage 3
 
Sega's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 138
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Condensator

aruncati un ochi si aici Test cu un condensator
Sega is offline   Reply With Quote
Old 05-06-14, 15:39   #10
suvi_xxx

Stage 5
 
suvi_xxx's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 347
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Condensator

normal ca-ti place cand cineva iti spune ca nu ai dat banii degeaba pe ceva.

arunci o intrebare la misto, ti se raspunde tot la misto.

zi si tu ce muzica ai pe masina, ce masina e, ce baterie, cabluri etc. condensatorul ar fi ultimul lucru care ar completa un sistem audio bine pus la punct. si daca e de 1 fahrad poti direct sa-l arunci, sau sa-l vinzi cuiva caruia ii place sa vada luminite in portbagaj. iti uimesti prietenii cu el, cam asta e utilitatea lui.
suvi_xxx is offline   Reply With Quote
Old 05-06-14, 17:12   #11
gaby007

Stage 5
 
gaby007's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 338
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Condensator

Ce rau esti Suvi.Tu nu sti ca un condensator are rol de rezervor de energie?Pai daca il umpli cu,curent poti alimenta un amplificator ore intregi doar din el(din rezervor) din condensator.Incepator mai esti mai Suvi.Sa-ti fie rusine ca nu sti nimic.
gaby007 is offline   Reply With Quote
Old 05-06-14, 21:29   #12
IM

Stage 5
 
IM's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 811
Default Re: Condensator

catageo, atata timp cat la tine in sistem isi face treaba, este perfect.
Daca ai bani de un accumulator cu descarcare de curent de cateva mii de amperi in scurt circuit si suporta regimuri de lucru ce implica descarcari profunde, atunci alege accumulatorul. Daca ai accumulator "normal", atunci condensatorul isi va aduce aportul lui in sistem daca este instalat corect. 1F este recomandat pentru amplificatoare ce debiteaza o putere de pana in 1Kw.
Condensatorul se incarca si se descarca in intervale de milisecunde.
Am foarte multe imagini cu astfel de condensatoare in sisteme car-audio, fotografii realizate in mai bine de 7 ani de arbitraj in Finalele Europene EMMA... Uite una dintre ele...
Internetul este o sursa de informatii... bune sau nu... aste numai tu poti sa apreciezi prin experienta pe care o vei dobandi in timp.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	resized_IMG_4762.jpg
Views:	187
Size:	70.0 KB
ID:	2994024  

Last edited by IM; 05-06-14 at 21:33.
IM is offline   Reply With Quote
Old 06-06-14, 07:13   #13
catageo

Stage 5
 
catageo's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,015
Default Re: Condensator

Quote:
Originally Posted by IM View Post
catageo, atata timp cat la tine in sistem isi face treaba, este perfect.
Daca ai bani de un accumulator cu descarcare de curent de cateva mii de amperi in scurt circuit si suporta regimuri de lucru ce implica descarcari profunde, atunci alege accumulatorul. Daca ai accumulator "normal", atunci condensatorul isi va aduce aportul lui in sistem daca este instalat corect. 1F este recomandat pentru amplificatoare ce debiteaza o putere de pana in 1Kw.
Condensatorul se incarca si se descarca in intervale de milisecunde.
Am foarte multe imagini cu astfel de condensatoare in sisteme car-audio, fotografii realizate in mai bine de 7 ani de arbitraj in Finalele Europene EMMA... Uite una dintre ele...
Internetul este o sursa de informatii... bune sau nu... aste numai tu poti sa apreciezi prin experienta pe care o vei dobandi in timp.
Merci frumos. Imi plac raspunsurile la obiect, aviz mistocarilor de pe aici.

Sistemul meu nu e de milioane de wati. Este compus din:

*HU - Pioneer DEH-X8500BT
*Sistem fata: mid bass Helix rs806 competition, tweetere Clarion srs, crossovere Focal K2 power
*Subwoofer Alpine SWR-1023D
*Amplificator Hifonics ZXi 6404 (il folosesc 2ch fata + 2ch in punte pe subwoofer)
*RCA-uri Audison connection
*Cablurile de alimentare nu stiu ce awg au... oricum sunt groase, cam 15mm cu tot cu siliconul care il imbraca.
*Condensator Brax IPC 1.000.000 (urmeaza a fi montat)

Masina este BMW e46 fl 320d touring (bateria in portbagaj, deci traseu scurt)
catageo is offline   Reply With Quote
Old 06-06-14, 09:20   #14
hexis86

Stage 2
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 39
Default Re: Condensator

Quote:
Originally Posted by catageo View Post
Merci frumos. Imi plac raspunsurile la obiect, aviz mistocarilor de pe aici.

Sistemul meu nu e de milioane de wati. Este compus din:

*HU - Pioneer DEH-X8500BT
*Sistem fata: mid bass Helix rs806 competition, tweetere Clarion srs, crossovere Focal K2 power
*Subwoofer Alpine SWR-1023D
*Amplificator Hifonics ZXi 6404 (il folosesc 2ch fata + 2ch in punte pe subwoofer)
*RCA-uri Audison connection
*Cablurile de alimentare nu stiu ce awg au... oricum sunt groase, cam 15mm cu tot cu siliconul care il imbraca.
*Condensator Brax IPC 1.000.000 (urmeaza a fi montat)

Masina este BMW e46 fl 320d touring (bateria in portbagaj, deci traseu scurt)
parerea mea e ca nu ai nevoie de condensator.
eu de ex am:
baterie de 60A si amternator de 120A.
Am 2 amplificatoare: 1 de 4x75 rms din care folosesc 2 canale pentru un sistem fata si al 2-lea are 2x135 care in punte da vreo 430w rms cu care alimentez un sub alpine swr de 12 cam ca al tau.
Ai masurat caderea de tensiune pe baterie cand dai volumul maxim la care asculti?
asculti mult timp la volum maxim?ai comsumatori mari de curent pe masina in afara de sistemul audio?
Parerea mea e sa pui niste cabluri mai groase la alimentare chiar daca ai traseul scurt,ex 4awg adica 21mm2 doar sectiunea de cupru,nu cu tot cu izolatie.
daca au 15 mm2 sectiune cu tot cu izolatie cred ca au 10mm2 cupru.Oricum verifica tensiunea in forja.
Apropo ce baterie si ce alternator ai? (ca ai 2.0 l diesel cred ca ai 150A ceea ce e bine)
Bafta.

Last edited by hexis86; 06-06-14 at 09:36.
hexis86 is offline   Reply With Quote
Old 06-06-14, 11:00   #15
gaby007

Stage 5
 
gaby007's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 338
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Condensator

Quote:
Originally Posted by catageo View Post
Merci frumos. Imi plac raspunsurile la obiect, aviz mistocarilor de pe aici.

Sistemul meu nu e de milioane de wati. Este compus din:

*HU - Pioneer DEH-X8500BT
*Sistem fata: mid bass Helix rs806 competition, tweetere Clarion srs, crossovere Focal K2 power
*Subwoofer Alpine SWR-1023D
*Amplificator Hifonics ZXi 6404 (il folosesc 2ch fata + 2ch in punte pe subwoofer)
*RCA-uri Audison connection
*Cablurile de alimentare nu stiu ce awg au... oricum sunt groase, cam 15mm cu tot cu siliconul care il imbraca.
*Condensator Brax IPC 1.000.000 (urmeaza a fi montat)

Masina este BMW e46 fl 320d touring (bateria in portbagaj, deci traseu scurt)
Mistocarii de pe aici au incercat sa iti spuna ca un obosit de condensator nu face absolut nimic,din contra te incurca.Daca este o asa minune a amperilor de ce crezi tu ca nu este folosit in sistemele cu pretentii acolo unde consumul de curent este de sute bune de amperi???Condensatorul ala are nevoie la randul lui de curent cu care sa se incarce,daca nu are de unde sa il ia crezi ca face vreo magie transformand aerul in curent?Nu,il ia si el din baterie,deci inca un consumator in plus pe bateria ta.Daca iti plac raspunsurile scrise frumos in pagina citeste specificatiile date de cei care vand condensatoare si unde explica ei cat de important este el in buna functionare a sistemului tau care in mod sigur are nevoie de condensatoarele lor altfel sigur nu va functiona.Terminati cu prostiile si puneti cabluri dimensionate corect.La sistemul tau chiar nu ai nevoie nici de condensator nici de alta baterie nici de alt alternator.Pune grosimea maxima de cablu pe care il accepta borna de + a amplificatorului si este suficient mai ales ca ai distanta mica de la baterie la amplificator.

Last edited by gaby007; 06-06-14 at 11:04.
gaby007 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -