Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > FOTOGRAFIE > Grup foto > Fotografiile mele

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 27-01-10, 01:39   #256
AndyNed

Stage 5
 
AndyNed's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 337
Member of:
[FOTO]
Default Re: Fotografiile mele - AndyNed

Din plictiseala m-am hotarat sa mai tocesc varful la tableta grafica asa ca am experimentat cu retusarea ochilor.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	retusare-ochi.jpg
Views:	97
Size:	188.6 KB
ID:	1283976  
AndyNed is offline  
Old 27-01-10, 01:41   #257
DTH
2 Roti

Stage 5
 
DTH's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 6,411
Member of:
[VW]
[Nissan]
[2 Roti]
[FOTO]
[4Rally]
[4Wheels]
Default Re: Fotografiile mele - AndyNed

Prea mare ai facut irisul ...daca il faceai mai mic si o reflectie usoara...era mai aproape de adevar
DTH is offline  
Old 27-01-10, 01:47   #258
AndyNed

Stage 5
 
AndyNed's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 337
Member of:
[FOTO]
Default Re: Fotografiile mele - AndyNed

Irisul e ca o diafragma, cand ai prea multa lumina se inchide, cand ai putina lumina, se deschide.

In poza initiala lumina era frontala deci ochiul este bombardat de raze de lumina, implicit pupila se contracta.
Retusarea a facut practic o schimbare de atmosfera, lumina am simulat-o deasupra si nu direct deci pupila dilatata. Daca te uiti atenta ai sa vezi ca in prima imagine privirea este in sus iar in a doua direct spre aparat, e o chestie voita.

Cand retusezi ochi trebuie sa tii cont de 2 tipuri de reflexii, catchlight-ul si reflexia de semiluna, toate acestea creaza volumul ochiului.
AndyNed is offline  
Old 27-01-10, 01:50   #259
DTH
2 Roti

Stage 5
 
DTH's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 6,411
Member of:
[VW]
[Nissan]
[2 Roti]
[FOTO]
[4Rally]
[4Wheels]
Default Re: Fotografiile mele - AndyNed

Da , nu te contrazic deloc , ai dreptate , arata foarte bine asa editat dar sare in ochi ...oricum felicitari pentru editare :P
DTH is offline  
Old 27-01-10, 02:04   #260
AndyNed

Stage 5
 
AndyNed's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 337
Member of:
[FOTO]
Default Re: Fotografiile mele - AndyNed

Pai asta e scopul retusarii profesionale, ca atunci cand vezi imaginea originala sa-ti sara in ochi diferenta, fotografii pentru reviste, reclame etc.

Daca te apuci de studiat chestiile astea ai sa scapi de complexul anti-photoshop cu "poza scoasa din aparat" si treci la ceva mai complex decat niste banale HDR-uri sau fotografii trase ziua in amiaza mare. Eu cel putin stiu pe ce vreau sa ma canalizez de acum.
Recomand cu cadura forumurile RetouchPRO sau ModelMayhem + multe tutoriale video.

Probabil daca nu puneam si poza de dinainte nimeni nu-si dadea seama, asta tine de capabilitatile mele photoshopistice



Legat de ce-ti spuneam cu reflexiile din ochi si de ce trebuie sa tii cont atasez o diagrama pusa la dispozitie pe langa un tutorial video:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Parts_of_The_Eye.jpg
Views:	55
Size:	126.9 KB
ID:	1283988  
AndyNed is offline  
Old 27-01-10, 07:42   #261
toader
FOTO Member

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,150
Member of:
[Moderators]
[Echipa de sprijin]
[FOTO]
Default Re: Fotografiile mele - AndyNed

Nu ne neg puterea photoshopului, insa daca retusezi un om dupa mine, ar trebui sa-i pastrezi caracteristicile, niciun om nu are pupila "Solid Dark" e foarte greu de imitat de photoshop.

Daca te uiti la prima imagine, nemodificata, se poate observa privirea pierduta, se mai poate citi ceva in ochiul ala, in a 2-a nu mai citesc nimic, e un negru solid... doar atat...

Dupa mintea mea... nu ar trebui respectate atat de strict acele reguli scrise acolo.
__________________
D300s+16-85+70-300 VR II+ 35 1.8 +SB-600
Fotografiile mele:
http://toadertk.blogspot.com/
toader is offline  
Old 27-01-10, 09:20   #262
taz.frkz

Stage 5
 
taz.frkz's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 692
Member of:
[Echipa de sprijin]
[4Rally]
[FOTO]
Default Re: Fotografiile mele - AndyNed

pai si pe poza aia desi zice ca e solid dark.. semicercu ala de mai sus cu alb il vezi ?
taz.frkz is offline  
Old 27-01-10, 11:12   #263
AndyNed

Stage 5
 
AndyNed's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 337
Member of:
[FOTO]
Default Re: Fotografiile mele - AndyNed

Quote:
Originally Posted by toader View Post
Nu ne neg puterea photoshopului, insa daca retusezi un om dupa mine, ar trebui sa-i pastrezi caracteristicile, niciun om nu are pupila "Solid Dark" e foarte greu de imitat de photoshop.

Daca te uiti la prima imagine, nemodificata, se poate observa privirea pierduta, se mai poate citi ceva in ochiul ala, in a 2-a nu mai citesc nimic, e un negru solid... doar atat...

Dupa mintea mea... nu ar trebui respectate atat de strict acele reguli scrise acolo.
Pupila e Solid Dark toata ziua nu are nicio alta culoare, impresia ca poti citi ceva in el e data de reflexii si iluzia de forma sferica. Niste reguli care daca sunt respectate te apropii de realitate si nu ajungi sa ai un ochi plat cu privirea nicaieri cum ai spus tu - Click

Vorbim aici de niste chestii elementare de anatomie si desen nu simple desaturari selective si crearea de ochi cu niste culori SF.


Quote:
Originally Posted by taz.frkz View Post
pai si pe poza aia desi zice ca e solid dark.. semicercu ala de mai sus cu alb il vezi ?
Semicercul ala alb e reflexia luminii de baza folosita pentru iluminarea portretului, daca ai o fereastra reflexia va fi o fereatras in stanga sau dreapta, depinde unde e pozitionata, daca esti outside atunci vei avea pur si simplu un cerc sau un oval, iarasi depinzand de pozitia soarelui.
Reflexia semilunei poate sa apara sau sa nu apara, dar este reflexia reflexiei luminii prin cornee.

Last edited by AndyNed; 27-01-10 at 11:15.
AndyNed is offline  
Old 27-01-10, 13:31   #264
mihai134

Stage 5
 
mihai134's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 847
Member of:
[FOTO]
Default Re: Fotografiile mele - AndyNed

mie nu-mi place reflexia aia a semilunii adăugata de tine. nu prea are cum sa fie asa soft. cred ca ar merge la o luminozitate mai mare cu margini ceva mai sharp.
__________________
my photo blog: Nimic de aratat
mihai134 is offline  
Old 27-01-10, 13:34   #265
AndyNed

Stage 5
 
AndyNed's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 337
Member of:
[FOTO]
Default Re: Fotografiile mele - AndyNed

Acum ca sa ma scuz, n-am acordat decat jumatate de ora imaginii, entuziasmat dupa ce am vazut cam cum se face Cu rabdarea stau mai prost.
AndyNed is offline  
Old 27-01-10, 14:49   #266
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Re: Fotografiile mele - AndyNed

Da, editatrea e ok
In orice caz, editarea = perfectionare. E un du-te / vino editatul asta la fotografii, uneori e de ajutor fotografiei pentru ca elimina niste elemente inutile, iar uneori elimina elementele cele mai utile. Trebuie doar sa stii pe care sa lasi si pe care sa scoti
EaGle is offline  
Old 29-01-10, 00:37   #267
AndyNed

Stage 5
 
AndyNed's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 337
Member of:
[FOTO]
Default Re: Fotografiile mele - AndyNed

Zicea cineva pe un topic, e o chestie de gust .
Imagine dintr-o serie mai veche dar acum mi-am bagat nasul cu putina retusare.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	pic_1_web.jpg
Views:	103
Size:	187.4 KB
ID:	1287387  
AndyNed is offline  
Old 29-01-10, 10:32   #268
Bmw_E30dak

Stage 5
 
Bmw_E30dak's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,156
Member of:
[Opel]
Default Re: Fotografiile mele - AndyNed

frumos frumos..ceva placut ochiului
Bmw_E30dak is offline  
Old 29-01-10, 15:44   #269
Ntzphotography

Stage 4
 
Ntzphotography's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 297
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Fotografiile mele - AndyNed

Frumos! Bravo!
Ntzphotography is offline  
Old 29-01-10, 17:38   #270
semjke

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 637
Member of:
[CHEVROLET]
[FOTO]
Default Re: Fotografiile mele - AndyNed

Culori placute, frumoasa poza. Succes cu altele pe viitor.
semjke is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -