Go Back   Forum 4Tuning > www.4tuning.ro > ARHIVA > Arhiva evenimente > 4TuningDAYS 2008 - 15-16 Martie - ROMEXPO

4TuningDAYS 2008 - 15-16 Martie - ROMEXPO Expozitia de Tuning, Car-Audio, Masini Modificate & Rally

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 13-03-08, 14:06   #1
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

Cele 3 categorii de concurs sunt:

Beginner
Advanced
Pro


REGULI DE INCADRARE - Beginner:

O clasa cu foarte putini restrictii, deschisa tuturor celor muscati proaspat de pasiunea pentru Sound Quality.

1) Sunt admise toate sistemele (indiferent de configuratie) cu conditia ca participantul sa fie cu adevarat incepator (experienta putina sau chiar fara la acest gen de competitii). Arbitrii vor asigura acuratetea acestei incadrari, ajutati de experienta adunata in ultimii ani.

2) Se va juriza instalarea sistemului dupa un set simplu de reguli (descrise mai jos).

3) Jurizarea se face dupa un score-sheet unic pentru toate clasele.


REGULI INSTALARE - Beginner

1) Cablurile de alimentare ale amplificatoarelor trebuie sa fie protejate cu cel putin o siguranta fuzibila, cat mai aproape de acumulatorul masinii.
-0 sau 5 pct. - NU exista punctaj intermediar.

2) Instalarea sistemului de sunet nu trebuie sa intervina asupra elementelor de siguranta pasiva si activa (centuri, airbag, etc).
-0 sau 5 pct. NU exista punctaj intermediar.

3) Sistemul nu trebuie sa impedice utilizarea normala a masinii (sa reduca drastic vizibilitatea sau mobilitatea soferului).
- 0 - 5 pct.





REGULI DE INCADRARE - Advanced:

1) Concurentii cu experienta si participari in competitiile de SQ se incadreaza automat la aceasta clasa, sau in functie de caz, in Pro.

2) Configuratiile sistemelor sunt limitate la doua (2) cai activ sau trei (3) cai pasiv, regula care vizeaza sistemul de difuzoare/fata.

3) Se va juriza instalarea sistemului dupa un set dezoltat de reguli (descrise mai jos).

4) Jurizarea se face dupa un score-sheet unic pentru toate clasele.


REGULI DE INSTALARE - Advanced

1) Cablurile de alimentare ale amplificatoarelor trebuie sa fie protejate cu cel putin o siguranta fuzibila, cat mai aproape de acumulatorul masinii.
-0 sau 5 pct. - NU exista punctaj intermediar.

2) La schimbarea dimensiunii cablului (ex: 0AWG -> 2AWG) punctul de reductie/distributie trebuie sa fie protejat cu siguranta.
-0 sau 5 pct. - NU exista punctaj intermediar.

3) Cablajele trebuie sa fie corect dimensionate, raportate la consumul instalatiei de sunet.
-0-5 pct.

4) Instalarea sistemului de sunet nu trebuie sa intervina asupra elementelor de siguranta pasiva si activa (centuri, airbag, etc).
-0 sau 5 pct. - NU exista punctaj intermediar.


5) Sistemul nu trebuie sa impedice utilizarea normala a masinii (sa reduca drastic vizibilitatea sau mobilitatea soferului).
- 0-5 pct.

6) Se puncteaza suplimentar modificarile care imbunatatesc aspectul sistemului de sunet si felul in care acesta se incadreaza in interior. Se depuncteaza modificarile care strica aspectul general al sistemului/interiorului.
- 0-10 pct.

7) Orice element de design deosebit sau care necesita tehnici speciale/inedite de constructie de puncteaza suplimentar.
- 0-10 pct.

8 ) Urmarea unei linii generale (tematici) intre exterior si interior se puncteaza suplimentar.
- 0-5 pct.






REGULI DE INCADRARE - Pro

1) Concurentii care depasesc evident nivelul general al clasei Advanced se incadreaza aici.

2) Masinile demo din partea persoanelor juridice concureaza automat la clasa Pro.

3) Nu exista limitari ale sistemului.

4) Instalarea se va juriza dupa un set complet de reguli (descrise mai jos).

5) Jurizarea se face dupa un score-sheet unic pentru toate clasele.


REGULI DE INSTALARE - Pro

1) Cablurile de alimentare ale amplificatoarelor trebuie sa fie protejate cu cel putin o siguranta fuzibila, cat mai aproape de acumulatorul masinii.
-0 sau 5 pct. - NU exista punctaj intermediar.

2) La schimbarea dimensiunii cablului (ex: 0AWG -> 2AWG) punctul de reductie/distributie trebuie sa fie protejat cu siguranta.
-0 sau 5 pct. - NU exista punctaj intermediar.

