Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute > Starea curselor auto

Starea curselor auto analiza 4tuning a momentului... starea de fapt si de drept...

Reply
 
Thread Tools
Old 22-08-07, 19:46   #1
amerikanu

Stock
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 9
Talking cum sa faci o pista de karting

eu unu as vrea sa stiu cum as putea sa fac o pista de karting..cati bani mi-ar trebui..si cam tot ce ar trebi sa stiu.am ceva bani..si as vrea sa incep o mica afacere din asta...
amerikanu is offline   Reply With Quote
Old 23-08-07, 03:00   #2
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: cum sa faci o pista de karting

iti trebuie intai un teren , aprope de sosea pentru a putea veni cu camioanele sa iti toarne pista si aprovizionare + sa fie aproape de clienti
iti trebuiesc aprobari peste aprobari
si nu in ultimul rand un interes adevarat de la public- deci clientela dornica de asa ceva
+ NEAPARAT - RABDARE SI O GROAZA DE BANI
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 23-08-07, 10:17   #3
amerikanu

Stock
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 9
Default Re: cum sa faci o pista de karting

Quote:
Originally Posted by sebaaa View Post
iti trebuie intai un teren , aprope de sosea pentru a putea veni cu camioanele sa iti toarne pista si aprovizionare + sa fie aproape de clienti
iti trebuiesc aprobari peste aprobari
si nu in ultimul rand un interes adevarat de la public- deci clientela dornica de asa ceva
+ NEAPARAT - RABDARE SI O GROAZA DE BANI

banii ii am..zic yo..clientela, deasemenea..am vb cu cativa prieteni..si am facut un ic sondaj de opinie dar..m-ar fi interesat cam cat de lunga ar trebui sa fie o pista..cate karturi mi-ar trebui..dak sa ma bag si la un complex..cu magazine..etc..si din astea ms..pt ajutor..
amerikanu is offline   Reply With Quote
Old 23-08-07, 12:22   #4
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: cum sa faci o pista de karting

Exista deja Amkart, de ce sa te orientezi catre asta cand o pista pentru masini nu exista si ai fi singurul "pe piata", deci circuit auto care sa aiba si o linie dreapta de 1km
200SX is offline   Reply With Quote
Old 23-08-07, 17:28   #5
59AFA

Stage 5
 
59AFA's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 978
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[RENAULT]
Default Re: cum sa faci o pista de karting

daca nu sunt prea indiscret , cam ce bani ai vrea sa investesti in afacerea asta ?
59AFA is offline   Reply With Quote
Old 23-08-07, 19:18   #6
peter

Stage 5
 
peter's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,588
Member of:
[Xtreme Club Emotion]
[Hyundai]
[VW]
[SKODA]
Default Re: cum sa faci o pista de karting

Quote:
Originally Posted by 200SX View Post
Exista deja Amkart, de ce sa te orientezi catre asta cand o pista pentru masini nu exista si ai fi singurul "pe piata", deci circuit auto care sa aiba si o linie dreapta de 1km
ai dreptate ! de pista este nevoie mare...ai avea si o clientela mare !
peter is offline   Reply With Quote
Old 23-08-07, 20:15   #7
DaciaGID

Stage 5
 
DaciaGID's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 325
Default Re: cum sa faci o pista de karting

Mai bine ai lasa pista de karting si ai face una de autoturisme sunt atatia pasionati de masini care nu au unde sa se dea, raliuri etc e foarte buna investitia si profitabila dar acum ramane la alegerea ta
__________________
Feriti-va de comenzi de produse pe net adresa nr de tel tot !! eu sunt in mare problema cu mafia ! https://forum.4tuning.ro/showthread.p...21#post1091021
DaciaGID is offline   Reply With Quote
Old 26-08-07, 02:18   #8
Xerius
Nissan Driver

Stage 5
 
Xerius's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 353
Member of:
[Nissan]
Default Re: cum sa faci o pista de karting

cel putin 500.000 eur o sa te duca afacerea..
Xerius is offline   Reply With Quote
Old 26-08-07, 12:01   #9
MauS

Stage 5
 
MauS's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,375
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Mitsubishi]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: cum sa faci o pista de karting

Quote:
Originally Posted by Xerius View Post
cel putin 500.000 eur o sa te duca afacerea..


Daca este o zona buna..... cam atat il costa terenul..... care trebuie sa fie suficient de mare pentru o pista....... nu 2 linii drepte de 1 km + 2 curbe si gata
__________________
MauS is offline   Reply With Quote
Old 26-08-07, 12:06   #10
fuscobal

Stage 5
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 686
Default Re: cum sa faci o pista de karting

La marginea Bucurestiului, pentru o pista de 1-1.2km + mici facilitati (bar/restaurant/bude/hangare pentru karturi) ti-ar trebui vreo 5Ha de pamant. Cum sub 12-15E/mp nu gasesti acum nici in zona Amkart, pentru 50.000mp asta inseamna vreo 6-700.000E numai terenul ! De aici pista de concurs si toate facilitatile vor mai costa si ele in jur de 1mil E. Mai pune inca 300.000E rezerva pentru cumpararea karturilor, salarii (la inceput pana incepi sa scoti bani din afacere) si probabil ajungi la 2mil E ! Dupa mine asta e o suma aproximativa cu care poti sa faci ceva similar Amkart !
__________________
Mk5 GTI | K04 turbo | S3 injectors | Custom 3" decat exhaust | Evoms CAI | AP Racing pro 5000 front + S3 rear brakes + Pagid RS29/Carbotech XP8 pads | THS FMIC | S3 camshafts | Autotech HPFP | Je pistons + IE rods | BSH 27mm RSB + H&R 28mm FSB| BSH pendulum engine mount | BSH PCV | Forge short shift | Bilstein PSS10 coilovers | Peloquin LSD | Sachs SRE clutch | 235/40/ZR18 R888 on Team Dynamics 18x8" | Stage 3 Revo
fuscobal is offline   Reply With Quote
Old 26-08-07, 17:46   #11
Xerius
Nissan Driver

Stage 5
 
Xerius's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 353
Member of:
[Nissan]
Default Re: cum sa faci o pista de karting

Quote:
Originally Posted by MauS View Post
Daca este o zona buna..... cam atat il costa terenul..... care trebuie sa fie suficient de mare pentru o pista....... nu 2 linii drepte de 1 km + 2 curbe si gata
avand in vedere ca 1km de asfalt costa 500.000 .. think twice dude
Xerius is offline   Reply With Quote
Old 27-08-07, 21:19   #12
shadow

Presedinte AfterDark Racing

Stage 5
 
shadow's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,876
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: cum sa faci o pista de karting

Quote:
Originally Posted by Xerius View Post
cel putin 500.000 eur o sa te duca afacerea..
Pentru o pista de autoturisme
Vezi ca ai mancat un 0!!!
shadow is offline   Reply With Quote
Old 27-08-07, 21:45   #13
Xerius
Nissan Driver

Stage 5
 
Xerius's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 353
Member of:
[Nissan]
Default Re: cum sa faci o pista de karting

Quote:
Originally Posted by shadow View Post
Pentru o pista de autoturisme
Vezi ca ai mancat un 0!!!
da.. pista auto tre sa aibe 1m grosime. sooo...
Xerius is offline   Reply With Quote
Old 27-08-07, 22:37   #14
amerikanu

Stock
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 9
Talking Re: cum sa faci o pista de karting

Quote:
Originally Posted by 59AFA View Post
daca nu sunt prea indiscret , cam ce bani ai vrea sa investesti in afacerea asta ?

poi de inceput am 5 mii de euro k sa incep usor apoi am un asociat care vrea sa bage alte 1 mil de euro..eu zic k e destul..ca sa ma lansez..as lucara vreo 2 luni si as scoate ceva si pt reclame apoi si altele..AmKart in ce localitate e?? eu vreau sa fac in targoviste..terenul este ieftin..cam cat teren sa cumpar si cat km de asfalt sa fac...eu tot ce vreau akum e sa incep sa pregates terenul pt treaba...in septembrie pe la sfarsit as vrea sa ma apuc de treaba

Last edited by amerikanu; 27-08-07 at 22:41.
amerikanu is offline   Reply With Quote
Old 27-08-07, 22:40   #15
amerikanu

Stock
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 9
Talking Re: cum sa faci o pista de karting

Quote:
Originally Posted by DaciaGID View Post
Mai bine ai lasa pista de karting si ai face una de autoturisme sunt atatia pasionati de masini care nu au unde sa se dea, raliuri etc e foarte buna investitia si profitabila dar acum ramane la alegerea ta
akum imi poti spune mai detaliat ce inseamna o pista de autoturisme si cat m-ar ajunge afacere?? dak e ok pt mine as face si asta...vreau sa luati i considerare k ce fac o sa fac in targoviste si o sa am aprox 1 mil de euro pt inceput...dak merge facut....il fac....
amerikanu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -