Go Back   Forum 4Tuning > AUTO COMERCIAL > Bazar AUTO - PIESE, ACCESORII, CONSUMABILE, etc > Consumabile

Consumabile Uleiuri, Filtre, Etc.

Reply
 
Thread Tools
Old 03-02-10, 15:38   #46
AirFilter

Stage 4
 
AirFilter's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 177
Default Re: [Vand] Filtre de aer al caror brevet imi apartine, intrati pentru detalii

@dudu81
Dupa cum ai vazut azi trebuia sa ma intalnesc cu cineva sa pun filtrul pe o masina ca si a ta, pentru un test dyno. A cazut problema, pentru ca s-a stricat masina

La Fiat Tempra este f. usor de inlocuit.
Scaderea de consum este dupa cum am spus, minim 10% din consumul.
Randamentul de filtrare, caci cu ala ai avut probleme tu, avand in vedere ca a lasat mizerie sa intre in motor (celelalte filtre) la filtrul nostru nu este o problema. Pentru ca elementul filtrant este Carton Micronic made in Germany. randament de filtrare garantat de certificat de calitate intre 97-99%.
Pentru mai multe detalii sau pentru comanda trimite`mi un numar de telefon e mail, daca esti din Brasov, putem sa ne intalnim cand vrei tu.

Cu stima,

Radu Hossu
AirFilter is offline   Reply With Quote
Old 04-02-10, 11:49   #47
AirFilter

Stage 4
 
AirFilter's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 177
Default Re: [Vand] Filtre de aer al caror brevet imi apartine, intrati pentru detalii

Dupa cum am spus, am revenit cu testul dyno.
Testul a fost facut pe un Opel Astra Bertone 1.8 16valve in 2004
Testul a fost facut filtrul stock vs. filtrul supraaspirat.

Testul a fost facut la Autotest Brasov,
Drumul National 13,Soseaua Feldioarei nr. 73, Brasov.

Dupa cum vedeti s-au castigat 3 CP (de la 109 la 112) si 0.2 (de la 14.3 la 14.5) cuplu la 300 de turatii mai putin (la 3690 fata de 3970) decat cu filtrul stock.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	scanford.JPG
Views:	501
Size:	118.7 KB
ID:	1298403   Click image for larger version

Name:	scanstock.JPG
Views:	531
Size:	96.5 KB
ID:	1298404   Click image for larger version

Name:	scanfilcor.JPG
Views:	408
Size:	98.2 KB
ID:	1298405  

Click image for larger version

Name:	din fata.JPG
Views:	617
Size:	93.4 KB
ID:	1298406   Click image for larger version

Name:	semiprofil.JPG
Views:	359
Size:	139.7 KB
ID:	1298407   Click image for larger version

Name:	cu proprietarul.JPG
Views:	345
Size:	75.5 KB
ID:	1298408  

AirFilter is offline   Reply With Quote
Old 04-02-10, 12:26   #48
Yo87_xXx

Stage 5
 
Yo87_xXx's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 417
Default Re: [Vand] Filtre de aer al caror brevet imi apartine, intrati pentru detalii

doar atar? fara suparare dar rezultatele astea probabil se pot obtine cu un filtru sport obisnuit.
asteptam in continuare alte teste, probe, dovezi.
Yo87_xXx is offline   Reply With Quote
Old 04-02-10, 13:07   #49
AirFilter

Stage 4
 
AirFilter's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 177
Default Re: [Vand] Filtre de aer al caror brevet imi apartine, intrati pentru detalii

Stai ca nu am inteles?
Doar atat? ce?
Ce dovezi? pentru consum? pai dyno nu poate sa iti de-a consumul.
P.S.
Cu un filtru obisnuit nu se obtine nici un fel de castig de putere. Doar cu filtre sport profesionale, cum sunt pipercross si altele care costa peste 70 euro.
Cat despre alte dovezi... nu stiu ce vrei mai mult de atat pentru cresterea de putere.
Despre scaderea de consum sunt destule marturii ale celor care il folosesc.

Mai mult de atat nici Dumnezeu nu cere.

Cu stima,

Radu Hossu
AirFilter is offline   Reply With Quote
Old 04-02-10, 13:18   #50
Yo87_xXx

Stage 5
 
Yo87_xXx's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 417
Default Re: [Vand] Filtre de aer al caror brevet imi apartine, intrati pentru detalii

nu am vrut sa se inteleaga gresit. nu ma refeream sa dea consumul pe dyno, nici vorba, intr-adevar filtrele adevarate gen K&N ofera crestere de putere, aici probabil am gresit putin.
La partea cu consumul iar e ok.
Nu stiu, poate ma asteptam eu la mai multe.
Yo87_xXx is offline   Reply With Quote
Old 04-02-10, 13:32   #51
AirFilter

Stage 4
 
AirFilter's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 177
Default Re: [Vand] Filtre de aer al caror brevet imi apartine, intrati pentru detalii


Cred ca stiu la ce te asteptai...
Totusi la ceva cai mai multi... si sigur iti doresti sa scrie totusi lumea ca "da domnule, mi`a scazut consumul cu 1-2 litri"
Bineinteles, daca testam si eu filtrul pe un M5 de 500 CP cum a facut K&N (de se bat cu pumnu`n piept ca au scos inca 20CP) atunci si mie sigur imi scotea 25.
Testul dyno nu releva o singura chestie, la caii astia care ii arata datorita diferentei de altitudine (si de aici si de densitate a oxigenului) se mai adauga 7% in plus la fiecare calcul, deci cu filtrul stock are aprox. 116 CP si cu filtrul supraaspirat 120
Din nou, cei de la firmele mari uita sa spuna ca ei creeaza presiune in camerele de testare pentru a obtine "faimoasele rezultate"

Alta chestie care este MULT MAI IMPORTANTA decat cresterea asta de consum este randamentul de filtrare:
La filtrele umede sport, uleiul de intretinere se depune pe "instalatie", pe debitmetru etc.
Filtrul nostru de Hartie are randamentul de filtrare maxim din lumea auto, grantat prin Certificat de conformitate 98%-99% randament de filtrare. Noi nu folosim ulei de intretinere (kit de intretinere care mai costa si ala 60-70 RON), ci pur si simplu schimbam elementul filtrant (costa 15 lei, se procura de la noi)
Am atasat un fisier PPS tocmai pentru a vedea ce ramane in urma filtrului, datorita uleiului de intretinere. Ca fapt divers, masina de pe care a fost luat acel filtru a rulat doar in Austria.

Cu stima,

Radu Hossu


P.S.

Ieri am vb. cu un client care il are montat pe un BMW 525 ix din 1992. Mi-a spus ca i-a scazut consumul de la 12l/100km la 10.5l/100km, totodata m-a anuntat ca la sf. saptamanii o sa imi trimita un mail detaliat cu tot ce "simte" de cand si-a pus filtrul, ca sa pot sa postez pe un forum si si-a dat acordul pentru a pune la dispozitie numarul sau personal celor care vor sa afle informatii direct de la el.
In afara de acest domn, mai avem un client cu un Renaul Megane care va sta la dispozitie cu informatii despre cum li se comporta masinile cu aceste filtre.
AirFilter is offline   Reply With Quote
Old 04-02-10, 14:05   #52
Yo87_xXx

Stage 5
 
Yo87_xXx's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 417
Default Re: [Vand] Filtre de aer al caror brevet imi apartine, intrati pentru detalii

merci de detalii!
o sa fiu interesat si probabil mai aduc o "gasca" de cumparatori
mie o sa imi trebuiasca ceva pentru un motor 1.4 Turbo, debit mare de aer, filtrare foarte mare.
Yo87_xXx is offline   Reply With Quote
Old 04-02-10, 14:11   #53
AirFilter

Stage 4
 
AirFilter's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 177
Default Re: [Vand] Filtre de aer al caror brevet imi apartine, intrati pentru detalii

Cu multa placere,
Suprafata desfasurata de filtrare a acestui filtru este printre cele mai mari din comert, peste 2.5 mp. Deci o sa iti intre mult aer + ca gura de admisie este pe 70mm, ceea ce este rezonabil (se poate si mai mare, stiu, dar am ales o dimensiune medie)
Am totusi si eu 2 intrebari:

1.O sa fi interesat? sau esti interesat?
2.Ce masina ai? ca sa stiu pentru ce pregatesc filtrul.

Toate cele bune,

Radu Hossu
AirFilter is offline   Reply With Quote
Old 04-02-10, 15:25   #54
Yo87_xXx

Stage 5
 
Yo87_xXx's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 417
Default Re: [Vand] Filtre de aer al caror brevet imi apartine, intrati pentru detalii

o sa fiu interesat. momentan urmeaza sa o fac bucati, am probleme mari cu motorul. deci peste vreo 3 luni bune; urmeaza capitala.
diametrul de intrare in filtru o sa fie undeva 45-50m.
sau eventual de dimensiune mai mare sa pot trage la doua turbine aer prin filtru. ramane de vazut mai exact.
merci mult!
Yo87_xXx is offline   Reply With Quote
Old 04-02-10, 15:27   #55
AirFilter

Stage 4
 
AirFilter's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 177
Default Re: [Vand] Filtre de aer al caror brevet imi apartine, intrati pentru detalii

Cu multa placere,
Pana una alta, poti sa le spui prietenilor tai despre el, poate cumpara ei primii, in acest fel o sa aflii direct de la ei rezultatele

O zi placuta,

Radu Hossu
AirFilter is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 00:00   #56
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: [Vand] Filtre de aer al caror brevet imi apartine, intrati pentru detalii

Este o sectiune MG-Rover unde nu stiu daca aceste filtre se cunosc. Masinile astea sunt destul de lacome, iar baietii nu-s "intepati", nici absurzi. Poate ca ar fi util sa faci o vizita in zona.
__________________
Mecanicul nu poate sfida logica si legile fizicii decat daca asa vrea el.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 11:03   #57
AirFilter

Stage 4
 
AirFilter's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 177
Default Re: [Vand] Filtre de aer al caror brevet imi apartine, intrati pentru detalii

@workaholic_ro
Am incercat sa scriu la toate sectiunile, dar administratorii au considerat spam.
Singurul lucru pe care pot sa il fac este sa te rog pe tine sa scrii intr-un thread de acolo asemanator un linck catre acesta, sa vada ca exista asemenea produs.

Multumesc,

Radu Hossu
AirFilter is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 12:49   #58
dudu81

Stage 2
 
dudu81's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 25
Default Re: [Vand] Filtre de aer al caror brevet imi apartine, intrati pentru detalii

salu'
Mi-am pus si eu ieri filtru de la Radu, pot sa zic pana acum ca sunt multumit. La accelerare se simte o diferenta foarte mare dupa parerea mea, trage muuult mai bine.la sunet intradevar s-ar auzi fain daca nu a-si avea toba sparta ). despre consum o sa va pot spune cand ma intorc in localitate, duminica sau luni.
I-am spus sa nu-mi dea cutia cu filtrul vechi jos in caz ca nu o sa fiu multumit sa pot sa revin usor la filtrul dinainte.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	03022010217.jpg
Views:	231
Size:	308.1 KB
ID:	1300420   Click image for larger version

Name:	03022010219.jpg
Views:	199
Size:	272.7 KB
ID:	1300421   Click image for larger version

Name:	03022010220.jpg
Views:	417
Size:	325.0 KB
ID:	1300422  

Click image for larger version

Name:	03022010223.jpg
Views:	260
Size:	344.3 KB
ID:	1300423  
dudu81 is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 13:26   #59
NEo007

Stage 5
 
NEo007's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,562
Default Re: [Vand] Filtre de aer al caror brevet imi apartine, intrati pentru detalii

Eu nu stiu ce sa zic cu aceste filtre.. Sunt Toma necredinciosul. Incearca sa mai pui si alte masini pe dyno si mai multe dyno runs. Si la aceiasi masina, intre 2 masuratori poate fi diferenta de cativa cai.. Si si daca ar castiga 2-3 -5 cai nu ai simti ca masina trage muuult mai bine. Probabil ca consumul intradevar are de castigat..
NEo007 is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 14:47   #60
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: [Vand] Filtre de aer al caror brevet imi apartine, intrati pentru detalii

Nu vreau sa sar in apararea produsului, nu-l cunosc, dar sunt uimit cu cat dispret sunt tratati 2 cai putere sau 300 de ture la liniaritatea de cuplu.
Dupa (i)logica romaneasca ar trebui sa avem:
- bujii NGK iridium - consum redus cu 30%, putere dubla
- fitru de aer performant - consum redus cu 30%, putere dubla
- galerii lustruite - consum redus cu 30%, putere dubla
- evacuare sport - consum redus cu 30%, putere dubla
- ECU "ultracipuit" - consum redus cu 30%, putere dubla
Puteti ajusta cifrele cum vreti, mie mi-a fost mai simplu cu c/p, cert este ca ar trebui sa obtinem un Veyron la pret si consum de cositoare mecanica pentru ca noi (toti) sa fim multumiti.

Ca paranteza, 5 cai la un motor de 150 se simt chiar bine, dar poate ca numai eu ma dau cu o gloaba pe aici, asa ca pentru ceilalti nu conteaza. Nu stiu cum se simt doi cai frumosi sau 6 cai.
De unde stiu de 5 cai ? Am un sistem de admisie variabila (de uzina, nu l-am montat eu), care la 3000 de ture modifica geometria galeriei. Castigul e doar de cativa caluti, iar senzatia e ca ai incasat un picior in spate, nici o exagerare.

Last edited by workaholic_ro; 05-02-10 at 14:53.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -