Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > PC Games - HARDWARE - Console > Hardware

Hardware Configuratii, componente, cerinte, preturi, sfaturi, modificari

Reply
 
Thread Tools
Old 23-12-09, 14:21   #1
oldtudorhand

Stage 5
 
oldtudorhand's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 471
Question problema adaptor ps2 - usb

As avea si eu o problema. Mi-am conecat o tastatura mai veche cu mufa PS2 intr-un PC care are doar port-uri USB printr-un adaptor PS2-USB si am observat ca am probleme in jocuri cu tastatura. Probleme de genul: tin apasat tasta "sus", totul e ok masina merge, iar cand apas oricare alta tasta, tasta "sus" nu mai functioneaza(imi cer scuze ptr exprimare dar nu am stiut altcumva cum sa explic problema ). Ma gandeam ca poate fi din cauza driver-ului iar cand l-am instalat nu mi-a facut altceva decat sa imi faca sa mearga butoanele media din susul tastaturii, butoane de care oricum nu aveam nevoie. Tin sa precizez ca in hardware sistemul imi recunoaste tastatura ca una simpla HDI plug&play.
Are cineva vreun sfat cum sa imi rezolv problema cu tastele fara sa imi cumpar o tastatura noua cu mufa USB degeaba.
Multumesc anticipat.
__________________
"Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac?"(George Carlin)
oldtudorhand is offline   Reply With Quote
Old 23-12-09, 14:35   #2
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: problema adaptor ps2 - usb

1. mi se pare destul de ciudat ca sistemul tau nu are intrarea ps2 pt tastatura ( este mov )
2. din cate stiu la ps2.. la 2 taste apasate simultan.. a3-a nu mai merge.. ceva de genu !
3. ia-ti o tastatura USB.. mai mult de 20 ron nu are cum sa fie!
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 23-12-09, 15:21   #3
oldtudorhand

Stage 5
 
oldtudorhand's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 471
Default Re: problema adaptor ps2 - usb

1. sistemul este destul de nou deci nu are mufa de ps2 si nici unitate de floppy(ca exemplu)
2. chiar asa e, dar la mine e alta problema, si anume apasarea uneia mi-o anuleaza pe cealalta, si asta se intampla doar cu tasta "sus"(pe celalalt PC tastatura merge fara probleme)
3. am cautat dar cea mai ieftina pe USB era 50 de lei si mie nu imi trebuie decat pe perioada sarbatorilor(o sa platesc chirie cuiva )

Mersi frumos oricum de raspuns ............
oldtudorhand is offline   Reply With Quote
Old 23-12-09, 16:19   #4
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: problema adaptor ps2 - usb

http://www.pcgarage.ro/tastaturi/gem...-silver-black/

cu siguranta se gasesc si la tine in oras , in magazine specializate! Cauta bine! Evita domo, altex, etc
dolb is offline   Reply With Quote
Old 23-12-09, 16:28   #5
oldtudorhand

Stage 5
 
oldtudorhand's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 471
Default Re: problema adaptor ps2 - usb

Am gasit si la depozitul de calculatoare ceva! Mersi frumos inca odata. Totusi, de curiozitate asa, are cineva vreo idee care ar fi problema de ordin tehnic?! Daca nu se poate inchide topic-ul........
oldtudorhand is offline   Reply With Quote
Old 23-12-09, 16:33   #6
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: problema adaptor ps2 - usb

pai problemele de ordin tehnic sunt!
1. e posibil ca tastatura ta sa nu suporte apasarea simultan a doua taste sau mai mult ! ( deci doar o tasta..a doua nu mai merge )
2 . asa cum ti-am zis .. la ps2 a 3-a tasta simultan nu mai merge ! ( cel putin asa stiam ). Altceva n-ai ce afla.. pur si simplu USB e mai nou, mai bun !

Bafta !

Eu mi-am luat tastatura + telefon skype + placa sunet pe ea , totul USB, la 40 ron si e extraordinara !
dolb is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -