Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Instalari diverse

Reply
 
Thread Tools
Old 01-02-12, 04:02   #46
ELNA

Stage 4
 
ELNA's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 265
Default Re: Sistemul meu din casa

sistemul meu: Onkyo Tx-Nr1007 , front sb-m300 fata , centru canton , rear dipole canton , subwoofer DD3512 , amp Sirus DXA-2000 pentru woofer

https://www.youtube.com/watch?v=-vE5Z...XG3f65M8p-_1ae
ELNA is offline   Reply With Quote
Old 01-02-12, 13:57   #47
Xlay91

Stage 3
 
Xlay91's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 82
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Sistemul meu din casa

Quote:
Originally Posted by ELNA View Post
sistemul meu: Onkyo Tx-Nr1007 , front sb-m300 fata , centru canton , rear dipole canton , subwoofer DD3512 , amp Sirus DXA-2000 pentru woofer

https://www.youtube.com/watch?v=-vE5Z...XG3f65M8p-_1ae
tiam lasat com si pe youtube, Nu Esti Sanatos adica.. 3512 in casa.. e deja .. mult prea mult .. in fine, Sal porti sanatos
Xlay91 is offline   Reply With Quote
Old 01-02-12, 14:50   #48
ELNA

Stage 4
 
ELNA's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 265
Default Re: Sistemul meu din casa

mai bine sa fie si sa nu trebuiasca decat sa nu fie si sa ne lipseasca oricum nu se aude exagerat de tare din cauza cutiei care nu e prea mare si e acordata jos de tot undeva la 27hz cred nu mai stiu exact ...

cand da caldura ii fac o cutie buna
ELNA is offline   Reply With Quote
Old 01-02-12, 15:02   #49
Xlay91

Stage 3
 
Xlay91's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 82
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Sistemul meu din casa

Quote:
Originally Posted by ELNA View Post
mai bine sa fie si sa nu trebuiasca decat sa nu fie si sa ne lipseasca oricum nu se aude exagerat de tare din cauza cutiei care nu e prea mare si e acordata jos de tot undeva la 27hz cred nu mai stiu exact ...

cand da caldura ii fac o cutie buna
e vorba si de pozitionare, cauta in toate colturile camerei o zona unde da cel mai puternic si gasestei peakul si acordeazai cutia la acel peak
Xlay91 is offline   Reply With Quote
Old 01-02-12, 15:03   #50
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Sistemul meu din casa

Quote:
Originally Posted by Xlay91 View Post
e vorba si de pozitionare, cauta in toate colturile camerei o zona unde da cel mai puternic si gasestei peakul si acordeazai cutia la acel peak

In veci nu o sa reuseasca asta , decat daca are colturile de la pereti acoperiti sau pereti da-ti cu insonorizant !
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 01-02-12, 15:06   #51
Xlay91

Stage 3
 
Xlay91's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 82
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Sistemul meu din casa

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
In veci nu o sa reuseasca asta , decat daca are colturile de la pereti acoperiti sau pereti da-ti cu insonorizant !
daca te uiti prin clipurile mele mai vechi dupa youtube, ai sa vezi ca eu am gasit colt in dreapta biroului meu unde da cel mai puternic la 38hz, ala e peakul meu in casa, dar am fost mai nebun si am cautat prin casa zone, si am descoperit in debaraua din bucatarie ca are peakul la 30hz am facut un clip cu shirt trick acolo
__________________
https://www.youtube.com/xlay16
My Youtube Profile
Xlay91 is offline   Reply With Quote
Old 01-02-12, 15:09   #52
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Sistemul meu din casa

Quote:
Originally Posted by Xlay91 View Post
daca te uiti prin clipurile mele mai vechi dupa youtube, ai sa vezi ca eu am gasit colt in dreapta biroului meu unde da cel mai puternic la 38hz, ala e peakul meu in casa, dar am fost mai nebun si am cautat prin casa zone, si am descoperit in debaraua din bucatarie ca are peakul la 30hz am facut un clip cu shirt trick acolo

Oricum , ce ai facut tu e ok , dar nici nu se compara cu subwooferele proiectate pentru casa , si eu urmaresc sa mi construiesc un setup pe baza unui yamaha RX-v1067 , si am batai de cap cu pozitionarea fronturilor si a unui subwoofer decent !
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 01-02-12, 15:11   #53
Xlay91

Stage 3
 
Xlay91's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 82
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Sistemul meu din casa

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
Oricum , ce ai facut tu e ok , dar nici nu se compara cu subwooferele proiectate pentru casa , si eu urmaresc sa mi construiesc un setup pe baza unui yamaha RX-v1067 , si am batai de cap cu pozitionarea fronturilor si a unui subwoofer decent !
Normal, daca e sai dau o nota la calitate ar fi fost aproape de 0, era vorba doar de bass. si eu caut acum sami fac un nou setup cu stand floors centru, monitoare si un sub de 8 inch decent
Xlay91 is offline   Reply With Quote
Old 01-02-12, 15:12   #54
ELNA

Stage 4
 
ELNA's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 265
Default Re: Sistemul meu din casa

eu nu am vrut sa se auda tare pentru mine este satisfacator si fara subwoofer ... boxele alea mici Technics au bas destul de ok .

oricum amplificatorul are Audyssey deci are autocalibrare care chiar isi face treaba fata de Imprintu de la Alpine care dupa calibrare iti vine sa te arunci din masina

subul suna ok nu are varfuri mari zic eu asa urechiometric . as vrea totusi sa fac port cu suprafata mai mare ...

eu ii mai dau drumu cand mai ascult eu cate o melodie adica mai rar... la sistemu asta ma uit la filme deci pentru asta e defapt na ascult filme ..

