Go Back   Forum 4Tuning > AUTO COMERCIAL > Bazar AUTO - Oferte Extinse Firme > Firme Folii Auto

Reply
 
Thread Tools
Old 16-05-10, 16:36   #1
tatutzu

Stage 2
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 56
Thumbs up Folii - Garantie 100 de ani!!!

Stimati clienti ,

Vreau sa va informez ca incepand de azi va pot monta folia cu garantie 100 de ani! Normal ca exagerez! Dar ce pot sa fac pentru a va atrage atentia !?

Am postat acest anunt in speranta ca toti cei care vor sa-si puna folii pe geamurile de la masina vor citi mai intai aceste randuri....
Nu vrea sa afirm ca folia cutare este buna si alta nu este buna .... si nici nu vreau sa intru in polemica cu cei care posteaza anunturi aici dar va cer totusi un lucru: inainte de a lua decizia de a va monta folie pe geamurile de la masina cereti o copie lizibila a certificatului de conformitate (acest certificat atesta faptul ca folia a trecut de certificarea RAR-ului) si mai ales o copie a certificatului de garantie la folie (nu la montaj). In certificatul de garantie de al foliei trebuie sa gasiti scris clar la ce se refera garantia foliei! Atentie! Cautati in acest certificat daca exista cuvantul "decolorare" si nu "durabilitate" sau "schimbarea culorii" care sunt lucruri diferite! Verificati daca aceste doua certificate le aveti in original si nu in copie! Copiile nu sunt valabile decat cu acordul importatorului (adica semnatura si stampila in original).
Nu va lasati pacaliti de "profesionisti" si cereti sa vedeti certificatul de garantie!

Am scris ca ofer folie cu garantie 100 de ani pentru a intelege ca oricine poate scrie ce vrea !!! Dar pentru a fi siguri ca ceea ce veti cumpara are garantia "spusa" de vanzator atunci cereti o cpoie a certificatului de garantie!

In alta ordine de idei .... va mai spun un mic pont pentru a afla unde produsa este folia respectiva..... Cereti o copie a Certificatului de Conformitate emis de RAR si nu cel emis de importatorul respectiv. In acest document apare obligatoriu numele si tara de origine a producatorului. Daca invoca diverse motive pentru a nu vi-l arata inseamna ca NU VREA sa va informeze corect! Importatorii sunt obligati sa transmita o copie a Certificatului de Conformitate emis de RAR tuturor montatorilor de folii auto! Dealtfel este bine sa aveti aceasta copie la masina in caz ca sunteti oprit si amendat de vreun stimabil politist care nu cunoaste prea bine legea!

M-am ocupat cu acest lucru foarte mult timp si tin foarte mult la calitatea informatiei. Oricum NU ESTE NEVOIE sa ma credeti pe mine ci doar sa procedati cum v-am propus eu mai sus!

Dedic acest anunut unui prieten de-al meu din tara care s-a "intepat" la o firma cu o garantie de "nu stiu cati ani" la "decolorare" iar in hartii nu aparea nicaieri!!!

Neclaritati? Scrieti-mi!

PS.Rog moderatorii sa inteleaga ca acest anunt are rolul de informa corect potentialii clienti si nu intra in polemica cu nici unul dintre cei care monteaza folie si au postat anunturi pe acest forum. NU STERGETI! ESTE PENTRU VOI!
tatutzu is offline   Reply With Quote
Old 26-05-10, 15:08   #2
kopetdag
Banned

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 69
Default Re: Folii - Garantie 100 de ani!!!

Bravo, domne! Mai exista si oameni cu bun simt.
kopetdag is offline   Reply With Quote
Old 27-05-10, 12:44   #3
- Rares -

Stock
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 1
Default Re: Folii - Garantie 100 de ani!!!

Foarte bune sfaturile. Dar ce te faci atunci cand montatorul are autorizatii, documente de provenienta si tot ce trebuie pentru o folie de calitate (LLumar), dar din motive de eficientizare a costurilor iti monteaza o folie de 2 lei?

Cum iti poti da seama la urma daca ai primit ceea ce ai platit sau nu? Eu personal, dupa ce mi-am montat folie la cineva de aici de pe forum (nu-i dau numele) nu ma pot gandi decat daca am primit ce am platit sau mi-am luat teapa.

Sa va spun cum au decurs lucrurile:
Am cerut pe spate folie LLumar cu transparenta de 5% (cea mai inchisa) care era si mai scumpa decat celelalte folii pe care le montau dansii. Toate bune si frumoase, au inceput baietii sa monteze, mi-au spoit toata masina cu "zeama" de aia de-a lor (mi-au umplut portierele cu apa), erau grabiti, mi-au lasat si niste urme de cutter pe un geam, etc.
La urma cand imi dau actele surpriza: in acte scria transparenta 23% sau ceva de genu, nu mai stiu exact ca nu le am la mine. Ii iau pe baieti la intrebari, ca daca am cerut folie de 5% si mi-au spus ca da, de ce mi-au montat altceva? Raspunsul a fost ca de asta au avut, ca nustiu ce, etc....
Dupa alte discutii cu un alt coleg am aflat ca de fapt folia e buna, dar ca autorizatia e cu 23% ca nu mai aveau autorizatii cu 5%.

Dupa aceasta experienta am ramas numai cu intrebari, o fi folia de 5% sau nu? O fi folie LLumar sau vreo alta folie de 2 lei? O data ce m-au pacalit la transparenta, ar fi putut sa-mi puna orice pe geamuri, nu?

Daca stau si ma gandesc bine, baietii nu aveau in atelier decat vreo 3 suluri de folie de transparente diferite, deci....


Acum o intrebare pentru cei ce se pricep la folii auto. Poate fi deosebita o folie llumar deja montata de altele? Daca da, care ar fi diferentele?

Last edited by - Rares -; 27-05-10 at 12:48.
- Rares - is offline   Reply With Quote
Old 27-05-10, 16:00   #4
pustiu_FUG
Opel Driver

Stage 5
 
pustiu_FUG's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,934
Member of:
[Opel]
[DAEWOO]
Default Re: Folii - Garantie 100 de ani!!!

din cate stiu eu diferenta este una EVIDENTA daca nu este asa sa ma corecteze cineva.

cum se vede din interior afara, la folie originala LLUMAR este o diferenta infima mai mai sa pariati ca nu aveti folie din interiorul masini, de afara este negru negru, eu asa stiam ca este diferenta intre folie de bazar si original. bafta!
__________________
De vanzare
Fibra de sticla cu rasina pentru proiecte tuning
Kit-uri xenon
Alarme
Leduri
Faruri, stopuri, lupe faruri
Neoane
Anvelope noi dimensiuni rare
Vopsea Cameleon, Perlate, Flip-Flop, Orice vopsea
pustiu_FUG is offline   Reply With Quote
Old 28-05-10, 00:04   #5
folieauto

Stage 5
 
folieauto's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,042
Default Re: Folii - Garantie 100 de ani!!!

Quote:
Originally Posted by pustiu_FUG View Post
din cate stiu eu diferenta este una EVIDENTA daca nu este asa sa ma corecteze cineva.

cum se vede din interior afara, la folie originala LLUMAR este o diferenta infima mai mai sa pariati ca nu aveti folie din interiorul masini, de afara este negru negru, eu asa stiam ca este diferenta intre folie de bazar si original. bafta!

Da ai dreptate,o folie de calitate se deosebeste de celelalte folii de proasta calitate prin diferenta de vizibilitate din interior spre exterior,prin stratul antizgariere,cat de groasa este,ce dimensiuni are un sul..daca este sul de 1.52 inaltime...etc.
folieauto is offline   Reply With Quote
Old 27-01-11, 14:03   #6
tatutzu

Stage 2
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 56
Thumbs up Re: Folii - Garantie 100 de ani!!!

Salut !

Am o veste!

Cea mai noua treaba pe care mi-au transmi-o directorul de la Autoglass din Constanta - cei care vand SUNTEK in Romania, ca in curand vor incerca eradicarea certificatelor de conformitate false prin validarea lor pe internet.
In cazul in care folia a fost pusa pe genunchi la cine stie ce "montator autorizat" SUNTEK iar certificatul este fals nu se va inregistra pe site-ul oficial www.folii-suntek.ro

Aceasta masura am inteles ca are rolul si de urmarire a GARANTIILOR cat si a coresctitudinii informatiilor in caz de litigiu cu RAR sau Politia Romana.

Va tin la curent si cu alte noutati!
OPC
tatutzu is offline   Reply With Quote
Old 28-01-11, 20:32   #7
tinted

Stage 3
 
tinted's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 157
Default Re: Folii - Garantie 100 de ani!!!

salutare.
interesanta tema,bravo tatutzu.
as dori sa intervin si eu cu ceva informatii care v-ar fi de folos.
a intrebat cineva care ar fi diferentele intre o folie de proasta calitate si folia llumar.
este extrem de simplu:acel liner protector care se arunca,are logoul llumar imprimat.atasez niste poze ca sa intelegeti mai bine.
este evident:daca scrie llumar,atunci e llumar,oameni buni!!!
daca nu scrie llumar,atunci nu e llumar.
ca sa aflati si mai bine cum stau lucrurile,intrati pe site-ul celor de la llumar,mergeti la contact,apelati si puneti urmatoarea intrebare:
"firma 'cutare' (pe care o verificati) monteaza folie llumar?" e banal!!!
nu va mai lasati pacaliti!!!montati-va ceea ce alegeti!!!
va asteptam:https://forum.4tuning.ro/531-firme-fo...i-preturi.html
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC_0195.JPG
Views:	926
Size:	3.49 MB
ID:	1844808   Click image for larger version

Name:	DSC_0193.JPG
Views:	730
Size:	4.08 MB
ID:	1844811  
tinted is offline   Reply With Quote
Old 28-01-11, 23:18   #8
tatutzu

Stage 2
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 56
Default Re: Folii - Garantie 100 de ani!!!

Buna exemplul Tinted dar totusi .... daca nu are liner-ul imprimat cu sigla firmei asta nu inseamna ca folia este de proasta calitate. Si in plus daca vrei eu iti pot lua orice rola de folie (chiar chinezeasca) si pot imprima linerul pe ea (cu laser) orice sigla vrei tu ....

Legat de ceea ce spui tu cu telefonul pe care un potential client trebuie s-o faca este un pic mai greoi ... Cred ca mai simplu ar fi ca domnii de la SOLSEC (importatorul pentru Llumar ) ar fi trebuit sa afiseze pe website-ul lor lista cu toate firmele ce aplica folii Llumar. Dar din PACATE asta inca nu se intampla nici la "cei mai buni din piata" si probabil au motivele lor sa n-o faca ...

Totusi din cate stiu eu ei sunt prezenti in Romania de vreo 10-12 ani si pana acum nu vrut (nici macar o secunda) sa promoveze firmele ce aplica folii Llumar ci numai numele Llumar si ATAT! De ce? Cred ca am un raspuns pertinent.... Daca le-ar face reclama aplicatorilor de folii la un moment dat unii dintre acestia pot deveni suficient de puternici incat sa aduca si alte branduri de folii foarte cunoscute si apreciate in SUA ce le-ar putea face concurenta .... Oricum piata nu sta pe loc si usor, usor vor apare toti cei mai importanti producatori de folii premium. Sigur pot exista multe alte raspunsuri la aceasta intrebare si de aceea va indemn si pe voi cei care puneti folii sa-mi spuneti care este parerea voastra. In afara celor de la Global si de la SUNTEK nu am prea vazut initiative in acest sens dar sper sa ma insel....

Mie personal mi se pare OK sa terminam cu vrajeala si fiecare dintre noi sa spuna aici pe forum ce crede despre acest lucru chiar daca pune folie facuta in Israel, India sau Koreea ....
Orice idee este bine venita si sper ca cei care pot lua decizii in acest sens sa citeasca aceste randuri.

Deci o concluzie ar fi pentru voi toti .... nu va puneti marca respectiva de folie pana nu aflati daca firma respectiva este autorizata/listata pe website-ul firmei respective sau daca nu este prea mult sa dati un telefon.

Pentru ajutor va scriu urmatoarele adrese(fara o ordine anume):
Folii Solar Zone(Israel) - www.clinicadeparbrize.ro
Folii Llumar(SUA) - www.llumar.ro
Folii Madico(SUA) - www.madico.ro
Folii Global (India) - www.sdi-global.ro
Folii Suntek (SUA) - www.folii-suntek.ro
Folii Bruxafol(SUA) - www.bruxafol.ro (in SUA se numesc Solar Gard)
Folii 3M - www.leykom.ro (sper sa nu ma insel - uite un caz foarte simplu de ambiguitate ..... in caz de probleme legate de garantie pe cine tragi de urechi daca firma ce aplica folii a dat faliment de exemplu? ..... voi stiti vreun site oficial al lui 3M in Romania legat de foliile auto?)
A-si mai continua cu adresele dar cred ca astea sunt firmele cele mai importante din Romania.


Bafta!
OPC

Ce parere ai?




Quote:
Originally Posted by tinted View Post
salutare.
interesanta tema,bravo tatutzu.
as dori sa intervin si eu cu ceva informatii care v-ar fi de folos.
a intrebat cineva care ar fi diferentele intre o folie de proasta calitate si folia llumar.
este extrem de simplu:acel liner protector care se arunca,are logoul llumar imprimat.atasez niste poze ca sa intelegeti mai bine.
este evident:daca scrie llumar,atunci e llumar,oameni buni!!!
daca nu scrie llumar,atunci nu e llumar.
ca sa aflati si mai bine cum stau lucrurile,intrati pe site-ul celor de la llumar,mergeti la contact,apelati si puneti urmatoarea intrebare:
"firma 'cutare' (pe care o verificati) monteaza folie llumar?" e banal!!!
nu va mai lasati pacaliti!!!montati-va ceea ce alegeti!!!
va asteptam:https://forum.4tuning.ro/531-firme-fo...i-preturi.html
tatutzu is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 22:00   #9
Hammer28

Stage 2
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 53
Default Re: Folii - Garantie 100 de ani!!!

Dar v-ati pus intrebarea daca montatorii de llumar sau Suntek monteaza folia cea mai de calitate de la firmele respective? eu cred ca NU...am vazut ENORM de multe folii Llumar care dupa 2 ani s-au decolorat si si-au schimbat culoarea.....v-ati intrebat vreodata daca folia Suntek aplicata de vreun montator este folia aceea Charcoal buna sau este varianta Standard care este de toata jena?..Hai sa fim seriosi....romanul se uita in primul rand la marca desi alege cea mai naspa varianta de la marca respectiva si in 2 ani are surprize, ca doar e "marca".....parerea mea este ca folia cea mai scumpa de la Global este cu Muuuult mai buna decat folia Standard sau Standard Pro de la Suntek....Sincer, nu mi se pare ca foliile Global sunt mai slabe decat Suntek, chiar din contra, parerea mea este ca arata mult mai bine, sunt metalizate si mai rezistente..apropo de Llumar...majoritatea folosesc folia aceea ieftina numita si CP Films, dar are timbre de llumar...deci in viziunea romanului "e cea mai buna, desi e varza dupa o vreme..."asa ca nu amagiti oamenii cu firme a caror produse folosite in Romania sunt de proasta calitate.......Eu am montat si Llumar, Global , Sunteck si SolarZone...singurele folii cu care am avut probleme au fost Sunteck si cateva SolarZone, in rest nu am avut nici o problema cu nici o folie....mentionez ca am lucrat cu CELE MAI SCUMPE PRODUSE din fiecare gama........Sa nu mai vorbim de garantiile la folie....normal ca a trebuit sa le schimb din banii mei, firmele importatoare ridicand din umeri ca"oare cum de s-a intamplat asta, ca nu avea voie...."
Nu incerc sa fac reclama unui brand de folii si nici sa discreditez vreo firma, Doamne fereste, dar toata lumea a auzit la trainingurile acelea din vara trecuta ce zicea americanul Stan Foster, cate probleme a inceput sa aiba cu Suntek, credeti ca el de fraier a zis-o?
Asa ca........

Last edited by Hammer28; 16-02-11 at 22:04.
Hammer28 is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 23:32   #10
autoglass

Stage 4
 
autoglass's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 222
Thumbs up Re: Folii - Garantie 100 de ani!!!

Quote:
Originally Posted by Hammer28 View Post
Dar v-ati pus intrebarea daca montatorii de llumar sau Suntek monteaza folia cea mai de calitate de la firmele respective? eu cred ca NU...am vazut ENORM de multe folii Llumar care dupa 2 ani s-au decolorat si si-au schimbat culoarea.....v-ati intrebat vreodata daca folia Suntek aplicata de vreun montator este folia aceea Charcoal buna sau este varianta Standard care este de toata jena?..Hai sa fim seriosi....romanul se uita in primul rand la marca desi alege cea mai naspa varianta de la marca respectiva si in 2 ani are surprize, ca doar e "marca".....parerea mea este ca folia cea mai scumpa de la Global este cu Muuuult mai buna decat folia Standard sau Standard Pro de la Suntek....Sincer, nu mi se pare ca foliile Global sunt mai slabe decat Suntek, chiar din contra, parerea mea este ca arata mult mai bine, sunt metalizate si mai rezistente..apropo de Llumar...majoritatea folosesc folia aceea ieftina numita si CP Films, dar are timbre de llumar...deci in viziunea romanului "e cea mai buna, desi e varza dupa o vreme..."asa ca nu amagiti oamenii cu firme a caror produse folosite in Romania sunt de proasta calitate.......Eu am montat si Llumar, Global , Sunteck si SolarZone...singurele folii cu care am avut probleme au fost Sunteck si cateva SolarZone, in rest nu am avut nici o problema cu nici o folie....mentionez ca am lucrat cu CELE MAI SCUMPE PRODUSE din fiecare gama........Sa nu mai vorbim de garantiile la folie....normal ca a trebuit sa le schimb din banii mei, firmele importatoare ridicand din umeri ca"oare cum de s-a intamplat asta, ca nu avea voie...."
Nu incerc sa fac reclama unui brand de folii si nici sa discreditez vreo firma, Doamne fereste, dar toata lumea a auzit la trainingurile acelea din vara trecuta ce zicea americanul Stan Foster, cate probleme a inceput sa aiba cu Suntek, credeti ca el de fraier a zis-o?
Asa ca........
Partial ai dreptate dar la foarte multe altele iti spun cau nu.
Ai dreptate cand spui ca exista firme care spun ca monteaza 3M, Llumar sau Suntek si in realitate ei pun Global sau Solar Zone.
Pe de alta parte te pot intreba cu ce folii SUNTEK ai avut probleme? Sunt de acord ca Suntek are si o versiune mai ieftina numita Standard si are garantie doar 3 ani. Dar aceasta folie in mod deliberat nu o vand in Romania. Au fost cateva exceptii prin 2008 si in total cred ca au fost in jur de 4-5 role. In rest am grija sa ajunga pe piata foliile care au garantie de la 5 ani in sus: Standard Pro, High-Performance, Carbon si mai nou CXP. Legat de foliile Global te rog sa compari mere cu mere si pere cu pere:
1. SUNTEK Standard = Global NR Black sau Graphite
2. SUNTEK Standard Pro = Global QDP
3. SUNTEK HP = Global HP
4. SUNTEK InfinityOP (folie auto integral sputterizata - garantie pe viata ce include si decolorarea)= Global ? in trecut exista o folie similara dar in prezent nu.
5. SUNTEK Carbon (garantie pe viata ce include si decolorarea) = Global ? nu exista o asemenea folie la Global
6. SUNTEK CXP (garantie pe viata ce include si decolorarea + mega protectie solara - nici in cele mai frumoase vise ale lor nu vor produce o folii CERAMICE !!!! = Global ??? nu exista asa ceva ....


Daca vrei pot continua si la foliile pentru geamuri plane (cladiri) cu aceleasi exemple si vei vedea cam pe unde se opresc foliile GLOBAL.

Te intreb: esti sigur ca ai lucrat cu cele mai scumpe folii de la SUNTEK? Asa te lauzi ca da.

Dar oricum vreau sa te intreb daca ai lucrat cu Suntek HP si Global HP? Daca da spune-mi la ce firma erai cand ai pus SUNTEK HP si daca ai avut probleme cu acest tip de folie. Standard Pro trebuie sa-l compari cu QDP de la Global (adica fara strat metalizat) si cu garantii identice. Ai lucrat cu amandoua? Daca da spune-mi care sunt diferentele la aplicare, diferentele intre materiale (nr. straturi, tehnologia de impregnare, etc) si daca ai avut probleme cu vreuna dintre ele.
In loc sa etichetezi potentialii tai clienti ca nu stiu ce sa cumpere iti recomand sa pui si tu umarul la educarea clientului si nu la pacalirea lui cu texte gen "singurele folii cu care am avut probleme au fost cutare si cutare" ...

Legat de garantii cred ca stii ca eu am introdus in Romania foliile Global si am fost directorul SDI Global in Romania vreme de 1 an. De aceea iti spun ca NU exista o garantie data de producator (tot importatorul o suporta), ca AU FOST probleme legate de calitatea foliei (unul dintre cei care au avut probleme este chiar din Craiova - Carfashion) si ca au fost probleme chiar cu cea mai scumpa folie de la GLOBAL cu HP Charcoal. Exemplele date de mine ti le pot dovedi cu acte prin retururi de folie suportate de unul dintre distribuitorii GLOBAL de atunci - firma mea.

Legat de "trainigurile" din vara lui 2009 pe care eu le-am organizat impreuna cu alte 5-6 firme numite si distribuitori cred ca este bine ca toata lumea sa stie ca de fapt au fost prezentari de produse .... Pentru a-ti reface memoria un pic Dl. Stan Foster a fost dealer Sun-Gard in SUA iar problemele de garantie la care se referea el sunt de la Sun-Gard. El a lucrat foarte putin cu SUNTEK in SUA pentru ca nu a primit suficient cascaval si a primit o oferta mai buna de la Global.

Nu vreau sa o mai lungesc... Sunt deschis oricarei provocari si sunt disponibil sa raspund la aproape orice fel de intrebare. Tu esti dispus sa testam impreuna SUNTEK vs. Global (aceleasi tipuri)?

In alta ordine de idei...... imi place de tatutzu ca incearca sa educe putin clientii care NU SUNT AI LUI ci AI NOSTRI!
Ma bucur ca se mai vorbeste si de altceva in afara de "vand folie omologata RAR" si sper ca montatorii sa ajunga la un nivel de maturitate ce le va permite sa aleaga intre a face afaceri pentru o vara sau doua si o afacere de durata cu succes.

Imi pare rau ca nu am timpul necesar sa imi prezint si eu ideile si parerile legate de acest topic si im cer scuze pe aceasta cale.

Succes in 2011!
Dan Mihai
0747.377.343
autoglass is offline   Reply With Quote
Old 17-02-11, 14:22   #11
Hammer28

Stage 2
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 53
Default Re: Folii - Garantie 100 de ani!!!

ati mai "educat" lumea si in vara lui 2009...acuma ii educati din nou? Asta ar fi un motiv de ingrijorare pentru toti....voi va schimbati cum bate vantul.........

Cand veti respecta ceea ce am zis mai sus si sa vorbiti real despre produse si garantii, atunci sa va asteptai sa va apara si clientii, pana atunci...plangeti in continuare...

vroiai sa stii diferentele de aplicare intre folii, iti zic acuma cateva....

1.Suntek se arde mult mai repede decat Global, dar se muleaza mai usor.
2.La Suntek ies muult mai greu cutele sau punctele decat la Global
3.Global arata muult mai bine decat Suntek...asta nu am decis eu, au decis clientii la care le-am aratat si Suntek si Global....si mai pot continua inca, dar dupa cum am zis, momentan nu mai montez folii pe masini

voi habar nu aveti cat de mult au pierdut si le-a scazut credibilitatea firmelor care montau Suntek la momentul acela, chiar si voua, cand toata lumea a auzit ce ati spus despre foliile Suntek....chiar si tu ai zis acelasi lucru despre Suntek , la fel ca si ceilalti......ati "educat " foarte bine clientul si pe firmele montatoare care luau folie de la voi....BRAVO.

Folia Suntek este o folie foarte buna, asta e adevarat, dar e mare pacat de firma care o importa in tara si o distribuie.....atata am avut de spus.

Bafta tuturor

Last edited by Hammer28; 17-02-11 at 14:48.
Hammer28 is offline   Reply With Quote
Old 18-02-11, 10:12   #12
autoglass

Stage 4
 
autoglass's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 222
Default Re: Folii - Garantie 100 de ani!!!

Quote:
Originally Posted by Hammer28 View Post
ati mai "educat" lumea si in vara lui 2009...acuma ii educati din nou? Asta ar fi un motiv de ingrijorare pentru toti....voi va schimbati cum bate vantul.........

Cand veti respecta ceea ce am zis mai sus si sa vorbiti real despre produse si garantii, atunci sa va asteptai sa va apara si clientii, pana atunci...plangeti in continuare...

vroiai sa stii diferentele de aplicare intre folii, iti zic acuma cateva....

1.Suntek se arde mult mai repede decat Global, dar se muleaza mai usor.
2.La Suntek ies muult mai greu cutele sau punctele decat la Global
3.Global arata muult mai bine decat Suntek...asta nu am decis eu, au decis clientii la care le-am aratat si Suntek si Global....si mai pot continua inca, dar dupa cum am zis, momentan nu mai montez folii pe masini

voi habar nu aveti cat de mult au pierdut si le-a scazut credibilitatea firmelor care montau Suntek la momentul acela, chiar si voua, cand toata lumea a auzit ce ati spus despre foliile Suntek....chiar si tu ai zis acelasi lucru despre Suntek , la fel ca si ceilalti......ati "educat " foarte bine clientul si pe firmele montatoare care luau folie de la voi....BRAVO.

Folia Suntek este o folie foarte buna, asta e adevarat, dar e mare pacat de firma care o importa in tara si o distribuie.....atata am avut de spus.

Bafta tuturor
Hammer28 esti un pic cam confuz si cam suparat pe noi dar pana acum te-ai eschivat de la raspunsuri si ai in continuare o atitudine / reactie adversa la SUNTEK.
Te lauzi ca ai pus cele mai scumpe folii de la SUNTEK dar sunt sigur ca nu stii nimic depsre folii cu atat mai putin despre foliile SUNTEK. Te-am rugat sa spui care sunt diferentele de calitate dintre SUNTEK si Global si mi-ai spus ca foliile SUNTEK in cazul in care se cuteaza nu se mai pot repara EXACT! Suntek NU PREA SE CUTEAZA! Treaba cu aratatul bine este o chestie de gust DAR TU NICI MACAR DE DEPARTE nu ai vorbit despre diferentele reale de calitate intre cele doua marci.

Ai vorbit de Stan Foster si problemele lui cu foliile SunGard si tu REPEDE le-ai asociat cu SUNTEK. Ai spus ca noi am "educat lumea" in 2009 dar de fapt cei de la Global vor sa "educe" lumea si implicit m-au "educat" si pe mine. Nici macar o secund nu am stiut ce urma sa povesteasca "americanii" de la Global. Au auruncat cu pietre in toata lumea inclusiv in cei de la Llumar si imi pare foarte rau dar foliile Lluamr sunt printre cele mai bune din lume, alaturi de Suntek, Madico, SolarGard si asa mai departe.....

Nu-mi spune tu mie ca in acest topic tu ai facut "educatie" pentru ca nu ai spus absolut nimic care sa ajute clientul sa discearna intre bun si ieftin.

Sunt sigur esti frustrat si chiar daca vei mai pune folii voi avea grija cu parere de rau sa nu fie SUNTEK.
__________________________________________________ __________

Cat depsre acest topic draga TATUTZU te rog sa intelegi ca nici un importator nu poate rezolva problema montajului fraudulos si pacalitor al UNORA dintre aplicatori.
Totul se rezuma la bun simt si respect fata de clienti. Voi avea grija sa-mi selectez cu atentie partenerii.

O zi buna!
Dan Mihai
autoglass is offline   Reply With Quote
Old 18-02-11, 11:39   #13
SynTheLaZ
VW Driver

Stage 5
 
SynTheLaZ's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,038
Member of:
[VW]
Default Re: Folii - Garantie 100 de ani!!!

Quote:
Originally Posted by autoglass View Post
__________________________________________________ __________

Cat depsre acest topic draga TATUTZU te rog sa intelegi ca nici un importator nu poate rezolva problema montajului fraudulos si pacalitor al UNORA dintre aplicatori.
Totul se rezuma la bun simt si respect fata de clienti. Voi avea grija sa-mi selectez cu atentie partenerii.

O zi buna!
Dan Mihai
Sa stii ca nu prea am treaba cu foliile, am ales sa nu imi pun folie pe geamuri dintr-un singur motiv : lipsa de profesionalism intalnita pana acuma cand vine vorba de montarea lor pe geamuri.

Nu cred ca se contesta calitatea foliei in sine ci calitatea cu care se aplica pe geamuri.

Se poate limita cat de cat aceasta problema alegand angajatii si partenerii cu atentie ! Cum la noi toata lumea este dupa profit uita ca trebuie sa se puna accent pe calitate ! Se vede foarte usor cum o firma de renume isi pierde valoare dupa cateva incidente neplacute pe care tot noi le platim !

Aici generalizez cand spun ca in Romania se pune accent DOAR pe profit si va spun ca nu o sa ajungeti niciodata unde va doriti daca nu puneti accent pe calitate !

Vorba zboara repede iar ea poate sa ridice sau sa distruga o firma indiferent de profilul ei (in cazul asta nu putem sa vorbim de corporatiile mari, e mai greu in cazul lor) asa ca ar fi bine sa va ganditi si la altceva inafara de profit rapid !


Eu spun sa lasam clinetii sa isi spuna parerea, cei care aleg sa isi puna foliile pe "genunchi" sa suporte consecintele iar firmele sa se gandeasca si la noi, consumatorii, daca vor profit si renume pe termen nelimitat !

Nu mi-am exprimat pana acuma nemultumirea legat de tot ce se intampla dar am zis ca ar fi bine sa incep de aici !
__________________



Pe Umm Design gasiti template-uri pentru WordPress gratuite, tutoriale Photoshop si multe altele ....
SynTheLaZ is offline   Reply With Quote
Old 18-02-11, 16:03   #14
Hammer28

Stage 2
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 53
Default Re: Folii - Garantie 100 de ani!!!

Tu tot te legi de calitatile foliilor......dar de ce nu zici pe forum si de problemele legate de garantii....sau asta ai uitat sa o precizezi sau o ascunzi si nu vrei sa stie nimeni cum e treaba cu garantiile.......apropo de foliile Suntek...multumesc mult, oricum momentan nu montez folii de aproape o jumatate de an, dar si daca ma voi reapuca de montat, in orice caz NU va mai fi Suntek, cel putin atata timp cat voi veti fi distribuitori....sunt multe alte firme pe piata care au marfa de calitate si care se implica in relatia cu montatorii, nu le trag tepe cu asa zisele garantii.Voua va e usor sa scrieti in certificatele foliilor ca au 7 sau 10 ani garantie, deoarece va doare in cot de eventualele reclamatii...montatorii trebuie sa puna si folia de la ei si manopera pentru montaj...In legatura cu cutatul, afla ca orice folie risca sa se cuteze, sau probabil inca nu ai montat suficiente masini sa iti poti da seama....nu cred ca exista vreun montator de folii caruia sa nu i se fi cutat macar de 2-3 ori foliile, asa ca nu mai vorbi aiureli

Asta am avut e spus....spun inca odata...foliile SUNTEK sunt folii foarte bune, dar atata timp cat voi sunteti distribuitorii acestor folii, au de suferit foarte mult si le va scadea prestigiul.

Voi chiar nu ati observat ca doar voi faceti atata tam tam cu foliile? Ati vazut voi reprezentantii celorlalte branduri de folii sa vina si sa posteze pe net tot felul de prostii?ati vazut pe cineva de la Llumar, Global, SolarZone sau madico sa se bata in piept ca ei au cel mai bun produs?...va zic eu NU si orice firma care se respecta, va respecta si pe ceilalti concurenti, nu ar arunca cu "noroi" in ei
Hammer28 is offline   Reply With Quote
Old 19-02-11, 18:05   #15
autoglass

Stage 4
 
autoglass's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 222
Default Re: Folii - Garantie 100 de ani!!!

Quote:
Originally Posted by Hammer28 View Post
Tu tot te legi de calitatile foliilor......dar de ce nu zici pe forum si de problemele legate de garantii....sau asta ai uitat sa o precizezi sau o ascunzi si nu vrei sa stie nimeni cum e treaba cu garantiile.......apropo de foliile Suntek...multumesc mult, oricum momentan nu montez folii de aproape o jumatate de an, dar si daca ma voi reapuca de montat, in orice caz NU va mai fi Suntek, cel putin atata timp cat voi veti fi distribuitori....sunt multe alte firme pe piata care au marfa de calitate si care se implica in relatia cu montatorii, nu le trag tepe cu asa zisele garantii.Voua va e usor sa scrieti in certificatele foliilor ca au 7 sau 10 ani garantie, deoarece va doare in cot de eventualele reclamatii...montatorii trebuie sa puna si folia de la ei si manopera pentru montaj...In legatura cu cutatul, afla ca orice folie risca sa se cuteze, sau probabil inca nu ai montat suficiente masini sa iti poti da seama....nu cred ca exista vreun montator de folii caruia sa nu i se fi cutat macar de 2-3 ori foliile, asa ca nu mai vorbi aiureli

Asta am avut e spus....spun inca odata...foliile SUNTEK sunt folii foarte bune, dar atata timp cat voi sunteti distribuitorii acestor folii, au de suferit foarte mult si le va scadea prestigiul.

Voi chiar nu ati observat ca doar voi faceti atata tam tam cu foliile? Ati vazut voi reprezentantii celorlalte branduri de folii sa vina si sa posteze pe net tot felul de prostii?ati vazut pe cineva de la Llumar, Global, SolarZone sau madico sa se bata in piept ca ei au cel mai bun produs?...va zic eu NU si orice firma care se respecta, va respecta si pe ceilalti concurenti, nu ar arunca cu "noroi" in ei
Tu cred ca ai o mare problema si cred ca cineva te pune sa ma sicanezi cu tot felul de intrebari la care iti raspund fara ezitare iar tu NU-MI raspunzi la intrebarile mele.
Nu am ce sa ascund legat de garantii pentru ca aceasta garantie pleaca de la fabrica si eu o dau mai departe clientilor. Poti vedea pe site la http://folii-suntek.ro/validare_certificat.html daca dai click pe imagine care sunt garantiile la SUNTEK si la ce se refera ele. In cazul in care nu ma crezi pe mine atunci poate ii vei crede pe cei care produc foliile astea in SUA pe http://www.suntekfilms.com/automotiv...utomotive.aspx si dat click pe High-Performance, IntinityOP, Carbon, etc si vedea cu ochisorii tai care este garantia pentru fiecare in parte!

Daca tu spui ca ai lucrat cu SUNTEK te rog sa-mi spui (INCA ODATA) cum se numeste firma ta, data si factura cu care ai cumparat folie de la noi si MAI ALES sa-mi spui care au fost problemele legate de GARANTIE pe care noi nu ti le-am rezolvat. TE ROG NU VORBE FARA ROST ci CONCRET! (data montajului, poze cu deficienta/problema constata, etc)!

DACA NU IMI PREZINTI CONCRET CU CE NOI TI-AM TRAS TEAPA, ATUNCI TE ROG SA-TI CERI SCUZE IN PUBLIC.
Daca nu o faci voi afla foarte curand cu cine stau de vorba si voi ruga moderatorii sa-ti stearga calomniile la adresa noastra si te voi contacta personal pentru acest lucru. Voi afla curand!

Legat de "TAM TAM" eu te rog sa imi prezinti linkurile unde eu arunc cu noroi in alte firme! Din cate vad eu deocamdata TU arunci cu noroi in mine ..... si nu cred ca Mircea de la Brasov (Global) te-a rugat sa arunci cu noroi in mine .... Este absolut normal ca eu sa-mi promovez foliile si sa le prezint clinetilor informatii pertinente despre ele si nu ma bat cu pumnii in piept absolut deloc! TU incerci sa ma prezinti intr-o lumina proasta in conditiile in care nu ti-am facut NIMIC! Sau poate ca esti suparat ca in Craiova sunt alte firme care pun SUNTEK si tu NU?!?! ACUM esti suparat pe importator dar pacat de folia SUNTEK care este de buna calitate nu? NICI TU NU STII ce sa mai zici ca sa ma faci pe mine sa ajung cu RAR-ul in Craiova si voi afla ce montaje ai facut tu!

"In legatura cu cutatul, afla ca orice folie risca sa se cuteze, sau probabil inca nu ai montat suficiente masini sa iti poti da seama....nu cred ca exista vreun montator de folii caruia sa nu i se fi cutat macar de 2-3 ori foliile, asa ca nu mai vorbi aiureli"

Draga Hummer28 eu aplic folii in cel mai profesionist mod din 2001 Tu de cand pui folii! Riscul ca o folie sa se cuteze exista ... DOAR ca la UNELE dintre folii ACEST RISC este MUUUUUUUUUULT mai MIIIIIC!

Iti pot DEMONSTRA! Ce zici?

Dar din nou...... Ce am spus eu in acest topic si ce ai spus TU? Numai murdarii!!! NU EU M-AM LEGAT DE TINE SAU DE CINEVA CI TU DE MINE!!!

Astept sa-mi spui concret ce probleme ai avut (daca ai lucrat vreodata) cu SUNTEK si iti care pe cine am jignit eu!

Iti astept scuzele!

Dan Mihai
0747.377.343
autoglass is offline   Reply With Quote
Reply


- Copyright 2024 4Tuning -