3) Orice baterie suplimentara trebuie sa aiba cablajul protejat individual.
-0 sau 5 pct. - NU exista punctaj intermediar.


4) Cablajele trebuie sa fie corect dimensionate, raportate la consumul instalatiei de sunet.
-0-5 pct.

5) Instalarea sistemului de sunet nu trebuie sa intervina asupra elementelor de siguranta pasiva si activa (centuri, airbag, etc).
-0 sau 5 pct. - NU exista punctaj intermediar.


6) Sistemul nu trebuie sa impedice utilizarea normala a masinii (sa reduca drastic vizibilitatea sau mobilitatea soferului).
- 0-5 pct.

7) Se puncteaza suplimentar modificarile care imbunatatesc aspectul sistemului de sunet si felul in care acesta se incadreaza in interior. Se depuncteaza modificarile care strica aspectul general al sistemului/interiorului.
- 0-10 pct.

8 ) Se puncteaza manopera suplimentara, fabricarea unor suporti sau constructii care sa imbunatateasca aspectul si functionalitatea sistemului/interiorului.
0-10 pct.

9) Se primesc puncte suplimentare si daca sistemul urmeaza o tematica/linie generala continuata si la exteriorul masinii.
-0-10 pct.


Punctaj instalare MAXIM Beginner: 15 pct
Punctaj instalare MAXIM Advanced: 50 pct.
Punctaj instalare MAXIM Pro: 60 pct.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline  
Old 13-03-08, 14:51   #2
Loop

Stage 5
 
Loop's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 513
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

cand se tine concursul si cum se face inscrierea ? Sambata ma duc cu niste prieteni la 4tuning days si poate prind si concurusu asta. Nu tin neaparat, dar sunt curios ce zice dl arbitru .
Loop is offline  
Old 13-03-08, 15:39   #3
ReMM
Skoda Driver

Stage 4
 
ReMM's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 235
Member of:
[SKODA]
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

bafta concurentilor...o sa fim acolo
ReMM is offline  
Old 13-03-08, 19:17   #4
around za world

Stage 4
 
around za world's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 244
Member of:
[Evolution Crew]
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

Chiar asa ! La ce ora(pana la ce ora ) vor fi inscrierile ? Care este taxa de participare ? La ce ora incepe jurizarea ?
around za world is offline  
Old 13-03-08, 19:54   #5
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

SQ League - Duminica, 16 Martie, 2008 - 4TuningDays @ Romexpo


Intrarea masinilor se va face intre orele 8:00 si 9:30, ora la care se inscrie ultima masina (fara EXCEPTII).

Jurizarea se va face cu ajutorul unui disc SQ League . Va garantam ca se vor urmari aceleasi lucruri cu care afi fost deja obinuiti in competitii de acest gen. De ex, calitatea generala a sistemului!



Arbitrii au voie sa participe cu masinii personale sau realizari proprii in concurs cu conditia ca acestia sa NU isi jurizeze singuri masinile.

Inscrierea se va face la fata locului. Costul pentru persoanele fizice este 30 RON si pentru persoanele juridice, 60 RON.


PROGRAM DE DESFASURARE:

8:00 - 9:30 AM - Intrarea si inscrierea masinilor, 9:30 AM - Ultima masina, fara exceptie!

9:30 - 10:30 - Jurizarea instalatiei si incadrarea masinilor pe grupe.

10:30 - 14:30 - Jurizarea sistemului.

14:30 - 15:30 - Centralizarea rezultarelor.

15:30 - Premierea castigatorilor. Exista 3 podiumuri, cupe pentru fiecare loc 1/2/3, indiferent daca podiumul e complet sau nu.

16:00 - 22:00 - Program de libera voie, auditii libere sau orice altceva doresc concurentii, cu conditia ca masinile sa ramana la sectiunea concursurilor de sunet pana la terminarea programului expozitional. Este o regula organizatorica imposibil de negociat.


PS: Am atasat score-sheet-ul si descrierea discului SQ League pentru cei ce doresc detalii. Date suplimentare aflati punand intrebari aici.



Mult succes!

Last edited by ReLLaXX; 14-03-08 at 08:07.
ReLLaXX is offline  
Old 13-03-08, 19:57   #6
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

Quote:
Originally Posted by Loop View Post
cand se tine concursul si cum se face inscrierea ? Sambata ma duc cu niste prieteni la 4tuning days si poate prind si concurusu asta. Nu tin neaparat, dar sunt curios ce zice dl arbitru .
Concursul de SQ se tine Duminica. Daca ajungi pur intamplator intre orele 8:00 si 9:30, te asteptam! Bafta!
ReLLaXX is offline  
Old 13-03-08, 21:32   #7
Swat-Cat

Stage 5
 
Swat-Cat's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 2,501
Member of:
[SEAT]
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

cum se intra in incinta pt concurs.... sau are loc in parcarea din spre Expozitiei....
Swat-Cat is offline  
Old 13-03-08, 22:32   #8
bad_boy2k

Stage 5
 
bad_boy2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 900
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

si cei care vin la concurs, mai au treaba cu taxe de intrare,etc.????
bad_boy2k is offline  
Old 14-03-08, 08:05   #9
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

Cei care participa la sunet nu mai platesc intrarea in complex.

Swat... Concursul nu are loc in parcare ci aproape de pavilioanele expozitionale intr-o sectiune special amenajata. Haide duminica intre 8:00 si 9:30 si o sa vezi cum toate intrebarile capata raspuns la fata locului. E putin mai greu de explicat aici, dar acolo ne este simplu sa aplicam totul in mod dinamic.

Vorbim mai putin, facem mai mult.

Va asteptam!
ReLLaXX is offline  
Old 15-03-08, 22:46   #10
monk

Stage 5
 
monk's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,085
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Fiat]
[VW]
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

am inteles ca maine masinile expuse nu pot participa. E adevarat ?
monk is offline  
Old 16-03-08, 23:21   #11
aproapeom

Stage 4
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 293
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

s-a cam terminat. duminica oricum m-am trezit prea tarziu pentru asa ceva, si abia acum am gasit topicul acesta.

ca idee, se pot uploada melodiile care au fost pe disc ? ( chiar sunt curios pe ce am dat relativ multi bani )
aproapeom is offline  
Old 17-03-08, 09:11   #12
monk

Stage 5
 
monk's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,085
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Fiat]
[VW]
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

vreau sa stiu si eu care a fost clasamentul....

si am si cateva observatii de facut la adresa regulamentului. cum e posibil sa bagi in aceiasi oala 3 canale cu 5 canale full activ ? ... ma rog acu faptul e consumat insa se putea si mult mai bine.
monk is offline  
Old 17-03-08, 12:57   #13
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

Quote:
Originally Posted by monk View Post
vreau sa stiu si eu care a fost clasamentul....

si am si cateva observatii de facut la adresa regulamentului. cum e posibil sa bagi in aceiasi oala 3 canale cu 5 canale full activ ? ... ma rog acu faptul e consumat insa se putea si mult mai bine.

Am si eu un raspuns... Inainte sa existe acest tip de incadrare in alt tip de competitie ti-ar fi trecut prin minte o asemenea intrebare?

Masinile care suna bine, suna BINE. As fi preferat ca nemultumirile sa fie exprimate acolo, la fata locului. Intotdeauna exista loc de mai bine, motiv pentru care accept critica constructiva atunci cand e utila. Adica inainte de eveniment. Asta este. Poate data viitoare ajuti si tu la imbunatatirea regulamentului.


Maxime multumiri lui Nae (Fuscobal), Marian (Marinu), Dan (VRX), Bogdan si tuturor celor care au dat o mana de ajutor! Fara voi nu se putea face nici atat, avand in vedere nebunia de duminica. Mi-ar fi placut sa nu fiu nevoit sa va incarc atat, dar la final cred ca a fost bine si asta e in mare parte meritul vostru. In rest, meritul participantilor!

Data viitoare va fi mai bine!


In maxim 24 de ore vor fi postate si fisele de jurizare + rezultate. Felicitari tuturor celor implicati!

Last edited by ReLLaXX; 17-03-08 at 13:48.
ReLLaXX is offline  
Old 17-03-08, 14:23   #14
bad_boy2k

Stage 5
 
bad_boy2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 900
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

iar ca raspuns lui monk... nu e tragedie, masina era singura. mai era fun sa concureze cu el insusi?
felicitari voua pt organizare, in sfarsit ceva mai normal si la mai multe!
si asteptam si fisele si rezultatele si POZELE (aici sa se simta cei ce au facut)
bafta multa
__________________
It's the SOUND that simply amazes you...
<<SQ SYSTEM UNLOAD = 100%>>
sa pun si io rezultatele la EMMA aciulea?? neaa..
bad_boy2k is offline  
Old 17-03-08, 16:42   #15
monk

Stage 5
 
monk's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,085
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Fiat]
[VW]
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

la alt tip de competitie (ma refer aici la EMMA pt ca e cel mai relevant) se faceau grupe separate, de aia nici nu m-am gandit la intrebarea asta.

nu ma refeream la baiatul cu zafira ...

erau mai multe masini cu 3 canale PASIV...
nu am spus-o ca pe o nemultumire, doamne fereste. ci dimpotriva ca o observatie pentru concursurile care urmeaza.

oricum per total totul a iesit bine si as ruga pe cineva in masura sa afiseze si punctajele pt ca eu dupa a trebuit sa merg la Burn Event si nu stiu ce si cum s-a intamplat.
monk is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -