Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > PC Games - HARDWARE - Console > Console

Console Playstation: PS2, PS3, PSP - Nitnendo: WII, DS, etc - Xbox: Xbox, Xbox 360

Reply
 
Thread Tools
Old 25-06-08, 21:52   #76
Trickz

Stage 5
 
Trickz's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,724
Member of:
[Moderators]
[Virtual Tuning]
[RENAULT]
Default Re: Grand Theft Auto : IV

Salut. Fiind posesor de consola playstation, am ales sa fac review'ul acestui joc.

In primul rand, jocul este creat de cei de la Rock*, un studio care a stat in spatele multor alte jocuri importante precum Midnight Club, Max Payne, Manhunt. Multe probleme au aparut, de la adaptarea pentru PS3, la compresarea jocului pentru a incapea pe DVD pentru xbox360. Au fost si probleme mai grave precum bugetul intins pana la limita si aproape faliment, cel mai rau fiind ca EA erau la un pas de a cumpara Rock* deci am fi putut zice papa jocurilor bune, de acum inainte.

Personajul principal se numeste Niko Bellic si este un imigrant, venit in America pentru o viata mai buna si pentru a uita trecutul problematic, dupa cum este descris si pe cutia jocului. Aici, isi intalneste varul si afla ca lucrurile nu sunt chiar asa roz precum pareau. Din datorie in datorie si din jaf in crima (ca in orice joc gta de pana acum), personajul patrunde tot mai adanc in "mafia" locala. Povestea este destul de captivanta, voice-actingul chiar este de nota 10. Ironie, umor sec, limbaj vulgar si nesimtire curata, toate sunt prezente.

Acest joc a fost numit revolutionar nu neaparat pentru gameplay cat pentru functii. Interactivitatea a fost dusa la total noi standarde, datorita motorului grafic (da da, multi ati zis acum ceva timp, aici pe forum, ca "ce e aia si de ce mi'ar trebui?") numit Euforia. Permite aproape orice. Sariturile peste obiecte sunt perfectionate, miscarile omului, ai'ul, toate datorita acestui motor grafic. Cu ajutorul lui, orice miscare din joc este unica (youtube pentru ajutor, daca nu intelegeti ce vreau sa zic).

Masinile au un control imbunatatit, superior si mai realist. Nu total realist, dar foarte aproape de cel din jocuri arcade precum NFS. Au fost imbunatatite modelele existente (Sabre, Stretch, etc) si au mai fost adaugate unele noi. Toate au damage care se extinde la mai mult decat foc la motor. Unele masini au si backfire, cand schimba vitezele, ceea ce e wow. Personajele pot interactiona mult mai bine cu vehiculele. Mai nou, se pot folosi si alte arme decat SMG pentru Driveby. La viteza mare, daca te busesti de un perete sau stalp, sunt destule sanse ca personajul sa iasa prin parbriz.

Misiunile au un grad de dificultate ridicol, la inceput, crescand cu timpul. Fiecare misiune are un anumit farmec si cutscenes'urile te lasa salivand.

Pietonii sunt independenti si au un grad de inteligenta ridicat. Foarte ridicat. Mergeam linistit pe strada si am busit un "cocalar", in urmatoarele secunde ma trezesc fugarit de gloante deoarece frustratul nu a putut suporta umilinta Laugh ! . Boschetarii fug sa se incalzeasca daca gasesc un foc, femeile scapa lucruri pe jos daca treci pe langa ele cu arme si (cel mai important, dupa mine) soferii sunt independenti. Alergam ca nebunul pe mijlocul strazii si m'a busit un jeep. Pana acum, traficul statea sa te astepte, acum se dau jos oamenii si vin la tine cu batele daca deranjezi, unii soferi au nevoie de amenintare cu arma pentru a se da jos din masini...totul datorita Euforia.

Un element interesant este "viata". Exista dimineata, pranz, dupa amiaza, noapte. Trecerile sunt treptate, realiste, superbe. Pe un ecran fullhd se vede extraordinar. Toata grafica este extraordinar dezvoltata peste San Andreas. Nu este grafica gen Uncharted dar totusi este ceva tare. Este interesant ca aproape 60% din joc poate fi distrus (aici ma refer la obiecte mici gen stalp, pubela, interioare de camere, garduri, mai multe...). Iar, AI'ul interactioneaza foarte bine cu mediul. Sunt cluburi dedicate de striptease, restaurante si baruri detaliate si amuzante.

Politia este rea. La o stea, scapi usor, la 2 stele deja trebuie sa stii cateva scheme si locuri de ascuns, de la 3 vin cu elicopterele si te vad oriunde esti. Politistii mai inchid ochiul la unele mici coliziuni si nu sar pe tine imediat, la primul macel. Trebuie sa fie neaparat un politist in zona pentru a te lua in vizor. In urmarire sunt rai si se tin dupa tine destul de bine.

Per total, jocul nu merita o nota anume, pot doar mentiona ca este cu un punct mai sus decat orice joc actual ( in afara de uncharted).

Hehe, old review of mine...acum m'am gandit sa il pun si aici
__________________
Retro? Yes plx.
Trickz is offline   Reply With Quote
Old 26-06-08, 19:47   #77
AdiNX

Stage 5
 
AdiNX's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 1,058
Default Re: Grand Theft Auto : IV

Foarte frumos review-ul. Acum nu mai ramane decat sa-mi iau o consola si jocul
AdiNX is offline   Reply With Quote
Old 07-08-08, 22:56   #78
Pion33r

Stage 4
 
Pion33r's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 187
Member of:
[Virtual Tuning 3D]
Default Re: Grand Theft Auto : IV

Rockstar Games a anuntat oficial ca jocul Grand Theft Auto IV se va lansa in versiunea pentru PC. Data de lansare va fi 18 noiembrie 2008 pentru America de de Nord si 21 noiembrie pentru Europa.


http://www.hit.ro/jocuri-console/gta...lanseaza-pe-pc
Pion33r is offline   Reply With Quote
Old 27-08-08, 10:29   #79
import_skillzzz

Stage 5
 
import_skillzzz's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 392
Default Re: Grand Theft Auto : IV

o sa fie banuiesc o dezamagire pt cei care l-au jucat deja pe console. foarte probabil nu va avea aceeleasi multyplayer mods ca in vers pe ps/xbox. in orice caz grafica va suferii emorm si probabil si gameplayul la fel

by the way - astept pm pt orice doritor de gta multyplayer varianta ps3
__________________

Last edited by import_skillzzz; 27-08-08 at 10:31.
import_skillzzz is offline   Reply With Quote
Old 11-11-08, 22:08   #80
ESPinoza

Stage 5
 
ESPinoza's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 3,232
Member of:
[Moderators]
[Crazy Drivers]
Default Re: Grand Theft Auto : IV

de azi sunt fericitu posesor al unui PS3 80GB, si mi`am luat ca joc GTA IV

va rog ajutati`ma si pe mine unul sa imi explice cum draq folosesc celularul? sunt nou in ale consolelor.
__________________
00 Alfa Romeo 166 (Sold)
03 Renault Laguna (For sale)
04 Mercedes CLK (Sold)
07 Yamaha Gryzzli 700
09 BMW X6
10 Mercedes E coupe
ESPinoza is offline   Reply With Quote
Old 12-11-08, 11:05   #81
Trickz

Stage 5
 
Trickz's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,724
Member of:
[Moderators]
[Virtual Tuning]
[RENAULT]
Default Re: Grand Theft Auto : IV

apesi pe sus sa apara celularul. acolo ai mai multe chesti.. contacte, cheatsuri, smsuri, mul;tiplayer. faci highlight pe ce doresti. ca sa suni x ca sa inchizi o. cand te suna altii, cu x raspunzi cu o inchizi... si cam atat...
Trickz is offline   Reply With Quote
Old 12-11-08, 11:58   #82
ESPinoza

Stage 5
 
ESPinoza's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 3,232
Member of:
[Moderators]
[Crazy Drivers]
Default Re: Grand Theft Auto : IV

Quote:
Originally Posted by Trickz View Post
apesi pe sus sa apara celularul. acolo ai mai multe chesti.. contacte, cheatsuri, smsuri, mul;tiplayer. faci highlight pe ce doresti. ca sa suni x ca sa inchizi o. cand te suna altii, cu x raspunzi cu o inchizi... si cam atat...
mersy, faza era ca inca nu aveam facuta nici o misiune si nu puteam sa il folosesc dupa ce mi`a lasat ramon ala numaru de telefon a mers.
ESPinoza is offline   Reply With Quote
Old 26-11-08, 00:30   #83
vio[s]

Stage 5
 
vio[s]'s Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 802
Member of:
[Virtual Tuning]
Default Re: Grand Theft Auto : IV

O sa apara si pt ps2 ?
vio[s] is offline   Reply With Quote
Old 26-11-08, 08:36   #84
B|shOp-VR6

Stage 5
 
B|shOp-VR6's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Grand Theft Auto : IV

Dupa 11 ore de joc sunt doar la 22%.. cred ca e foarte lung acest joc. Oricum te prinde daca te apuci de el.. pacat ca nu exceleaza la grafica (720p). Per total.. un joc in care te poti distra la maxim... mai ales in multiplayer
__________________


VW Vento VR6 2800cc - First Love
BMW E46 - Almost ready
B|shOp-VR6 is offline   Reply With Quote
Old 26-11-08, 14:50   #85
ESPinoza

Stage 5
 
ESPinoza's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 3,232
Member of:
[Moderators]
[Crazy Drivers]
Default Re: Grand Theft Auto : IV

Quote:
Originally Posted by B|shOp-VR6 View Post
Dupa 11 ore de joc sunt doar la 22%.. cred ca e foarte lung acest joc. Oricum te prinde daca te apuci de el.. pacat ca nu exceleaza la grafica (720p). Per total.. un joc in care te poti distra la maxim... mai ales in multiplayer
da, e frumos in multi player, dar eu nu ma impac cu controlleru. adica nu stiu cand e vorba de condus merge, dar cand e vorba de impuscat mi se pare mult mai usor cu un mouse, poate nu m`am obisnuit eu inca.
ESPinoza is offline   Reply With Quote
Old 26-11-08, 15:49   #86
shaid-kid

Stage 5
 
shaid-kid's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 882
Default Re: Grand Theft Auto : IV

pe pc a aparut?
shaid-kid is offline   Reply With Quote
Old 26-11-08, 17:56   #87
ESPinoza

Stage 5
 
ESPinoza's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 3,232
Member of:
[Moderators]
[Crazy Drivers]
Default Re: Grand Theft Auto : IV

trebuie sa apara imediat, la inceputu lui decembrie parca
ESPinoza is offline   Reply With Quote
Old 27-11-08, 11:25   #88
B|shOp-VR6

Stage 5
 
B|shOp-VR6's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Grand Theft Auto : IV

Da.. si eu am impresia ca cei din multiplayer joaca defapt cu mouse prea o dau unii dintre ei bine... In rest.. am reusit sa ma obisnuiesc si pe controller. Vezi ca are o smecherie.. daca apesi mai lung pe R3 o sa iti apropie tinta.
B|shOp-VR6 is offline   Reply With Quote
Old 03-12-08, 04:25   #89
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: Grand Theft Auto : IV

gta4 e si un fel de shooter in mare parte....shooterele se joaca ONLY cu mouse...n-ai ce sa cauti cu controller mai ales online eu am ps3 dar nici nu m-am obosit sa-mi cumpar acest joc mult asteptat...zilele astea trebuie sa iasa versiunea de pc si prevad ca o sa ma inchid in casa
__________________
Best Impreza Exhaust Sound
We don't call FWD's as cars. They are "moving equipments"
zGb is offline   Reply With Quote
Old 03-12-08, 04:41   #90
JUST-DO-IT

Stage 5
 
JUST-DO-IT's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 657
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
Default Re: Grand Theft Auto : IV

se mai aude ceva cu gta IV ?pt pc???
JUST-DO-IT is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2026 4Tuning -