PS: daca acordez dupa peak`ul camerei nu inseamna ca o sa am un urias varf acolo ? si o sa se auda exagerat acolo ?

eu ii mai dau drumu cand mai ascult eu cate o melodie tip bass test adica mai rar... la sistemu asta ma uit la filme deci pentru asta e defapt na ascult filme ..
ELNA is offline   Reply With Quote
Old 01-02-12, 15:15   #55
Xlay91

Stage 3
 
Xlay91's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 82
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Sistemul meu din casa

Quote:
Originally Posted by ELNA View Post
eu nu am vrut sa se auda tare pentru mine este satisfacator si fara subwoofer ... boxele alea mici Technics au bas destul de ok .

oricum amplificatorul are Audyssey deci are autocalibrare care chiar isi face treaba fata de Imprintu de la Alpine care dupa calibrare iti vine sa te arunci din masina

subul suna ok nu are varfuri mari zic eu asa urechiometric . as vrea totusi sa fac port cu suprafata mai mare ...

eu ii mai dau drumu cand mai ascult eu cate o melodie adica mai rar... la sistemu asta ma uit la filme deci pentru asta e defapt na ascult filme ..

PS: daca acordez dupa peak`ul camerei nu inseamna ca o sa am un urias varf acolo ? si o sa se auda exagerat acolo ?

eu ii mai dau drumu cand mai ascult eu cate o melodie tip bass test adica mai rar... la sistemu asta ma uit la filme deci pentru asta e defapt na ascult filme ..
Normal ca o sa se auda exagerat acolo, dar daca tu o sai faci acordarea la alta frecventa nu vei prinde nici de cum acordarea care o vei face sub sau peste peakul ala, si in plus o sai slabesti puterea la peak, asa ca e mai avantajos sai faci acordarea la peak unde poate da tare..
Xlay91 is offline   Reply With Quote
Old 01-02-12, 15:16   #56
ELNA

Stage 4
 
ELNA's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 265
Default Re: Sistemul meu din casa

Quote:
Originally Posted by Xlay91 View Post
Normal, daca e sai dau o nota la calitate ar fi fost aproape de 0, era vorba doar de bass. si eu caut acum sami fac un nou setup cu stand floors centru, monitoare si un sub de 8 inch decent
credema cu microfonul telefonului nu iti dai seama de nimic este evident ca nu mai receptiona nimic inafara de bass in realitate situatia sta altfel ..

cand dau incet se vede ca se aud mediile si inaltele ... asa se aude si cand este tare numai ca mult mai tare evident ,sa nu crezi ca ascultam numai bass .
ELNA is offline   Reply With Quote
Old 01-02-12, 15:17   #57
Xlay91

Stage 3
 
Xlay91's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 82
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Sistemul meu din casa

Quote:
Originally Posted by ELNA View Post
credema cu microfonul telefonului nu iti dai seama de nimic este evident ca nu mai receptiona nimic inafara de bass in realitate situatia sta altfel ..

cand dau incet se vede ca se aud mediile si inaltele ... asa se aude si cand este tare numai ca mult mai tare evident ,sa nu crezi ca ascultam numai bass .
era vorba la systemul meu deja inebunesc cu atatea replyuri, mai bine intra pe idul meu snake_th3_mach0
Xlay91 is offline   Reply With Quote
Old 01-02-12, 16:40   #58
roli

Stage 5
 
roli's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,304
Member of:
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sistemul meu din casa

cu ce ai masurat, sau de unde ti-a iesit tie calculul ca ai varf la 38 in camera?
roli is offline   Reply With Quote
Old 01-02-12, 17:21   #59
Xlay91

Stage 3
 
Xlay91's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 82
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Sistemul meu din casa

Quote:
Originally Posted by roli View Post
cu ce ai masurat, sau de unde ti-a iesit tie calculul ca ai varf la 38 in camera?
True RTA, cauta programul pe net, dar nu numai, iti dai seama si dupa ureche, e o diferenta mare intre 37 si 38, si 38 si 39 ..
Xlay91 is offline   Reply With Quote
Old 01-02-12, 17:25   #60
Rafaila

Stage 5
 
Rafaila's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,016
Default Re: Sistemul meu din casa

<iti dai seama si dupa ureche, e o diferenta mare intre 37 si 38, si 38 si 39 >

Asta da ureche muzicala.....
Rafaila is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -